Weronika Cichocka
Weronika Cichocka
Aktualizowano: 14.03.2022 Komunikacyjne
🕐 Ten artykuł przeczytasz w 12 minut.
5/5 - (1 vote)

Wielu kierowców wydaje się zapominać, że od początku tego roku zostały zmienione przepisy, które wskazują, ile maksymalnie zapłaci prowadzący pojazd za wykroczenie na drodze. Dotychczas maksymalna wysokość 1 mandatu wynosiła 500 zł, teraz wzrosła aż do 5 000 zł. Nowy taryfikator mandatów wprowadza zasadę, że gdy kierujący pojazdem popełni wiele błędów, za które otrzyma mandat, to dotychczas kwota grzywny nie mogła przekroczyć 1 000 zł, a obecnie kara ta wzrasta maksymalnie aż do 6 000 zł!

<3
Uzupełnij tylko 2 pola i poznaj cenę OC/AC od razu!Poznaj cenę OC
X

Co zmienia nowy taryfikator mandatów 2022?

Dużym zaskoczeniem dla właścicieli pojazdów mechanicznych, które poruszają się po polskich drogach, jest zmiana wysokości maksymalnych kar, które może nałożyć sąd. Do końca grudnia 2021 roku było to 5 000 zł. Natomiast już od 1 stycznia 2022 wysokość potencjalnej grzywny, którą nałożyć może sąd na właściciela pojazdu, to nawet 30 000 zł.

Naturalnie, nie będą to kary nakładane bezpodstawnie, dotyczą szczególnych sytuacji takich jak: jazda bez aktualnego prawa jazdy, pod wpływem środków odurzających, pod wpływem alkoholu, ale co równie ważne, o czym często zapominamy, kara taka może zostać nałożona, jeśli nie udzielimy pomocy ofierze wypadku. Równie istotne jest to, że właściciel pojazdu musi się liczyć z karą finansową i stanięciem przed sądem, jeżeli odmówi wskazania sprawcy zdarzenia drogowego lub wypadku.

Co dokładnie obarczone jest najwyższymi karami w procesie sądowym?

 • prowadzenie pojazdu bez uprawnień do 30 000 zł;
 • nieudzielenie pomocy ofierze wypadku do 30 000 zł;
 • prowadzenie pojazdu po alkoholu do 30 000 zł;
 • spowodowanie kolizji do 30 000 zł;
 • przekroczenie prędkości do 30 000 zł;
 • tamowanie ruchu do 5 000 zł;
 • niestosowanie się do znaków, świateł i poleceń osób kierujących ruchem drogowym do 30 000 zł;
 • niezatrzymanie się do kontroli drogowej do 30 000 zł;
 • łamanie zakazu wyprzedzania do 30 000 zł;
 • prowadzenie pojazdu niemechanicznego bez uprawnień 1 500 zł;
 • omijanie opuszczonych zapór kolejowych do 30 000 zł.

Oczywiście wyżej wymienione kwoty to maksymalna kary pieniężne, które może nałożyć sąd. Wysokość kary, którą nakłada sędzia, każdorazowo oceniana jest w procesie sądowym w ramach konkretnej sytuacji, w której znalazł się prowadzący pojazd i inni uczestnicy ruchu drogowego. Oznacza to, że nie w każdej sytuacji sędzia zobowiązany będzie do nałożenia maksymalnej kary, ale zawsze ma taką możliwość.

Nie chcesz wskazać kierowcy – słono zapłacisz! Milczenie się nie opłaca!

Zgodnie z decyzją ustawodawcy najważniejsze jest ustalenie faktycznego sprawcy zdarzenia drogowego. Z tego też tytułu, gdy dojdzie do kolizji, właściciel pojazdu ma ustawowy obowiązek wskazania, kto kierował autem. Jeśli tego nie zrobi, to najniższa kara, którą będzie mógł wymierzyć na przykład policjant, to 2 000 zł. Zupełnie inaczej, a co za tym idzie dużo drożej, wygląda sytuacja gdy grzywnę nakładać będzie policjant interweniujący w ramach wypadku drogowego.

W takiej sytuacji minimalna opłata, z którą musi liczyć się prowadzący pojazd, to aż 4 000 zł. Oczywiście, to sytuacje, w których należy wskazać osobę faktycznie jadącą pojazdem. Wyobraźmy sobie jednak sytuację, w której do domu, listownie otrzymujemy mandat z fotoradaru. W takiej chwili gdy właściciel pojazdu otrzymuje mandat w dokumencie zobowiązany jest również do wskazania osoby, która faktycznie naruszyła przepisy drogowe.

Jeżeli jednak właściciel samochodu odmówi lub też w terminie nie wskaże osoby prowadzącej auto, będzie zobowiązany do zapłacenia minimum 800 zł.

W przypadku innych sytuacji, gdy faktycznie właściciel nie będzie chciał lub potrafił wskazać osoby, która powinna otrzymać mandat, sam musi liczyć się z grzywną przynajmniej 500 zł. Jak widać nowy taryfikator mandatów 2022 bardzo precyzyjnie określa sytuacje, w których zobowiązani będziemy zapłacić grzywnę.

Od kiedy nowy taryfikator mandatów?

Nowy taryfikator mandatów 2022 obejmuje również kwestie dotyczące punktów karnych. Tu jednak mamy chwilę czasu na przygotowanie się do zmian, ponieważ będą one obowiązywały od września 2022 roku, a nie od 1 stycznia 2022 roku. Opóźnienie to związane jest z aktualizacją i dostosowaniem systemów baz danych do wprowadzanych w tym roku ustawą zmian.

Zgodnie z obowiązującymi do września przepisami osoba poruszająca się pojazdem mechanicznym po polskiej drodze może jednorazowo za przewinienia na drodze otrzymać maksymalnie 10 punktów karnych. W nowej ustawie, tej która będzie obowiązywać od września w przypadku punktów karnych, zwiększono tę liczbę z 10 aż to 15.

Wskazano również konkretne sytuacje, w których prowadzący samochód niemal automatycznie dostanie wskazaną, czyli maksymalną, liczbę punktów karnych. I tak, gdy kierowca będzie wyprzedzał na przejściu dla pieszych albo też tuż obok niego otrzyma 15 punktów. Ustawodawca określił również, że nieustąpienie pierwszeństwa osobie, która jest już na przejściu dla pieszych albo właśnie na nie wchodzi również oznacza maksymalną liczbę punktów karnych przewidzianą w nowym taryfikatorze.

Nowy taryfikator mandatów 2022 wskazuje również, że w takich sytuacjach jak niezatrzymanie się do kontroli, a także ucieczka z miejsca wypadku drogowego, jak również sprowadzenia katastrofy w ruchu lądowym - otrzymamy również 15 punktów karnych.

Poruszanie się samochodem po spożyciu alkoholu lub innych środków odurzających też oznacza maksymalną liczbę punktów. Czy kierowcy, którzy mają na swoim sumieniu omijanie pojazdów, które zatrzymały się, aby przepuścić pieszego na przejściu dla pieszych, powinni zmienić swoje nawyki, nie tylko ze względów bezpieczeństwa, ale również z tego powodu, że otrzymają maksymalną liczbę punktów. Ustawodawca wskazał też, że prowadzący pojazd mechaniczny powinien zwrócić szczególną uwagę na poruszające się przez jezdnię osoby niepełnosprawne, a także osoby o widocznej, ograniczonej sprawności ruchowej. Poruszający się autem, który nie przepuści takich osób również otrzyma 15 punktów karnych.

Nowy taryfikator mandatów 2022 – punkty karne

Kolejną zmianą, z którą muszą liczyć się kierujący pojazdem, jest kwestia kasowania się dotychczas zdobytych punktów karnych. Tak jak dotychczas maksymalna liczba punktów, które może posiadać kierowca na swoim koncie, wynosić będzie 24. Zmienia się jednak zasada dotycząca ich usuwania. Punkty znikać będą na koncie kierowcy nie tak jak dotychczas po upływie 12 miesięcy, ale po upływie 24 miesięcy, czyli dwóch lat.

Naturalnie w przypadku osób, które posiadają uprawnienia krócej niż 12 miesięcy, maksymalna liczba punktów, które mogą posiadać na swoim koncie, wynosi 20. Zgodnie z dotychczas obowiązującymi przepisami kierowcy mieli możliwość odbycia dodatkowego, płatnego kursu w wojewódzkich ośrodkach nauki jazdy, który uprawiał do skasowania maksymalnie 6 punktów w danym okresie rozliczeniowym, czyli w ramach 12 miesięcy. Obecnie przepisy nie będą przewidywały tego rodzaju rozwiązania. Nie będzie więc możliwości niejako wymazania zdobytych punktów.

Oznacza to, że punkty, które zdobyliśmy w ciągu 24 miesięcy nie mogą przekroczyć 24 lub dla kierowców o stażu krótszy niż 12 miesięcy - 20 punktów.

Nowy taryfikator mandatów – opłaty za przekroczenie prędkości

To tego większość kierowców boi się najbardziej to mandaty za to, że przekroczyli prędkość kropka faktycznie od 1 stycznia 2022 roku znacząco podniesiono opłaty za nadmierną szybkość. Maksymalna kara, z którą musi liczyć się kierujący pojazdem, może jednorazowo wynieść nawet 2 500 zł! Nowy taryfikator mandatów 2022 wskazuje również podwyższenie kwot za każdym razem dwukrotnie, za tak zwaną recydywa, czyli powtórne popełnienie tego samego wykroczenia na drodze. Oznacza to, że jeśli kierowca przekroczy prędkość na przykład o 40 km na godzinę, za pierwszy mandat związany z tym przewinieniem zapłaci 800 zł, natomiast jeżeli zostanie przyłapany po raz wtóry na tego rodzaju działaniu, zapłaci aż 1 600 zł!

Nowy taryfikator mandatów – tabela mandatów za przekroczenie prędkości:

 • do 10 km/h – 50 zł;
 • od 11 do 15 km/h – 100 zł;
 • od 16 do 20 km/h – 200 zł;
 • od 21 do 25 km/h – 300 zł;
 • od 26 do 30 km/h – 400 zł;
 • od 31 do 40 km/h – 800 zł;
 • od 41 do 50 km/h – 1000 zł;
 • od 51 do 60 km/h – 1500 zł;
 • od 61 do 70 km/h – 2000 zł;
 • od 71 km/h – 2500 zł.

W przypadku “recydywy” nowy taryfikator mandatów 2022 kształtuje się następująco:

 • od 31 do 40 km/h – 1600 zł;
 • od 41 do 50 km/h – 2000 zł;
 • od 51 do 60 km/h – 3000 zł;
 • od 61 do 70 km/h – 4000 zł;
 • od 71 km/h – 5000 zł.

Nowy taryfikator mandatów 2022 – za co jeszcze przewidziane są kary?

Ustawodawca przewidział wiele sytuacji, w których kierowca zapłaci grzywnę. Poniżej znajdziesz spis tych najczęstszych zdarzeń:

 • Jazda bez fotelika dziecięcego 300 zł;
 • Prowadzenie pojazdu bez uprawnień przewidzianych do tego przepisami 1 500 zł;
 • Zajmowanie więcej niż jednego pasa jezdni 1 500 zł;
 • Objeżdżanie zapór i pół zapór na przejeździe kolejowym 2 000 zł;
 • Naruszenie przez kierowcą zakazu wyprzedzania pojazdów od 1 000 do 2 000 zł;
 • Korzystanie z sygnałów dźwiękowych na obszarze zabudowanym 100 zł;
 • Wyprzedzanie w miejscu zakazanym 1 000 zł.

Nowy taryfikator mandatów 2022 – kiedy można stracić prawo jazdy na 3 miesiące?

W obowiązujących przepisach prawo jazdy można stracić, jeżeli kierujący pojazdem przekroczonym dopuszczalną przepisami liczbę punktów. Zgodnie z ustawą obowiązującą od 1 stycznia 2022 roku kierowcy zawodowi będą mogli stracić uprawnienia do prowadzenia samochodów na 3 miesiące w czterech ściśle określonych sytuacjach.

Po pierwsze, jeżeli nie zachowana zostanie higiena pracy, czyli przekroczony zostanie czas prowadzenia pojazdu bez odpoczynku, po drugie w sytuacji gdy kierujący pojazdem nie korzysta ze swojej karty tachografu, a także gdy nie rejestrował w ogóle jazdy oraz gdy zostanie przyłapany na tym, że korzystał z urządzeń umożliwiających oszukanie tachografu.

Zmiany w CEPiK

W ramach rozwiązań informatycznych ustawodawca przewidział, że w Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców dostępne będą już od września 2020 roku nowe informacje. Oprócz dotychczasowych danych właściciel pojazdu będzie mógł sprawdzić, jakiej wysokości mandaty dotychczas zostały na niego nałożone.

W ramach tego systemu dostępne również będą informacje dotyczące tego, czy mandat został opłacony.

Dzięki temu rozwiązaniu kierowcy będą mieli znacząco usprawnioną możliwość zweryfikowania zarówno aktualnie posiadanych punktów na koncie kierowcy, jak również tego, czy uiszczono opłaty za wszystkie nałożone na nich grzywny. Dodatkowo w przepisach określono, że informacje dotyczące uzyskanych przez kierowcę punktów karnych będą przekazywane do towarzystw ubezpieczeniowych, a co za tym idzie, z pewnością wpłyną na to, w jaki sposób towarzystwa szacują ryzyko w ramach wystawiania polisy ubezpieczenia OC dla właściciela auta.

PODSUMOWANIE:

 • Nowy taryfikator mandatów 2022  – obowiązuje od 1 stycznia 2022 roku.
 • Część rozwiązań teleinformatycznych, między innymi związanych z bazą CEPiK, działać będzie dopiero od września 2022 roku.
 • W 2020 roku wzrosła liczba maksymalnych punktów karnych za jedno wykroczenie z 10 aż do 15.
 • Nie będzie możliwości obniżania płatnymi kursami wysokości przyznanych punktów karnych.
 • Punkty karne przyznawane będą nie na 12 miesięcy, jak do tej pory, ale na 24 miesiące.
 • Nowy taryfikator mandatów 2022 podnosi opłatę za przekroczenie prędkości.
 • Jeżeli kierujący pojazdem przekroczy prędkość po raz kolejny, musi liczyć się z podwójnym naliczeniem stawki za mandat.
 • Z wyższymi mandatami należy liczyć się również w sytuacji gdy przewozić będziemy dziecko bez fotelika, używać będziemy sygnałów dźwiękowych na obszarze zabudowanym, nie będziemy korzystać z pasów bezpieczeństwa.
 • Na szczególną uwagę zasługuje mandat dotyczący wyprzedzanie na przejściu dla pieszych ponieważ wynosi on 1 500 zł, jak również tej samej wysokości grzywnę zapłacimy za prowadzenie pojazdu bez uprawnień.
 •  Znacząco wzrasta również w 2022 roku maksymalna kara, którą sąd może nałożyć w ramach procesu na kierowcę. Dotychczas kwota wynosiła 5 000 zł, a obecnie wzrasta do maksymalnie 30 000 zł.
 • Obecnie maksymalna wysokość jednego mandatu wynosi 5 000 zł, a gdy kierowca popełnił kilka wykroczeń, maksymalna kwota grzywny może wynosić aż 6 000 zł.
 • Należy również pamiętać, że maksymalna liczba punktów zostanie przyznana kierowcy, jeśli nie zatrzyma się do kontroli lub ucieknie z miejsca spowodowanego w wypadku lub też sprowadzi katastrofę w ruchu lądowym.

Weronika Cichocka
Weronika Cichocka

Dziennikarka z wieloletnim doświadczeniem. Od lat pisząca o ubezpieczeniach, ekonomii i zdrowiu. Specjalista ds. PR i marketingu internetowego.

Dołącz do dyskusji
Samochód van
Samochód VAN Autor Anna Rychlewicz Komunikacyjne
Van to typ nadwozia wielozadaniowego. W zależności od jego konfiguracji może służyć do przewozu ładunków lub pasażerów. Jest to pojazd pracujący, który chętnie wykorzystują różnego rodzaju firmy i przedsiębiorstwa. To także świetny środek transportowy dla większej liczby osób. ...
Czytaj dalej
liftback
Liftback Autor Agata Wiśniewska Komunikacyjne
Liftback to typ nadwozia samochodowego, który jest niezwykle podobny do sedana lub do hatchbacka. Niektórzy twierdzą nawet, że te pojęcia są sobie tożsame i nie ma między nimi żadnych różnić. Jak jest naprawdę? Jak odróżnić nadwozie liftback od innych typów samochodów? Zapraszamy n...
Czytaj dalej