Dorota Bajorek
Dorota Bajorek
Aktualizowano: 16.03.2022 Turystyczne
🕐 Ten artykuł przeczytasz w 6 minut.
Rate this post

Uwielbiasz zimowe szaleństwo w polskich górach, ale chciałbyś coś zmienić? Jeśli masz ochotę wyjechać na narty za granicę, nie musisz się przejmować. Wizja, że będzie za daleko i za drogo nie powinna cię odstraszać. Istnieją przecież doskonałe i przyjazne cenowo miejsca, w które można się wybrać na narty. Słowacja zdecydowanie jest jednym z nich. Poznaj zalety wyjazdu na narty na Słowacji. 

Zalety wyjazdu na Słowację

Wybór Słowacji na docelowe miejsce zimowego pobytu ma wiele zalet. Narty na Słowacji to doskonały pomysł z wielu powodów. Przede wszystkim jest blisko. Wspaniałe warunki można znaleźć już kilka do kilkudziesięciu kilometrów od polskiej granicy. Dlatego wcale nie trzeba planować długiego pobytu. Wystarczy tu po prostu wyskoczyć na weekend. Drugą świetną wiadomością jest fakt, że nadal w słowackich kurortach można spędzić czas o wiele taniej niż na bardzo podobnych warunkach w kurortach alpejskich.

Czytaj także: Winiety Słowacja

Oczywiście nie trzeba chyba nikogo przekonywać, że pobyt w słowackich Tatrach zapewni każdemu miłośnikowi sportów zimowych wiele możliwości realizacji swoich pasji. Zachwycające krajobrazy i nowoczesna infrastruktura dopełniają całości pozytywnego obrazu Słowacji jako miejsca na zimowy wyjazd.  

Na co możesz liczyć? 

Planujesz zimowy wyjazd i wchodzi w grę Słowacja? Narty to oczywiście nie wszystko. Nowoczesne ośrodki w Tatrach oferują wiele zarówno pod kątem uprawiania sportu oraz turystyki jak i spędzania wolnego czasu. Na co możesz liczyć, wyjeżdżając na Słowację na narty? Przede wszystkim na doskonałe trasy dla zaawansowanych i początkujących oraz bazę noclegową i gastronomiczną na odpowiednim poziomie.

Co jeszcze?

  • wypożyczalnie sprzętu sportowego
  • sieć wyciągów
  • skipassy (dostępne także online) umożliwiające korzystanie z wielu wyciągów, tras, atrakcji i transportu 
  • szkoły nauki jazdy
  • możliwość wyjazdu rodzinnego
  • atrakcje turystyczne
  • kompleksy rekreacyjne dostępne w pobliżu.

Warunki dla narciarzy

Jeśli chodzi o stoki narciarskie Słowacja ma się czym pochwalić. Ośrodki u naszych południowych sąsiadów składają się z wielokilometrowych tras i kilkunastu lub kilkudziesięciu różnych nartostrad. To standardy, które na pewno nie rozczarują. Najwyżej położone są trasy w Tatrzańskiej Łomnicy, a największy ośrodek narciarski czyli Jasna Nizkie Tatry to aż 50 km tras, na które składa się 41 km nartostrad.

Przeważają trasy średniozaawansowane i łatwe, jednak amatorzy tras wymagających także znajdą wiele wyzwań dla siebie. Dzieci i osoby zaczynające swoją przygodę z nartami mogą się uczyć na oślich łączkach. Trasy – przede wszystkim Tatrzańska Łomnica- są często czynne od listopada do maja, doskonale naśnieżone i oświetlone. I wreszcie warto wspomnieć, że w słowackich kurortach można zasmakować także innych sportów zimowych, co zapewniają lodowiska, tory saneczkowe, czy trasy biegowe znajdujące się w okolicy.

Nie wiesz co jest lepsze? Narty czy snowboard? Wyjaśniamy w naszym artykule, kliknij w link!

Narty Słowacja – gdzie najlepiej się wybrać?

Jeśli chodzi o top najlepszych miejsc na narciarski pobyt dla paczki znajomych lub rodziny, to zdecydowanie należy wymienić takie miejsca jak:

  • Tatrzańska Łomnica – tylko 30 km od polskiej granicy, najwyżej położony ośrodek, długość tras 12,2 km, 13 różnych nartostrad, turyści mają do dyspozycji 13 kolejek, a w pobliżu można obejrzeć Jezioro Vrbickie – zbiornik polodowcowy. Relaks zapewnia AquaCity Poprad – kompleks basenów termalnych.
  • Jasna Nizkie Tatry – największy ośrodek narciarski na Słowacji w Liptowie. To ponad 50 km tras, 41 nartostrad oraz 23 wyciągi. Atrakcją dla całych rodzin jest dostępny tam Snow Park.  
  • Ski Park Kubińska Hola – znajduje się w pobliżu Dolnego Kubina, ośrodek oferuje 14 km tras, 9 nartostrad i 11 wyciągów. Pobliskie atrakcje to Kids Park i Zamek Orawski.
  • Park Snow Donovaly – dysponuje 11 km tras, 18 nartostradami i 17 wyciągami, ale należy podkreślić, że kompleks oferuje oprócz tras zjazdowych także trasy slalomowe i 14 km tras biegowych dla amatorów biegówek. Atrakcją kurortu jest także Funpark dla dzieci.   

Ubezpieczenie na wyjazd

Już wiadomo, co oferuje turystom Słowacja, gdzie na narty, na jakie warunki można liczyć. A co z ubezpieczeniem? Zdecydowanie warto je kupić. A o czym należy pamiętać? Trzeba oczywiście zadbać, by ubezpieczenie zostało dostosowane do twoich potrzeb i specyfiki wyjazdu. Wiadomo, że podczas aktywnego wypoczynku może zdarzyć się wypadek. Dlatego polisa musi uwzględniać ubezpieczenie:

 

  • od następstw nieszczęśliwych wypadków – w razie urazu 
  • odpowiedzialności cywilnej w życiu prywatnym – jeśli przypadkowo spowodujesz wypadek na stoku

 

Jednak bardzo przydają się także takie składniki polisy jak ubezpieczenie bagażu oraz sprzętu sportowego, a także rozszerzenie dotyczące uprawiania sportu. I uwaga – na Słowacji nie obowiązuje refundacja usługi ratownictwa. Więc na wypadek akcji należy wykupić tę usługę za przynajmniej 5000 euro. 

PODSUMOWANIE:

 

  • Słowacja oferuje doskonałe warunki dla narciarzy w przystępnej cenie.
  • Najlepsze kurorty to Tatrzańska Łomnica, Jasna Nizkie Tatry,  Ski Park Kubińska Hola,  Park Snow Donovaly.
  • Ośrodki oferują doskonałe trasy i świetną infrastrukturę oraz system skipassów.
  • Na wyjazd należy wybrać odpowiednie ubezpieczenie z usługą ratownictwa górskiego.

 

Dorota Bajorek
Dorota Bajorek

Absolwentka Uniwersytetu Jagiellońskiego, autorka tekstów w Internecie. Dzięki pisaniu łączy przyjemne z pożytecznym. Miłośniczka natury, dobrej książki i sudoku.

Dołącz do dyskusji

Budowa DK9
Budowa DK9 Autor Weronika Cichocka Komunikacyjne
GDDKiA zapowiedziała budowę nowego odcinka drogi krajowej DK9, który będzie kluczowym elementem poprawy ruchu na osi północ-południe w okolicach Rzeszowa. Ten imponujący fragment trasy rozciągnie się na 60 kilometrów, stanowiąc znaczący krok w ułatwieniu podróży dla kierowców w tym...
Czytaj dalej
Które auta mogą jeździć na E10
Które auta mogą jeździć na E10? Autor Weronika Cichocka Komunikacyjne
Od 1 stycznia 2024 roku, polskie stacje paliw wprowadzają rewolucyjną zmianę - benzynę silnikową 95-oktanową zawierającą do 10% biokomponentów, znaną jako E10. Ta przełomowa inicjatywa zastąpi obecną benzynę E5 o tej samej liczbie oktanowej. Co to oznacza dla kierowców i jak wpłynie...
Czytaj dalej