Dorota Bajorek
Dorota Bajorek
Aktualizowano: 31.08.2023 Komunikacyjne
🕐 Ten artykuł przeczytasz w 14 minut.
5/5 - (1 vote)

Sprowadzanie do Polski samochodów z zagranicy i ich kupowanie stało się dla wielu naszych rodaków swoistym sportem narodowym. W ciągu ostatnich 30 lat używane auta wpływały szerokim strumieniem na krajowy rynek i nadal cieszą się niesłabnącą popularnością. Dlaczego Polacy chętnie wybierają sprowadzane auta? Jakie kierunki i marki wiodą prym w imporcie pojazdów? Ile kosztuje sprowadzenie samochodu z zagranicy i czy to się rzeczywiście opłaca? Przyjrzymy się temu dokładnie.

<3
Uzupełnij tylko 2 pola i poznaj cenę OC/AC od razu!Poznaj cenę OC
X

Import samochodów – garść statystyk

Ostatnie lata to czas prawdziwej gorączki złota, jeśli chodzi o import samochodów do Polski. Z Zachodu jechały tysiące lawet z używanymi autami. Rozmiar zjawiska podeprzemy odpowiednimi statystykami, które są dostępne na stronie Instytutu Badań Rynku Motoryzacyjnego SAMAR. Według raportów jeszcze w 2019 roku pojawiło się w naszym kraju prawie milion sprowadzonych pojazdów. Dopiero 2020 rok czyli pandemia i związane z nią kryzys i niepewność jutra spowodowały, że napływ zachodnich aut nieco się zmniejszył.

Czytaj także:
Małe auto miejskie do 10 tys
Ubezpieczenie samochodu sprowadzonego z zagranicy
Samochód z Anglii

Jednak nie aż tak drastycznie, ponieważ i tak sprowadzono do nas w tym czasie ponad 840 tys. aut z zagranicy. Jednak wygląda na to, że chwilowe ostudzenie zapędów w tej kwestii mamy już za sobą. Polacy obawiają się podróżowania komunikacją publiczną, część połączeń autobusowych zawieszono. W tej sytuacji własny samochód staje się dobrem bezcennym. Dlatego liczba sprowadzanych aut znowu powoli wzrasta, a ciągu dwóch pierwszych miesięcy 2021 roku zarejestrowano ich w naszym kraju 136 817 sztuk.

Dlaczego kupujemy sprowadzane samochody?

Używka, czy z auto z salonu? Oto jest pytanie. W większości przypadków odpowiedź jest prosta – wielu z nas zwyczajnie nie stać na nowy samochód. Dlatego rozglądamy się najczęściej za używanym autem w dobrym stanie. A skoro samochód z drugiej ręki, to lepiej kupić auto z rynku krajowego czy sprowadzane?

I tu okazuje się, że od lat auta z zagranicy cieszą się niesłabnącą popularnością. Wobec tego ile kosztuje sprowadzenie samochodu, skoro nadal wydaje się to atrakcyjniejsza oferta niż zakup auta z Polski? Okazuje się, że cena jest porównywalna lub nawet nieco wyższa niż za samochód z naszego komisu. Jednak auta z Zachodu kuszą przede wszystkim jakością. Kojarzą się one naszym rodakom z dobrym stanem technicznym, są zadbane i trzymają się w cenie, co oznacza, że za parę lat można je będzie całkiem nieźle odsprzedać.

Ulubione marki Polaków

Zdecydowanym królem importu od lat pozostaje na polskim rynku Audi A4. Nie daje się zdetronizować, ponieważ tysiące młodych mężczyzn wybiera ten model na swój pierwszy samochód. Na drugim miejscu wyboru Polaków znajduje się Opel Astra, a na trzecim VW Golf. Tuż za podium znalazło się BMW 3. Jeśli jednak przyjrzymy się nie modelom, a markom, to top 10 najpopularniejszych marek samochodów sprowadzanych na początku 2021 roku (raport SAMAR – styczeń – luty) wygląda następująco:

 1. Volkswagen – 14 457 szt.
 2. Opel – 13 602 szt.
 3. Ford – 12 500 szt.
 4. Audi – 11 074 szt.
 5. Renault – 8 868 szt.
 6. BMW – 7 770 szt.
 7. Peugeot – 6 944 szt.
 8. Citroen – 6 471 szt.
 9. Mercedes – 6 050 szt.
 10. Fiat – 4 751 szt.

Jeśli chcesz wiedzieć więcej na ten temat, przeczytaj nasz artykuł o tym, jakie są najpopularniejsze marki samochodów w Polsce!

Skąd sprowadzamy samochody?

Jeśli chodzi o kierunki, z których sprowadzamy do Polski samochody, to zdecydowanym liderem od lat pozostają Niemcy. Nasz zachodni sąsiad prowadzi we wszystkich statystykach z wynikiem obejmującym niemal 60% całego rynku importu używanych aut. Przyjrzymy się teraz 10 najczęstszym kierunkom, skąd docierają do nas używane auta. W 2020 statystyki prezentowały się następująco:

 1. Niemcy – 489 tys. aut
 2. Francja – 83 tys. aut
 3. Belgia – 57 tys. aut
 4. Holandia – 35 tys. aut
 5. Stany Zjednoczone – 33 tys. aut
 6. Włochy – 28 tys. aut
 7. Szwajcaria – 22,5 tys. aut
 8. Austria – 21,5 tys. aut
 9. Dania – 20 tys. aut
 10. Szwecja – 18 tys. aut.

Początek 2021 roku nie zmienił niczego w kwestii tego, skąd najczęściej i najchętniej sprowadzamy do Polski auta z drugiej ręki.

 

Jakie auta wybieramy najczęściej?

Statystyczne auto z zagranicy, które najczęściej wybieramy, ma parę charakterystycznych cech. Po pierwsze nieco zaawansowany już wiek – Polacy sprowadzają i kupują samochody, które mają średnio 12 lat. Oznacza to, że na topie są używane auta z roczników 2007, 2008, 2009. Zazwyczaj niejedno już przeszły, ale okazują się nieźle utrzymane, bo „dziadek jeździł nimi tylko do kościoła”. Przebiegi tych aut mają przedziały od 100 do 250 tysięcy km. Ale wysoka jakość topowych aut pozwala na dalsze użytkowanie i jeszcze wieloletnie cieszenie się pojazdem. Co ciekawe, systematycznie z roku na rok spada zainteresowanie dieslami, które do tej pory Polacy bardzo sobie cenili.

Jak sprowadzić auto do Polski?

Jeśli chodzi o sprowadzanie aut z zagranicy do naszego kraju, to w przeważającej większości trafiają do nas samochody z krajów zachodniej Europy. Tylko niewielka część importu obejmuje sprowadzanie aut ze Stanów Zjednoczonych. Oczywiście od tego, skąd jedzie auto, w pierwszej kolejności zależy, ile kosztuje sprowadzenie samochodu. Nie tylko odległość, ale także sposób sprowadzenia pojazdu do Polski może znacząco wpłynąć na ogólną sumę wydatków związanych z zakupem.

Auto z zagranicy może trafić do naszego kraju na dwa sposoby. Większość samochodów z Francji, Niemiec czy pozostałych części kontynentu trafia do nas na lawecie. Takim samochodem można też przyjechać do Polski. Jednak muszą być wtedy spełnione dwa warunki – auto musi być zarejestrowane i mieć opłacone OC.

Ile kosztuje sprowadzenie samochodu? 

To jasne, że na całkowity koszt samochodu z importu składa się wiele elementów. Podstawą wydatku jest oczywiście cena auta. Ale nie można się łudzić, że te kilkadziesiąt tysięcy to wszystko, co wydamy na samochód z drugiej ręki z zagranicy. Zawsze do takiego zakupu musimy doliczyć dodatkowo koszty manipulacyjne, związane z samym sprowadzaniem oraz opłatami. Nie da się konkretnie oszacować, ile kosztuje sprowadzenie samochodu, bo za każdym razem zależy to od kilku czynników. Na pewno należą do nich:

 • sposób sprowadzenia auta
 • kraj, z którego pochodzi auto – czyli odległość do pokonania
 • korzystanie z usług pośrednika.

Okazuje się, że zawsze warto sprawdzić, czego możemy się spodziewać w kwestii ceny sprowadzenia auta. Może się przecież okazać, że koszt będzie tak duży, że cała operacja kupna auta z zagranicy stanie się nieopłacalna. Jednak najczęściej nie zniechęca on nowych nabywców do zakupu importowanego auta.

Samodzielne sprowadzenie auta

Niektórzy miłośnicy motoryzacji sprowadzają sobie auto z zagranicy na własną rękę. Wyprawy na Zachód w takim celu nie należą do rzadkości. Jednak wtedy trzeba mieć świadomość, że szczęśliwego nabywcę czeka kilka formalności i wykazanie się operatywnością. Przede wszystkim auto musi być zarejestrowane, czyli mieć tablice wywozowe, a także opłacone tymczasowe OC. To nie są duże koszty, ale za to formalności zajmują czas. Kiedy zostaną załatwione, pozostaje wsiadać za kierownicę, zatankować i ruszać w drogę.

Koszt sprowadzenia przełoży się w takiej sytuacji przede wszystkim na koszt paliwa, noclegu i opłat drogowych.

Ile kosztuje laweta?

Zdecydowanie częściej zdarza się sytuacja, że przyszły właściciel nie bardzo ma czas lub głowę do załatwiania formalności. Wyrejestrowany samochód bez tablic trzeba wtedy przywieźć do kraju na lawecie. Jednak za wygodę i możliwość ominięcia „przyjemności” załatwiania spraw urzędowych trzeba niekiedy dość słono zapłacić. Średnia cena sprowadzenia auta na lawecie to 1-2 zł za każdy przejechany kilometr. Oznacza to, że za sprowadzenie auta z Zachodu trzeba się nastawić psychicznie na koszt od tysiąca złotych z małym hakiem w górę.

Od czego zależy koszt sprowadzania auta?

W tej sytuacji łatwo stwierdzić, że to, ile kosztuje sprowadzenie samochodu, zależy od kraju, z którego przewozimy auto, czyli ogólną ilość kilometrów oraz rodzaj pokonywanej trasy. Zazwyczaj kierowca lawety wybiera autostrady, więc trzeba się liczyć z dodatkowym opłatami drogowymi. Ważny jest także w ostatecznym rozrachunku rodzaj i stan sprowadzanego auta i firma, którą wybierzemy. Na pewno znacznie drożej wypadnie transport specjalnie w tym celu zamawianej lawety. Przy odrobinie szczęścia i dobrym planowaniu może się udać załapanie na planowany powrót lawety z wolnym miejscem. Wówczas opłata za usługę danej firmy wypadnie znacznie taniej.

Ile kosztuje sprowadzenie samochodu z Niemiec?

Zaczniemy od najbardziej uczęszczanej trasy. Nie ulega wątpliwości, że Niemcy to zdecydowanie najtańszy kierunek, jeśli chodzi o cenę samej usługi sprowadzenia używanego auta. Wpływa na to oczywiście bezpośrednia bliskość naszego sąsiada. Ale niebagatelną rolę odgrywa także popularność transportu zza naszej zachodniej granicy. Stąd biorą się konkurencyjne ceny usługi przewozu lawetą. Za każdy kilometr trasy zapłacimy 1,38 zł.

Oznacza to, że średnio zapłacimy za sprowadzenie auta z Niemiec ok. 1200 zł. Konkretna cena zależy oczywiście od tego, czy laweta będzie jechała przez całe Niemcy, czy uda się znaleźć Audi, BMW czy Golfa tuż za polską granicą.

Nic dziwnego, że dobrej klasy samochód kupiony po korzystnej cenie będzie się opłacał, jeśli koszty sprowadzenia auta nie okażą się wygórowane.

Ile kosztuje sprowadzenie samochodu z innych państw europejskich?

Oczywiście wszystko zależy od konkretnej stawki za kilometr i samej ilości pokonanych przez lawetę kilometrów. Logiczne jest w tej sytuacji, że im dalej, tym taniej za kilometr, ale ogólnie tym drożej. Oto konkretne przykłady, ile kosztuje sprowadzenie samochodu z kilu wybranych państw europejskich:

 • Austria – stawka za km – 1,65 zł – ogólny koszt ok. 1230 zł
 • Holandia – stawka za km – 1,23 zł – ogólny koszt ok. 1390 zł
 • Belgia – stawka za km – 1,19 zł – ogólny koszt ok. 1439 zł
 • Francja – stawka za km – 1,24 zł – ogólny koszt ok. 2000 zł
 • Hiszpania – stawka za km – 1,20 zł – ogólny koszt ok. 3200 zł

Ciekawa kwestia wiąże się z samochodami sprowadzanymi z Anglii. To najtańsza kilometrówka, a którą mamy do czynienia, bo za każdy kilometr zapłacimy tylko 1,11 zł. Ogólna cena sprowadzenia 1950 zł. Cena anglika zawsze jest znacznie niższa niż auta z innej części Europy. Dlaczego więc angliki nie zalały Polski? Problem stanowi kierownica po prawej stronie. Formalności i wysokie koszty przeróbki zniechęcają do zakupu tego typu aut.

Ile kosztuje sprowadzenie samochodu z USA?

A może ktoś zamiast o Audi A4 marzy o pięknym pickupie prosto z USA? Nie ma problemu, stamtąd też łatwo można sprowadzić upatrzony samochód. Trzeba się jedynie liczyć z tym, że auto będzie podróżowało do nas od 4 do nawet 8 tygodni. Trzeba też mieć na uwadze, że za sprowadzenie auta ze Stanów trzeba zapłacić za każdy z osobnych etapów podróży:

 • transport drogowy z miejsca zakupu do portu w USA – od 100 do 1200 USD
 • transport morski – od 700 do 1400 USD
 • transport do Polski z docelowego portu w Europie – od 1000 do 1500 zł.

Sprowadzanie aut a pandemia

Ceny sprowadzania samochodów z Zachodu w dobie pandemii także podążają za zmianami na rynku. Okazuje się, że choć ogólna liczba sprowadzanych aut spadła w porównaniu z czasem przed pandemią, to wzrósł udział w rynku samochodów sprowadzanych z Niemiec. Jak przełożyło się to na koszty transportu? Otóż cena transportu auta z Niemiec spadła obecnie o 77 zł. Inaczej stało się w przypadku kierunków, które zostały mocno dotknięte przez pandemię. Oznacza to, że za sprowadzenie auta z Włoch czy Hiszpanii zapłacimy jeszcze więcej niż dotychczas.

Przeczytaj także: Zakup samochodu od pośrednika. O czym pamiętać? 

 Koszt lawety to nie wszystko

Wiemy już, że na ogólne koszty zakupu auta z zagranicy składa się cena używanego samochodu oraz to, ile kosztuje sprowadzenie samochodu. Ale to oczywiście jeszcze nie koniec kosztów, na które musisz być przygotowany. Jeśli kupujesz auto sprowadzone z zagranicy, czekają cię jeszcze następujące opłaty:

 • przetłumaczenie wszystkich potrzebnych dokumentów
 • opłata akcyzy
 • rejestracja samochodu
 • cło
 • zakupienie polisy OC.

Przyjrzymy się dokładniej kwestii akcyzy, cła i rejestracji pojazdu. Akcyza to podatek, który obejmuje wszystkie sprowadzone z zagranicy samochody, które po raz pierwszy rejestruje się w Polsce. Stawki podatku akcyzowego zależą od pojemności silnika i wynoszą dla aut z silnikiem do 2000 cm3 3,1% wartości pojazdu, a powyżej 2000 cm3 aż 18,6%.

Sprowadzony samochód trzeba oczywiście zarejestrować w Polsce, co będzie kosztowało 256 zł. I wreszcie kwestia cła. Płacą je tylko ci, którzy sprowadzają auta spoza Unii Europejskiej, czyli na przykład właśnie z USA. Wtedy trzeba zapłacić 10% cła i podatek VAT.

W przypadku aut z europejskiego kraju spoza UE na szczęście odpada cło, ale nadal pozostaje opłata podatku VAT.

Ubezpieczenie auta sprowadzonego z zagranicy

Po sprowadzeniu auta z zagranicy musimy pomyśleć od razu o wyborze odpowiedniej do naszych potrzeb polisy OC. Jeśli samochód przyjechał do Polski na tablicach wywozowych, musiał mieć wykupione na tę okoliczność krótkoterminowe OC. Ten rodzaj obowiązkowego ubezpieczenia OC jest aktualny tylko przez 30 dni, w czasie których załatwia się formalności związane z rejestracją. Ale uwaga – ta polisa się nie odnawia automatycznie, więc trzeba uważać, by nie doprowadzić do luki w ubezpieczeniu. Jeśli auto przyjechało na lawecie, OC należy wykupić dopiero w Polsce.

Jednak trzeba pamiętać, by dokonać tego najpóźniej w dniu rejestracji auta. Tylko pojazd z aktualną polisą OC może się poruszać po naszych drogach. Korzystną polisę dla właśnie sprowadzonego niemca, francuza czy włocha można znaleźć przy pomocy kalkulatora OC lub skontaktować się z agentem.

PODSUMOWANIE:

 • Według raportu SAMAR (Instytut Badań Rynku Motoryzacyjnego) do Polski w 2020 roku sprowadzono ponad 840 tysięcy samochodów z zagranicy.
 • Największą popularnością cieszą się w Polsce Volkswageny, Ople, Fordy i Audi, a auta z zagranicy kuszą dobrą jakością.
 • Najwięcej, bo aż prawie 60% całego importu to samochody sprowadzone z Niemiec, poza tym przyjeżdżają do nas auta m.in. z Francji, Belgii, Holandii, Włoch czy Stanów Zjednoczonych.
 • Na koszt sprowadzania auta z zagranicy wpływają m.in. korzystanie z pośrednictwa, sposób sprowadzenia czy miejsce pochodzenia pojazdu czyli ilość kilometrów.
 • Wynajęcie lawety kosztuje 1-2 zł za każdy przejechany km, co oznacza, że za ceny sprowadzenia auta zaczynają się powyżej tysiąca złotych.
 • Najtaniej można sprowadzić auto z Niemiec (ok. 1200 zł), a najdrożej z Hiszpanii (ponad 3200zł).
 • W przypadku samochodu sprowadzonego z USA trzeba wziąć pod uwagę koszt dowozu auta do portu, transport morski oraz przewiezienie auta z portu w Europie do Polski.
 • Do kosztów sprowadzenia auta należy doliczyć jeszcze akcyzę i ewentualne cło, koszty rejestracji i opłatę polisy OC.

Dorota Bajorek
Dorota Bajorek

Absolwentka Uniwersytetu Jagiellońskiego, autorka tekstów w Internecie. Dzięki pisaniu łączy przyjemne z pożytecznym. Miłośniczka natury, dobrej książki i sudoku.

Dołącz do dyskusji

 • tanie pozycjonowanie pisze:

  Hi to every , since I am truly eager of reading this web site’s post to be updated
  daily. It includes fastidious information. http://jejuluonto.com/bbs/board.php?bo_table=qna&wr_id=676028

 • Anonim pisze:

  Skąd Wy ten cennik macie…dajcie mi namiar na przewoźnika co bierze 1,38zł za km trasy…hehe…
  Realnie za km cena 3,5zł to jest po kosztach

Budowa DK9
Budowa DK9 Autor Weronika Cichocka Komunikacyjne
GDDKiA zapowiedziała budowę nowego odcinka drogi krajowej DK9, który będzie kluczowym elementem poprawy ruchu na osi północ-południe w okolicach Rzeszowa. Ten imponujący fragment trasy rozciągnie się na 60 kilometrów, stanowiąc znaczący krok w ułatwieniu podróży dla kierowców w tym...
Czytaj dalej
Które auta mogą jeździć na E10
Które auta mogą jeździć na E10? Autor Weronika Cichocka Komunikacyjne
Od 1 stycznia 2024 roku, polskie stacje paliw wprowadzają rewolucyjną zmianę - benzynę silnikową 95-oktanową zawierającą do 10% biokomponentów, znaną jako E10. Ta przełomowa inicjatywa zastąpi obecną benzynę E5 o tej samej liczbie oktanowej. Co to oznacza dla kierowców i jak wpłynie...
Czytaj dalej