Katarzyna Matusiak
Katarzyna Matusiak
Aktualizowano: 04.12.2023 Komunikacyjne
🕐 Ten artykuł przeczytasz w 5 minut.
5/5 - (1 vote)

Sprzedaż samochodu obcokrajowcowi w Polsce to proces sprzedaży pojazdu dla osób, które nie są polskimi mieszkańcami. Wymaga to spełnienia określonych warunków i procedur, które są często różne od tych, które stosuje się przy sprzedaży samochodu polskim mieszkańcom.

<3
Uzupełnij tylko 2 pola i poznaj cenę OC/AC od razu!Poznaj cenę OC
X

Sprzedaż samochodu obcokrajowcowi. Co ją wyróżnia?

sprzedaż samochodu obcokrajowcowi

sprzedaż samochodu obcokrajowcowi przypomina zwykłą sprzedaż, w której nowym właścicielem może być Polak. Niejasności mogą jednak pojawić się, na przykład w przypadku braku numeru PESEL, który nie jest obowiązkowy we wszystkich krajach i może wprowadzać pewne zamieszanie. Rozwiązaniem jest natomiast numer dokumentu tożsamości wraz z danymi organu, który taki dokument wydał.

Co powinna zawierać umowa kupna sprzedaży samochodu obcokrajowcowi?

W umowie kupna-sprzedaży samochodu powinny zostać zawarte informacje dotyczące stron transakcji, tj. sprzedającego i kupującego, a także charakterystyka sprzedawanego pojazdu, takie jak marka, model, rok produkcji, numer rejestracyjny, przebieg oraz stan techniczny. Ponadto, umowa powinna określać cenę, formę płatności oraz sposób przekazania pojazdu.

Czytaj także: Sprzedaż samochodu Ukraińcowi

W przypadku sprzedaży samochodu obcokrajowcowi należy pamiętać o konieczności uwzględnienia dodatkowych informacji, takich jak numer karty pobytu lub informacje z paszportu oraz informacja o zapłacie podatku PCC. Umowa powinna być sporządzona na piśmie, podpisana przez obie strony i zawierać datę oraz godzinę sprzedaży.

Umowa kupna-sprzedaży pojazdu – pobierz PDF

Dlaczego warto wpisywać na umowie godzinę sprzedaży samochodu?

Wpisanie godziny w umowę kupna-sprzedaży nie jest konieczne, ponieważ do jej zawarcia wystarczy podanie daty transakcji. Jednak w praktyce może to być przydatne, jeśli kupujący jeszcze tego samego dnia złamie przepisy ruchu drogowego i zostanie to zarejestrowane przez fotoradar. Wówczas wpisanie godziny może pomóc uniknąć późniejszych nieporozumień i problemów dla sprzedającego.

W jakim języku sporządzić umowę kupna-sprzedaży samochodu?

W Polsce, zgodnie z prawem, umowa kupna-sprzedaży samochodu powinna zostać sporządzona w języku polskim. Możliwe jest jednak załączenie tłumaczenia na inny język, np. angielski, dla osoby kupującej, która nie posługuje się językiem polskim. Tłumaczenie to jednak nie zastępuje umowy sporządzonej w języku polskim, która jest dokumentem prawnie wiążącym dla obu stron transakcji.

Sprzedaż samochodu obcokrajowcowi z kartą pobytu

Posiadanie ważnej karty pobytu jest bardzo ważne w przypadku sprzedaży samochodu obcokrajowcowi, ponieważ potwierdza ona legalne przebywanie osoby w Polsce. Bez ważnej karty pobytu sprzedaż samochodu może być utrudniona lub wręcz niemożliwa.

W Polsce przy sprzedaży samochodu obcokrajowcowi dopuszczalne są różne rodzaje kart pobytu, w tym karta pobytu czasowego, karta pobytu stałego, karta pobytu obywatela UE oraz karta pobytu długoterminowego rezydenta UE. Każdy rodzaj karty pobytu ma swoje specyficzne wymagania, dlatego ważne jest, aby sprawdzić, jakie wymagania są związane z konkretną kartą pobytu.

Do sprzedaży samochodu obcokrajowcowi z kartą pobytu wymagane są określone dokumenty, takie jak dowód rejestracyjny pojazdu, umowa sprzedaży, a także dokumenty potwierdzające tożsamość kupującego i sprzedającego, takie jak dowody osobiste lub paszporty. W przypadku sprzedaży samochodu przez firmę, dodatkowo wymagane są dokumenty rejestracyjne firmy oraz NIP. Ponadto, przy sprzedaży samochodu z kartą pobytu należy przedstawić dokument potwierdzający legalność pobytu w Polsce, czyli kartę pobytu.

Sprzedaż samochodu obcokrajowcowi a podatek PCC

Podatek od czynności cywilnoprawnych (PCC) jest jednym z podatków pobieranych w Polsce przy sprzedaży różnych rodzajów nieruchomości i przedmiotów. Dotyczy on również sprzedaży samochodów obcokrajowcom.

Podatek PCC należy zapłacić w momencie zawarcia umowy sprzedaży samochodu obcokrajowcowi. Stawki podatku PCC są zróżnicowane i zależą od kilku czynników, takich jak wartość sprzedaży samochodu oraz okoliczności, w jakich dokonana jest sprzedaż. W przypadku sprzedaży samochodu obcokrajowcowi stawka podatku PCC wynosi 2% od wartości sprzedaży.

Do zapłaty podatku PCC zobowiązany jest zwykle kupujący samochód. Fakt, że kupującym jest cudzoziemiec, nie ma tutaj znaczenia.

Czy trzeba zgłaszać sprzedaż auta ubezpieczycielowi?

sprzedaż samochodu obcokrajowcowi

Tak, sprzedaż auta należy zgłosić ubezpieczycielowi. Po dokonaniu transakcji sprzedaży samochodu, należy poinformować swojego ubezpieczyciela o zmianie właściciela pojazdu. Sprzedający ma na to 14 dni.

Sprzedaż samochodu obcokrajowcowi – podsumowanie

Jeśli planujesz sprzedaż samochodu obcokrajowcowi w Polsce, pamiętaj o tym, że jest to proces wymagający dokładności i uwagi. Zachowanie powyższych zasad i wymogów prawnych pozwoli uniknąć problemów i błędów, które mogą skutkować niepotrzebnymi kosztami i utrudnieniami.

Dlatego warto dokładnie sprawdzić stan techniczny pojazdu przed zakupem oraz w razie potrzeby skonsultować się z fachowcem lub prawnikiem, aby zabezpieczyć swoje prawa jako kupujący.

Katarzyna Matusiak
Katarzyna Matusiak

Autorka wielu tekstów poradnikowych o tematyce finansowej i ekonomii. Z wykształcenia specjalistka ds. Public Relations. Dzięki pracy w towarzystwach ubezpieczeniowych, posiada niezbędne doświadczenie, którym dzieli się z czytelnikami bloga Beesafe.

Czarny lód
Czarny lód Autor Weronika Cichocka Komunikacyjne
Czy zwykłe przymrozki mogą zamienić codzienną podróż w niebezpieczną grę z lodem? Oto czarny lód, tajemniczy wróg kierowców i pieszych, którego obecność trudno dostrzec, a konsekwencje mogą być niewyobrażalnie niebezpieczne. [bee_cta_inset style='1' header='Uzupełnij tylko 2 po...
Czytaj dalej
ubezpieczenie domu mieszkania ranking
Ubezpieczenie domu mieszkania ranking Autor Katarzyna Matusiak Nieruchomości
Ranking ubezpieczenia domu lub mieszkania to zestawienie najlepszych ofert ubezpieczeniowych, stworzone, aby ułatwić Ci wybór optymalnego ubezpieczenia dla siebie i Twoich bliskich. Polisy ubezpieczeniowe na nieruchomości różnią się zakresem ochrony, okresem obowiązywania, przeznaczeniem o...
Czytaj dalej