Agata Wiśniewska
Agata Wiśniewska
Aktualizowano: 15.03.2022 Turystyczne
🕐 Ten artykuł przeczytasz w 6 minut.
Rate this post

Skanseny w Polsce to prawdziwe perełki historyczne, które przybliżają nam tradycje danego regionu. Na terenie parków etnograficznych znajdziemy dawne zabudowania, całe osady, dworki, młyny i dużo przedmiotów gospodarczych oraz użytkowych. Poniżej przedstawiamy nasze subiektywne zestawienie 5 skansenów, które przeniosą nas w dawne czasy. 

Zieleń, drewniane budynki, stare narzędzia czy niemal egzotyczne tradycje sprawiają, że odwiedziny skansenu są dobrym urozmaiceniem podróży i nierzadko cenną lekcją historii. Skanseny w Polsce przeżywają swoisty renesans. Nie tylko cieszą się sporym zainteresowaniem, ale przybywa też miejsc, które starają się uchwycić dawne tradycje regionalne. W gąszczu propozycji trudno wybrać te najbardziej dla nas ciekawe. Podpowiadamy od czego naszym zdaniem można przygodę ze skansenami w Polsce zacząć. 

Muzeum Budownictwa Ludowego w Sanoku 

To jeden z najładniejszych skansenów w Polsce. Do tego pod względem liczby budynków – jest tam ponad 100 drewnianych obiektów z czasów od XVII do XX wieku – to największy park etnograficzny w Polsce. Na miejscu znajdziemy obiekty mieszkalne, gospodarcze, a także sakralne, użyteczności publicznej i przemysłowe.  

Park Etnograficzny w Sanoku pokazuje różnorodność wschodniego pogranicza. Ekspozycja podzielona jest na (aż!) siedem stref, z czego 5 prezentuje budownictwo 5 grup etnicznych z Karpat Wschodnich i Zachodnich – Bojków, Łemków, Dolinian oraz Pogórzan Wschodnich i Zachodnich. W parku znajdziemy też rynek galicyjski i Sektor Naftowy. Ten ostatni jest unikatem w skali kraju – jedynie miejsce w Polsce, które pokazuje dawne urządzenia do wydobywania ropy. 

Muzeum we Wdzydzach Kiszewskich

Park etnograficzny we Wdzydzach to prawdziwa perełka historyczna. Założony w 1906 roku jest najstarszym ze skansenów w Polsce. Za pomysłem jego założenia stało małżeństwo prawdziwych zapaleńców – Teodora i Izydor Gulkowscy. Taka prywatna inicjatywa. Obecnie park nosi ich imię. Na 22 ha znajduje się ponad 50 obiektów wiejskich o rożnym charakterze z okresu od XVII wieku do XIX wieku, które pokazują życie dawnych Kaszub i Kociewia. Muzeum organizuje stałe imprezy ludowe – Jarmark Wdzydzki w trzecią niedzielę lipca oraz Święto Kartofla w trzecią niedzielę września. 

Niewątpliwą zaletą tego miejsca jego malownicze położenie nad jeziorem Goluń. Całkiem niedaleko jest też Jezioro Wdzydz, nazywane morzem kaszubskim ze względu na dość dużą głębokość – 70 m. 

Zagroda Felicji Curyłowej w Zalipiu 

Zalipie jest jedną z najbardziej obleganych atrakcji w Małopolsce. Z pewnością jest to też najbardziej kolorowy ze skansenów w Polsce. Wszystko za sprawą ręcznie malowanych w kwiatowe wzory drewnianych chałup. Samo muzeum jest malutkie – składa się z budynku mieszkalnego, obory, stodoły, które należały do Felicji Curyłowej oraz przeniesionej chaty biedackiej.

Niewątpliwą atrakcją są odwiedziny w tygodniach przed Bożym Ciałem, gdy obecna opiekunka muzeum odnawia wzory. Do tego w Zalipiu  malowanych zagród jest więcej niż tylko domostwo Curyłowej. Utalentowanych i kultywujących tradycję jest więcej, odkąd wieś stała się znana ze swoich malowanek. Charakterystyczne zdobienia obecnie przenoszone są też na biżuterię, ceramikę czy ubrania. 

Muzeum Wsi Księstwa Łowickiego

W parku etnograficznym w Murzycach odnajdziemy klimat dawnych wsi łowickich. Ten niewielki skansen odtwarza dwa rodzaje wiejskich układów. Pierwszym jest tzw. stara  wieś, czyli owalny układ z centralnym placem wioskowym, typowy dla tego regionu od połowy XIX wieku. Drugi układ przestrzenny odtwarza ulicówkę, czyli typową wieść z II poł. XX wieku – droga i po obu jej stronach domostwa.

Muzeum jest dość dobrze wyposażone i stawia na prezentację różnych gatunków rękodzieła – garncarstwa, wycinanek, wikliniarstwa czy haftu. Samemu można też pokusić się o utoczenie dzbanka na prawdziwym kole garncarskim czy wyplecenie koszyka. 

Skansen Archeologiczny Karpacka Troja

To jedna z największych perełek archeologicznych wśród skansenów w Polsce. Podczas wykopalisk znaleziono tam m.in. ślady osady obronnej sprzed 4000 lat czy pierwszej zakarpackiej wioski datowanej na lata 1650–1350 p.n.e. Z tego powodu miejsce nazywane jest właśnie Karpacką Troją. Archeolodzy szacują, że po upadku Karpackiej Troi, Słowianie zbudowali tutaj gród , który funkcjonował w latach 770-1030. Z tego okresu pochodzi kilkadziesiąt tysięcy zabytków, ze skarbem srebrnym na czele. 

Muzeum oferuje odwiedzającym dwa parki – etnograficzny i archeologiczny, które łączą historię tego miejsca – otomańską i słowiańską. Tradycyjny skansen stanowi grodzisko słowiańskie ze zrekonstruowanymi wałami obronnymi. Są tam też dwie bramy z epoki średniowiecza i brązu (!) oraz 6 chat. Z kolei w części archeologicznej odtworzona jest wioska otomańska z początków epoki brązu oraz wczesnośredniowieczna osada słowiańska. 

Poza dotykiem historii, miejsce warto odwiedzić ze względu na kuchnię. Miejscowa restauracja oferuje dania inspirowane kuchnią naszych przodków. 

Zwiedzasz skanseny w Polsce? Nie zapomnij o ubezpieczeniu!

Skanseny w Polsce można poznawać przy okazji wyjazdów do danego regionu lub zaplanować specjalną wyprawę ich szlakiem. Niezależnie od sposobu ich zwiedzania, warto pamiętać o bezpieczeństwie podróży. Jeśli planujesz objazd samochodowy nie zapomnij o ubezpieczeniu auta nie tylko w zakresie OC, ale także NNW, assistance czy AC. Niewątpliwie przydatne będzie też OC w życiu prywatnym. Nie ma nic gorszego niż popsuta wycieczka z powodu nieprzewianej awarii czy wypadku. 

Klikając w link, przeczytasz więcej na temat ubezpieczenia na wyjazd krajowy.

PODSUMOWANIE:

  1. Skanseny w Polsce przybliżają nam historię i tradycje poszczególnych regionów w Polsce. 
  2. Niewątpliwą zaletą skansenów w Polsce jest szansa na dotknięcie nieznanej wcześniej historii danego regionu.

Agata Wiśniewska
Agata Wiśniewska

Pasjonatka komunikacji i dobrego contentu na temat ubezpieczeń. Od ponad 10 lat wspiera różne marki w skutecznym komunikowaniu się z otoczeniem. Jest przekonana, że o ubezpieczeniach można mówić prosto i ciekawie. Po godzinach: pochłania książki w każdej ilości i planuje kolejne podróże (backpaker to jej drugie imię ;) ). Pasjami chodzi po górach i odwiedza stare, często zrujnowane budynki, czyli … zamki wszelkiej maści.

Dołącz do dyskusji

Budowa DK9
Budowa DK9 Autor Weronika Cichocka Komunikacyjne
GDDKiA zapowiedziała budowę nowego odcinka drogi krajowej DK9, który będzie kluczowym elementem poprawy ruchu na osi północ-południe w okolicach Rzeszowa. Ten imponujący fragment trasy rozciągnie się na 60 kilometrów, stanowiąc znaczący krok w ułatwieniu podróży dla kierowców w tym...
Czytaj dalej
Które auta mogą jeździć na E10
Które auta mogą jeździć na E10? Autor Weronika Cichocka Komunikacyjne
Od 1 stycznia 2024 roku, polskie stacje paliw wprowadzają rewolucyjną zmianę - benzynę silnikową 95-oktanową zawierającą do 10% biokomponentów, znaną jako E10. Ta przełomowa inicjatywa zastąpi obecną benzynę E5 o tej samej liczbie oktanowej. Co to oznacza dla kierowców i jak wpłynie...
Czytaj dalej