Weronika Cichocka
Weronika Cichocka
Aktualizowano: 22.11.2022 Nieruchomości
🕐 Ten artykuł przeczytasz w 5 minut.
5/5 - (1 vote)

Co do zasady można powiedzieć, że ubezpieczenie mieszkania jest bardzo wygodną ochrony. Przydaje się w czasie potencjalnego zdarzenia i po nim. Działa w taki sposób, aby maksymalnie wspierać budżet właściciela nieruchomości w sytuacjach nagłych i  niespodziewanych.

Kiedy ubezpieczenie mieszkania nie działa? Czytaj OWU!

Należy jednak pamiętać, że towarzystwa ubezpieczeniowa nie są instytucjami charytatywnymi i starają się bronić przed nieuczciwymi zachowaniami i wyłudzeniami. Z tego tytułu w ogólnych warunkach ubezpieczeń zakłady ubezpieczeń określają, jakiego rodzaju sytuacje podlegają wykluczeniu z ochrony polisowej.

W przypadku ubezpieczeń nieruchomości, zarówno w domu, jak i mieszkania, należy pamiętać, że są to polisy dobrowolne i właściciel decydując się na zakup tego rodzaju ochronny zobowiązany jest do zapoznania się z zakresem polisy.

Zakres ten może się znacznie różnić pomiędzy firmami. To co ubezpieczone będzie w jednej firmie, może nie podlegać zakresowi ochrony w innym towarzystwie ubezpieczeniowym.

Zacznijmy więc od tego, czym jest taka podstawowa ochrona i czym jest minimalne ubezpieczenie mieszkania. Co do zasady możemy powiedzieć, że polisa mieszkaniowa chroni w swoim podstawowym zakresie mury, a także stałe elementy nieruchomości. W ramach stałych elementów nieruchomości większość towarzystw ubezpieczeniowych odnajduje: drzwi, podłogi, okna, a także zabudowane sprzęty AGD i na przykład zabudowane czy wmontowane na stałe szafy, są one niejako na stałe związane z mieszkaniem lub domem.

Kiedy zadziała ubezpieczenie murów i elementów stałych w Beesafe?

Wypłacimy odszkodowanie, gdy Twój dom/mieszkanie ulegnie uszkodzeniu bądź zniszczeniu w wyniku działania m.in.:

  • deszczu, gradu, wiatru, uderzenia pioruna
  • ognia, dymu i sadzy
  • osunięcia się ziemi
  • wandalizmu
  • innych zdarzeń losowych

W praktyce oznacza to, że możesz na Beesafe liczyć gdy:

  • silny wiatr zerwał część dachu z domu grad wybił szyby w oknie i deszcz zniszczył parapet i podłogę
  • ogień uszkodził elewację domu
  • piorun uszkodził instalację elektryczną
  • dewastacja drzwi lub elewacji

Kiedy ubezpieczenie nie działa w Beesafe?

 Nie odpowiadamy za szkody, które powstały m.in.:

  • w domu/mieszkaniu nie zamieszkałym przez 90 dni
  • w domach wybudowanych niezgodnie z prawem
  • w domach mieszkalnych, których pokrycie dachu wykonane jest z desek gontu drewnianego, wióra, słomy lub trzciny (strzecha)

Jakich innych wyłączeń odpowiedzialności towarzystwa ubezpieczeniowego możesz spodziewać się u różnych ubezpieczycieli w ogólnych warunkach ubezpieczenia?

Wykluczenia, czyli wyłączenia odpowiedzialności towarzystwa ubezpieczeniowego, mogą wystąpić na przykład podczas zalania. Jeśli posiadasz podstawowy pakiet polisy, która w swoim zakresie nie chroni Cię przed powodzią, to jeśli wystąpi ona i naruszę twoją własność, nie otrzymasz rekompensaty.

Podobnie stanie się gdy zaniedbasz stan techniczny dachu lub nieumyślnie pozostawisz otwarte okna, narażając elementy, takie jak: podłoga, okna, ściany, na zalanie.

Większość firm ubezpieczeniowych pozwala rozszerzyć podstawowy pakiet ochrony polisą o dodatkowe elementy, na przykład, tak jak w Beesafe, można dodatkowo ochronić się na przykład przed powodzią. Zazwyczaj jest to niewielki koszt, który pozwala spać spokojnie.

Kradzież z włamaniem też bardzo często w ramach ogólnych warunków ubezpieczeniu ma opisane tak zwane wykluczenia. Najczęściej występują one w ramach elementów o bardzo wysokiej wartości, niewymienionych w przedmiocie ubezpieczenia, na przykład chodzi o dzieła sztuki, papiery wartościowe, kruszce, biżuterię lub znaczne kwoty pieniężne. Co do zasady tego rodzaju dobra objęte są innymi ochronami.

W tym jednak miejscu warto nadmienić, że w podstawowych ogólnych warunkach ubezpieczenia większości polis ochroną nie są objęte elementy ruchome znajdujące się na balkonach i tarasach.

W ramach ubezpieczenia mieszkania można również ubezpieczyć się od odpowiedzialności cywilnej w życiu prywatnym. Tego rodzaju ochrona pomaga, gdy wyrządzimy stratę na imieniu lub osobie i będziemy zobowiązani do zrekompensowania jej. W tym wypadku ubezpieczyciele również stosują wykluczenia, szczególnie wobec osób, które działają naumyślnie, niszczą przedmioty o dużej wartości w sposób celowy i działają pod wpływem alkoholu lub innych środków odurzających.

Stan nieruchomości może być również podstawą do tego, aby nie wypłacić odszkodowania. Jest to szczególnie istotne w przypadku właścicieli segmentów i domów. Należy pamiętać o tym, aby sprawdzać instalację elektryczną – raz na 5 lat, z piorunochrony – raz na 5 lat, kotły grzewcze raz na 2 lata, a instalację gazową i wentylacyjną corocznie. Jeśli nie dopełnimy tych obowiązków, to towarzystwo ubezpieczeniowe ma podstawę do niewypłacenia odszkodowania ze względu na zły stan techniczny nieruchomości.

PODSUMOWANIE:

  • Zawierając umowę polisy na nieruchomość, zwróć uwagę zarówno na kwotę ubezpieczenia, jak i na zakres ochrony polisy.
  • W ogólnych warunkach ubezpieczenia znajdziesz informacje dotyczące wykluczeń, czyli sytuacji, w których towarzystwo ubezpieczeniowe nie będzie zobligowane do wypłacenia rekompensaty za powstałą szkodę.
  • Zastanów się, jakie jeszcze dodatkowe ochrony są dla Ciebie istotne oprócz podstawowego elementu ochronu murów i elementów stałych nieruchomości.
  • Sprawdź, jakie dodatkowe ochrony możesz wykupić w ramach polisy nieruchomości Beesafe.
Weronika Cichocka
Weronika Cichocka

Dziennikarka z wieloletnim doświadczeniem. Od lat pisząca o ubezpieczeniach, ekonomii i zdrowiu. Specjalista ds. PR i marketingu internetowego.

[vc_row type=”in_container” full_screen_row_position=”middle” column_margin=”default” scene_position=”center” text_color=”dark” text_align=”left” overlay_strength=”0.3″ shape_divider_position=”bottom” bg_image_animation=”none”][vc_column column_padding=”no-extra-padding” column_padding_position=”all” background_color_opacity=”1″ background_hover_color_opacity=”1″ column_link_target=”_self” column_shadow=”none” column_border_radius=”none” width=”1/1″ tablet_width_inherit=”default” tablet_text_alignment=”default” phone_text_alignment=”default” overlay_strength=”0.3″ column_border_width=”none” column_border_style=”solid” bg_image_animation=”none”]
[/vc_column][/vc_row][vc_row type=”full_width_background” full_screen_row_position=”middle” column_margin=”default” scene_position=”center” text_color=”dark” text_align=”left” top_padding=”4%” bottom_padding=”4%” color_overlay=”rgba(69,69,255,0.15)” overlay_strength=”0.3″ shape_divider_position=”bottom” bg_image_animation=”none” shape_type=””][vc_column column_padding=”no-extra-padding” column_padding_position=”all” background_color_opacity=”1″ background_hover_color_opacity=”1″ column_link_target=”_self” column_shadow=”none” column_border_radius=”none” width=”1/1″ tablet_width_inherit=”default” tablet_text_alignment=”default” phone_text_alignment=”default” overlay_strength=”0.3″ column_border_width=”none” column_border_style=”solid” bg_image_animation=”none”][vc_row_inner column_margin=”default” text_align=”left”][vc_column_inner column_padding=”no-extra-padding” column_padding_position=”all” background_color_opacity=”1″ background_hover_color_opacity=”1″ column_shadow=”none” column_border_radius=”none” bottom_margin=”2%” column_link_target=”_self” width=”1/1″ tablet_width_inherit=”default” overlay_strength=”0.3″ column_border_width=”none” column_border_style=”solid” bg_image_animation=”none”][vc_column_text]
Poradnik dla kierowców
Praktyczne informacje o ubezpieczeniu OC/AC
[/vc_column_text][/vc_column_inner][/vc_row_inner][vc_row_inner column_margin=”default” text_align=”left”][vc_column_inner column_padding=”padding-4-percent” column_padding_position=”all” centered_text=”true” background_color_opacity=”1″ background_hover_color_opacity=”1″ column_shadow=”none” column_border_radius=”none” column_link_target=”_self” width=”1/3″ tablet_width_inherit=”default” overlay_strength=”0.3″ column_border_width=”none” column_border_style=”solid” bg_image_animation=”none”][vc_column_text css=”.vc_custom_1673606981694{margin-top: 0px !important;margin-bottom: 0px !important;}”]

Ubezpieczenie samochodu

Co obejmuje ubezpieczenie OC

[/vc_column_text][/vc_column_inner][vc_column_inner column_padding=”padding-4-percent” column_padding_position=”all” background_color_opacity=”1″ background_hover_color_opacity=”1″ column_shadow=”none” column_border_radius=”none” column_link_target=”_self” width=”1/3″ tablet_width_inherit=”default” overlay_strength=”0.3″ column_border_width=”none” column_border_style=”solid” bg_image_animation=”none”][vc_column_text css=”.vc_custom_1675167557776{margin-top: 0px !important;margin-bottom: 0px !important;}”]

Kalkulator OC

Kalkulator OC bez podawania danych

[/vc_column_text][/vc_column_inner][vc_column_inner column_padding=”padding-4-percent” column_padding_position=”all” background_color_opacity=”1″ background_hover_color_opacity=”1″ column_shadow=”none” column_border_radius=”none” column_link_target=”_self” width=”1/3″ tablet_width_inherit=”default” overlay_strength=”0.3″ column_border_width=”none” column_border_style=”solid” bg_image_animation=”none”][vc_column_text css=”.vc_custom_1677793971799{margin-top: 0px !important;margin-bottom: 0px !important;}”]

Pozostałe porady

Eurotax – wycena samochodu

Historia pojazdu po numerze rejestracyjnym

[/vc_column_text][/vc_column_inner][/vc_row_inner][/vc_column][/vc_row]
rozbudowa domu
Rozbudowa domu Autor Katarzyna Matusiak Nieruchomości
Znacie to uczucie? Kiedy przestrzeń w domu zaczyna być ciasna, marzenia o dodatkowym pokoju, większej kuchni lub własnej pracowni zaczynają krążyć w głowie. Rozbudowa domu staje się rozwiązaniem marzeń, choć często jest to proces skomplikowany, wymagający nie tylko czasu i pieniędzy...
Czytaj dalej
Przekształcenie budynku gospodarczego na mieszkalny
Przekształcenie budynku gospodarczego na mieszkalny Autor Katarzyna Matusiak Nieruchomości
Gdy przechadzasz się po wsi czy przedmieściach, z pewnością natknąłeś się na porzucone budynki gospodarcze, które wydają się krzyczeć o nowe życie. A może masz na podwórku taką starą stodołę, którą chciałbyś odnowić? Przekształcenie budynku gospodarczego na mieszkalny to wi...
Czytaj dalej