Agata Wiśniewska
Agata Wiśniewska
Aktualizowano: 06.12.2022 Komunikacyjne
🕐 Ten artykuł przeczytasz w 11 minut.
5/5 - (1 vote)

Jedną z rzeczy, o których musisz pamiętać, gdy kupisz samochód, jest podatek od czynności cywilnoprawnych. Żeby to zrobić, trzeba poprawnie wypełnić deklarację PCC-3. Gdzie znaleźć wzór takiego formularza? Jak wypełnić PCC-3? I czy zawsze musisz to zrobić? Zapraszamy do lektury naszego poradnika, w którym odpowiadamy na te i inne pytania.

<3
Uzupełnij tylko 2 pola i poznaj cenę OC/AC od razu!Poznaj cenę OC
X

Po zakupie używanego samochodu powinieneś dopilnować kilku formalności: zarejestrować wóz w Wydziale Komunikacji, zadbać o ważne OC oraz zapłacić podatki. Deklaracja PCC-3 jest niezbędnym formularzem w procedurze zapłaty za podatek od czynności cywilnoprawnych. Przy więcej niż jednym właścicielu dodatkowo załączasz deklaracje PCC-3/A wypełnione przez każdego z nowych posiadaczy auta.

Czym jest deklaracja PCC-3?

Deklaracja PCC-3 umożliwia rozliczenie podatku od czynności cywilnoprawnych każdemu, kto zawarł umowę kupna sprzedaży lub darowizny. Wypełniają ją osoby, które kupiły lub dostały używany samochód od osoby prywatnej, czyli kogoś, kto nie jest płatnikiem VAT. Może być za to obcokrajowcem, ale żeby zaistniał obowiązek podatkowy, do transakcji musi dojść na terenie Polski.

Czytaj także: Ile kosztuje sprowadzenie samochodu

Uwaga: deklaracja PCC-3 i podatek od czynności cywilnoprawnych dotyczy również innych zakupów, np. nieruchomości czy zaciągania kredytów lub pożyczek. Wykaz czynności cywilnoprawnych, które są objęte obowiązkiem podatku znajdziesz w art. 1 ust. 1 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych.

W zależności od rodzaju zakupów stawka podatku wynosi 0,1 proc., 0,2 proc., 0,5 proc., 1 proc. oraz 2 proc. wartości rynkowej kupionego lub otrzymanego przedmiotu. W przypadku używanego auta stawka wynosi 2 proc. wartości. Zapłacenie tego podatku jest potrzebne, byś mógł zarejestrować swój nabytek w wydziale komunikacji. Dlatego bardzo ważne, by wiedzieć, kiedy i jak wypełnić PCC-3.

Ważne: w przypadku zamiany samochodów, czyli szczególnego rodzaju transakcji kupna-sprzedaży, podatek od czynności cywilnoprawnych wynosi 1 proc.

Na wypełnienie deklaracji PCC-3 i zapłatę podatku masz 14 dni od daty kupna samochodu. Wiążąca jest data zawarcia umowy, a nie faktyczne przejęcie samochodu, które nie zawsze odbywa się w tym samym dniu, co podpisanie dokumentów kupna-sprzedaży. Załatwienie formalności z podatkiem i jego zapłatą warto jednak zająć się jak najszybciej, a nie czekać na ostatnią chwilę.

Chodzi o to, byś miał czas na uzupełnienie dalszych obowiązkowych czynności wynikających z zakupu auta, jak m.in. jego rejestracja. Tym bardziej, że zdarza się, że urząd skarbowy kwestionuję kwotę podatku. Odwołanie od decyzji urzędnika w takiej sytuacji bywa czasochłonne.

Podatek i PCC-3 – kupno samochodu

Podatek od wzbogacenia, bo tak nazywany jest niekiedy podatek od czynności cywilnoprawnych, płaci tylko kupujący samochód, a nie osoba, która go sprzedaje. Liczony jest od wartości samochodu. I tu uwaga, wartość samochodu niekoniecznie oznacza kwotę, za jaką kupiłeś auto, ale jego wartość rynkową.

Jeśli urzędnik skarbowy ustali, że kwota na umowie nie jest adekwatna, będziesz wezwany do zapłacenia podatku zgodnie z prawdziwą wartością kupionego pojazdu.

Dlatego nie opłaca się zaniżać wartości auta na umowie kupna-sprzedaży tylko po to, by uniknąć wysokiego podatku od czynności cywilno-prawnych. Rynkowe wyceny aut urzędnicy sprawdzają w katalogach wycen części samochodowych, jak m.in. w profesjonalnych katalogach samochodów, takich Eurotax i Infoexpert.

Ważne: urzędnik skarbowy ma 5 lat na sprawdzenie, czy kwota zapłaconego podatku jest prawidłowa. Dlatego jeśli cena naszego samochodu obiega od wartości rynkowej tego typu aut, zachowaj dowody na to, z czego mogła wynikać konkretna kwota za twój pojazd. Uzasadnieniem dla niższej wartości transakcji na dany pojazd może być np. wykaz uszkodzeń czy potwierdzenia opłaconych faktur za naprawy auta.

PCC-3 wzór

Druk PCC-3 jest formularzem urzędowym, którego forma jest ustalona przez organy podatkowe i nie można go sobie samodzielnie stworzyć. Udostępniają go urzędy skarbowe, więc możesz się po odpowiednią deklarację zgłosić osobiście do urzędu. Znacznie prostszym rozwiązaniem jest skorzystanie ze strony internetowej: www.podatki.gov.pl. Potrzebny formularz do wydruku lub w formie e-deklaracji znajdziesz w sekcji „PCC, SD”, która jest dostępna z poziomu głównej witryny.

Formularz uzupełniasz samodzielnie. Jeśli będziesz się logował do systemu, część danych uzupełni się automatycznie.  Przygotuj od razu umowę kupna-sprzedaży lub darowizny. Będzie ci potrzebna, by sprawnie przejść przez deklarację podatku od czynności cywilnoprawnych. Twoim zadaniem będzie też wyliczenie dokładnej kwoty podatku i jego opłata.

Stąd przyda ci się wiedza, jak wypełnić druk PCC-3, by uniknąć problemów z urzędnikami, którzy będą sprawdzać twoją deklarację.

Jak wypełnić druk PCC-3?

Deklaracja PCC-3 jest tak pomyślana, aby nie powodować nadmiernych komplikacji. Każde pole formularza, które może dla kogoś być niejednoznaczne, jest opatrzone instrukcją, jakie dane należy w nim uzupełnić. Mimo to, jak to bywa z urzędowymi dokumentami, warto wiedzieć z góry, jak wypełnić PCC-3. Może to znacznie ułatwić i skrócić ten proces, bo na pierwszy rzut oka formularz wydaje się dość długi i szczegółowy.

Na początek, w sekcji A, uzupełniasz informacje ogólne. Podajesz:

  • identyfikator podatkowy – wystarczy PESEL, jeśli nie prowadzisz działalności, nie jesteś płatnikiem VAT lub składek na ubezpieczenie społeczne czy zdrowotne,
  • datę dokonania czynności – która oznacza datę zawarcia umowy kupna-sprzedaży (a nie wypełnienia deklaracji),
  • urząd skarbowy, do którego kierujesz deklarację,
  • cel złożenia PCC-3 – do wyboru masz dwie opcje: złożenie deklaracji, jeśli robisz to po raz pierwszy lub korekta deklaracji, jeśli urząd z jakiś powodów cofnął ci wcześniej złożoną.

W kolejnej części oznaczonej literą B uzupełniasz dane osobowe podatnika (czyli swoje) wraz z adresem zamieszkania. Na pierwszy rzut oka mało intuicyjna wydaje się rubryka B1, podpunkt 7, gdzie masz oznaczyć podmiot składający deklarację. Z listy do wyboru wybierasz opcję: „inny podmiot”, jeśli jesteś jedynym właścicielem samochodu. Natomiast w opcji kilku współwłaścicieli, wybierasz pierwszą możliwość, czyli „podmiot zobowiązany solidarnie do zapłaty podatku”.

Przy czym pamiętaj, że w tym przypadku dodatkowo do deklaracji musisz załączyć deklaracje PCC-3/A swoje i pozostałych współwłaścicieli.

Sekcja C deklaracji dotyczy przedmiotu opodatkowania i jego treści. Takie sformułowanie może ci się wydawać dziwne, ale chodzi w tym miejscu o umowę i takim tekstem – umowa – uzupełniasz podpunkt 21. Dalej zaznaczasz „terytorium RP”, jeśli samochód będzie użytkowany w Polsce. Podobnie robisz w kolejnej rubryce, jeśli pojazd kupiłeś na terenie kraju. W ostatniej rubryce tej sekcji w zwartej formie podajesz informacje o samochodzie. Podajesz m.in.:

  • numer VIN,
  • numer rejestracyjny,
  • pojemność silnika,
  • przebieg,
  • rodzaj paliwa
  • markę, model i rodzaj samochodu,
  • opis ewentualnych uszkodzeń.

Stosunkowo najtrudniejszą częścią deklaracji jest sekcja D, w której jest miejsce na obliczenie podatku PCC. Tabela wydaje się dość obszerna. W istocie do uzupełnienia masz dwa pola: nr 27, w którym podajesz kwotę, za którą kupiłeś samochód i nr 47, gdzie wpisujesz należny podatek, czyli 2 proc. od wartości zakupu.

Obliczony podatek ponownie wpisujesz w rubrykę nr 54 w sekcji E.  Natomiast w części G zaznaczasz  jedynie „żadne z powyższych”. Przy kilku współwłaścicielach zakupionego auta uzupełniasz też sekcję H, w której podajesz też liczbę załączników PCC-3/A. Poszczególne załączniki wypełnia samodzielnie każdy ze współwłaścicieli (nie zapomnij ich załączyć).

Na koniec pozostaje podpis deklaracji. Ponownie podajesz swoje imię i nazwisko, tym razem datę wypełnienia formularza i składasz czytelny podpis lub podpis kwalifikowany przy e-deklaracji PCC-3. Bez tego dokument nie będzie uznany przez urząd skarbowy.

Uwaga: pod deklaracją PCC-3 może też się podpisać twój pełnomocnik na podstawie stosownych upoważnień.

Gdzie złożyć dokument PCC-3?

Deklaracje PCC-3 składasz w urzędzie skarbowym właściwym dla twojego miejsca zamieszkania.  W tradycyjny sposób możesz to zrobić osobiście lub listem polecanym. A czy można złożyć PCC-3 przez internet? Jak najbardziej. Jest to zresztą stosunkowo najszybszy i najprostszy sposób na to, jak wypełnić deklarację PCC-3.

Na stronie podatki.gov.pl, jak już wspomnieliśmy, jest dostępna e-deklaracja, która po kolei przeprowadzi cię przez formularz. Z automatu obliczy ci też należny podatek. Wystarczy, że podasz wartość zakupu samochodu. Wypełnioną deklarację wysyłasz na e-mailową skrzynkę podawczą swojego urzędu skarbowego.

Możesz też skorzystać z profilu zaufanego i platformy ePUAP. W tej opcji zabawa z formularzem jest jeszcze krótsza, bo po zalogowaniu się do systemu, pola identyfikujące cię jako podatnika uzupełnią się z automatu, m.in. chodzi o rubryki z identyfikatorem podatkowym, urzędem skarbowym czy twoimi danymi osobowymi. Po twojej stronie będzie tylko upewnienie się, że uzupełnione dane są prawidłowe i zatwierdzenie całości podpisem kwalifikowanym.

Uwaga: podatek od czynności cywilnoprawnych opłacasz w urzędzie skarbowym lub na rachunek podatkowy swojej placówki. Wykaz właściwych numerów kont znajdziesz w Krajowej Administracji Skarbowej. Możesz również zapłacić podatek od czynności cywilnoprawnych online.

Jakie są kary za niezłożenie deklaracji PCC-3?

Wiedza o tym, jak wypełnić PCC-3 to jedno. Co się jednak dzieje, jeśli nie wypełnisz tego obowiązku w ciągu 14 dni? Możesz wpaść w kłopoty, bo taki czyn może być potraktowany jako wykroczenie lub przestępstwo skarbowe. Kara może wynieść od 1/10 minimalnego wynagrodzenia do jego 20-krotności.

Kwalifikacja i wysokość grzywny zależą  do wysokości należnego podatku. Jeśli jest ona mniejsza niż 5-krotność minimalnego wynagrodzenia, to spóźnienie będzie zakwalifikowane jako wykroczenie.

Możesz próbować uniknąć kary. W tym celu musisz napisać tzw. czynny żal, w którym przyznajesz się do przekroczenia terminu, podajesz powód zaistniałej sytuacji i prosisz o niewyciąganie konsekwencji. Deklarujesz też niezwłoczne uregulowanie należności wraz z ustawowymi odsetkami.

Pismo składasz do naczelnika urzędu skarbowego, w którym standardowo załatwiałbyś formalności związane z podatkiem od czynności cywilnoprawnych. Urząd zazwyczaj odstępuje od kary, jeśli spóźnienie przydarzyło nam się po raz pierwszy.

Kto jest zwolniony z podatku od czynności cywilnoprawnych?

Wbrew pozorom jest spora grupa podatników, którzy nie muszą zaprzątać sobie głowy tym, jak wypełnić PCC-3. Podatek od czynności cywilnoprawnych, a tym samym wypełnianie deklaracji nie dotyczy:

  • osób, które kupiły nowy samochód (bo w koszt zakupu wliczony jest podatek VAT),
  • osób, które kupiły samochód używany od firmy i miały za to wystawioną fakturę VAT,
  • osób, które kupiły samochód poza terenem Polski,
  • samochodów o wartości poniżej 1000 złotych.

Z podatku od wzbogacenia się zwolnieni są też członkowie najbliższej rodziny, gdy samochód został przekazany jako darowizna.  W myśl przepisów, członkami najbliższej rodziny są:

  • współmałżonek,
  • dzieci, wnuki i prawnuki,
  • rodzice, dziadkowie i pradziadkowie,
  • pasierbica lub pasierb,
  • rodzeństwo,
  • macocha lub ojczym.

Przy czym pamiętaj, że aby zwolnienie od podatku przy darowiźnie było możliwe, w ciągu 6 miesięcy od umowy musisz powiadomić o facie darowizny urząd skarbowy. Dotyczy to sytuacji, gdy wartość przekazanych przedmiotów od jednej osoby jest wyższa niż 9637 złotych w ciągu pięciu lat.

W tym celu wypełniasz druk SD-Z2. Gdy tego nie zrobisz zapłacić należny podatek od kwoty powyżej 9637 złotych.

PODSUMOWANIE:

  • Druk PCC-3 wypełniasz, gdy kupisz używany samochód od osoby fizycznej, która nie jest płatnikiem VATu.
  • Na złożenie PCC-3 i zapłatę podatku od czynności cywilnoprawnych masz 14 dni od daty zawarcia umowy kupna-sprzedaży lub darowizny.
  • Stawka podatku od czynności cywilnoprawnych wynosi 2 proc. od wartości samochodu.
  • Za niedotrzymanie terminu złożenia deklaracji możesz być ukarany grzywną, która wynosi od 1/10 do 20-krotności średniego wynagrodzenia w Polsce.
  • Możesz też zapłacić podatek od kupna samochodu online. Także internetowo możesz wypełnić deklarację PCC-3.

Agata Wiśniewska
Agata Wiśniewska

Pasjonatka komunikacji i dobrego contentu na temat ubezpieczeń. Od ponad 10 lat wspiera różne marki w skutecznym komunikowaniu się z otoczeniem. Jest przekonana, że o ubezpieczeniach można mówić prosto i ciekawie. Po godzinach: pochłania książki w każdej ilości i planuje kolejne podróże (backpaker to jej drugie imię ;) ). Pasjami chodzi po górach i odwiedza stare, często zrujnowane budynki, czyli … zamki wszelkiej maści.

mandat na raty
Mandat na raty Autor Katarzyna Matusiak Komunikacyjne
Mandaty drogowe są jednym z najczęstszych sposobów karania kierowców za naruszenie przepisów ruchu drogowego w Polsce. Choć większość mandatów należy opłacić w wyznaczonym terminie, wielu kierowców znajduje się w sytuacji, w której jednorazowa spłata kary stanowi duże obciążenie...
Czytaj dalej
1 ar ile to m2
1 ar – ile to m2? Autor Katarzyna Matusiak Nieruchomości
Zakup działki pod budowę domu wiąże się z koniecznością zrozumienia kluczowych pojęć, które pomogą wybrać odpowiednią wielkość terenu. Co to jest hektar? Ile metrów kwadratowych to 1 ar? Co jeszcze warto wiedzieć na temat powierzchni działki przeznaczonej na budowę domu? Poniżej...
Czytaj dalej