Dorota Bajorek
Dorota Bajorek
Aktualizowano: 15.04.2022 Komunikacyjne
🕐 Ten artykuł przeczytasz w 10 minut.
5/5 - (1 vote)

Kupujesz samochód? Jesteś zobowiązany do uregulowania podatku od czynności cywilnoprawnych. Mowa tutaj o podatku od wzbogacenia, czyli powszechnie znanym PCC. Kto musi zapłacić podatek od kupna samochodu? Ile wynosi opłata skarbowa w przypadku nabycia auta? Czy jest możliwe uniknięcie płacenia PCC? 

<3
Uzupełnij tylko 2 pola i poznaj cenę OC/AC od razu!Poznaj cenę OC
X

Planując zakup samochodu warto pamiętać o wszystkich obowiązkach, jakie nakłada na nas prawo w związku z nabyciem tego dobra. Ubezpieczenie OC to jedynie jeden z nich. Musisz wiedzieć, że oprócz tego, czekają Cię także inne wydatki. Jednym z nich jest podatek od kupna samochodu, czyli podatek od czynności cywilnoprawnych. Kiedy musisz go zapłacić? Czy jest możliwość uniknięcia tego obowiązku? Co grozi za niezapłacenie podatku od kupna samochodu? Sprawdźmy! 

Jaki podatek od kupna samochodu? Czym jest podatek PCC?

Decydując się na zakup samochodu musimy mieć na uwadze, że wraz z nabyciem pojazdu będziemy musieli uiścić pewne opłaty związane ze zwiększeniem swojego stanu posiadania. W skrócie – nowy samochód w naszym gospodarstwie domowym, automatycznie powiększa nasz majątek. W związku z tym obowiązuje nas tak zwany podatek od kupna samochodu, czyli nic innego jak popularny podatek od czynności cywilnoprawnych. Potocznie jest on nazywany podatkiem PCC i pobierany jest na rzecz fiskusa w przypadku niektórych umów, np. umowy kupna-sprzedaży, pożyczki czy umowy darowizny. 

Kiedy zapłacić podatek od kupna samochodu?

Często możemy spotkać się z mylnym przekonaniem, że podatek od kupna samochodu powinien zapłacić tak naprawdę jego zbywca – przecież to on zarabia na tej transakcji. W rzeczywistości, podatkiem od kupna samochodu obarczony jest kupujący. Na uregulowanie płatności ma on 14 dni od momentu zawarcia umowy, a wysokość podatku wynosi dokładnie 2 proc. wartości rynkowej samochodu. 

W tym artykule przeczytasz więcej na temat rejestracji samochodu: Wniosek o rejestrację pojazdu

Kto płaci podatek od kupna samochodu?

Jak już wiemy, w momencie kupna auta powinniśmy uiścić opłatę skarbową w związku ze wzbogaceniem się. Okazuje się jednak, że obowiązkowi podatku od kupna samochodu nie podlegają wszyscy. Od czego to zależy? Kto nie musi płacić podatku PCC? Tutaj znaczenie będzie miało przede wszystkim to, od kogo samochód został kupiony. Istotne jest także czy jest to nowy samochód prosto z salonu czy może auto z drugiej ręki? Ważna będzie też wartość auta i miejsce zawarcia transakcji. 

Dla jasności - kiedy musimy zapłacić podatek od kupna samochodu? Między innymi w sytuacji, gdy auto zostało kupione od podmiotów niebędących płatnikami VAT, czyli od osoby fizycznej lub w komisie, ale tylko wtedy, gdy komis jest pośrednikiem, a sprzedającym nadal pozostaje osoba prywatna.

Podsumowując – podatek od kupna samochodu zapłacimy, kupując używany samochód od osoby prywatnej. Jeśli auto nie będzie kupione na fakturę, jesteśmy zobowiązani do uregulowania podatku PCC.

Kto jest zwolniony z płacenia podatku od kupna samochodu?

Podatek od kupna samochodu nie obowiązuje w kilku ściśle określonych sytuacjach. Podatku od wzbogacenia się nie trzeba płacić, gdy auto zostało kupione:

 • w salonie samochodowym,
 • w komisie (jeśli komis jest właścicielem),
 • od osoby prowadzącej działalność gospodarczą (na FV),
 • w cenie poniżej 1000 zł,
 • w komisie, gdy zostało sprowadzone z zagranicy i jeszcze nie zostało przerejestrowane,
 • za granicą.

Warto wiedzieć, że w dwóch ostatnich przypadkach, czyli w przypadku aut sprowadzanych z zagranicy, zamiast podatku od kupna samochodu płacimy po prostu podatek akcyzowy.  

To jednak nie wszystko! Polskie prawo przewiduje sytuacje, kiedy konkretne osoby nie muszą wnosić żadnej opłaty związanej z nabyciem auta. Według art. 8 ust. 6 ustawy o podatku od czynności cywilnopawnych, zwolnieniu z PCC podlegają osoby, które nabywają na potrzeby własne między innymi sprzęt rehabilitacyjny, wózki inwalidzkie, motocykle czy właśnie samochody osobowe. Oznacza to, że podatek od kupna samochodu nie ma zastosowania w przypadku osób niepełnosprawnych, które auto zakupiły na użytek własny. Z podatku od zakupu samochodu zwolnione zostają osoby z orzeczeniem o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności niezależnie od rodzaju schorzenia. Co ważne, dotyczy to także osób o lekkim stopniu niepełnosprawności, który wynika ze schorzeń narządów ruchu.

Jak zapłacić podatek od kupna samochodu przez internet?

Wiemy już doskonale, w jakich sytuacjach będziemy podlegać obowiązkowi płacenia podatku od kupna samochodu. Pozostaje zatem pytanie: jak i gdzie możemy wywiązać się z tego obowiązku? Na uregulowanie płatności w skarbówce mamy dokładnie 14 dni od momentu zakupu. Na miejscu konieczne będzie wypełnienie formularza PCC-3 (lub PCC-3/A w przypadku, gdy auto ma współwłaściciela).

W dokumencie podać należy NIP lub PESEL i kilka podstawowych informacji, do uzupełnienia których przyda nam się dowód rejestracyjny oraz umowa kupna-sprzedaży. Konieczne będzie podanie między innymi modelu i marki samochodu, numeru nadwozia czy chociażby aktualnego przebiegu. Na koniec pozostaje pytanie budzące najwięcej wątpliwości, a mianowicie wartość rynkowa pojazdu. Tej nie warto ani zawyżać ani zaniżać, ale o tym za chwilę… 

Po wszystkim pozostaje dokonanie wpłaty podatku od kupna samochodu. Można dokonać tego w kasie urzędu skarbowego. Istnieje też możliwość pobrania formularzy online, odesłania wypełnionego dokumentu w wersji elektronicznej i zapłacenia należności przelewem.

Ile wynosi podatek od kupna samochodu ? 

Zacznijmy jednak od najważniejszego – podatek od kupna samochodu wynosi 2 proc. jego rynkowej wartości. Wydawałoby się, że prostym sposobem na zapłacenie jak najniższej kwoty podatku od kupna samochodu jest po prostu zaniżenie wartości kupionego auta. Pomyślimy: co szkodzi zadeklarować, że samochód zamiast 35 tysięcy złotych kosztował nas 20 tysięcy? Niestety nie tędy droga. Na takim “zafałszowaniu rzeczywistości” możemy stracić o wiele więcej. 

Urzędnicy dysponują bowiem specjalnym narzędziem – tabelami, na podstawie których porównują cenę wpisaną w umowie z rzeczywistą wartością rynkową auta. Warto więc pamiętać, że pod uwagę biorą wartość rynkową pojazdu, a nie kwotę, która za auto została zapłacona. Jeśli wartość ta zostanie przez nas zaniżona, nie tylko trzeba będzie dopłacić do podatku, ale jeszcze zapłacić karne odsetki. Jeśli nie zgadzamy się z wyceną dokonaną w urzędzie skarbowym, możemy zlecić oszacowanie wartości samochodu biegłemu. Warto jednak pamiętać, że za jego opinię też będziemy musieli zapłacić. 

Jak obliczyć wartość rynkową pojazdu?

Jak już wiemy, do obliczenia wysokości podatku od kupna samochodu konieczna będzie wiedza dotycząca wartości rynkowej pojazdu. Aby obliczyć taką wartość, możemy posiłkować się cenami innych samochodów tego samego typu – czyli autami tej samej marki, modelu, tego samego rocznika. Ważne jest także miejsce, skąd pochodzi samochód. Warto też pamiętać, że jeśli obniżymy wartość rynkową pojazdu usprawiedliwiając ten fakt jakimś uszkodzeniem auta, będziemy potrzebowali dowodów na poparcie tej tezy. Konieczna w takiej sytuacji okaże się zatem dokumentacja świadcząca o szkodzie. 

Jeśli chcemy uniknąć zaskoczenia w związku z wysokością podatku, jaki przyjdzie nam zapłacić, uzbrojeni już w taką wiedzę, przed wizytą w urzędzie skarbowym możemy wyliczyć podatek od kupna samochodu samodzielnie. W tym celu możemy skorzystać z dostępnych kalkulatorów online.

Niezapłacony podatek od kupna samochodu: konsekwencje

Chyba wszyscy doskonale wiemy, że zawsze warto mieć uregulowaną sytuację w urzędzie skarbowym. Podobnie wygląda kwestia z podatkiem od zakupu auta. Niezapłacony podatek od kupna samochodu wiąże się z potencjalnie bardzo wysokimi karami finansowymi, gdyż jest traktowany jako wykroczenie skarbowe, a w niektórych przypadkach nawet jako przestępstwo. Wszystko jest uzależnione od tego, w jaki sposób dojdzie do wykrycia nieuregulowanej płatności. Jeśli sami przyznamy się do błędu i zapłacimy podatek od zakupu samochodu, wówczas wystarczy dołączyć i przesłać do właściwego urzędu oświadczenie, czyli tak zwany “czynny żal”, w którym przyznamy się do błędu i zapewnimy, że wkrótce zapłacimy podatek od kupna samochodu.

Jeśli jednak tego nie zrobimy, a urzędnicy uprzedzą nas i wykryją, że taki obowiązek na nas spoczywał i jest nieuregulowany, wówczas musimy liczyć się z karą za brak opłacenia podatku od kupna samochodu w terminie 14 dni. Kary za brak lub opóźnioną opłatę podatku PCC wynoszą od 168 zł do nawet 30 tysięcy złotych. Warto także pamiętać, że obowiązek zapłaty podatku od kupna pojazdu ulega przedawnieniu po 5 latach, licząc od daty nabycia pojazdu.

PODSUMOWANIE:

 • Podatek od kupna samochodu, zwany inaczej podatkiem od wzbogacenia, to popularny podatek od czynności cywilnoprawnych (PCC).
 • W przypadku nabycia auta, w ciągu 14 dni od zakupu musimy zapłacić podatek od kupna samochodu. 
 • Wysokość PCC wynosi 2 proc. wartości rynkowej pojazdu. 
 • Obowiązek zapłacenia podatku od czynności cywilnoprawnych spoczywa na osobach, które kupiły używane auto od prywatnej osoby.
 • Podatku PCC nie płaci się w przypadku zakupu auta na fakturę, kupna nowego auta z salonu bądź auta z zagranicy, a także w przypadku nabycia pojazdu o wartości poniżej 1000 zł.
 • Niezapłacenie podatku PCC traktowane jest jako wykroczenie skarbowe, a w niektórych przypadkach nawet jako przestępstwo. Jeśli sam dopatrzysz się zaległości w płatności, możesz złożyć tzw. „czynny żal”, który pozwoli uniknąć konsekwencji.

Dorota Bajorek
Dorota Bajorek

Absolwentka Uniwersytetu Jagiellońskiego, autorka tekstów w Internecie. Dzięki pisaniu łączy przyjemne z pożytecznym. Miłośniczka natury, dobrej książki i sudoku.

Dołącz do dyskusji
Kiedy tramwaj ma pierwszeństwo
Kiedy tramwaj ma pierwszeństwo? Autor Anna Rychlewicz Komunikacyjne
Odwieczne pytanie nurtujące zmotoryzowanych brzmi: “kiedy tramwaj ma pierwszeństwo?”. Dla kierowców, których drogi na co dzień nie krzyżują się z pojazdami szynowymi, kwestia pierwszeństwa przejazdu to prawdziwa zmora. I choć działa tutaj zasada mówiąca o pierwszeństwie pojazdu wi...
Czytaj dalej
Indywidualne tablice rejestracyjne
Indywidualne tablice rejestracyjne Autor Dorota Bajorek Komunikacyjne
Tablice rejestracyjne pozwalają na szybką identyfikację pojazdu w razie potrzeby i informują, skąd pochodzi dany pojazd. Jednak obecnie na różne sposoby próbujemy pokazać swoją osobowość. Coraz częściej więc właściciele samochodów chcą się wyróżniać z tłumu i decydują się n...
Czytaj dalej