Mycie samochodu – jedni traktują jako zło konieczne, inni jako obowiązkowy element dbałości o swoje cztery kółka. Choć czyszczenie auta może odbyć się na kilka sposobów, jednym z popularniejszych jest myjnia bezdotykowa. Jak korzystać z tego typu myjni, by była bezpieczna dla naszego pojazdu? Jak działa myjnia bezdotykowa i ile kosztuje taka przyjemność?
Z tego artykułu dowiesz się...
Jak działa myjnia bezdotykowa?
Myjnia bezdotykowa – może się wydawać, że wizyta na niej i dokładne umycie auta to żadna filozofia. Rzeczywiście tak jest. Pod warunkiem trzymania się kilku zasad – wizyta na niej będzie nie tylko bezpieczna dla naszego samochodu, ale i znacznie bardziej ekonomiczna niż chociażby mycie na myjni automatycznej. Daje nam możliwość absolutnej kontroli nad całym procesem mycia i przeprowadzenie go według własnych potrzeb.
Czytaj także: Mycie samochodu na posesji
Zastanawiasz się, jak działa myjnia bezdotykowa? Jest to rodzaj myjni, który umożliwia umycie samochodu bez fizycznego kontaktu z czyszczonym autem, a jedyny wysiłek jakiego wymaga od kierowcy, to odpowiednie trzymanie lancy. Warto mieć jednak na uwadze, że myjnia bezdotykowa myjni nierówna, a każda z nich może oferować nieco inne programy do mycia.
W niektórych obiektach będziemy mieli możliwość jedynie podstawowego mycia, a w innych – nieco bardziej rozszerzonego, na przykład o aktywną pianę czy osuszacze lakieru.
Myjnia bezdotykowa – jak korzystać z tego typu myjni?
Myjnia bezdotykowa ma sporo zalet. Przede wszystkim pozwala na doskonałe oczyszczenie auta z błota czy soli i wypłukanie ich ze wszystkich zakamarków. Na każdą część auta możemy poświęcić dokładnie tyle czasu, ile będzie konieczne. Kierowcy jednak często zadają sobie pytanie dotyczące zagadnienia: “myjnia bezdotykowa – jak myć i czy jest to bezpieczne dla karoserii”.
Tutaj warto podkreślić, że czyszczenie auta na tego rodzaju myjni będzie zdecydowanie delikatniejsze i bezpieczniejsze dla naszego auta, niż wizyta na myjni automatycznej. Może być jednak mniej dokładne, jednak to zależy tylko od nas samych. W zależności od myjni, z usług której skorzystamy, dostępne programy mogą nieco różnić się od siebie.
UWAGA: Pierwszym i podstawowym krokiem, o którym nie możemy zapomnieć jest oczywiście spłukanie całego pojazdu.
Dzięki temu oczyścimy go z przylegających do niego zanieczyszczeń, usuniemy błoto czy piasek, który mógłby porysować karoserię, a także zmiękczymy cały brud. Następnym krokiem jest klasyczne mycie pod wysokim ciśnieniem, po czym kolejnym etapem jest ponowne spłukiwanie samochodu. Zazwyczaj chętni mogą zdecydować się na skorzystanie z programów dodatkowych, takich jak chociażby woskowanie, które będzie dobrym rozwiązaniem szczególnie w okresie zimowym.
Myjnia bezdotykowa – jak myć i jakich zasad warto przestrzegać?
Decydując się na wizytę na myjni bezdotykowej warto stosować się do kilku zaleceń. Przede wszystkim zwróćmy uwagę na odległość trzymania lancy. Jeśli zmagamy się z mocnymi zabrudzeniami, absolutnie nie próbujmy ich usunąć trzymając lancę z bliska, ponieważ tak wysokie ciśnienie wody może uszkodzić lakier naszego samochodu.
UWAGA: Zaleca się by trzymać lancę około 40-50 cm od karoserii, a strumień wody kierować pod kątem około 45 stopni. Mycie auta rozpoczynamy od dachu i kolejno kierujemy się ku dołowi. Końcowym etapem jest mycie kół czy progów oraz dolnych partii zderzaków.
Reasumując – myjnia bezdotykowa będzie świetnym i co najważniejsze – bezpiecznym rozwiązaniem pod warunkiem, że będziemy umiejętnie z niej korzystali i będziemy pamiętać o dokładnym spłukaniu chemii dużą ilością wody.
Ile kosztuje myjnia bezdotykowa?
Cena usług na myjni bezdotykowej zależy między innymi od gabarytów auta, jego zabrudzeń czy chociażby naszego zaawansowania w obsłudze takiej myjki. Stawki mocno różnią się nie tylko w zależności od miejscowości, ale także renomy danej myjni czy bogactwa programów, jakie oferuje.
Niekiedy zaczynają się one już od 1 zł za minutę, a w przypadku niewielkich zabrudzeń na kompleksowe mycie auta możemy potrzebować około 10 minut. Nieco bardziej zapuszczona karoseria będzie wymagała większego zaangażowania, a co za tym idzie – więcej czasu. Zależność wygląda podobnie w przypadku kwestii tego, ile zarabia myjnia bezdotykowa. Wpływ na to ma między innymi lokalizacja obiektu, ilość dostępnych stanowisk czy chociażby zastosowana technologia mycia.
PODSUMOWANIE:
- Myjnia bezdotykowa daje nam możliwość kontroli nad całym procesem mycia.
- Większość myjni opiera się na podobnym schemacie mycia – rozpoczyna się on od wstępnego płukania, mycia wysokim ciśnieniem i kończy ponownym spłukaniem.
- Niektóre obiekty oferują dodatkowe programy obejmujące między innymi woskowanie.
- Mycie auta rozpoczynamy od dachu i kolejno kierujemy się ku dołowi.
- Zaleca się by trzymać lancę co najmniej około 40-50 cm od karoserii, a strumień wody kierować pod kątem około 45 stopni.