Dorota Bajorek
Dorota Bajorek
Aktualizowano: 31.08.2023 Turystyczne
🕐 Ten artykuł przeczytasz w 7 minut.
5/5 - (1 vote)

Jesień bywa trudna. Brak słońca, krótkie dni, brzydka pogoda – to wszystko sprawia, że późna jesień nie jest raczej ulubioną porą Polaków. Zwłaszcza trudny okazuje się listopad, który potrafi doprowadzić nawet do depresji. Na szczęście istnieje wiele sposobów, aby poradzić sobie z tą porą roku, a jednym z najlepszych jest wyjazd na wakacje w listopadzie. Gdzie najcieplej jest o tej porze roku? Oto kilka propozycji.

Urlop w listopadzie

Być może wydaje się to nieoczywiste, ale coraz więcej osób decyduje się na wakacje w innych terminach niż tradycyjny sezon urlopowy w Polsce. Jakie pozytywne strony takiej decyzji można wymienić? Przede wszystkim jeśli decydujemy się na wyjazd poza sezonem, zapłacimy za niego znacznie mniej. Jednak atrakcyjne ceny to nie wszystko. Na dodatek jadąc na urlop w listopadzie, unikniemy tłoku związanego ze szczytem wyjazdów turystycznych.

Oczywiście niezwykle ważną kwestią jest „doładowanie baterii”, na które możemy liczyć w którymś z ciepłych rejonów świata. Wyjazd z ciemnej i ponurej polskiej jesieni do gorącego i radosnego miejsca na długo poprawi nasze samopoczucie i nastawienie do życia. 

Wakacje w listopadzie – kontynent amerykański 

Zacznijmy od najdalszych rejonów świata. Przegląd gorących klimatów rozpoczniemy od kontynentu amerykańskiego. Co prawda to nie karnawał, ale klimat brazylijskiej samby kusi o każdej porze roku. Rio de Janeiro oferuje turystom właśnie wówczas uroki lata. Temperatura powietrza i morza oscyluje wokół 30⁰C, a więc sama radość. Na turystów czekają malownicze plaże Copacabana i Ipanema, a samo miasto oferuje wiele rozrywek. Jesienny wyjazd do Brazylii to koszt około 3 800 od osoby.

Innym wspaniałym miejscem na listopadową wyprawę są Hawaje. Tu również można liczyć na niemal identyczne temperatury. Plażowanie i podziwianie niezwykłych miejsc to idealny pomysł na spędzenie jesiennego urlopu. Wyprawa na te wulkaniczne wyspy będzie kosztować około 6 000 zł na osobę. 

Gdzie na urlop w listopadzie – Afryka

Gorący klimat i wysokie temperatury kojarzą nam się także z Afryką, więc również ten rejon świata warto rozważyć na wyjazd późną jesienią. Bardzo popularne wśród naszych rodaków są wyjazdy do Maroka. Sprawdzą się również o tej porze roku. W listopadzie można tu liczyć na ponad 20⁰C zarówno jeśli chodzi o powietrze jak i wodę. Zwiedzanie Marakeszu, Casablanki, Fezu, wycieczki na Saharę czy w góry Atlasu mogą zapewnić wiele niezapomnianych wrażeń. 

Jeśli jednak ktoś chciałby się jeszcze mocniej wygrzać, warto wybrać się do Kenii. Tutaj w listopadzie temperatura powietrza wynosi ponad 30⁰C, a oceanu jest niewiele niższa. Do takich walorów dochodzą także niezwykłe doznania związane z podziwianiem afrykańskiej przyrody i życia masajskich plemion. Za wyjazd do Afryki możemy zapłacić poza sezonem jedynie nieco ponad 2 000 zł. 

Gdzie w listopadzie na wakacje – Azja

Zaczniemy  od rejonu śródziemnomorskiego i wycieczki do Izraela. Tu temperatura nie spada poniżej 24⁰C, a woda ma 20⁰C. Plażowanie to nie wszystko, ponieważ Izrael oferuje wspaniałe, bezcenne zabytki, ale także wycieczki czy nurkowanie. Za tygodniowy pobyt trzeba zapłacić około 1 700 zł od osoby. 

W pobliżu na Półwyspie Arabskim kusi wysokimi temperaturami Oman. Tutaj woda i powietrze mają aż 28⁰C, co w listopadzie robi na nas spore wrażenie. Wspaniałe krajobrazy i liczne atrakcje dostępne są tu za około 3 500 zł od osoby za tygodniowy pobyt. 

Tajlandia znajduje się znacznie dalej, ale listopad jest w przypadku tego kraju strzałem w dziesiątkę. Temperatury na poziomie 30⁰C i niezwykłe atrakcje związane z kulturą i tradycją takich miejsc jak Bangkok, Chiang Mai, czy prowincji Nan przyciągają turystów coraz liczniej. Tym bardziej, że wyprawa w głąb Azji może kosztować tylko około 3 700 zł.

Listopadowy urlop w Europie

Czy wybierając na miejsce docelowe ciepłe kraje w listopadzie, możemy liczyć na coś w Europie? Okazuje się, że jak najbardziej, chociaż nasza strefa klimatyczna nie kojarzy nam się o takiej porze z wysoką temperaturą. Jednak okazuje się, że przyjemne 20⁰C utrzymuje się wówczas na Cyprze. Dużo słońca, piękne widoki i cena nawet poniżej 1 000 zł mogą stanowić sporą zachętę do wyjazdu na wyspę Afrodyty. 

Podobne temperatury i niski koszt wyjazdu czekają nas na Maderze – portugalskiej wyspie. Wspaniałe plaże i krajobrazy i cena jedynie około 1 200 zł za tygodniowy pobyt to świetny pomysł na przetrwanie listopada. 

I wreszcie lider temperatur – Wyspy Kanaryjskie, a zwłaszcza Fuerteventura. Tutaj można liczyć na aż 26⁰C w listopadzie i niewiele chłodniejszą temperaturę wody. Nowoczesne kurorty, wspaniałe plaże i uroki przyrodnicze wyspy oraz cena około 1 500 zł za tygodniowy pobyt zyskują coraz więcej zwolenników.

Kup ubezpieczenie turystyczne

Wiele krajów z powyższej listy to miejsca, w których nie obowiązuje nasze ubezpieczenie zdrowotne w postaci karty EKUZ. Dlatego trzeba wykupić na czas wyjazdu odpowiednią polisę turystyczną. Fakt, że cena za dzień ubezpieczenia może się zaczynać w okolicy 3 zł, jednak trzeba mieć świadomość, że im wyższa cena polisy turystycznej, tym szersza ochrona. A naprawdę ważne jest, by się zabezpieczyć na czas wyjazdu przed konsekwencjami nieprzewidzianych zdarzeń i potrzebą płacenia za leczenie z własnej kieszeni.

Dlatego warto zapłacić więcej i wybrać polisę, na którą składają się: 

PODSUMOWANIE:

  • Listopad jest doskonałą porą na urlop ze względu na niskie ceny i brak tłumów poza sezonem.
  • Temperatury powyżej 20, a nawet 30⁰C utrzymują się wówczas w wielu miejscach świata m.in. Brazylii, Hawajach, Maroku, Kenii, Izraelu czy Tajlandii.
  • W Europie turyści mogą liczyć na Wyspy Kanaryjskie, Maderę i Cypr.
  • Należy wybrać odpowiednie ubezpieczenie turystyczne na czas wyjazdu.

Dorota Bajorek
Dorota Bajorek

Absolwentka Uniwersytetu Jagiellońskiego, autorka tekstów w Internecie. Dzięki pisaniu łączy przyjemne z pożytecznym. Miłośniczka natury, dobrej książki i sudoku.

Dołącz do dyskusji

Budowa DK9
Budowa DK9 Autor Weronika Cichocka Komunikacyjne
GDDKiA zapowiedziała budowę nowego odcinka drogi krajowej DK9, który będzie kluczowym elementem poprawy ruchu na osi północ-południe w okolicach Rzeszowa. Ten imponujący fragment trasy rozciągnie się na 60 kilometrów, stanowiąc znaczący krok w ułatwieniu podróży dla kierowców w tym...
Czytaj dalej
Które auta mogą jeździć na E10
Które auta mogą jeździć na E10? Autor Weronika Cichocka Komunikacyjne
Od 1 stycznia 2024 roku, polskie stacje paliw wprowadzają rewolucyjną zmianę - benzynę silnikową 95-oktanową zawierającą do 10% biokomponentów, znaną jako E10. Ta przełomowa inicjatywa zastąpi obecną benzynę E5 o tej samej liczbie oktanowej. Co to oznacza dla kierowców i jak wpłynie...
Czytaj dalej