Agata Wiśniewska
Agata Wiśniewska
Aktualizowano: 16.03.2022 Komunikacyjne
🕐 Ten artykuł przeczytasz w 6 minut.
Rate this post

Firmy ubezpieczeniowe oferują nie tylko polisy obowiązkowe, ale także ubezpieczenia dla aut zabytkowych. A co z młodszymi klasykami, które mają 30 czy 40 lat, ale nie zaliczają się do pojazdów historycznych? Jak kupić ubezpieczenie youngtimera? Na jaki zakres ubezpieczenia się zdecydować? Wyjaśniamy w poniższym poradniku.

Youngtimery są dość popularne na polskich drogach. Warto dodać, że również na wystawach i wyścigach samochodowych. Z jednej strony chodzi o zamiłowanie do klasyki, w tym przypadku też użytkowej. Takim autem możesz poruszać się na co dzień, a nie tylko od święta. Z drugiej, wybór youngtimera wynika za zasobności portfela. Ceny samochodów z tej grupy zaczynają się już od 2 czy 3 tys. zł. Do tego naprawy nie są zatrważająco drogie, a dzięki białym tablicom ubezpieczenie youngtimera też jest relatywnie tanie.  

Youngtimer – co to za kategoria?

Nie ma ścisłej definicji youngtimera. Zazwyczaj to auta 30-, 40-letnie, które jeszcze nie są traktowane jako historyczne. Czyli jeżdżą na zwykłych, białych tablicach. Do tego nadają się do codziennego użytkowania,czego nie można powiedzieć o oldtimerach (te klasyki ruszamy z garażu rzadko i na pewno nie po to, by jechać po zakupy). 

Youngtimery to auta, które zyskały status kultowych jeszcze w czasach, gdy były produkowane. Brzmi dość nieprecyzyjnie, więc posłużmy się przykładem. Z naszego podwórka youngtimerem na pewno będzie Polonez, produkowany od końcówki lat 70. Z innych marek do tej grupy samochodów należą np. Audi 100 C3, Citroen BX, Mercedes 450 SLC czy Porsche 944. 

Ostatnią wspólną cechą youngtimerów są dość niskie ceny zakupu. Poza wyjątkami, do jakich należy choćby wspomniane Porsche, na większość aut z tej grupy wydamy kilka tysięcy złotych

Ubezpieczenie youngtimera – jaki zakres?

Podstawą ubezpieczenia youngtimera jest OC – można je nabyć w każdym towarzystwie ze względu na to, że nie jest to jeszcze auto historyczne. W zależności od firmy, przy zakupie korzystamy z posiadanych zniżek z racji wieku i doświadczenia za kółkiem.

Obowiązkowe ubezpieczenie możemy dowolnie rozszerzać. Do najpopularniejszych dodatków należą:

  • assistance – czyli pakiet usług pomocowych takich jak holowanie, auto zastępcze, naprawa na miejscu zdarzenia, dowóz paliwa i innych w zależności od wariantu. Gdy chodzi o ubezpieczenie youngtimera ważne, by nasza polisa assistance dla starego samochodu zawierała pomoc w przypadku, awarii, kolizji i uszkodzeń;
  • NNW – czyli ubezpieczenie następstw nieszczęśliwych wypadków, utrata zdrowia lub życia w wyniku poruszania się pojazdem lub nawet prowadzenia czynności z nim związanych (wsiadanie, wysiadanie, rozładunek itp.)

Ubezpieczyciele w swojej ofercie mają też inne produkty dodatkowe, które mogą być ciekawe, np.:

Co z AC dla youngtimera?

Czy ubezpieczenie youngtimera w zakresie AC jest możliwe? Jak wiadomo ubezpieczyciele mają specjalne oferty pakietowe dla oldtimerów, które zawierają casco. Kolekcjonerom i pasjonatom starych aut szczególnie zależy na ochronie kradzieżowej. Co w takim razie z młodszymi klasykami, bez statusu zabytkowych, które ubezpieczane są jak normalne auto? 

Większość firm ubezpieczeniowych ustawia górną granicę wieku ubezpieczanego pojazdu na 10-15 lat. Na rynku można jednak znaleźć oferty dla samochodów nawet 20-letnich pod warunkiem, że ich wartość jest ponadprzeciętna. Warto więc dokładniej przyjrzeć się propozycjom towarzystw lub pytać. Należy także pamiętać, że na rynku są także oferty na Autocasco dla aut, które są nie tylko starsze niż 15 lat, ale także ich cena nie jest ponadprzeciętnie wysoka.

Czy ubezpieczenie OC youngtimera jest drogie?

Trudno o jednoznaczną odpowiedź na pytanie o koszt ubezpieczenia OC dla youngtimera. Wiek auta często idący w parze z wysokim przebiegiem w przypadku OC działa na niekorzyść, ale nie jest jedynym parametrem, który decyduje o cenie. Na jej wysokość wpływ mają też cechy kierowcy, jak m.in.  wiek i doświadczenie za kółkiem. Jak zawsze niższą składką będą premiowani ci, którzy mają czystą historię szkodową. Dla kalkulacji znaczenie będzie też miało miejsce poruszania się autem, garażowanie, rodzaj paliwa, a nawet pochodzenie. Jeśli nasz youngtimer jest świeżo sprowadzany z zagranicy raczej powinniśmy się liczyć ze zwyżką składki. 

Na ubezpieczenie youngtimera, w zależności kto, czym i gdzie będzie jeździł, można wydać 300-400 zł lub nawet powyżej tysiąca w zależności od pojazdu i innych czynników. Dlatego warto szukać ofert w różnych firmach i porównywać zarówno cenę jak i zakres ubezpieczenia przed zdecydowaniem się na konkretną ofertę. Przed zakupem polisy czy pakietu zawsze sprawdzajmy dostępne opcje. Skuteczne porównanie ofert na stronach towarzystw zajmuje niewiele czasu, a pozwoli na oszczędności. 

PODSUMOWANIE:

  • Ubezpieczenie youngtimera nie różni się od ubezpieczenia normalnego pojazdu. 
  • W ramach ubezpieczenia youngtimera możemy mieć polisę OC, assistance, NNW czy inne dodatki, np. ochronę zniżek lub ubezpieczenie szyb. W wybranych towarzystwach możemy znaleźć też AC – niektórzy ubezpieczyciele mają casco dla starszych, nie zabytkowych aut, które są wartościowe. 
  • Ubezpieczenie youngtimera w zakresie OC może wynieść niespełna 300 zł, jak i grubo powyżej 1000 zł. Poza wiekiem i stanem auta na ostateczną składkę ma wpływ przynajmniej kilkanaście czynników, w tym cechy kierowcy, historia ubezpieczeniowa czy miejsce użytkowania pojazdu.

Agata Wiśniewska
Agata Wiśniewska

Pasjonatka komunikacji i dobrego contentu na temat ubezpieczeń. Od ponad 10 lat wspiera różne marki w skutecznym komunikowaniu się z otoczeniem. Jest przekonana, że o ubezpieczeniach można mówić prosto i ciekawie. Po godzinach: pochłania książki w każdej ilości i planuje kolejne podróże (backpaker to jej drugie imię ;) ). Pasjami chodzi po górach i odwiedza stare, często zrujnowane budynki, czyli … zamki wszelkiej maści.

Dołącz do dyskusji

Bezpieczeństwo na drogach jesienią
Bezpieczeństwo na drogach jesienią Autor Weronika Cichocka Komunikacyjne
Jesień to czas, gdy warunki atmosferyczne stają się bardziej wymagające, a krótszy dzień wpływa na widoczność na drodze. W związku z tym, przestrzeganie przepisów drogowych staje się kluczowe dla zachowania bezpieczeństwa wszystkich uczestników ruchu. Jednym z podstawowych aspektów, ...
Czytaj dalej
Test percepcji zagrożeń
Test percepcji zagrożeń Autor Weronika Cichocka Komunikacyjne
Prawo jazdy to uprawnienie, które od wielu lat jest uważane za jeden z kluczowych elementów życia współczesnego człowieka. Daje nam możliwość poruszania się samochodem, co jest często niezbędne do pracy, nauki, czy po prostu codziennego życia. Jednak zdawalność egzaminów na prawo j...
Czytaj dalej