Weronika Cichocka
Weronika Cichocka
Aktualizowano: 16.03.2022 Komunikacyjne
🕐 Ten artykuł przeczytasz w 5 minut.
Rate this post

Kupowanie tak zwanego rozbitka zazwyczaj kojarzy się z marnym interesem. Czy jednak słusznie? Przeczytaj koniecznie – możesz zaoszczędzić! Dowiedz się kiedy kupić uszkodzony samochód i na co uważać?

Auta powypadkowe mogą okazać się studnią bez dna dla naszych finansów. Dlatego z taką uwagą staramy się dowiedzieć, jaka jest dokładna historia pojazdu, które elementy uległy uszkodzeniu i jaki zakres prac będziemy musieli wykonać. Aby nie dać się oszukać, w takim wypadku najlepiej jest skorzystać z wykwalifikowanego warsztatu mechanicznego, który nie tylko oceni, jaki zakres prac będzie konieczny, ale również może przygotować wycenę naprawy. Należałoby zdecydować się na taki ruch nawet wtedy, gdy zbywca pojazdu, wydawać by się mogło, bezpośrednio informuje nas o zniszczeniach. Może bowiem zdarzyć się tak, że nawet on o części zniszczeń nie wie, a ich naprawa może okazać się dość kosztowna. 

Niezwykle często na sprzedaż dotychczasowego auta decydują się właściciele tych samochodów, który otrzymali swój pojazd praktycznie jako wrak, ponieważ naprawa pojazdu okazała się zbyt kosztowna i towarzystwo ubezpieczeniowe określiło zniszczenia jako tak zwaną szkodę całkowitą. W takim wypadku naprawa samochodu może być nieopłacalna i lepiej jest takie auto zezłomować.

Kiedy kupić uszkodzony samochód?

Często na sprzedaż samochodów decydują się osoby, których pojazd uległ wypadkowi, ale nie mają one czasu i pieniędzy na naprawę. Wolą sprzedać auto i kupić inne, niż inwestować w dotychczasowy pojazd. Takie samochody są najbardziej atrakcyjne. To na ich zakup powinniśmy się zdecydować. Za wszelką cenę unikajmy aut, które zostały zalane, ponieważ naprawa elektryki tego typu pojazdu zazwyczaj przewyższa kwotę, za którą kupisz pojazd.

Jak już wspomnieliśmy, podobnie dzieje się w przypadku szkody całkowitej. W przypadku gdy auto brało udział w kolizji z pojazdem przewożącym jakiegokolwiek rodzaj środka chemicznego, również nie decydujmy się na zakup. Taką decyzję możemy przypłacić zdrowiem.

Umowa zakupu uszkodzonego auta

Jeżeli decydujemy się na podpisanie umowy zakupu pojazdu, który jest uszkodzony, musimy pamiętać o kilku podstawowych informacjach, które powinien zawierać ten dokument. 

Tak jak przy zwyczajnej umowy, konieczne jest wskazanie: imienia nazwiska, numeru PESEL oraz adresu zamieszkania, a także numeru i serii dowodu osobistego – zarówno sprzedawcy,  jak i nabywcy pojazdu. Należy również określić markę i model auta, rok jego produkcji, numery rejestracyjne, numer nadwozia i przebieg. Wszystkie te dane służą temu, aby jak najbardziej precyzyjnie określić, który pojazd jest sprzedawany, przez kogo i komu. 

Naturalnie, jeżeli wartość sprzedaży nie przekracza 20 000 zł, mamy prawo nie spisywać umowy. Może ona zostać zawarta jedynie ustnie. Jednak w takim wypadku możemy narazić się na nieprzyjemności, jeżeli będziemy zmuszeni wskazać osobę, od której kupiliśmy pojazd, a zawiedzie nas pamięć. Niemniej jednak przepisy obowiązujące w Polsce przewidują taki rodzaj transakcji. 

W tym artykule „Zakup lub sprzedaż samochodu. Poznaj związane z tym formalności” dowiesz się więcej na temat wszystkich formalności związanych ze sprzedażą lub kupnem samochodu.

W momencie gdy kupujemy pojazd uszkodzony, najlepiej jest precyzyjnie określić wszelkie usterki, o których poinformował nas zbywca pojazdu. Dodatkowo, dla własnego bezpieczeństwa, warto jest również załączyć do umowy sprzedaży dokumentację fotograficzną parafowaną przez obie strony umowy. Pamiętaj również, że w momencie gdy kupujesz uszkodzony pojazd, obowiązkowe ubezpieczenie komunikacyjne przechodzi na nabywcę automatycznie, jednak wszystkie inne dobrowolne polisy przestają w tym momencie obowiązywać.

Jeżeli decydujesz się na zakup pojazdu, który jest niesprawny, a co za tym idzie, nie ma ważnego przeglądu technicznego, nie masz wyboru – nie musisz udać się do wydziału komunikacji właściwego ze względu na miejsce Twojego zamieszkania. W takiej sytuacji należy złożyć wniosek o czasową rejestrację pojazdu i tymczasowe tablice rejestracyjne. Dzięki nim będziesz mógł udać się na badanie techniczne. Czasowe tablice rejestracyjne wydawane są aż na 30 dni. 

PODSUMOWANIE:

  • Nie decyduj się na zakup auta, które wcześniej było zalane wodą czy też środkami chemicznymi.
  • Miej się również na baczności, gdy oglądasz pojazd zakwalifikowany przez towarzystwo ubezpieczeniowe do szkody całkowitej.
  • Koniecznie przed zakupem udaj się do mechanika, który oceni zakres potencjalnych napraw i je wyceni.
  • Podpisując umowę kupna uszkodzonego auta, pamiętaj o opisaniu wszystkich uszkodzeń i dodatkowo do umowy załącz dokumentację fotograficzną zniszczeń.

Weronika Cichocka
Weronika Cichocka

Dziennikarka z wieloletnim doświadczeniem. Od lat pisząca o ubezpieczeniach, ekonomii i zdrowiu. Specjalista ds. PR i marketingu internetowego.

Dołącz do dyskusji
Najszybsze auto na świecie
Najszybsze auto na świecie Autor Agata Wiśniewska Komunikacyjne
Pogoń za maksymalną prędkością od dawna fascynuje producentów samochodów. Od ponad wieku granica tego, co wydawało się niemożliwe, jest przesuwana do góry. Hipersamochody są niewyobrażalnie szybkie, bardzo dynamiczne, o pięknej sylwetce i … bardzo drogie. Jakie jest aktualnie najszyb...
Czytaj dalej
Obszycie kierownicy Autor Agata Wiśniewska Uncategorized
Obszycie kierownicy skórą czy innym materiałem sprawia, że zyskuje ona niepowtarzalny wygląd i jest wygodniejsza w użyciu. Taka operacja ma też swój praktyczny wymiar – chroni powierzchnię kierownicy przez zużyciem czy tuszuje widoczne pęknięcia lub przetarcia. Jak się robi obszycia k...
Czytaj dalej