Dorota Bajorek
Dorota Bajorek
Aktualizowano: 14.03.2022 Komunikacyjne
🕐 Ten artykuł przeczytasz w 9 minut.
2.6/5 - (14 votes)

Prowadzenie samochodu to bardzo ważna i potrzebna na co dzień umiejętność. Niektórzy mają jazdę za kierownicą we krwi i za kółkiem od razu czują się jak ryba w wodzie. Jednak są też osoby, które z różnych przyczyn zasiadają na miejscu kierowcy z pewną nieśmiałością. To dla nich właśnie doskonałym rozwiązaniem okazują się być jazdy doszkalające. Jak można je wykupić, kto je prowadzi i wreszcie ile kosztują jazdy doszkalające? Tego wszystkiego dowiesz się z dalszej części artykułu.

<3
Uzupełnij tylko 2 pola i poznaj cenę OC/AC od razu!Poznaj cenę OC
X

Dodatkowe lekcje jazdy – komu i kiedy się przydadzą?

Każdy, kto z jakiegoś powodu nie czuje się zbyt pewnie za kierownicą samochodu śmiało może skorzystać z pomocy, jaką są dodatkowe lekcje jazdy. Przyczyn tego, że ludzie szukają możliwości podszkolenia się jest wiele. Bardzo często swoje umiejętności chcą poprawiać kursanci, którzy mają przed sobą egzamin na prawo jazdy. 30 godzin praktyki to bardzo niewiele zwłaszcza dla tych osób, które wcześniej nie miały do czynienia z samochodem i poruszaniem się po drodze.

Dlatego wiele osób dokupuje dodatkowe lekcje jazdy, by poczuć się pewniej w samochodzie. Na jazdy doszkalające decydują się także kursanci, którzy nie zdali egzaminu na prawo jazdy. Na pewno podczas dodatkowych godzin w samochodzie mają szansę na nabranie wprawy przed kolejnym podejściem do egzaminu i stresują się zdecydowanie mniej niż w trakcie kursu.

Jazdy doszkalające dla osób z prawem jazdy

Dodatkowe godziny dla tych osób, które się uczą do egzaminu są zupełnie zrozumiałe. Ale czy tylko tacy klienci korzystają z możliwości pomocy profesjonalnych instruktorów? Okazuje się, że bardzo chętnie zapisują się na dodatkowe lekcje jazdy także pełnoprawni kierowcy, którzy już mają prawo jazdy w kieszeni. W jakich sytuacjach? Przede wszystkim są to młodzi kierowcy. Wiadomo, że do tej pory mieli obok siebie instruktora, który w razie potrzeby nacisnął hamulec i zapobiegł przykrej niespodziance.

Przeczytaj także

Profil Kandydata na Kierowcę PKK. Co to jest?
Ile kosztuje egzamin na prawo jazdy
Ile się czeka na prawo jazdy

Po egzaminie okazuje się, że trzeba sobie radzić samodzielnie i podejmować błyskawiczne decyzje. Jazdy doszkalające to doskonała okazja, by nabrać pewności siebie. Zdarzają się też osoby, które na wiele lat po otrzymaniu prawa jazdy porzuciły samochód. Nagle dojrzały do decyzji, by znów zacząć jeździć lub zostały do tego zmuszone przez życie. Po 10 czy 20 latach traci się niestety wprawę i aby znów zasiąść za kółkiem trzeba sobie koniecznie wszystko odświeżyć pod okiem instruktora.

Zupełnie osobną kategorię stanowią kierowcy, dla których wykonywanie zawodu łączy się z codzienną jazdą. Kurierzy, dostawcy, przedstawiciele handlowi są narażeni często na ekstremalne warunki pogodowe i drogowe. Dlatego chętnie doszkalają się w prowadzeniu samochodu na śniegu czy deszczu. Uczą się też ekonomicznej jazdy i łatwiejszego poruszania się w miejskich warunkach.

Czym konkretnie są jazdy doszkalające?

Wyjaśniło się już, kto najczęściej i z jakich powodów wybiera jazdy doszkalające. Ale czym w ogóle one są i na czym polegają? Otóż jazdy doszkalające to dodatkowe godziny spędzone w samochodzie z profesjonalnym instruktorem. Dodatkowe lekcje jazdy mają na celu lepiej przygotować kursanta do czekającego go egzaminu na prawo jazdy. Z kolei dla osób, które już mają prawo jazdy stanowią okazję do doskonalenie techniki jazdy, wyrabiania dobrych nawyków za kierownicą.

Chodzi tu przede wszystkim o bezpieczną i ekonomiczną jazdę w różnych warunkach i sytuacjach. Dodatkowe godziny jazdy mogą przypominać standardową naukę na kursie prawa jazdy i koncentrować się na automatyzacji odruchów za kierownicą. Ale jako klient możesz także zasugerować, nad czym konkretnie chcesz pracować z instruktorem.

Jak i gdzie wykupić jazdy doszkalające?

Czy zorganizowanie sobie dodatkowych lekcji jazdy nastręcza jakichś trudności? Na pewno nie. Jeśli rezerwowanie dodatkowych godzin jazdy odbywa się jeszcze w trakcie kursu lub po nieudanym podejściu do egzaminu, wystarczy, że zgłosisz taką potrzebę. Najprościej jest zrobić w swoim ośrodku nauki jazdy, w którym odbywasz lub odbywałeś kurs przygotowujący.

Z kolei jeśli już jesteś kierowcą i chcesz po jakimś czasie podszkolić jazdę, wystarczy, że skontaktujesz się z dowolnym ośrodkiem, który takie jazdy organizuje. Warto wcześniej sprawdzić informacje na stronie internetowej ośrodka, a następnie skontaktować się osobiście i omówić szczegóły.

Jazdy doszkalające – jakie dokumenty są potrzebne?

Zdecydowałeś się wykupić dla siebie jazdy doszkalające. Jakie dokumenty będą ci potrzebne, by zostać zakwalifikowanym? Wszystko zależy od tego, na jakim jesteś etapie. Większe formalności czekają cię, gdy jesteś jeszcze kursantem lub dopiero co masz za sobą kurs na prawo jazdy i niedługo podchodzisz do egzaminu. Wtedy w ośrodku mogą zażyczyć sobie, abyś przedstawił zaświadczenie o wyznaczonym terminie egzaminu państwowego otrzymywane po zapisie na egzamin. Drugim dokumentem żądanym przez ośrodek jest karta przeprowadzonych zajęć, w której zaznaczono ilość odbytych zajęć. Jednak bez tych dokumentów także można wykupić dodatkowe godziny jazdy.

Ile dodatkowych lekcji jazdy wykupić?

Czy istnieje jakiś limit lub optymalna ilość godzin, w czasie której nauczysz się dobrze jeździć i nabierzesz swobody za kierownicą? Oczywiście nie ma czegoś takiego. Wszystko zależy od indywidualnych predyspozycji każdego kierowcy. Jedni potrzebują kilku godzin, innym nie wystarcza nawet kilkadziesiąt.

Dlatego to ty decydujesz o ich ilości, wykupując jazdy doszkalające. Ile godzin dla klientów oferują ośrodki szkoleniowe? Najczęściej szkoły jazdy sugerują zamówienie co najmniej jednej jednostki szkoleniowej, czyli dwóch godzin kursu odbytych w jednym bloku. Oczywiście możesz wykupić w razie potrzeby więcej jednostek szkoleniowych.

Ile kosztują jazdy doszkalające?

Jeśli planujesz wykupić dodatkowe lekcje jazdy, na pewno myślisz o ich cenie. Czy istnieje jakiś jeden odgórny cennik dla wszystkich ośrodków w Polsce? Okazuje się, że nie. Cena zależy od regionu i konkretnego ośrodka. Najniższa cena, z jaką można się spotkać to około 65 zł za godzinę. Z kolei najdroższe jazdy kosztują aż 94 zł.

Wynika z tego, że średnia cena za dodatkową godzinę jazdy wynosi aż 81 zł. Okazuje się, że ośrodki proponują też możliwość indywidualnej wyceny godzin dla klientów.

Co dają dodatkowe lekcje jazdy?

Jeśli myślisz o wykupieniu dodatkowych godzin za kierownicą, nie wahaj się. Niosą one ze sobą wiele korzyści dla osób, które ich potrzebują. Przede wszystkim:

 • wyrównują ewentualne braki
 • dodają pewności siebie i oswajają z zachowaniem na drodze
 • pozwalają wyćwiczyć automatyzm zachowań za kierownicą
 • odświeżają umiejętność jazdy, jeśli termin egzaminu się przesuwa w czasie
 • umożliwiają obycie się z różnymi modelami samochodów
 • pozwalają się skupić na tych elementach prowadzenia samochodu, które są piętą achillesową konkretnej osoby
 • ułatwiają przypomnienie sobie umiejętności prowadzenia samochodu, jeśli ktoś miał długą przerwę od siedzenia za kierownicą
 • w przypadku osób, które potrzebują samochodu w wykonywaniu swojej pracy pomagają w wypracowaniu ekonomicznej jazdy oraz techniki jazdy w różnych trudnych warunkach na drodze, na przykład w czasie mroźniej zimy lub po deszczu na śliskich nawierzchniach.

Pamiętaj o ubezpieczeniu OC i AC

Jeśli jesteś już kierowcą, ale nie czujesz się zbyt pewnie za kierownicą, koniecznie zadbaj o ubezpieczenie swojego auta. Oczywiście OC musisz wykupić obowiązkowo. Natomiast AC zapewni ochronę twojego samochodu przed skutkami różnych uszkodzeń, które mogą pojawić się w trakcie jazdy. Oczywiście dodatkowe lekcje jazdy na pewno zwiększą poczucie bezpieczeństwa, ale dodatkowo wzmocni je polisa AC. Zwłaszcza jeśli boisz się, że przerysujesz auto na parkingu lub wjedziesz w słupek lub krawężnik. W razie uszkodzenia auta z polisy AC można pokryć koszty naprawy.

PODSUMOWANIE:

 1. Jazdy doszkalające wybierają najczęściej kursanci przed egzaminem na prawo jazdy, ale może je wykupić każda osoba, która chce nabrać wprawy za kierownicą.
 2. Jazdy doszkalające to dodatkowe godziny z profesjonalnym instruktorem poświęcone doskonaleniu umiejętności prowadzenia samochodu.
 3. Zamawiając dodatkowe godziny jako kursant musisz okazać zaświadczenie o wyznaczonym terminie egzaminu państwowego otrzymywane po zapisie na egzamin oraz kartę przeprowadzonych zajęć, w której zaznaczono ilość odbytych zajęć.
 4. Ośrodki zazwyczaj rekomendują wykupienie co najmniej jednej jednostki szkoleniowej, czyli dwóch godzin kursu odbytych w jednym bloku.
 5. Koszt jazdy doszkalającej waha się od 65 do 94 zł.
 6. Warto wykupić dla swojego samochodu polisę AC, która zapewni odszkodowanie w razie uszkodzenia auta.

Dorota Bajorek
Dorota Bajorek

Absolwentka Uniwersytetu Jagiellońskiego, autorka tekstów w Internecie. Dzięki pisaniu łączy przyjemne z pożytecznym. Miłośniczka natury, dobrej książki i sudoku.

Dołącz do dyskusji

Budowa DK9
Budowa DK9 Autor Weronika Cichocka Komunikacyjne
GDDKiA zapowiedziała budowę nowego odcinka drogi krajowej DK9, który będzie kluczowym elementem poprawy ruchu na osi północ-południe w okolicach Rzeszowa. Ten imponujący fragment trasy rozciągnie się na 60 kilometrów, stanowiąc znaczący krok w ułatwieniu podróży dla kierowców w tym...
Czytaj dalej
Które auta mogą jeździć na E10
Które auta mogą jeździć na E10? Autor Weronika Cichocka Komunikacyjne
Od 1 stycznia 2024 roku, polskie stacje paliw wprowadzają rewolucyjną zmianę - benzynę silnikową 95-oktanową zawierającą do 10% biokomponentów, znaną jako E10. Ta przełomowa inicjatywa zastąpi obecną benzynę E5 o tej samej liczbie oktanowej. Co to oznacza dla kierowców i jak wpłynie...
Czytaj dalej