Weronika Cichocka
Weronika Cichocka
Aktualizowano: 22.11.2022 Komunikacyjne
🕐 Ten artykuł przeczytasz w 5 minut.
4.6/5 - (5 votes)

Większość osób decydująca się na nieobowiązkowe ubezpieczenie komunikacyjne, takie jak assistance, liczy na to, że w ogóle nie będzie musiało się już o nic martwić i wszystkie odpowiedzialności przechodzą całkowicie na towarzystwo ubezpieczeniowe. To nie takie proste!

<3
Uzupełnij tylko 2 pola i poznaj cenę OC/AC od razu!Poznaj cenę OC
X

Co to jest ubezpieczenie assistance?

Ubezpieczenie assistance należy do tak zwanych dobrowolnych ubezpieczeń, czyli nie jest wymagane przepisami prawa. Obecnie jedynym ubezpieczeniem komunikacyjnym, które musi posiadać każdy właściciel pojazdu, jest OC. Każda inna polisa, na którą zdecyduje się kierowca, jest wyłącznie jego wyborem i decyzją. Assistance co do zasady ma służyć prowadzącemu pojazd w sytuacji gdy dojdzie do wypadku, kolizji i awarii, jak również kradzieży auta.

Właściciele samochodów bardzo cenią sobie tego rodzaju rozwiązanie, ponieważ zdejmuje ono z nich odpowiedzialność w momencie gdy spotka ich nieprzyjemna sytuacja w podróży czy na urlopie. Ponieważ jednak ubezpieczenie assistance należy do polis dobrowolnych, towarzystwa ubezpieczeniowe samodzielnie określają zakres ochrony polisą.

Oznacza to, że to, co chronione jest w ramach polisy assistance w jednym z zakładów ubezpieczeniowych, może nie podlegać pod ochronę w innym.

Dlatego też tak istotnym jest, aby szczególną uwagę zwrócić na to, jaki zakres ochrony ubezpieczeniowej przewidział ubezpieczyciel. Warunki ochrony towarzystwo ubezpieczeniowe określa w umowie ubezpieczenia i możesz je znaleźć w ogólnych warunkach ubezpieczenia. Znajdziesz tam również informacje dotyczące sytuacji, w których zakład ubezpieczeń nie odpowiada za zdarzenia.

Znajdziesz tam również tak zwane wykluczenia odpowiedzialności towarzystwa ubezpieczeniowego. Mogą się różnić w zależności od tego gdzie i z kim podpisałeś umowę. Dlatego pamiętaj, aby w ogólnych warunkach ubezpieczenia przeczytać nie tylko to, co chronione jest polisą, ale również zwrócić uwagę na to, jakiego rodzaju sytuacje Twój ubezpieczyciel wykluczył z ochrony.

Co może obejmować polisa assistance?

Zakres ochrony polisą, tak jak już wspominaliśmy, może się znacznie różnić pomiędzy towarzystwami ubezpieczeniowymi. Możemy założyć, że to, czego możemy się spodziewać lub możemy poszukiwać w ogólnych warunkach ubezpieczenia to najczęściej:

  • holowanie;
  • dostarczenie paliwa;
  • naprawa pojazdu;
  • pojazd zastępczy;
  • otwarcie pojazdu gdy zgubisz lub zatrzaśniesz kluczyki;
  • pomoc medyczna i prawna dla kierowcy, a często również dla pasażerów;
  • pomoc w organizacji noclegu i powrotu do domu.

Warto tu nadmienić, że zakres tego, co objęte jest ochroną ubezpieczeniową znacząco wpływa na wysokość składki, którą zapłaci właściciel pojazdu. Generalnie możemy stwierdzić zatem, że im szerszy zakres ochrony polisą, tym droższa będzie składka.

W przypadku gdy decydujesz się na zakup assistance warto przyjrzeć się możliwości wykupienia go wraz z obowiązkowym ubezpieczeniem komunikacyjnym.

Najczęściej gdy decydujesz się na zakup tak zwanego pakietu ubezpieczeń, towarzystwo ubezpieczeniowe korzystniej wylicza składkę dla takiego zestawu. Polisy kupowane osobno na ten sam pojazd mogą okazać się droższe.

Na co możesz liczyć w Beesafe?

W Beesafe postaraliśmy się, aby nasi klienci czuli się bezpiecznie wtedy, kiedy podróżują. Nasza ochrona zadziała zawsze wtedy, kiedy miałeś wypadek na drodze i po prostu nie możesz dalej jechać. Możesz na nas również liczyć w sytuacji gdy miałeś awarię lub zabrakło Ci paliwa albo też zatrzasnąłeś kluczyki w samochodzie.

Rozładowany akumulator również będzie nie tylko Twoim kłopotem i postaramy się pomóc. W ramach podstawowej pomocy na drodze możesz liczyć na naprawę samochodu na miejscu wypadku lub awarii do kwoty kosztów naprawy nie wyższej niż 500 zł. Możesz liczyć również na holowanie do najbliższej stacji naprawczej.

Kiedy Beesafe nie udzieli Ci pomocy?

Tak, są sytuacje, w których nie pomożemy. Przede wszystkim nie zapłacimy za koszty, których nie zaakceptowaliśmy. Jeśli wiemy, że jeździsz autem bez ważnych badań technicznych, również nie możesz liczyć na naszą pomoc.

W ramach polisy assistance nie zajmujemy się również pomocą autostopowiczom, jeśli zabrałeś takich podczas swojej podróży. Musisz być również gotowy na to, że jeśli miałeś już awarię, w której udzieliliśmy Ci pomocy i nie naprawiłeś pojazdu, to kolejny raz nie możesz na nas liczyć.

Inną sytuacją, w której nie zadziała ochrona assistance w Beesafe, to awaria spowodowana koniecznością wymiany piór wycieraczek, dostarczenia trójkąta ostrzegawczego, gaśnicy, kamizelki ostrzegawczej albo innych elementów – z wykluczeniem paliwa. Chcesz wiedzieć więcej? Przeczytaj koniecznie: https://beesafe.pl/pomoc-w-drodze-assistance/

PODSUMOWANIE:

  • W ramach ochrony assistance zyskujesz spokojną głowę podczas podróży.
  • Polisa assistance może pokrywać koszty organizacji oraz pomocy zarówno kierowcy, jak i pasażerom podróży.
  • Ubezpieczenie assistance jest polisą dobrowolną i w przeciwieństwie do obowiązkowego ubezpieczenia komunikacyjnego właściciel pojazdu sam decyduje, czy ten rodzaj ochrony jest niezbędny.

Weronika Cichocka
Weronika Cichocka

Dziennikarka z wieloletnim doświadczeniem. Od lat pisząca o ubezpieczeniach, ekonomii i zdrowiu. Specjalista ds. PR i marketingu internetowego.

Budowa DK9
Budowa DK9 Autor Weronika Cichocka Komunikacyjne
GDDKiA zapowiedziała budowę nowego odcinka drogi krajowej DK9, który będzie kluczowym elementem poprawy ruchu na osi północ-południe w okolicach Rzeszowa. Ten imponujący fragment trasy rozciągnie się na 60 kilometrów, stanowiąc znaczący krok w ułatwieniu podróży dla kierowców w tym...
Czytaj dalej
Które auta mogą jeździć na E10
Które auta mogą jeździć na E10? Autor Weronika Cichocka Komunikacyjne
Od 1 stycznia 2024 roku, polskie stacje paliw wprowadzają rewolucyjną zmianę - benzynę silnikową 95-oktanową zawierającą do 10% biokomponentów, znaną jako E10. Ta przełomowa inicjatywa zastąpi obecną benzynę E5 o tej samej liczbie oktanowej. Co to oznacza dla kierowców i jak wpłynie...
Czytaj dalej