Dorota Bajorek
Dorota Bajorek
Aktualizowano: 16.03.2022 Turystyczne
🕐 Ten artykuł przeczytasz w 8 minut.
Rate this post

Turystyka zimowa, w tym wyjazdy na narty są obecnie niezwykle popularnym sposobem aktywnego wypoczynku. W polskie góry, ale także i za granicę wybierają się nie tylko doświadczeni narciarze, ale coraz więcej osób, które dopiero rozpoczynają przygodę z dwoma deskami. Do wyzwań związanych z jazdą na nartach dochodzą też różne rodzaje wyciągów narciarskich, które napotka turysta w górach. Czym się różnią i jak najlepiej z nich korzystać? Oto szczegóły. 

Wyciąg orczykowy 

To jeden z prostszych pomysłów na to, aby dostać się na szczyt stoku i nie musieć wdrapywać się na niego z nartami na plecach. Rozwiązanie to znane jest już od lat 30-tych XX wieku. Wyciąg orczykowy składa się ze stalowej liny wprawianej w ruch obiegowy przez koło napędzane silnikiem elektrycznym lub spalinowym, na której w pewnych odstępach znajdują się orczyki. Orczyk to specjalny uchwyt  w kształcie odwróconej litery T.

Narciarz wkłada go pod pośladki i w ten sposób na stojąco jest wyciągany pod górę. W ten sposób mogą się przemieszczać na jednym orczyku maksymalnie dwie osoby. Porusza się on zwykle z prędkością nieprzekraczającą 3,5 m/s. Chociaż ten wyciąg o prostej konstrukcji może się kojarzyć z łatwym przemieszczaniem się narciarzy, to jednak jest polecany osobom o większym doświadczeniu. Początkujący i dzieci mogą mieć trudności z utrzymaniem się i refleksem podczas wsiadania i opuszczania wyciągu. 

Wybierasz się na narty do Czech? Przeczytaj nasz poradnik: Narty w Czechach. Gdzie się wybrać i ile to kosztuje?

Wyciąg talerzykowy

To właściwie jedynie pewna modyfikacja wyciągu orczykowego. Urządzenie działa na tej samej zasadzie co wyciąg orczykowy. Również wyjeżdża się na nim pod górę na stojąco, ale tym razem wyłącznie pojedynczo. Główna różnica polega na tym, że zamiast poprzecznego uchwytu turysta ma do dyspozycji gumowy lub plastikowy dysk. Trudność korzystania z wyciągu jest porównywalna z orczykowym i nie jest on polecany narciarzom, którzy dopiero zdobywają doświadczenie na stoku. 

Wyciąg krzesełkowy

Historia kolei krzesełkowej także sięga lat 30-tych XX w. W odróżnieniu od poprzednich wyciągów może ona wywozić do góry nie tylko narciarzy, ale także turystów pieszych i rowerzystów. Korzystanie z niej jest proste i bezpieczne, polecane nawet dla dzieci, oczywiście pod opieką dorosłych. Kolej krzesełkowa może kursować nie tylko w zimie, ale przez cały rok. Turyści wyjeżdżają na górę na specjalnych kanapach przesuwających się po linach, na których mieści się od 1 do nawet 8 osób.

Na polskich stokach przeważają kanapy 2 lub 4 osobowe.  Często są one zabezpieczone przezroczystymi osłonami, które chronią przed wiatrem i opadami. Mogą też mieć podgrzewane siedzenia lub konstrukcję typu „kid stop” zabezpieczającą dzieci przed wyślizgnięciem się pod poręczą. Podróż w górę lub w dół odbywa się w tempie 5 lub 2,8 m/s. 

Wyciąg gondolowy

To z kolei rodzaj kolei linowej, która transportuje narciarzy z dolnej stacji na górną stację i w przeciwnym kierunku w kilkuosobowych wagonikach. Są one podwieszone na linie nośno-napędowej. Jednocześnie porusza się na linie kilkadziesiąt wagoników. Na dolnej stacji są one wyprzęgane na szynę obiegową, dzięki temu można łatwo i bezpiecznie wsiąść. Jeden wagonik może pomieścić zazwyczaj od 4 do 8 osób, choć za granicą można spotkać znacznie większe gondole.

Z boku wagonika mogą znajdować się kosze na narty lub w sezonie letnim rowery i właściwie trzeba tylko uważać na odpowiednie umocowanie sprzętu. W przypadku kolei gondolowej pasażerami mogą być nie tylko miłośnicy dwóch desek, a sama podróż jest nie tylko bezpieczna, ale i zapewnia niezapomniane widoki. 

Wyciąg taśmowy 

Ten rodzaj wyciągu stanowi hit w przypadku rodzin z dziećmi i jest poszukiwany przez rodziców małych narciarzy. Wyciąg ten to szeroka „taśma”, która porusza się do góry. Narciarz wchodzi na nią i wjeżdża na stok. Taśma zapewnia nie tylko frajdę, ale także bezpieczeństwo podróży. Do wyciągu taśmowego bardzo podobny jest wyciąg linowy, gdzie podczas transportu w górę dodatkowo można trzymać się liny.

Bezpieczeństwo to podstawa

Podczas pobytu w górach zawsze należy pamiętać o bezpieczeństwie własnym i innych turystów i narciarzy. Ważne jest to nie tylko na stoku, ale także podczas korzystania z wyciągów. W czasie wsiadania i wysiadania trzeba to zrobić sprawnie i pewnie. Gdyby to się nie powiodło, trzeba się przesunąć, by nie blokować innym możliwości wsiadania. Na krzesełku należy pilnować, żeby nic z niego nie spadło, a narty muszą być oparte na podstawce.

Nie powinno się też machać nogami w powietrzu. W przypadku wjazdu z nartami trzeba odczepić kijki od nadgarstków i trzymać je w jednej ręce, a drugą trzymać się wyciągu. Podczas korzystania z wyciągu orczykowego lub talerzykowego trzeba ustawić narty w kierunku jazdy i wjeżdżać na stojąco bez prób siadania. 

Wybierz odpowiednie ubezpieczenie narciarskie

Góry i zima to połączenie, które mimo przestrzegania wszystkich zasad bezpieczeństwa, niesie ryzyko nieprzewidzianych zdarzeń. O wypadek nietrudno zarówno na stoku jak i na wyciągu. Dlatego w związku z ryzykiem warto na czas wyjazdu wykupić odpowiednią polisę narciarską. Dzięki temu ubezpieczony nie będzie musiał pokrywać kosztów związanych z wypadkiem z własnej kieszeni. Ubezpieczenie narciarskie to polisa turystyczna, która powinna zawierać jak najwyższą sumę kosztów leczenia.

Bardzo ważne jest, by na narciarski wyjazd za granicę zadbać o wykupienie kosztów ratownictwa i transportu medycznego, które nie są tam refundowane. Ubezpieczenie narciarskie powinno posiadać w swoim składzie: OC w życiu prywatnym, NNW oraz usługi assistance. Warto zadbać także o ubezpieczenie sprzętu lub odpowiednie rozszerzenia w przypadku uprawiania sportów podwyższonego ryzyka.     

PODSUMOWANIE:

  • W górach działa kilka rodzajów wyciągów narciarskich o różnych stopniach trudności korzystania.
  • Typowo dla narciarzy służą wyciągi orczykowe, talerzykowe, czy taśmowe, które transportują ich do góry w pozycji stojącej. 
  • Wszyscy turyści mogą korzystać z wyciągów krzesełkowych i gondolowych.
  • Należy przestrzegać regulaminów obowiązujących na wyciągach i bezpiecznie z nich korzystać.
  • Warto na wyjazd wy góry wykupić odpowiednie ubezpieczenie narciarskie. 

Dorota Bajorek
Dorota Bajorek

Absolwentka Uniwersytetu Jagiellońskiego, autorka tekstów w Internecie. Dzięki pisaniu łączy przyjemne z pożytecznym. Miłośniczka natury, dobrej książki i sudoku.

Dołącz do dyskusji

  • pozycjonowanie strony cena pisze:

    I think the admin of this web page is truly working hard for his web site,
    since here every material is quality based material. http://sysprint.co.kr/bbs/board.php?bo_table=estimate&wr_id=9767

Budowa DK9
Budowa DK9 Autor Weronika Cichocka Komunikacyjne
GDDKiA zapowiedziała budowę nowego odcinka drogi krajowej DK9, który będzie kluczowym elementem poprawy ruchu na osi północ-południe w okolicach Rzeszowa. Ten imponujący fragment trasy rozciągnie się na 60 kilometrów, stanowiąc znaczący krok w ułatwieniu podróży dla kierowców w tym...
Czytaj dalej
Które auta mogą jeździć na E10
Które auta mogą jeździć na E10? Autor Weronika Cichocka Komunikacyjne
Od 1 stycznia 2024 roku, polskie stacje paliw wprowadzają rewolucyjną zmianę - benzynę silnikową 95-oktanową zawierającą do 10% biokomponentów, znaną jako E10. Ta przełomowa inicjatywa zastąpi obecną benzynę E5 o tej samej liczbie oktanowej. Co to oznacza dla kierowców i jak wpłynie...
Czytaj dalej