Weronika Cichocka
Weronika Cichocka
Aktualizowano: 22.11.2022 Nieruchomości
🕐 Ten artykuł przeczytasz w 5 minut.
5/5 - (1 vote)

Co do zasady można powiedzieć, że ubezpieczenie mieszkania jest bardzo wygodną ochrony. Przydaje się w czasie potencjalnego zdarzenia i po nim. Działa w taki sposób, aby maksymalnie wspierać budżet właściciela nieruchomości w sytuacjach nagłych i  niespodziewanych.

Kiedy ubezpieczenie mieszkania nie działa? Czytaj OWU!

Należy jednak pamiętać, że towarzystwa ubezpieczeniowa nie są instytucjami charytatywnymi i starają się bronić przed nieuczciwymi zachowaniami i wyłudzeniami. Z tego tytułu w ogólnych warunkach ubezpieczeń zakłady ubezpieczeń określają, jakiego rodzaju sytuacje podlegają wykluczeniu z ochrony polisowej.

W przypadku ubezpieczeń nieruchomości, zarówno w domu, jak i mieszkania, należy pamiętać, że są to polisy dobrowolne i właściciel decydując się na zakup tego rodzaju ochronny zobowiązany jest do zapoznania się z zakresem polisy.

Zakres ten może się znacznie różnić pomiędzy firmami. To co ubezpieczone będzie w jednej firmie, może nie podlegać zakresowi ochrony w innym towarzystwie ubezpieczeniowym.

Zacznijmy więc od tego, czym jest taka podstawowa ochrona i czym jest minimalne ubezpieczenie mieszkania. Co do zasady możemy powiedzieć, że polisa mieszkaniowa chroni w swoim podstawowym zakresie mury, a także stałe elementy nieruchomości. W ramach stałych elementów nieruchomości większość towarzystw ubezpieczeniowych odnajduje: drzwi, podłogi, okna, a także zabudowane sprzęty AGD i na przykład zabudowane czy wmontowane na stałe szafy, są one niejako na stałe związane z mieszkaniem lub domem.

Kiedy zadziała ubezpieczenie murów i elementów stałych w Beesafe?

Wypłacimy odszkodowanie, gdy Twój dom/mieszkanie ulegnie uszkodzeniu bądź zniszczeniu w wyniku działania m.in.:

 • deszczu, gradu, wiatru, uderzenia pioruna
 • ognia, dymu i sadzy
 • osunięcia się ziemi
 • wandalizmu
 • innych zdarzeń losowych

W praktyce oznacza to, że możesz na Beesafe liczyć gdy:

 • silny wiatr zerwał część dachu z domu grad wybił szyby w oknie i deszcz zniszczył parapet i podłogę
 • ogień uszkodził elewację domu
 • piorun uszkodził instalację elektryczną
 • dewastacja drzwi lub elewacji

Kiedy ubezpieczenie nie działa w Beesafe?

 Nie odpowiadamy za szkody, które powstały m.in.:

 • w domu/mieszkaniu nie zamieszkałym przez 90 dni
 • w domach wybudowanych niezgodnie z prawem
 • w domach mieszkalnych, których pokrycie dachu wykonane jest z desek gontu drewnianego, wióra, słomy lub trzciny (strzecha)

Jakich innych wyłączeń odpowiedzialności towarzystwa ubezpieczeniowego możesz spodziewać się u różnych ubezpieczycieli w ogólnych warunkach ubezpieczenia?

Wykluczenia, czyli wyłączenia odpowiedzialności towarzystwa ubezpieczeniowego, mogą wystąpić na przykład podczas zalania. Jeśli posiadasz podstawowy pakiet polisy, która w swoim zakresie nie chroni Cię przed powodzią, to jeśli wystąpi ona i naruszę twoją własność, nie otrzymasz rekompensaty.

Podobnie stanie się gdy zaniedbasz stan techniczny dachu lub nieumyślnie pozostawisz otwarte okna, narażając elementy, takie jak: podłoga, okna, ściany, na zalanie.

Większość firm ubezpieczeniowych pozwala rozszerzyć podstawowy pakiet ochrony polisą o dodatkowe elementy, na przykład, tak jak w Beesafe, można dodatkowo ochronić się na przykład przed powodzią. Zazwyczaj jest to niewielki koszt, który pozwala spać spokojnie.

Kradzież z włamaniem też bardzo często w ramach ogólnych warunków ubezpieczeniu ma opisane tak zwane wykluczenia. Najczęściej występują one w ramach elementów o bardzo wysokiej wartości, niewymienionych w przedmiocie ubezpieczenia, na przykład chodzi o dzieła sztuki, papiery wartościowe, kruszce, biżuterię lub znaczne kwoty pieniężne. Co do zasady tego rodzaju dobra objęte są innymi ochronami.

W tym jednak miejscu warto nadmienić, że w podstawowych ogólnych warunkach ubezpieczenia większości polis ochroną nie są objęte elementy ruchome znajdujące się na balkonach i tarasach.

W ramach ubezpieczenia mieszkania można również ubezpieczyć się od odpowiedzialności cywilnej w życiu prywatnym. Tego rodzaju ochrona pomaga, gdy wyrządzimy stratę na imieniu lub osobie i będziemy zobowiązani do zrekompensowania jej. W tym wypadku ubezpieczyciele również stosują wykluczenia, szczególnie wobec osób, które działają naumyślnie, niszczą przedmioty o dużej wartości w sposób celowy i działają pod wpływem alkoholu lub innych środków odurzających.

Stan nieruchomości może być również podstawą do tego, aby nie wypłacić odszkodowania. Jest to szczególnie istotne w przypadku właścicieli segmentów i domów. Należy pamiętać o tym, aby sprawdzać instalację elektryczną – raz na 5 lat, z piorunochrony – raz na 5 lat, kotły grzewcze raz na 2 lata, a instalację gazową i wentylacyjną corocznie. Jeśli nie dopełnimy tych obowiązków, to towarzystwo ubezpieczeniowe ma podstawę do niewypłacenia odszkodowania ze względu na zły stan techniczny nieruchomości.

PODSUMOWANIE:

 • Zawierając umowę polisy na nieruchomość, zwróć uwagę zarówno na kwotę ubezpieczenia, jak i na zakres ochrony polisy.
 • W ogólnych warunkach ubezpieczenia znajdziesz informacje dotyczące wykluczeń, czyli sytuacji, w których towarzystwo ubezpieczeniowe nie będzie zobligowane do wypłacenia rekompensaty za powstałą szkodę.
 • Zastanów się, jakie jeszcze dodatkowe ochrony są dla Ciebie istotne oprócz podstawowego elementu ochronu murów i elementów stałych nieruchomości.
 • Sprawdź, jakie dodatkowe ochrony możesz wykupić w ramach polisy nieruchomości Beesafe.
Weronika Cichocka
Weronika Cichocka

Dziennikarka z wieloletnim doświadczeniem. Od lat pisząca o ubezpieczeniach, ekonomii i zdrowiu. Specjalista ds. PR i marketingu internetowego.

Odbiór domu
Odbiór domu Autor Katarzyna Matusiak Nieruchomości
Nie ma nic bardziej ekscytującego niż moment, gdy klucze do Twojego nowego domu lądują w Twoich dłoniach. Ale zanim ten długo oczekiwany moment nadejdzie, musisz przejść przez odbiór domu. Czy jesteś gotowy na ten decydujący krok? Czy wiesz, co zrobić podczas odbioru domu jednorodzinneg...
Czytaj dalej
Ubezpieczenie pasieki
Ubezpieczenie pasieki Autor Katarzyna Matusiak Nieruchomości
Pszczelarstwo to nie tylko pasja, ale także inwestycja. Jak każda inwestycja, wymaga ochrony. Dlatego ubezpieczenie pasieki jest nieodzownym elementem prowadzenia takiego biznesu. Ale jakie są korzyści z ubezpieczenia pasieki? Jakie są koszty? Czy są jakieś pułapki, na które trzeba uważa...
Czytaj dalej