Weronika Cichocka
Weronika Cichocka
Aktualizowano: 27.04.2023 Komunikacyjne
🕐 Ten artykuł przeczytasz w 7 minut.
5/5 - (2 votes)

Kobiety wciąż są narażone na szereg stereotypów i mitów, także w kontekście kierowania pojazdami. Często słyszy się, że kobiety są gorszymi i słabszymi kierowcami niż mężczyźni, co jest absolutną bzdurą. Prawda? Stereotypy tego rodzaju wpływają na sposób, w jaki kobiety postrzegają swoje umiejętności za kierownicą, a także na ich bezpieczeństwo i zadowolenie z prowadzenia samochodu. Nie chodzi więc tylko oto, jak inni postrzegają umiejętności kobiet, ale również o to, jak same panie oceniają swoje możliwości w tej dziedzinie.

<3
Uzupełnij tylko 2 pola i poznaj cenę OC/AC od razu!Poznaj cenę OC
X

Mity kobiet jako złych kierowców – czyli stereotyp zaczyna się już w języku

Mity o kobietach za kierownicą

Mity na temat kobiet jako złych kierowców mają bardzo długą historię. Zaczęło się od tego, że kobiety nie miały dostępu do samochodów i nie mogły kierować pojazdami. Kiedy pojawiły się pierwsze kobiety kierowcy, mężczyźni nie przyjmowali ich zbyt ciepło. Uważano, że kobiety są zbyt emocjonalne i słabe, by poradzić sobie za kierownicą. Te stereotypy przetrwały do dzisiaj i nadal wpływają na postrzeganie kobiet jako kierowców. Dodatkowo do dziś zdarzają się sytuacje gdy można usłyszeć “jeździ jak baba”. NIby nie jest to poprawne politycznie, ale nadal ciężej coś wyrugować z języka potocznego niż mogłoby się wydawać.

Mitem numer 1: Kobiety są mniej zdolne do parkowania

Jednym z najpopularniejszych mitów o kobietach – kierowcach jest to, że są one mniej zdolne do parkowania. Słabiej oceniają odległości i nie potrafią prawidłowo ocenić sytuacji. Niestety, ten stereotyp jest bardzo powszechny i bardzo fałszywy. Badania wykazują, że kobiety parkują równie dobrze jak mężczyźni, a czasami, o ironio, nawet lepiej. Wiele kobiet przykłada szczególną wagę do parkowania i ćwiczy tę umiejętność, aby czuć się pewniej za kierownicą.

Można więc powiedzieć, że stereotyp często wręcz wymusza dodatkowe szlifowanie i praktykę np. trudniejszych elementów egzaminacyjnych.

Mitem numer 2: Kobiety jeżdżą zdecydowanie wolniej, bo boją się prędkości

Inny popularny mit na temat kobiet jako fatalnych i słabych kierowców mówi o tym, że jeżdżą one o wiele wolniej niż mężczyźni. Tymczasem badania wykazują, że kobiety jeżdżą z podobną prędkością jak mężczyźni. Wiele kobiet unika ryzykownej jazdy, ale to nie oznacza, że są wolniejsze. Wręcz przeciwnie, badania pokazują, że kobiety jeżdżą bardziej ostrożnie i uważnie, co przekłada się na ich bezpieczeństwo i bezpieczeństwo innych uczestników ruchu drogowego.

Mitem numer 3: Kobiety nie potrafią korzystać z nawigacji

Kolejny mit, związany z kobietami jako kierowcami, mówi o tym, że nie potrafią one korzystać z nawigacji. Czas map już się skończył, ale można powiedzieć, że wiele filmów czy seriali również konsekwentnie utrwalało ten mit. Zagubiona kobieta w samochodzie z mapą w ręku stała się wręcz modelem, do którego odwoływało się wielu reżyserów.

Czytaj także: Samochód używany dla kobiety

Oczywiście, ta teza jest całkowicie nieprawdziwa. W obecnych czasach kobiety radzą sobie równie dobrze z nawigacją jak mężczyźni, a czasami nawet lepiej. Znaczna liczba kobiet stosuje systemy nawigacyjne w swoich samochodach, a także korzysta z aplikacji nawigacyjnych w swoich smartfonach. I to bez żadnego trudu. Jednakże, jak pokazują badania, kobiety korzystają z nawigacji w inny sposób niż mężczyźni. Częściej analizują mapy i planują swoją trasę z wyprzedzeniem, co wpływa powoduje, że są w stanie przewidzieć wiele potencjalnych utrudnień zawczasu.

Mitem numer 4: Kobiety łatwiej się rozpraszają

Jednym z najbardziej irytujących mitów o kobietach jako kierowcach jest ten, który mówi o tym, że łatwiej im się rozpraszać za kierownicą i zagubiona prowadząca pojazd, może łatwiej doprowadzić do kolizji lub innego zdarzenia drogowego. To całkowicie fałszywa teza.

Rękojmia dotyczy zarówno towarów nowych, jak i używanych.

W rzeczywistości, kobiety skupiają się na drodze w równym stopniu jak mężczyźni. Jedyną różnicą jest to, że kobiety częściej przykładają wagę do bezpieczeństwa i odczuwają większą potrzebę utrzymywania dystansu od innych samochodów.

Mitem numer 5: Kobiety mają gorszy refleks – zanim się zorientują w sytuacji… kraksa gotowa!

Innym powszechnym mitom na temat kobiet jako kierowców jest ten, który mówi o tym, że mają one gorsze refleksy niż mężczyźni. Nic bardziej mylnego. Kobiety i mężczyźni mają podobne refleksy i czas reakcji. Różnice między nimi wynikają z indywidualnych predyspozycji, a nie z płci.

Mitem numer 6: Kobiety są zbyt emocjonalne za kierownicą

Innym mit na temat kobiet jako złych kierowców, mówi o tym, że są one zbyt emocjonalne za kierownicą i nie potrafią skupić się na zadaniu. Takie stwierdzenie jest nie na miejscu, ponieważ emocjonalne reakcje nie są związane z płcią. Również kobiety i mężczyźni są w stanie zachować spokój oraz zimną krew w trudnych sytuacjach. Kobiety nadal mają większe przyzwolenie na okazywanie emocji w przeciwieństwie do mężczyzn. I być może z tego tytułu ten stereotyp w ogóle się pojawił. Jak myślicie?

Mitem numer 7: Kobiety prowadzą samochód tylko wtedy, gdy muszą

Mity o kobietach za kierownicą

Ostatnim mit na temat kobiet jako złych kierowców, mówi o tym, że kobiety prowadzą samochód tylko wtedy, gdy muszą. To także jest odległe od rzeczywistości. W dzisiejszych czasach, kobiety prowadzą samochód zarówno w celach prywatnych, jak i zawodowych, a wiele z nich po prostu lubi prowadzić. Różnice są szczególnie pomiędzy miastem a wsią.

Stereotypy o kobietach jako złych kierowcach nie mają żadnego uzasadnienia. Badania wykazują, że kobiety i mężczyźni radzą sobie równie dobrze za kierownicą, a różnice między nimi wynikają z indywidualnych predyspozycji, a nie z płci.

W raporcie Policji opublikowanym za rok 2022 można znaleźć wiele interesujących informacji na temat wypadków drogowych w Polsce. Wynika z niego, że w ubiegłym roku odnotowano 21 322 wypadków drogowych, w których zginęło 1 896 osób, a 24 743 osoby zostały ranne. Najczęstszą przyczyną wypadków była nieudzielanie pierwszeństwa przejazdu oraz zbyt duża prędkość. Interesującym faktem jest to, że według raportu kobiety były sprawcami tylko 23,3% wypadków, a mężczyźni aż w 72,8% przypadków. Wynika z tego, że mężczyźni powinni uważać z oskarżeniem kobiet o bycie złymi kierowcami.

Warto zauważyć, że nie ma jednej płci, która jest lepsza w prowadzeniu samochodu. Każdy kierowca, niezależnie od płci, powinien przestrzegać zasad bezpieczeństwa na drodze, takich jak przestrzeganie ograniczeń prędkości, udzielanie pierwszeństwa przejazdu, nieprowadzenie samochodu pod wpływem alkoholu oraz korzystanie z pasów bezpieczeństwa. Wprowadzanie nowych technologii, takich jak systemy bezpieczeństwa, asystujące przy parkowaniu czy automatyczne hamowanie awaryjne, może pomóc w zwiększeniu bezpieczeństwa na drodze. Ważne jest jednak, aby kierowcy zrozumieli, jak działa każdy system i korzystali z nich odpowiedzialnie.

Podsumowując, stereotypy o kobietach jako złych kierowcach są nie tylko nieprawdziwe, ale także krzywdzące i niepotrzebne. Kobiety są równie dobrymi kierowcami jak mężczyźni, a ich umiejętności nie zależą od płci.

Weronika Cichocka
Weronika Cichocka

Dziennikarka z wieloletnim doświadczeniem. Od lat pisząca o ubezpieczeniach, ekonomii i zdrowiu. Specjalista ds. PR i marketingu internetowego.

Czarny lód
Czarny lód Autor Weronika Cichocka Komunikacyjne
Czy zwykłe przymrozki mogą zamienić codzienną podróż w niebezpieczną grę z lodem? Oto czarny lód, tajemniczy wróg kierowców i pieszych, którego obecność trudno dostrzec, a konsekwencje mogą być niewyobrażalnie niebezpieczne. [bee_cta_inset style='1' header='Uzupełnij tylko 2 po...
Czytaj dalej
ubezpieczenie domu mieszkania ranking
Ubezpieczenie domu mieszkania ranking Autor Katarzyna Matusiak Nieruchomości
Ranking ubezpieczenia domu lub mieszkania to zestawienie najlepszych ofert ubezpieczeniowych, stworzone, aby ułatwić Ci wybór optymalnego ubezpieczenia dla siebie i Twoich bliskich. Polisy ubezpieczeniowe na nieruchomości różnią się zakresem ochrony, okresem obowiązywania, przeznaczeniem o...
Czytaj dalej