Ubezpieczyciele od lat w swojej ofercie mają specjalne ubezpieczenia pakietowe dla tzw. aut zabytkowych. A co z młodszymi klasykami, które mają 20 czy 30 lat, ale nie zaliczają się do pojazdów historycznych? Czy możliwe jest ubezpieczenie youngtimera? Podpowiadamy w naszym poradniku.  

Youngtimery są dość popularne na polskich drogach. Z jednej strony chodzi o zamiłowanie do klasyki, w tym przypadku też użytkowej. Takim autem możesz poruszać się na co dzień, a nie tylko od święta. Z drugiej, wybór youngtimera wynika za zasobności portfela. Samochody z tej grupy kosztują nawet 2 czy 3 tys. zł. Do tego naprawy nie są zatrważająco drogie, a dzięki białym tablicom ubezpieczenie youngtimera też jest relatywnie tanie.  

Youngtimer – co to za kategoria?

Nie ma ścisłej definicji youngtimera. Zazwyczaj to auta 20-, 30- czy niespełna 40-letnie, które jeszcze nie są traktowane jako historyczne. Czyli jeżdżą na zwykłych, białych tablicach. Do tego nadają się do codziennego użytkowania, czego nie można powiedzieć o oldtimerach (te klasyki ruszamy z garażu rzadko i na pewno nie po to, by jechać po zakupy). 

Youngtimery to też auta kultowe w czasach, gdy były produkowane. Brzmi dość nieprecyzyjnie, więc posłużmy się przykładem. Z naszego podwórka youngtimerem na pewno będzie Polonez, produkowany od końcówki lat 70. Z innych marek do tej grupy samochodów należą np. Audi 100 C3, Citroen BX, Fiat Uno czy Porsche 944. 

Ostatnią wspólną cechą youngtimerów są dość niskie ceny zakupu. Poza wyjątkami, do jakich należy choćby wspomniane Porsche, na większość aut z tej grupy wydamy kilka tysięcy złotych

Ubezpieczenie youngtimera – co można?

Podstawą ubezpieczenia youngtimera jest OC. Do kupienia w każdym towarzystwie, bo przecież ubezpieczamy auto jako zwykły samochód (białe tablice), a nie historyczny. Przy zakupie korzystamy z posiadanych zniżek, benefitów z racji wieku, doświadczenia za kółkiem czy bezszkodowej jazdy. 

Obowiązkowe ubezpieczenie możemy dowolnie rozszerzać. Do najpopularniejszych dodatków należą:

  • assistance – czyli pakiet usług pomocowych; gdy chodzi o ubezpieczenie youngtimera ważne, by nasza polisa assistance dla starego samochodu zawierała pomoc w przypadku, awarii, kolizji i uszkodzeń;
  • NNW – czyli gwarancja wypłaty świadczenia za tzw. uszczerbek na zdrowiu lub śmierć w wyniku zdarzenia drogowego; dodatkową zaletą tej polisy jest to, że zazwyczaj chroni ona kierowcę i pasażerów także poza autem.

Ubezpieczyciele w swojej ofercie mają też inne ridery, które mogą być ciekawe, np.:

  • ubezpieczenie opon,
  • ubezpieczenie utraty zniżek,
  • ubezpieczenie szyb.

A co z AC dla youngtimera?

Czy ubezpieczenie youngtimera w zakresie AC jest możliwe? Jak wiadomo ubezpieczyciele mają specjalne oferty pakietowe dla oldtimerów, które zawierają casco. Kolekcjonerom i pasjonatom starych aut szczególnie zależy na ochronie kradzieżowej. Co w takim razie z młodszymi klasykami, bez statusu zabytkowych, które ubezpieczane są jak normalne auto? 

Większość AC ustawia górną granicę ubezpieczanego pojazdu na 13-15 lat. Na rynku można jednak znaleźć oferty dla samochodów nawet 20-letnich pod warunkiem, że ich wartość jest wyższa niż przeciętnie. Np. wynosi minimum 10 tysięcy zł. Warto więc dokładniej przyjrzeć się propozycjom towarzystw lub pytać. 

Czy ubezpieczenie OC youngtimera jest drogie?

Trudno o jednoznaczną odpowiedź na pytanie o koszt ubezpieczenia OC dla youngtimera. Wiek auta często idący w parze z wysokim przebiegiem w przypadku OC działa na niekorzyść, ale nie jest jedynym parametrem, który decyduje o cenie. Na jej wysokość wpływ mają też cechy kierowcy, jak m.in.  wiek i doświadczenie za kółkiem. Jak zawsze niższą składką będą premiowani ci, którzy mają czystą historię szkodową. Dla kalkulacji znaczenie będzie też miało miejsce poruszania się autem, garażowanie, rodzaj paliwa, a nawet pochodzenie. Jeśli nasz youngtimer jest świeżo sprowadzany z zagranicy raczej powinniśmy się liczyć ze zwyżką składki. 

Na ubezpieczenie youngtimera, w zależności kto, czym i gdzie będzie jeździł, można wydać 300-400 zł albo… znacznie więcej. Dlatego nie ma co decydować się na pierwszą lepszą ofertę z brzegu. Przed zakupem polisy czy pakietu zawsze sprawdzamy dostępne opcje. Skuteczne porównanie ofert na stornach towarzystw zajmuje niewiele czasu, a pozwoli na oszczędności. 

PODSUMOWANIE:

  • Ubezpieczenie youngtimera nie różni się od ubezpieczenia normalnego pojazdu. 
  • W ramach ubezpieczenia youngtimera możemy mieć polisę OC, assistance, NNW czy inne dodatki, np. ochronę zniżek lub ubezpieczenie szyb. W wybranych towarzystwach możemy znaleźć też AC – niektórzy ubezpieczyciele mają casco dla starszych, nie zabytkowych aut, które są wartościowe. 
  • Ubezpieczenie youngtimera w zakresie OC może wynieść niespełna 300 zł, jak i grubo powyżej 1000 zł. Poza wiekiem i stanem auta na ostateczną składkę ma wpływ przynajmniej kilkanaście czynników, w tym cechy kierowcy, historia ubezpieczeniowa czy miejsce użytkowania pojazdu.

Agata Wiśniewska

Agata Wiśniewska

Pasjonatka komunikacji i dobrego contentu na temat ubezpieczeń. Od ponad 10 lat wspiera różne marki w skutecznym komunikowaniu się z otoczeniem. Jest przekonana, że o ubezpieczeniach można mówić prosto i ciekawie. Po godzinach: pochłania książki w każdej ilości i planuje kolejne podróże (backpaker to jej drugie imię ;) ). Pasjami chodzi po górach i odwiedza stare, często zrujnowane budynki, czyli … zamki wszelkiej maści.