Mycie samochodu – jedni traktują jako zło konieczne, inni jako obowiązkowy element dbałości o swoje cztery kółka. Choć czyszczenie auta może odbyć się na kilka sposobów, jednym z popularniejszych jest myjnia bezdotykowa. Jak korzystać z tego typu urządzenia, by była bezpieczna dla naszego pojazdu? Jak działa i ile kosztuje myjnia samochodowa bezdotykowa?
Z tego artykułu dowiesz się...
Myjnie samoobsługowe – poznaj wszystkie dostępne rodzaje
Jak działa myjnia bezdotykowa?
Może się wydawać, że wizyta na niej i dokładne umycie auta to żadna filozofia. Rzeczywiście tak jest. Pod warunkiem trzymania się kilku zasad – wizyta na niej będzie nie tylko bezpieczna dla naszego samochodu, ale i znacznie bardziej ekonomiczna niż chociażby mycie na myjni automatycznej. Daje nam możliwość absolutnej kontroli nad całym procesem mycia i przeprowadzenie go według własnych potrzeb. To tylko niektóre z zalet myjni bezdotykowych.
Czytaj także: Mycie samochodu na posesji
Zastanawiasz się, jak działa myjnia bezdotykowa? Jest to rodzaj myjni, który umożliwia umycie samochodu bez fizycznego kontaktu z czyszczonym autem, a jedyny wysiłek jakiego wymaga od kierowcy, to odpowiednie trzymanie lancy. Warto mieć jednak na uwadze, że myjnia bezdotykowa myjni nierówna, a każda z nich może oferować nieco inne programy do mycia.
Myjnie samoobsługowe oferują możliwość jedynie podstawowego mycia, a w innych – nieco bardziej rozszerzonego, na przykład o aktywną pianę czy osuszacze lakieru. Wszystko zależy od tego, jaki został zastosowany system mycia bezdotykowego.
Myjnia bezdotykowa – jak korzystać z tego typu myjni?
Myjnia bezdotykowa ma sporo zalet. Przede wszystkim pozwala na doskonałe oczyszczenie auta z błota czy soli i wypłukanie ich ze wszystkich zakamarków. Na każdą część auta możemy poświęcić dokładnie tyle czasu, ile będzie konieczne. Kierowcy jednak często zadają sobie pytanie dotyczące zagadnienia: “myjnia bezdotykowa – jak myć i czy jest to bezpieczne dla karoserii”.
Tutaj warto podkreślić, że czyszczenie auta na tego rodzaju myjni będzie zdecydowanie delikatniejsze i bezpieczniejsze dla naszego auta, niż wizyta na myjni automatycznej. Może być jednak mniej dokładne, jednak to zależy tylko od nas samych. W zależności od myjni, z usług której skorzystamy, dostępne programy mogą nieco różnić się od siebie.
UWAGA: Pierwszym i podstawowym krokiem, o którym nie możemy zapomnieć jest oczywiście spłukanie całego pojazdu.
Dzięki temu oczyścimy go z przylegających do niego zanieczyszczeń, usuniemy błoto czy piasek, który mógłby porysować karoserię, a także zmiękczymy cały brud. Następnym krokiem jest klasyczne mycie zasadnicze pod wysokim ciśnieniem, po czym kolejnym etapem jest ponowne spłukiwanie samochodu. Zazwyczaj chętni mogą zdecydować się na skorzystanie z programów dodatkowych, takich jak chociażby woskowanie, które będzie dobrym rozwiązaniem szczególnie w okresie zimowym.
Myjnia bezdotykowa – jak myć i jakich zasad warto przestrzegać?
Decydując się na wizytę na myjni bezdotykowej warto stosować się do kilku zaleceń. Przede wszystkim zwróćmy uwagę na odległość trzymania lancy. Jeśli zmagamy się z mocnymi zabrudzeniami, absolutnie nie próbujmy ich usunąć trzymając lancę z bliska, ponieważ tak wysokie ciśnienie wody może uszkodzić lakier naszego samochodu.
UWAGA: Zaleca się by trzymać lancę około 40-50 cm od karoserii, a strumień wody kierować pod kątem około 45 stopni. Mycie auta rozpoczynamy od dachu i kolejno kierujemy się ku dołowi. Końcowym etapem jest mycie kół czy progów oraz dolnych partii zderzaków.
Reasumując – myjnia bezdotykowa oferuje wiele trybów mycia i co najważniejsze – jest bezpiecznym rozwiązaniem pod warunkiem, że będziemy umiejętnie z niej korzystali i będziemy pamiętać o dokładnym spłukaniu chemii dużą ilością wody. Programy mycia myjni to umożliwiają. Pamiętajmy, że jeżeli myjnia oferuje ciepłą wodę, warto z tego skorzystać. Niestety, nie każda samoobsługowa myjnia samochodowa posiada taką możliwość.
Korzystanie z samoobsługowych myjni bezdotykowych – czego unikać?
Korzystanie z myjni samoobsługowych staje się coraz popularniejsze w naszym kraju. Stąd też na wielu obiektach myjni bezdotykowych tworzą się kolejki. Choć stanowiska, jakie oferują samoobsługowe myjnie, umożliwiają sprawne umycie pojazdu, to jednak warto opuszczać to miejsce jak najszybciej, aby nie blokować wjazdu innym oczekującym. Dzięki temu, każdy kierowca przeprowadzający czynności na myjni bezdotykowej umyje swój samochód w możliwie krótkim czasie.
Ile kosztuje myjnia bezdotykowa?
Cena usług na myjni bezdotykowej zależy między innymi od gabarytów auta, jego zabrudzeń czy chociażby naszego zaawansowania w obsłudze takiej myjki. Zatem ile kosztuje myjnia bezdotykowa? Stawki mocno różnią się nie tylko w zależności od miejscowości, ale także renomy danej myjni czy bogactwa programów, jakie oferuje.
Niekiedy zaczynają się one już od 1 zł za minutę, a w przypadku niewielkich zabrudzeń na kompleksowe mycie auta możemy potrzebować około 10 minut. Nieco bardziej zapuszczona karoseria będzie wymagała większego zaangażowania, a co za tym idzie – więcej czasu. Zależność wygląda podobnie w przypadku kwestii tego, ile zarabia myjnia bezdotykowa. Wpływ na to ma między innymi lokalizacja obiektu, ilość dostępnych stanowisk czy chociażby zastosowana technologia mycia.
Czy myjnie oferują płatność kartą?
W większości przypadków myjnie samochodowe samoobsługowe nie oferują możliwości płatności kartą. Choć zależy to od systemu technologii mycia bezdotykowego, to jednak większość systemów posiada jedynie opcję płatności gotówką, a konkretnie monetami. Na rynku myjni samoobsługowych istnieją także specjalne programy online, które oferują płatność poprzez aplikacje, choć stanowią one mniejszość i nie są dostępne w każdym mieście. Z reguły każde stanowisko mycia posiada wyłącznie automat do przyjmowania monet.
Jakiego producenta myjni wybrać?
Na rynku samoobsługowych myjni dominują takie firmy, jak Ehrle, Karcher czy Redconst. Tak naprawdę, każdy z nich oferuje rozwiązania myjni samoobsługowych, które powinny zadowolić każdego klienta. Z myjnią bezdotykową wiąże się szereg uwarunkować, które trzeba spełnić, zanim uzyskamy zgodę na jej budowę. Do zbudowania myjni bezdotykowej niezbędny jest odpowiedni teren. Jednak doświadczony producent myjni z pewnością pomoże i doradzi, jak rodzaj myjni bezdotykowej możemy wybudować.
Zanim się na to zdecydujemy, zapoznajmy się także z serwisem myjni bezdotykowych, aby nie zostać z problemem w razie awarii sprzętu. Wielu producentów oferuje długi okres gwarancji, a tylko od nas zależy, od kogo i na jakich warunkach postawimy swoją myjnię.
PODSUMOWANIE:
- Myjnia bezdotykowa daje nam możliwość kontroli nad całym procesem mycia.
- Większość profesjonalnych myjni bezdotykowych opiera się na podobnym schemacie mycia – rozpoczyna się on od wstępnego płukania, mycia wysokim ciśnieniem i kończy ponownym spłukaniem.
- Niektóre obiekty oferują dodatkowe programy obejmujące między innymi woskowanie, dzięki czemu możemy oczekiwać najwyższej jakości mycia.
- Mycie auta rozpoczynamy od dachu i kolejno kierujemy się ku dołowi.
- Zaleca się by trzymać lancę co najmniej około 40-50 cm od karoserii, a strumień wody kierować pod kątem około 45 stopni.
- Nowoczesne myjnie bezdotykowe dzielimy na kontenerowe i modułowe
Przeczytaj więcej na temat: eksploatacja samochodu
Napęd AWD
Napęd AWD
Napęd RWD
Napęd RWD
Napęd FWD
Napęd FWD
Które auta mogą jeździć na E10?
Które auta mogą jeździć na E10?
Samochody hybrydowe mHEV, HEV i PHEV
Samochody hybrydowe mHEV, HEV i PHEV
Benzyna E10 zastępuje Pb95
Benzyna E10 zastępuje Pb95
Podatek ekologiczny od samochodu
Podatek ekologiczny od samochodu