Agata Wiśniewska
Agata Wiśniewska
Aktualizowano: 30.11.2022 Komunikacyjne
🕐 Ten artykuł przeczytasz w 5 minut.
5/5 - (1 vote)

Nie wszyscy o tym wiedzą, ale za mycie samochodu na posesji możesz dostać mandat. Kiedy tak się stanie? I czy można uniknąć kary za mycie auta na podwórku? Wyjaśniamy. 

Czasy, kiedy wyposażeni w wiadro z wodą, środek czystości i myjkę szliśmy przed dom, by umyć auto, odeszły w niepamięć. Widok to coraz rzadszy i wcale nie dlatego, że nagle wszyscy chcemy korzystać z myjni.  Zgodnie z obowiązującym prawem mycie samochodu na posesji, podjeździe czy w innym nieprzystosowanym do tego miejscu, podlega ograniczeniom, a nawet karze finansowej. 

Mycie samochodu na posesji – gdzie wolno

Zasada jest jedna – samochód możesz myć w miejscu do tego przystosowanym. Czyli musi ono mieć nieprzepuszczalne podłoże i odprowadzać brudną wodę bezpośrednio do kanalizacji lub do odstojnika. Woda po myciu nie może wsiąkać w ziemię. Nie może też wpadać bezpośrednio do zbiorników wodnych. Dlatego też studzienka przeciwdeszczowa nie jest odpływem kanalizacyjnym. 

Co nam to mówi? Że w praktyce mycie samochodu na posesji jest wbrew prawu. Nie możesz myć auta na podjeździe, parkingu, w garażu, na trawniku, w parku czy w pobliżu jezior, rzek i innych zbiorników wodnych. Warunki stawiane przez Ustawę o utrzymaniu porządku i czystości w gminach spełniają myjnie samochodowe, co jest oczywiste. Drugą kategorię stanowią tereny wyznaczone przez zarządców spółdzielni, wspólnot czy przez władze gminy. 

Uwaga – mandaty 

Dlaczego mycie samochodu na posesji może być bezprawne? Mało kto ma teren z nieprzepuszczalnym podłożem i systemem odprowadzania wody do odstojników lub ścieków. Tyle prawo. A jak jest w życiu? Zdarza się, że … nadal czyścimy auto na podwórku. Zazwyczaj gmina sama z siebie nie reaguje. Dopiero, gdy ktoś zgłosi taki fakt, sprawa kończy się interwencją straży gminnej lub miejskiej oraz mandatem. Maksymalnie wynosi on 500 zł. Więc wielokrotnie więcej niż komercyjna myjnia bezdotykowa

Mycie samochodu na posesji – decyduje gmina 

Jeśli chcesz na legalu myć samochód u siebie na podwórku, sprawdź, czy spełniasz warunki. To, gdzie i jak umyjesz samochód, zależy od tego, gdzie mieszkasz. Wspomniana wcześniej ustawa w art. 4 decyzje dotyczące mycia pojazdów na danych terenie zostawia radom gminy. Te, po zasięgnięciu opinii sanepidu, uchwalają regulamin utrzymania czystości i porządku na danym terenie. I to w tym regulaminie znajdziesz informacje:

  • gdzie i czy w ogóle – poza myjniami – możesz wyczyścić swoje auto, 
  • jakimi środkami (gminy zastrzegają np. że muszą to być produkty biodegradowalne),
  • co możesz umyć (np. tylko nadwozie).

Jak znaleźć regulamin danej gminy? Nic trudnego. Wchodzisz na stronę gminy, znajdujesz BIP (Biuletyn Informacji Publicznej) i na wyświetlonej podstronie szukasz Regulaminu utrzymania czystości i porządku. Możesz też skontaktować się po prostu z gminą i dowiedzieć się od urzędnika, jak wyglądają zasady wyznaczania stanowiska do mycia auta na posesji. 

Ważne: jeśli twoje stanowisko do mycia spełnia wymogi regulaminu w zakresie czystości i porządku na terenie gminy, mandat ci się nie należy. 

Mycie samochodu – o tym też pamiętaj!

Niezależnie czy myjesz samochód na posesji czy też korzystasz z terenu myjni, rób to zgodnie z zasadami. Wszelkie uszkodzenia samochodu, które powstały na skutej jego złej konserwacji, najczęściej są wyłączone z ubezpieczenia AC. Oznacza to, że nie dostaniesz odszkodowania za rysy lub korozje, które są efektem złego dbania o samochód. 

W dobie pandemii koronawirusa, popularne stało się także dezynfekowanie wnętrza pojazdu. W naszym poradniku przeczytasz, jak powinna przebiegać prawidłowa dezynfekcja samochodu. Sprawdź!

PAMIĘTAJ:

  • Mycie samochodu na posesji  może być niezgodne z prawem. Grozi ci za to kara do 500 zł. 
  • W Polsce nie ma jednego aktu prawnego, który reguluje kwestie mycia samochodu poza myjniami. Każda gmina ma swój Regulamin utrzymania czystości i porządku na terenie danej gminy i to w nim znajdują się szczegóły na temat tego, jak i czy w ogóle można się zabrać za mycie samochodu na posesji.
  • Aby legalnie umyć auto na swoim podwórku musisz mieć miejsce o nieprzepuszczalnym podłożu, z system odprowadzania brudnej wody bezpośrednio do kanalizacji lub odstawnika.

Agata Wiśniewska
Agata Wiśniewska

Pasjonatka komunikacji i dobrego contentu na temat ubezpieczeń. Od ponad 10 lat wspiera różne marki w skutecznym komunikowaniu się z otoczeniem. Jest przekonana, że o ubezpieczeniach można mówić prosto i ciekawie. Po godzinach: pochłania książki w każdej ilości i planuje kolejne podróże (backpaker to jej drugie imię ;) ). Pasjami chodzi po górach i odwiedza stare, często zrujnowane budynki, czyli … zamki wszelkiej maści.

Dołącz do dyskusji

Zmiany w ITD
Zmiany w ITD Autor Weronika Cichocka Komunikacyjne
Ostatnie decyzje Rady Ministrów dotyczące Inspekcji Transportu Drogowego (ITD) zapowiadają gruntowną przebudowę tej instytucji. Projekt ustawy o zmianie ustawy o transporcie drogowym przewiduje zmiany, które mają zrewolucjonizować sposób funkcjonowania ITD. Kluczowe innowacje skupiają si�...
Czytaj dalej
Budowa DK9
Budowa DK9 Autor Weronika Cichocka Komunikacyjne
GDDKiA zapowiedziała budowę nowego odcinka drogi krajowej DK9, który będzie kluczowym elementem poprawy ruchu na osi północ-południe w okolicach Rzeszowa. Ten imponujący fragment trasy rozciągnie się na 60 kilometrów, stanowiąc znaczący krok w ułatwieniu podróży dla kierowców w tym...
Czytaj dalej