Anna Rychlewicz
Anna Rychlewicz
Aktualizowano: 10.05.2022 Komunikacyjne
🕐 Ten artykuł przeczytasz w 5 minut.
2.8/5 - (23 votes)

Mycie samochodu – jedni traktują jako zło konieczne, inni jako obowiązkowy element dbałości o swoje cztery kółka. Choć czyszczenie auta może odbyć się na kilka sposobów, jednym z popularniejszych jest myjnia bezdotykowa. Jak korzystać z tego typu myjni, by była bezpieczna dla naszego pojazdu? Jak działa myjnia bezdotykowa i ile kosztuje taka przyjemność? 

<3
Uzupełnij tylko 2 pola i poznaj cenę OC/AC od razu!Poznaj cenę OC
X

Jak działa myjnia bezdotykowa? 

Myjnia bezdotykowa – może się wydawać, że wizyta na niej i dokładne umycie auta to żadna filozofia. Rzeczywiście tak jest. Pod warunkiem trzymania się kilku zasad – wizyta na niej będzie nie tylko bezpieczna dla naszego samochodu, ale i znacznie bardziej ekonomiczna niż chociażby mycie na myjni automatycznej. Daje nam możliwość absolutnej kontroli nad całym procesem mycia i przeprowadzenie go według własnych potrzeb.

Czytaj także: Mycie samochodu na posesji

Zastanawiasz się, jak działa myjnia bezdotykowa? Jest to rodzaj myjni, który umożliwia umycie samochodu bez fizycznego kontaktu z czyszczonym autem, a jedyny wysiłek jakiego wymaga od kierowcy, to odpowiednie trzymanie lancy. Warto mieć jednak na uwadze, że myjnia bezdotykowa myjni nierówna, a każda z nich może oferować nieco inne programy do mycia.

W niektórych obiektach będziemy mieli możliwość jedynie podstawowego mycia, a w innych – nieco bardziej rozszerzonego, na przykład o aktywną pianę czy osuszacze lakieru.

Myjnia bezdotykowa – jak korzystać z tego typu myjni? 

Myjnia bezdotykowa ma sporo zalet. Przede wszystkim pozwala na doskonałe oczyszczenie auta z błota czy soli i wypłukanie ich ze wszystkich zakamarków. Na każdą część auta możemy poświęcić dokładnie tyle czasu, ile będzie konieczne. Kierowcy jednak często zadają sobie pytanie dotyczące zagadnienia: “myjnia bezdotykowa – jak myć i czy jest to bezpieczne dla karoserii”.

Tutaj warto podkreślić, że czyszczenie auta na tego rodzaju myjni będzie zdecydowanie delikatniejsze i bezpieczniejsze dla naszego auta, niż wizyta na myjni automatycznej. Może być jednak mniej dokładne, jednak to zależy tylko od nas samych. W zależności od myjni, z usług której skorzystamy, dostępne programy mogą nieco różnić się od siebie. 

UWAGA: Pierwszym i podstawowym krokiem, o którym nie możemy zapomnieć jest oczywiście spłukanie całego pojazdu.

Dzięki temu oczyścimy go z przylegających do niego zanieczyszczeń, usuniemy błoto czy piasek, który mógłby porysować karoserię, a także zmiękczymy cały brud. Następnym krokiem jest klasyczne mycie pod wysokim ciśnieniem, po czym kolejnym etapem jest ponowne spłukiwanie samochodu. Zazwyczaj chętni mogą zdecydować się na skorzystanie z programów dodatkowych, takich jak chociażby woskowanie, które będzie dobrym rozwiązaniem szczególnie w okresie zimowym. 

Myjnia bezdotykowa – jak myć i jakich zasad warto przestrzegać? 

Decydując się na wizytę na myjni bezdotykowej warto stosować się do kilku zaleceń. Przede wszystkim zwróćmy uwagę na odległość trzymania lancy. Jeśli zmagamy się z mocnymi zabrudzeniami, absolutnie nie próbujmy ich usunąć trzymając lancę z bliska, ponieważ tak wysokie ciśnienie wody może uszkodzić lakier naszego samochodu. 

UWAGA: Zaleca się by trzymać lancę około 40-50 cm od karoserii, a strumień wody kierować pod kątem około 45 stopni. Mycie auta rozpoczynamy od dachu i kolejno kierujemy się ku dołowi. Końcowym etapem jest mycie kół czy progów oraz dolnych partii zderzaków.

Reasumując – myjnia bezdotykowa będzie świetnym i co najważniejsze – bezpiecznym rozwiązaniem pod warunkiem, że będziemy umiejętnie z niej korzystali i będziemy pamiętać o dokładnym spłukaniu chemii dużą ilością wody. 

Ile kosztuje myjnia bezdotykowa? 

Cena usług na myjni bezdotykowej zależy między innymi od gabarytów auta, jego zabrudzeń czy chociażby naszego zaawansowania w obsłudze takiej myjki. Stawki mocno różnią się nie tylko w zależności od miejscowości, ale także renomy danej myjni czy bogactwa programów, jakie oferuje.

Niekiedy zaczynają się one już od 1 zł za minutę, a w przypadku niewielkich zabrudzeń na kompleksowe mycie auta możemy potrzebować około 10 minut. Nieco bardziej zapuszczona karoseria będzie wymagała większego zaangażowania, a co za tym idzie – więcej czasu. Zależność wygląda podobnie w przypadku kwestii tego, ile zarabia myjnia bezdotykowa. Wpływ na to ma między innymi lokalizacja obiektu, ilość dostępnych stanowisk czy chociażby zastosowana technologia mycia. 

PODSUMOWANIE: 

  • Myjnia bezdotykowa daje nam możliwość kontroli nad całym procesem mycia. 
  • Większość myjni opiera się na podobnym schemacie mycia – rozpoczyna się on od wstępnego płukania, mycia wysokim ciśnieniem i kończy ponownym spłukaniem.
  • Niektóre obiekty oferują dodatkowe programy obejmujące między innymi woskowanie. 
  • Mycie auta rozpoczynamy od dachu i kolejno kierujemy się ku dołowi. 
  • Zaleca się by trzymać lancę co najmniej około 40-50 cm od karoserii, a strumień wody kierować pod kątem około 45 stopni.

Anna Rychlewicz
Anna Rychlewicz

Absolwentka dziennikarstwa i zarządzania mediami. Na świat patrzy przez pryzmat tego, jakimi słowami może go opisać. Nieustannie poszerza horyzonty podejmując się tematów z zakresu turystyki, językoznawstwa czy tematyki kryminalnej. Od kilku lat związana z branżą ubezpieczeń. W wolnym czasie eksploruje otoczenie czytając i prowadząc bloga.

Dołącz do dyskusji
rozrusznik
Rozrusznik Autor Agata Wiśniewska Komunikacyjne
Rozrusznik samochodowy jest tym elementem spalinowego auta, który pozwala na uruchomienie silnika. Bez tej części odpalenie pojazdu jest bardzo trudne, choć nie niemożliwe. Jak działa rozrusznik w aucie? Po czym poznać, że uległ awarii? I co zrobić z uszkodzoną częścią? Odpowiadamy. ...
Czytaj dalej
intercooler
Intercooler Autor Agata Wiśniewska Komunikacyjne
Intercooler to po prostu chłodnica powietrza. Jeszcze w latach 90. niekoniecznie była obecny w każdym samochodzie. Teraz trudno o model, który by jej nie miał. Jak działa intercooler? I jak wpływa na moc silnika? Przekonaj się razem z nami. [bee_cta_inset style='1' header='Uzupełnij tyl...
Czytaj dalej