Weronika Cichocka
Weronika Cichocka
Aktualizowano: 10.01.2023 Komunikacyjne
🕐 Ten artykuł przeczytasz w 22 minut.
5/5 - (1 vote)

Wielu kierowców wydaje się zapominać, że od początku tego roku zostały zmienione przepisy, które wskazują, ile maksymalnie zapłaci prowadzący pojazd za wykroczenie na drodze. Weszły w życie wyższe kary. Dotychczas maksymalna wysokość 1 mandatu wynosiła 500 zł, teraz wzrosła aż do 5 000 zł. Nowy taryfikator mandatów wprowadza zasadę, że gdy kierujący pojazdem popełni wiele błędów, za które otrzyma mandat, to dotychczas kwota grzywny nie mogła przekroczyć 1000 zł, a obecnie kara ta wzrasta maksymalnie aż do 6000 zł!

<3
Uzupełnij tylko 2 pola i poznaj cenę OC/AC od razu!Poznaj cenę OC
X

Co zmienia nowy taryfikator mandatów od 1 stycznia 2022? Przepisy drogowe

Nowy taryfikator mandatów

Dużym zaskoczeniem dla właścicieli pojazdów mechanicznych, które poruszają się po polskich drogach, jest zmiana wysokości maksymalnych kar, które może nałożyć sąd dla kierowców łamiących przepisy drogowe. Do końca grudnia 2021 roku było to 5000 zł. Natomiast już od 1 stycznia 2022 mamy wyższe kary. Wysokość potencjalnej grzywny, którą nałożyć może sąd na właściciela pojazdu, to nawet 30 000 zł.

Mandaty za wykroczenia drogowe w 2022 i 2023

W sprawie wysokości grzywien nakładanych w drodze mandatów karnych za wybrane rodzaje wykroczeń trzeba podkreślić, że nie będą to kary nakładane bezpodstawnie, dotyczą szczególnych sytuacji takich jak: jazda bez aktualnego prawa jazdy, pod wpływem środków odurzających, w stanie nietrzeźwości, czy stworzenie zagrożenia bezpieczeństwa w ruchu drogowym.

Ale co równie ważne, o czym często zapominamy, kara taka może zostać nałożona, jeśli nie udzielimy pomocy ofierze wypadku.

Równie istotne jest to, że właściciel pojazdu musi się liczyć z karą finansową i stanięciem przed sądem, jeżeli odmówi wskazania sprawcy zdarzenia drogowego lub wypadku.

Co dokładnie obarczone jest najwyższymi karami w procesie sądowym?

Zasady ogólne dotyczące prowadzenia pojazdu na drodze publicznej pozostają bez zmian, ale za to nowelizacja wprowadza wyższe kary za wybrane rodzaje wykroczeń. Oto przykładowe wysokie kary za różne wykroczenia drogowe:

 • prowadzenie pojazdu bez uprawnień do 30 000 zł
 • nieudzielenie pomocy ofierze wypadku do 30 000 zł
 • prowadzenie pojazdu po alkoholu czyli w stanie nietrzeźwości do 30 000 zł
 • spowodowanie wypadku lub kolizji do 30 000 zł
 • przekroczenie prędkości do 30 000 zł
 • tamowanie ruchu do 5 000 zł
 • niestosowanie się do znaków, świateł i poleceń osób kierujących ruchem drogowym do 30 000 zł
 • niezatrzymanie pojazdu do kontroli drogowej do 30 000 zł
 • łamanie zakazu wyprzedzania do 30 000 zł
 • prowadzenie pojazdu niemechanicznego bez uprawnień 1 500 zł
 • omijanie opuszczonych zapór kolejowych do 30 000 zł.

Oczywiście wyżej wymienione kwoty to maksymalne kary pieniężne, które może nałożyć sąd za wykroczenia drogowe. Wysokość kary, którą nakłada sędzia, każdorazowo oceniana jest w procesie sądowym w ramach konkretnej sytuacji, w której znalazł się prowadzący pojazd i inni uczestnicy ruchu drogowego.

Oznacza to, że nie w każdej sytuacji sędzia zobowiązany będzie do nałożenia maksymalnej kary za spowodowanie zagrożenia bezpieczeństwa w ruchu drogowym, ale zawsze ma taką możliwość.

Nie chcesz wskazać kierowcy? Zapłacisz grzywnę! Milczenie się nie opłaca!

Nowy taryfikator mandatów

Zgodnie z decyzją ustawodawcy najważniejsze jest ustalenie faktycznego sprawcy zdarzenia drogowego. Z tego też tytułu, gdy dojdzie do kolizji, właściciel pojazdu ma ustawowy obowiązek wskazania, kto kierował autem. Jeśli tego nie zrobi, to najniższa kara, którą będzie mógł wymierzyć na przykład policjant, to 2000 zł. Zupełnie inaczej, a co za tym idzie dużo drożej, wygląda sytuacja, gdy grzywnę nakładać będzie policjant interweniujący w ramach wypadku drogowego.

W takiej sytuacji minimalna opłata, z którą musi liczyć się prowadzący pojazd, to aż 4000 zł.

Kto naruszył przepisy drogowe?

Oczywiście, to sytuacje, w których należy wskazać osobę faktycznie jadącą pojazdem. Wyobraźmy sobie jednak sytuację, w której do domu listownie otrzymujemy mandat z fotoradaru. W takiej chwili gdy właściciel pojazdu otrzymuje mandat w dokumencie, zobowiązany jest również do wskazania osoby, która faktycznie naruszyła przepisy drogowe i jest odpowiedzialna za kierowanie pojazdem mechanicznym.

Jeżeli jednak właściciel samochodu odmówi lub też w terminie nie wskaże osoby prowadzącej auto, będzie zobowiązany do zapłacenia minimum 800 zł.

W przypadku innych sytuacji, gdy faktycznie właściciel nie będzie chciał lub potrafił wskazać osoby, która powinna otrzymać mandat, sam musi liczyć się z grzywną przynajmniej 500 zł. Jak widać nowy taryfikator mandatów 2022 bardzo precyzyjnie określa sytuacje, w których zobowiązani będziemy zapłacić grzywnę za wykroczenia drogowe.

Od kiedy nowy taryfikator mandatów za prędkość?

Nowy taryfikator mandatów 2022 obejmuje również kwestie dotyczące punktów karnych. Tu jednak kierowcy mieli chwilę czasu na przygotowanie się do zmian, ponieważ obowiązują one od 17 września 2022 roku, a nie od 1 stycznia 2022 roku. Opóźnienie to związane jest z aktualizacją i dostosowaniem systemów baz danych do wprowadzanych w tym roku ustawą zmian.

Zgodnie z obowiązującymi do września przepisami osoba poruszająca się pojazdem mechanicznym po polskiej drodze mogła jednorazowo za przewinienia na drodze otrzymać maksymalnie 10 punktów karnych. W nowej ustawie od września w przypadku punktów karnych zwiększono tę liczbę z 10 aż to 15.

15 punktów karnych – za jakie wykroczenia drogowe?

Wskazano również konkretne sytuacje, w których prowadzący samochód niemal automatycznie dostanie wskazaną, czyli maksymalną liczbę punktów karnych.

Przejśćia dla pieszych

Gdy kierowca będzie wyprzedzał na przejściu dla pieszych albo też tuż obok niego, otrzyma 15 punktów. Ustawodawca określił również, że nieustąpienie pierwszeństwa osobie, która jest już na przejściu dla pieszych albo właśnie na nie wchodzi również oznacza maksymalną liczbę punktów karnych przewidzianą w nowym taryfikatorze.

Dużym wyzwaniem dla kierującego pojazdem jest koncentrowanie się na ruchu pieszych. Ci kierowcy, którzy mają na swoim sumieniu omijanie pojazdów, które zatrzymały się, aby przepuścić pieszego na przejściu dla pieszych, powinni zmienić swoje nawyki, nie tylko ze względów bezpieczeństwa, ale również z tego powodu, że otrzymają maksymalną liczbę punktów.

Ustawodawca wskazał też, że prowadzący pojazd mechaniczny powinien zwrócić szczególną uwagę na poruszające się przez jezdnię osoby niepełnosprawne, a także osoby o widocznej, ograniczonej sprawności ruchowej. Poruszający się autem, który nie przepuści takich osób również otrzyma 15 punktów karnych.

Nowy taryfikator mandatów 2022 wskazuje również, że w takich sytuacjach jak niezatrzymanie się do kontroli, a także ucieczka z miejsca wypadku drogowego, jak również sprowadzenia katastrofy w ruchu lądowym - otrzymamy również 15 punktów karnych.

Nietrzeźwi kierowcy

Poruszanie się samochodem w stanie nietrzeźwości czyli po spożyciu alkoholu lub innych środków odurzających też oznacza maksymalną liczbę punktów.

Zobacz nowy taryfikator mandatów 2022 – kasowanie punktów karnych

Nowy taryfikator mandatów

Kolejną zmianą, z którą muszą liczyć się kierujący pojazdem, jest kwestia kasowania się dotychczas zdobytych punktów karnych. Tak jak dotychczas maksymalna liczba punktów karnych, które może posiadać kierowca na swoim koncie, czyli limit punktów karnych wynosić będzie 24. Zmienia się jednak zasada dotycząca ich usuwania. Oznacza to wydłużenie okresu kasowania się punktów karnych. Punkty znikać będą na koncie kierowcy nie tak jak dotychczas po upływie 12 miesięcy, ale po upływie 24 miesięcy, czyli w ciągu dwóch lat.

Naturalnie w przypadku osób, które posiadają uprawnienia krócej niż 12 miesięcy, maksymalna liczba punktów karnych, które mogą posiadać na swoim koncie, wynosi 20.

Koniec z kasowaniem punktów karnych

Zgodnie z dotychczas obowiązującymi przepisami kierowcy mieli możliwość odbycia dodatkowego, płatnego kursu w wojewódzkich ośrodkach nauki jazdy, który uprawiał do skasowania maksymalnie 6 punktów w danym okresie rozliczeniowym, czyli w ramach 12 miesięcy. Obecnie przepisy nie będą przewidywały tego rodzaju rozwiązania. Nie będzie więc możliwości niejako wymazania zdobytych punktów.

Punkty usuwane po 2 latach

Oznacza to, że punkty karne, które „zdobyliśmy” w czasie jazdy pojazdem mechanicznym przez 24 miesiące nie mogą przekroczyć 24 i kasują się dopiero w ciągu dwóch lat od zapłacenia mandatu. Natomiast dla kierowców o stażu krótszym niż 12 miesięcy limit punktów karnych to 20 punktów. A co, jeśli limit punktów karnych zostanie przekroczony? Robi się nieprzyjemnie, ponieważ dla kierowcy łamiącego przepisy drogowe przewidziano badania psychologiczne i część teoretyczną oraz praktyczną egzaminu kontrolnego. Inaczej utraci prawo jazdy. Obowiązuje również zasada recydywy za popełnienie tego samego wykroczenia w ciągu dwóch lat od poprzedniego.

Nowy taryfikator punktów karnych – przekroczenie dopuszczalnej prędkości

Zanim poznamy nowe stawki mandatów, przyjrzymy się temu, jak będzie wyglądał nowy taryfikator punktów karnych za jedno z najczęstszych przewinień na drodze czyli przekroczenie dopuszczalnej prędkości. Otrzymane punkty karne zależą od tego, o ile kilometrów nastąpiło przekroczenie prędkości. Są to jednak wysokie kary, a mianowicie za przekroczenie prędkości od 17 września 2022 roku kierowca otrzyma:

 • 1 punkt karny – za przekroczenie prędkości do 10 km/h;
 • 2 punkty karne – za przekroczenie prędkości o 11–15 km/h;
 • 3 punkty karne – za przekroczenie prędkości o 16–20 km/h;
 • 5 punktów karnych – za przekroczenie prędkości o 21–25 km/h;
 • 7 punktów karnych – za przekroczenie prędkości o 26–30 km/h;
 • 9 punktów karnych – za przekroczenie prędkości o 31–40 km/h – w warunkach recydywy 10 punktów karnych;
 • 11 punktów karnych – za przekroczenie prędkości o 41–50 km/h – w warunkach recydywy 13 punktów karnych;
 • 13 punktów karnych – za przekroczenie prędkości o 51–60 km/h- w warunkach recydywy 15 punktów karnych;
 • 14 punktów karnych – za przekroczenie prędkości o 61–70 km/h – w warunkach recydywy 15 punktów karnych;
 • 15 punktów karnych – za przekroczenie prędkości o 71 km/h i więcej – w warunkach recydywy 15 punktów karnych.

Przy przekroczeniu prędkości trzeba bardzo uważać, by nie popełnić tego błędu po raz kolejny. Niestety w warunkach recydywy ilość punktów karnych wzrasta.

Ile punktów karnych za nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu?

Nowy taryfikator mandatów

Przekroczenie dozwolonej prędkości to nie jedyne wykroczenie, za które możemy spodziewać się wyższych mandatów. Wyższe kary obowiązują nie tylko przy przekroczeniu prędkości, ale także w sytuacji, gdy narażamy na niebezpieczeństwo innych uczestników ruchu. Szczególnie ważne jest koncentrowanie się podczas prowadzenia pojazdu na bezpieczeństwie pieszych. Dlatego zagrożenie bezpieczeństwa osób poruszających się po pasach grozi maksymalna liczba punktów karnych czyli 15. A są to następujące sytuacje:

 • nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu znajdującemu się na przejściu dla pieszych albo wchodzącemu na przejście
 • niezatrzymanie pojazdu w razie przechodzenia przez jezdnię osoby niepełnosprawnej, która używa specjalnego znaku lub osoby o widocznej ograniczonej sprawności ruchowej w celu umożliwienia jej przejścia.

Nieco mniejszą ilość punktów karnych czeka na kierującego pojazdem mechanicznym za łamanie przepisów ruchu drogowego, które koncentrują się na bezpieczeństwie pieszych na przejściach oraz w strefie zamieszkania.

A są to:

 • nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu na skrzyżowaniu jezdni przy skręcie w drogę poprzeczną – 12 punktów karnych
 • nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu przy przejeżdżaniu przez chodnik lub drogę dla pieszych i placu przeznaczonemu dla ruchu pieszych i pojazdów – 8 punktów karnych
 • nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu przez kierującego pojazdem podczas włączania się do ruchu – 8 punktów karnych
 • nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu przy cofaniu pojazdem przez kierującego pojazdem – 10 punktów karnych
 • nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu w strefie zamieszkania – 8 punktów karnych.

Za jakie inne wykroczenia drogowe grozi jeszcze maksymalna liczba punktów karnych?

Nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu znajdującemu się na przejściu to oczywiście niejedyny rodzaj wykroczenia, za który według nowych przepisów ruchu drogowego grozi maksymalna liczba punktów karnych.

Utrudnianie ruchu, które określają przepisy dotyczące ruchu pojazdów, od 17 września 2022 roku jest surowo karane. Oznacza to, że 15 punktów karnych dla kierującego pojazdem przewidziane jest też za inne wykroczenia, a konkretnie za:

 • kierowanie pojazdem mechanicznym w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środków odurzających
 • nieudzielenie pomocy ofiarom wypadku
 • używanie pojazdu w sposób zagrażający bezpieczeństwu osoby znajdującej się w pojeździe lub poza nim
 • omijanie pojazdu, który jechał w tym samym kierunku, lecz zatrzymał się w celu ustąpienia pierwszeństwa pieszemu znajdującemu się na przejściu
 • wyprzedzanie na przejściu dla pieszych
 • niezastosowanie się, w celu uniknięcia kontroli, do sygnału osoby uprawnionej do kontroli ruchu drogowego nakazującego zatrzymanie pojazdu
 • niezastosowanie się do sygnałów świetlnych
 • niezastosowanie się do sygnałów i poleceń podawanych przez osoby uprawnione do kierowania ruchem drogowym oraz osoby uprawnione do kontroli ruchu drogowego
 • przekroczenie dopuszczalnej prędkości o więcej niż 70 km/h
 • niestosowanie się w czasie jazdy do znaku B-25 lub B-26 „zakaz wyprzedzania”
 • naruszenie zakazu omijania opuszczonych zapór lub półzapór oraz wjeżdżanie na przejazd kolejowy, jeśli rozpoczęło się ich opuszczanie lub ich podnoszenie nie zostało zakończone
 • naruszenie zakazu wjeżdżania na przejazd kolejowy za sygnalizator przy sygnale czerwonym, migającym czerwonym, dwóch na przemian migających sygnałach czerwonych lub za inne urządzenie nadające te sygnały drogowe
 • naruszenie zakazu wjeżdżania na przejazd kolejowy, jeśli po jego drugiej stronie nie ma miejsca do kontynuowania jazdy
 • jazda autostradą lub drogą ekspresową w kierunku przeciwnym, niż wynikający z ustawy lub znaków drogowych
 • przewożenie więcej niż dwojga dzieci w pojeździe w sposób niezgodny z przepisami;
 • przewóz osób pojazdem nieprzeznaczonym lub nieprzystosowanym do tego celu, w liczbie przekraczającej liczbę miejsc określonych w dowodzie rejestracyjnym pojazdu.

Bardzo wzrosła też liczba punktów karnych za jazdę z telefonem – aż do 12 punktów karnych. Za trzymanie słuchawki można też spodziewać się wyższych mandatów.

Nowy taryfikator mandatów karnych – opłaty za przekroczenie prędkości

W 2023 roku nowe stawki mandatów stały się już rzeczywistością. To, czego większość kierowców boi się najbardziej, to mandaty za to, że przekroczyli prędkość podczas prowadzenia pojazdu.

Faktycznie od 1 stycznia 2022 roku znacząco podniesiono opłaty za nadmierną szybkość czyli przekroczenie dozwolonej prędkości.

Maksymalna kara, z którą musi liczyć się kierujący pojazdem, może jednorazowo wynieść nawet 2500 zł! Nowy taryfikator mandatów 2022 wskazuje również podwyższenie kwot za każdym razem dwukrotnie za tak zwaną recydywę, czyli powtórne popełnienie tego samego wykroczenia na drodze.

Oznacza to, że jeśli kierowca przekroczy prędkość na przykład o 40 km na godzinę, za pierwszy mandat związany z tym przewinieniem zapłaci 800 zł, natomiast jeżeli zostanie przyłapany po raz wtóry na tego rodzaju działaniu, zapłaci aż 1600 zł!

Nowy taryfikator mandatów – tabela mandatów za przekroczenie dopuszczalnej prędkości podczas prowadzenia pojazdu:

 • przekroczenie prędkości do 10 km/h – 50 zł;
 • przekroczenie prędkości od 11 do 15 km/h – 100 zł;
 • przekroczenie prędkości od 16 do 20 km/h – 200 zł;
 • przekroczenie prędkości od 21 do 25 km/h – 300 zł;
 • przekroczenie prędkości od 26 do 30 km/h – 400 zł;
 • przekroczenie prędkości od 31 do 40 km/h – 800 zł;
 • przekroczenie prędkości od 41 do 50 km/h – 1000 zł;
 • przekroczenie prędkości od 51 do 60 km/h – 1500 zł;
 • przekroczenie prędkości od 61 do 70 km/h – 2000 zł;
 • przekroczenie prędkości od 71 km/h – 2500 zł.

W przypadku “recydywy” przekroczenia dozwolonej prędkości także obowiązuje nowy taryfikator mandatów 2022. Kara recydywy kształtuje się następująco:

 • przekroczenie dopuszczalnej prędkości od 31 do 40 km/h – 1600 zł;
 • przekroczenie dopuszczalnej prędkości od 41 do 50 km/h – 2000 zł;
 • przekroczenie dopuszczalnej prędkości od 51 do 60 km/h – 3000 zł;
 • przekroczenie dopuszczalnej prędkości od 61 do 70 km/h – 4000 zł;
 • przekroczenie dopuszczalnej prędkości od 71 km/h – 5000 zł.

Nowy taryfikator mandatów 2022 – za co jeszcze przewidziane są wyższe mandaty?

Ustawodawca przewidział wiele sytuacji oprócz przekroczenia dopuszczalnej prędkości, w których kierowca zapłaci grzywnę za nieprzestrzeganie przepisów dotyczących ruchu pojazdów. Poniżej znajdziesz spis tych najczęstszych zdarzeń, które znalazły się w taryfikatorze mandatów oraz wysokość mandatów za wybrane rodzaje wykroczeń dotyczące łamania przepisów drogowych w strefie ruchu. Stawki mandatów w każdym przypadku wzrosła. A oto nowe wyższe kary za przepis, którego przekroczeniu zawinił kierujący pojazdem:

 • przewożenie dziecka bez fotelika dziecięcego – 300 zł;
 • tamowanie ruchu lub utrudnianie ruchu – 500 zł
 • używanie telefonu w czasie jazdy, które wymaga trzymania słuchawki lub mikrofonu w ręku przez kierującego pojazdem – 500 zł
 • niestosowanie się przez kierującego pojazdem do zakazu wyprzedzana od 1000 do 2000 zł
 • niezatrzymanie pojazdu w celu umożliwienia przejścia przez jezdnię osobie niepełnosprawnej, która używa specjalnego znaku – 1500 zł
 • wyprzedzanie na przejściu dla pieszych – 1500 zł
 • omijanie pojazdu, który jechał w tym samym kierunku, ale zatrzymał się w celu ustąpienia pierwszeństwa pieszemu – 1500 zł
 • naruszenie zakazu jazdy po chodniku lub przejściu dla pieszych – 1500 zł
 • nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu podczas prowadzenia pojazdu – 1500 zł
 • przekroczenie prędkości o 50 km/h – 1500 zł
 • spowodowanie wypadku – 2500 zł
 • prowadzenie pojazdu bez uprawnień przewidzianych do tego przepisami – 1 500 zł
 • zajmowanie więcej niż jednego pasa ruchu – 1 500 zł
 • objeżdżanie zapór i półzapór na przejeździe kolejowym – 2 000 zł
 • korzystanie z sygnałów dźwiękowych przez kierującego pojazdem na obszarze zabudowanym – 100 zł
 • wyprzedzanie pojazdu w miejscu zakazanym – dotyczy to m.in. wyprzedzania pojazdu uprzywilejowanego na terenie zabudowanym, wyprzedzanie pojazdu na przejeździe rowerowym i bezpośrednio przed nim – 1 000 zł
 • jazda autostradą lub po drodze ekspresowej w przeciwnym kierunku, niż wskazują znaki czyli pomylenie kierunków ruchu – 2000 zł
 • używanie pojazdu na obszarze zabudowanym w sposób powodujący uciążliwości związane z emisją spalin lub nadmiernym hałasem – do 300 zł
 • niewłączenie przez kierującego pojazdem wymaganych świateł w czasie jazdy w warunkach zmniejszonej przejrzystości powietrza – 200 zł
 • naruszenie przez kierującego pojazdem innym niż silnikowy zakazu wyprzedzania innych pojazdów w czasie jazdy w warunkach zmniejszonej przejrzystości powietrza oraz obowiązku korzystania z pobocza drogi, a jeżeli nie jest to możliwe – to jazdy jak najbliżej krawędzi jezdni – 100 zł
 • naruszenie obowiązku ustąpienia na drodze na pieszych lub chodniku obowiązku ustąpienia pierwszeństwa pieszemu dla pieszych, którzy poruszają się za pomocą urządzenia wspomagającego ruch takiego jak rolki, tradycyjna hulajnoga, tradycyjna deskorolka – 200 zł.

Co w przypadku recydywy i spowodowania katastrofy?

Nowy taryfikator mandatów

Nieprzestrzeganie przepisów musi mieć surowe konsekwencje, dlatego załatwiane jest na drodze wysokich mandatów karnych. Jednak w warunkach recydywy wysokość mandatu za łamanie przepisów ulega podwojeniu i każdy kierujący pojazdem musi się z tym liczyć.

Warto też omówić kwestię sprowadzenia bezpośredniego niebezpieczeństwa katastrofy. Jako sytuację sprowadzenia bezpośredniego niebezpieczeństwa katastrofy w ruchu drogowym rozumiemy np. karambol na autostradzie, wypadek z udziałem autobusu pełnego pasażerów lub spowodowanie wykolejenia się pociągu. Jest to traktowane już jako przestępstwo, gdy zagrożenie jest realne i grożą za nie następujące kary pozbawienia wolności:

 • od 6 miesięcy do 8 lat – przy działaniu umyślnym;
 • do 3 lat – przy działaniu nieumyślnym.

Nowy taryfikator mandatów 2022 – kiedy można stracić prawo jazdy na 3 miesiące?

W obowiązujących przepisach prawo jazdy można stracić, jeżeli kierujący jedzie pojazdem przekroczonym dopuszczalną przepisami liczbę punktów. Zgodnie z ustawą obowiązującą od 1 stycznia 2022 roku kierowcy zawodowi będą mogli stracić prawo jazdy czyli uprawnienia do prowadzenia samochodów na 3 miesiące w czterech ściśle określonych sytuacjach.

Po pierwsze kierowca zawodowy utraci prawo jazdy, jeżeli podczas prowadzenia pojazdu nie zostanie zachowana higiena pracy, czyli przekroczony zostanie czas prowadzenia pojazdu bez odpoczynku, po drugie w sytuacji gdy kierujący pojazdem nie korzysta ze swojej karty tachografu, a także gdy nie rejestrował w ogóle jazdy oraz gdy zostanie przyłapany na tym, że korzystał z urządzeń umożliwiających oszukanie tachografu. A wiadomo, że utrata prawa jazdy to prawdziwy koszmar dla zawodowego kierowcy.

Zmiany w CEPiK

W ramach rozwiązań informatycznych ustawodawca przewidział, że w Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców dostępne będą już od września 2020 roku nowe informacje. Oprócz dotychczasowych danych właściciel pojazdu będzie mógł sprawdzić, jakiej wysokości mandaty dotychczas zostały na niego nałożone.

W ramach tego systemu dostępne również będą informacje dotyczące tego, czy mandat za złamanie przepisów drogowych został opłacony.

Nowe przepisy a ubezpieczenie OC

Dzięki nowym rozwiązaniom kierowcy będą mieli znacząco usprawnioną możliwość zweryfikowania zarówno aktualnie posiadanych punktów karnych na koncie kierowcy, jak również tego, czy uiszczono opłaty za wszystkie nałożone na nich grzywny. Dodatkowo w przepisach określono, że informacje dotyczące uzyskanych przez kierowcę punktów karnych będą przekazywane do towarzystw ubezpieczeniowych, a co za tym idzie, z pewnością wpłyną na to, w jaki sposób towarzystwa szacują ryzyko w ramach wystawiania polisy ubezpieczenia OC dla właściciela auta.

Nowe przepisy i mandaty za wykroczenia drogowe –podsumowanie

Poznałeś nowy taryfikator mandatów i wiesz, jakie kary czekają na kierowców od 2022 roku. Przygotowaliśmy podsumowanie najważniejszych informacji na ten temat. Przeczytaj:

 1. Nowy taryfikator mandatów 2022 obowiązuje od 1 stycznia 2022 roku.
 2. Część rozwiązań teleinformatycznych, między innymi związanych z bazą CEPiK, działa dopiero od września 2022 roku.
 3. Od 17 września 2022 roku wzrosła liczba maksymalnych punktów karnych za jedno wykroczenie z 10 aż do 15.
 4. Nie będzie możliwości obniżania płatnymi kursami wysokości przyznanych punktów karnych.
 5. Punkty karne przyznawane będą nie na 12 miesięcy, jak do tej pory, ale na 24 miesiące, maksymalna liczba punktów karnych to 24 i nastąpiło wydłużenie okresu kasowania punktów karnych – obecnie kasują się one w ciągu dwóch lat.
 6. Nowy taryfikator mandatów 2022 podnosi opłatę za przekroczenie dozwolonej prędkości.
 7. Jeżeli kierujący pojazdem przekroczy prędkość po raz kolejny, musi liczyć się z podwójnym naliczeniem stawki za mandat – kara recydywy.
 8. Z wyższymi mandatami należy liczyć się również w sytuacji, gdy przewozić będziemy dziecko bez fotelika, używać będziemy sygnałów dźwiękowych na obszarze zabudowanym, nie będziemy korzystać z pasów bezpieczeństwa.
 9. Na szczególną uwagę zasługuje mandat dotyczący wyprzedzanie na przejściu dla pieszych ponieważ wynosi on 1500 zł, jak również tej samej wysokości grzywnę zapłacimy za prowadzenie pojazdu bez uprawnień.
 10. Znacząco wzrasta również w 2022 roku maksymalna kara, którą sąd może nałożyć w ramach procesu na kierowcę. Dotychczas kwota wynosiła 5000 zł, a obecnie wzrasta do maksymalnie 30 000 zł.
 11. Obecnie maksymalna wysokość jednego mandatu wynosi 5000 zł, a gdy kierowca popełnił kilka wykroczeń, maksymalna kwota grzywny może wynosić aż 6000 zł.
 12. Należy również pamiętać, że maksymalna liczba punktów zostanie przyznana kierowcy, jeśli nie zatrzyma się do kontroli lub ucieknie z miejsca spowodowanego w wypadku lub też sprowadzi katastrofę w ruchu lądowym.

Najczęściej zadawane pytania

Jaka jest maksymalna liczba punktów karnych za wykroczenie?

Od września 2022 roku liczba maksymalnych punktów karnych za jedno wykroczenie wzrosła z 10 do 15.

Po ilu punktach karnych zabierają prawo jazdy?

Młodzi kierowcy, czyli tacy, którzy posiadają uprawnienia do kierowania, krócej niż 1 rok stracą prawo jazdy po przekroczeniu liczby 20 punktów karnych. Pozostali kierowcy mogą zebrać maksymalnie 24 punkty karne.

Czym jest recydywa?

Kara recydywy przyznawana jest wtedy, gdy kierowca po raz kolejny przekroczy prędkość. W takim przypadku musi opłacić podwójną stawkę mandatu.

Weronika Cichocka
Weronika Cichocka

Dziennikarka z wieloletnim doświadczeniem. Od lat pisząca o ubezpieczeniach, ekonomii i zdrowiu. Specjalista ds. PR i marketingu internetowego.

Dołącz do dyskusji

Budowa DK9
Budowa DK9 Autor Weronika Cichocka Komunikacyjne
GDDKiA zapowiedziała budowę nowego odcinka drogi krajowej DK9, który będzie kluczowym elementem poprawy ruchu na osi północ-południe w okolicach Rzeszowa. Ten imponujący fragment trasy rozciągnie się na 60 kilometrów, stanowiąc znaczący krok w ułatwieniu podróży dla kierowców w tym...
Czytaj dalej
Które auta mogą jeździć na E10
Które auta mogą jeździć na E10? Autor Weronika Cichocka Komunikacyjne
Od 1 stycznia 2024 roku, polskie stacje paliw wprowadzają rewolucyjną zmianę - benzynę silnikową 95-oktanową zawierającą do 10% biokomponentów, znaną jako E10. Ta przełomowa inicjatywa zastąpi obecną benzynę E5 o tej samej liczbie oktanowej. Co to oznacza dla kierowców i jak wpłynie...
Czytaj dalej