Kiedy kupujemy samochód, warto pamiętać, że czekają nas jeszcze inne wydatki. Jednym z nich jest podatek od kupna samochodu czyli podatek od czynności cywilnoprawnych. Kto musi go zapłacić? Pod jakim warunkiem? Ile wynosi opłata w urzędzie skarbowym? Poznaj związane z tym szczegóły. 

Czym jest podatek PCC?

Jeśli zdecydowaliśmy się na zakup samochodu, podatek musimy zapłacić w związku z tym, że zwiększamy stan swojego posiadania. Podatek od czynności cywilnoprawnych, czyli PCC zwany jest więc potocznie podatkiem od wzbogacenia. Pobierany jest on na rzecz fiskusa w przypadku niektórych umów np. umowy kupna – sprzedaży, pożyczki czy darowizny.

Jeśli kupimy samochód na określonych warunkach, czeka nas opłata skarbowa za samochód, którą musimy uiścić w ciągu 14 dni od zawarcia umowy. Wysokość podatku wynosi 2% od wartości rynkowej samochodu. 

W tym artykule przeczytasz więcej na temat rejestracji samochodu: Wniosek o rejestrację pojazdu

Kiedy należy opłacić podatek?

Okazuje się, że nie w każdych okolicznościach trzeba opłacać podatek od kupna samochodu. Od czego to zależy? Przede wszystkim od tego, czy auto jest nowe, czy używane, kupione w kraju, czy za granicą, od kogo zostało kupione i jaką ma wartość. 

Poznajmy przypadki, w których nie trzeba płacić podatku PCC. Dzieje się tak, gdy auto zostało kupione:

 • w salonie samochodowym
 • w komisie, jeśli komis jest właścicielem
 • od osoby prowadzącej działalność gospodarczą
 • w cenie poniżej 1000 zł
 • w komisie, ale zostało sprowadzone z zagranicy i jeszcze go nie przerejestrowano
 • za granicą

W dwóch ostatnich przypadkach, czyli aut sprowadzanych z zagranicy, zamiast podatku PCC płacimy podatek akcyzowy.  

A oto przypadki, kiedy musimy zapłacić podatek. Dzieje się tak, gdy samochód został kupiony od podmiotów niebędących płatnikami VAT czyli:

 • od osoby fizycznej 
 • w komisie, jeśli komis jest pośrednikiem, a sprzedającym jest osoba prywatna.

Podsumowując – podatek od kupna samochodu zapłacimy, kupując używany samochód od osoby prywatnej.  

Zwolnieni z podatku PCC

Polskie prawo zakłada sytuacje, kiedy konkretne osoby nie muszą wnosić żadnej opłaty za kupno samochodu. Podatek nie zostanie nałożony na osoby niepełnosprawne, które kupią samochód na swoje potrzeby. Oczywiście także w tym przypadku chodzi o samochód używany. Z podatku zwolnione zostają osoby z orzeczeniem o znacznym lub umiarkowanym stopniem niepełnosprawności niezależnie od rodzaju schorzenia. Dotyczy to także osób o lekkim stopniu niepełnosprawności, który wynika ze schorzeń narządów ruchu.

Jak i gdzie zapłacić podatek od zakupu samochodu?

Kiedy już wiemy, że kupując używane auto, nie unikniemy podatku, czas na tradycyjną wizytę w urzędzie skarbowym. Tam należy wypełnić formularz PCC-3 (lub PCC-3/A, jeśli auto ma współwłaściciela).

Podajemy takie dane jak:

 • NIP lub PESEL
 • dokładny opis pojazdu czyli jego markę, model, rocznik, VIN, przebieg
 • wyliczoną kwotę podatku.

Wpłaty można dokonać w kasie urzędu skarbowego. Istnieje też możliwość pobrania formularzy online, odesłania wypełnionego dokumentu w wersji elektronicznej i zapłacenia należności przelewem. Na opłacenie podatku mamy 14 dni.

Niezapłacony w terminie podatek jest wykroczeniem skarbowym, za który grozi kara pieniężna w wysokości od 1/10 minimalnego wynagrodzenia do jego 20-krotności.  

Jak oblicza się wartość podatku? 

Warto przypomnieć, że podatek od kupna pojazdu wynosi 2% jego rynkowej wartości. Wydawałoby się, że prostym sposobem na zapłacenie jak najniższej kwoty podatku jest zaniżenie wartości kupionego auta. Co przecież szkodzi zadeklarować, że samochód zamiast 35 tysięcy kosztował nas 15? Niestety nic z tego. 

Urzędnicy dysponują bowiem specjalnym narzędziem – tabelami, na podstawie których porównują cenę wpisaną w umowie z rzeczywistą wartością rynkową auta. Jeśli podatek zostanie zaniżony, nie tylko trzeba będzie dopłacić, ale jeszcze zapłacić karne odsetki. Jeśli nie zgadzamy się z wyceną dokonaną w urzędzie skarbowym, można zlecić oszacowanie wartości biegłemu. Jednak za jego opinię też zapłacimy.  

Aby przygotować się wcześniej na emocje, których dostarczy nam urząd skarbowy, podatek od kupna samochodu obliczy kalkulator podatku od czynności cywilnoprawnych. Jest dostępny w Internecie i pozwala na sprawne obliczenie sumy, którą musimy odprowadzić fiskusowi. 

Jak obliczyć wartość rynkową pojazdu?

Aby obliczyć sobie wysokość wartości rynkowej pojazdu koniecznie trzeba porównać ceny innych samochodów tego samego typu, czyli marki, modelu, rocznika. Ważne jest także miejsce, skąd pochodzi samochód. Dzięki temu porównaniu łatwo będzie skorzystać z kalkulatora PCC. Zaniżoną wartość rynkową pojazdu usprawiedliwia jedynie fakt, że auto zostało uszkodzone. W tej sytuacji musimy się jednak posiłkować dokumentacją, która ten fakt potwierdza. 

PODSUMOWANIE:

 • Po zakupie samochodu płacimy w urzędzie skarbowym do 14 dni podatek od czynności cywilnoprawnych w wysokości 2% wartości pojazdu. 
 • Podatek zapłacą osoby, które kupiły używane auto od prywatnej osoby.
 • Podatku PCC nie płaci się w przypadku zakupu: auta na fakturę, nowego auta, auta z zagranicy oraz pojazdu o wartości poniżej 1000 zł.

Dorota Bajorek

Dorota Bajorek

Absolwentka Uniwersytetu Jagiellońskiego, autorka tekstów w Internecie. Dzięki pisaniu łączy przyjemne z pożytecznym. Miłośniczka natury, dobrej książki i sudoku.