31/03/2020 27 sierpnia, 2020 Komunikacyjne

Kiedy kupujemy samochód, warto pamiętać, że czekają nas jeszcze inne wydatki. Jednym z nich jest podatek od kupna samochodu czyli podatek od czynności cywilnoprawnych. Kto musi go zapłacić? Pod jakim warunkiem? Ile wynosi opłata w urzędzie skarbowym? Poznaj związane z tym szczegóły. 

Czym jest podatek PCC?

Jeśli zdecydowaliśmy się na zakup samochodu, podatek musimy zapłacić w związku z tym, że zwiększamy stan swojego posiadania. Podatek od czynności cywilnoprawnych, czyli PCC zwany jest więc potocznie podatkiem od wzbogacenia. Pobierany jest on na rzecz fiskusa w przypadku niektórych umów np. umowy kupna – sprzedaży, pożyczki czy darowizny.

Jeśli kupimy samochód na określonych warunkach, czeka nas opłata skarbowa za samochód, którą musimy uiścić w ciągu 14 dni od zawarcia umowy. Wysokość podatku wynosi 2% od wartości rynkowej samochodu. 

W tym artykule przeczytasz więcej na temat rejestracji samochodu: Wniosek o rejestrację pojazdu

Kiedy należy opłacić podatek od kupna samochodu?

Okazuje się, że nie w każdych okolicznościach trzeba opłacać podatek od kupna samochodu. Od czego to zależy? Przede wszystkim od tego, czy auto jest nowe, czy używane, kupione w kraju, czy za granicą, od kogo zostało kupione i jaką ma wartość. 

Poznajmy przypadki, w których nie trzeba płacić podatku od zakupu samochodu. Dzieje się tak, gdy auto zostało kupione:

 • w salonie samochodowym
 • w komisie, jeśli komis jest właścicielem
 • od osoby prowadzącej działalność gospodarczą
 • w cenie poniżej 1000 zł
 • w komisie, ale zostało sprowadzone z zagranicy i jeszcze go nie przerejestrowano
 • za granicą

W dwóch ostatnich przypadkach, czyli aut sprowadzanych z zagranicy, zamiast podatku od kupna samochodu płacimy podatek akcyzowy.  

A oto przypadki, kiedy musimy zapłacić podatek. Dzieje się tak, gdy samochód został kupiony od podmiotów niebędących płatnikami VAT czyli:

 • od osoby fizycznej 
 • w komisie, jeśli komis jest pośrednikiem, a sprzedającym jest osoba prywatna.

Podsumowując – podatek od kupna samochodu zapłacimy, kupując używany samochód od osoby prywatnej.  

Zwolnieni z podatku od kupna samochodu

Polskie prawo zakłada sytuacje, kiedy konkretne osoby nie muszą wnosić żadnej opłaty za kupno samochodu. Podatek nie zostanie nałożony na osoby niepełnosprawne, które kupią samochód na swoje potrzeby. Oczywiście także w tym przypadku chodzi o samochód używany. Z podatku od zakupu samochodu zwolnione zostają osoby z orzeczeniem o znacznym lub umiarkowanym stopniem niepełnosprawności niezależnie od rodzaju schorzenia. Dotyczy to także osób o lekkim stopniu niepełnosprawności, który wynika ze schorzeń narządów ruchu.

Jak i gdzie zapłacić podatek od zakupu samochodu?

Kiedy już wiemy, że kupując używane auto, nie unikniemy podatku od kupna samochodu, czas na tradycyjną wizytę w urzędzie skarbowym. Tam należy wypełnić formularz PCC-3 (lub PCC-3/A, jeśli auto ma współwłaściciela).

Podajemy takie dane jak:

 • NIP lub PESEL
 • dokładny opis pojazdu czyli jego markę, model, rocznik, VIN, przebieg
 • wyliczoną kwotę podatku.

Wpłaty można dokonać w kasie urzędu skarbowego. Istnieje też możliwość pobrania formularzy online, odesłania wypełnionego dokumentu w wersji elektronicznej i zapłacenia należności przelewem. Na opłacenie podatku od zakupu samochodu mamy 14 dni.

Niezapłacony w terminie podatek jest wykroczeniem skarbowym, za który grozi kara pieniężna w wysokości od 1/10 minimalnego wynagrodzenia do jego 20-krotności. 

Jak oblicza się wartość podatku? 

Warto przypomnieć, że podatek od kupna pojazdu wynosi 2% jego rynkowej wartości. Wydawałoby się, że prostym sposobem na zapłacenie jak najniższej kwoty podatku od zakupu samochodu jest zaniżenie wartości kupionego auta. Co przecież szkodzi zadeklarować, że samochód zamiast 35 tysięcy kosztował nas 15? Niestety nic z tego. 

Urzędnicy dysponują bowiem specjalnym narzędziem – tabelami, na podstawie których porównują cenę wpisaną w umowie z rzeczywistą wartością rynkową auta. Jeśli podatek zostanie zaniżony, nie tylko trzeba będzie dopłacić, ale jeszcze zapłacić karne odsetki. Jeśli nie zgadzamy się z wyceną dokonaną w urzędzie skarbowym, można zlecić oszacowanie wartości biegłemu. Jednak za jego opinię też zapłacimy.  

Aby przygotować się wcześniej na emocje, których dostarczy nam urząd skarbowy, podatek od kupna samochodu obliczy kalkulator podatku od czynności cywilnoprawnych. Jest dostępny w Internecie i pozwala na sprawne obliczenie sumy, którą musimy odprowadzić fiskusowi. 

Jak obliczyć wartość rynkową pojazdu?

Aby obliczyć sobie wysokość wartości rynkowej pojazdu koniecznie trzeba porównać ceny innych samochodów tego samego typu, czyli marki, modelu, rocznika. Ważne jest także miejsce, skąd pochodzi samochód. Dzięki temu porównaniu łatwo będzie skorzystać z kalkulatora PCC. Zaniżoną wartość rynkową pojazdu usprawiedliwia jedynie fakt, że auto zostało uszkodzone. W tej sytuacji musimy się jednak posiłkować dokumentacją, która ten fakt potwierdza. 

Co nam grozi za nieopłacenie podatku od zakupu samochodu?

Niezapłacony podatek od zakupu samochodu wiąże się z potencjalnie bardzo wysokimi karami finansowymi, gdyż jest traktowany jako wykroczenie skarbowe. W niektórych przypadkach nawet jako przestępstwo. Wszystko jest uzależnione od tego, w jaki sposób dojdzie do wykrycia nieuregulowanej płatności. Jeśli sami przyznamy się do błędu i zapłacimy podatek od zakupu samochodu, wówczas wystarczy dołączyć i przesłać do właściwego urzędu oświadczenie, czyli czynny żal, w którym przyznamy się do błędu i zapewnimy, że wkrótce opłacimy podatek od kupna samochodu.

Jeśli jednak tego nie zrobimy, a urzędnicy skarbowi wykryją, że taki obowiązek na nas spoczywał, wówczas musimy liczyć się z karą za brak opłacenia podatku od kupna samochodu w terminie 14 dni. Kary za brak lub opóźnioną opłatę podatku PCC wynoszą od 168 zł do nawet 30 tysięcy złotych. Warto także pamiętać, że obowiązek zapłaty podatku od kupna pojazdu ulega przedawnieniu po 5 latach, licząc od daty nabycia pojazdu.

PODSUMOWANIE:

 • Po zakupie samochodu płacimy w urzędzie skarbowym do 14 dni podatek od czynności cywilnoprawnych w wysokości 2% wartości pojazdu. 
 • Podatek zapłacą osoby, które kupiły używane auto od prywatnej osoby.
 • Podatku PCC nie płaci się w przypadku zakupu: auta na fakturę, nowego auta, auta z zagranicy oraz pojazdu o wartości poniżej 1000 zł.

Dorota Bajorek

Dorota Bajorek

Absolwentka Uniwersytetu Jagiellońskiego, autorka tekstów w Internecie. Dzięki pisaniu łączy przyjemne z pożytecznym. Miłośniczka natury, dobrej książki i sudoku.