Agata Wiśniewska
Agata Wiśniewska
Aktualizowano: 01.09.2023 Komunikacyjne
🕐 Ten artykuł przeczytasz w 5 minut.
5/5 - (1 vote)

Kalkulatory są wygodnym i szybkim narzędziem do sprawdzenia oferty ubezpieczeniowej dla motoru. Zwłaszcza te, które nie proszą o zbyt wiele informacji. Czy kalkulator OC motocykla bez podawania danych ma sens? I jak działa? Sprawdzamy.

<3
Uzupełnij tylko 2 pola i poznaj cenę OC/AC od razu!Poznaj cenę OC
X

Przyzwyczailiśmy się, że żeby sprawdzić cenę ubezpieczenia, musimy podać dużo informacji. Formularze dostępne w porównywarkach i na stronach ubezpieczycieli często są rozbudowane i składają się przynajmniej z kilkunastu pozycji. Dzieje się tak dlatego, że do wyliczenia stawki za OC za motocykl towarzystwa potrzebują wielu informacji o kierowcy, jego doświadczeniu, historii ubezpieczeniowej oraz o samym pojeździe. Czy wobec tego kalkulator OC motocykla bez podawania danych ma sens? Czy wyliczenia z takiego narzędzia będą miarodajne?

Jakie dane potrzebne są do kalkulacji?

Składka za OC motocykla uzależniona jest od przynajmniej kilkunastu czynników. Towarzystwa, aby jak najlepiej dopasować stawkę za polisę do ryzyka, opierają swoje wyliczenia o takie zmienne, jak:

  • dane właściciela, czyli między innymi PESEL, wiek, doświadczenie za kierownicą, stan cywilny, liczbę dzieci oraz ich wiek, zawód;
  • dane samochodu, jak na przykład marka i model, rok produkcji, numer rejestracyjny, numer VIN, rodzaj paliwa, miejsce rejestracji/użytkowania, zabezpieczenia antykradzieżowe, średni przebieg w ciągu roku i przebieg łączny;
  • historia ubezpieczeniowa, czyli chodzi przede wszystkim o liczbę szkód w określonym horyzoncie czasowym (od 3 do 7 ostatnich lat – w zależności od ubezpieczyciela) oraz liczbę lat ubezpieczania w zakresie OC motocykla.

Ważne: małe doświadczenie w prowadzeniu motoru, młody wiek kierowcy i szkodowa historia ubezpieczeniowa są czynnikami, które w największym stopniu wpływają na wyższą cenę za OC motocykla. 

Przy ustalaniu ceny znaczenie ma również sposób płatności za polisę. OC motocykla można kupić płacąc stawkę od razu lub można ją rozłożyć na raty. Zwykle ta druga opcja powoduje lekką zwyżkę całościowej ceny za ubezpieczenie. Zdarza się, że niektóre towarzystwa premiują zniżkami płatności kartą lub blikiem. Na upust możemy też liczyć, jeśli mamy w danych zakładzie inny rodzaj ubezpieczenia.

Kalkulator OC motocykla bez podawania danych – jak to możliwe?

Skoro tak dużo informacji jest potrzebnych do wyliczenia składki za ubezpieczenie, jak działa kalkulator OC motocykla bez podawania danych. I czy takie rozwiązanie w ogóle jest możliwe? Zasadniczo wielu z nas nie lubi wypełniać długich, a co za tym idzie czasochłonnych formularzy i to nie tylko online. Nierzadko, żeby poprawnie uzupełnić kalkulację musimy szukać dodatkowych dokumentów. Przecież nie każdy z nas ma w pamięci numer VIN chociażby.

Drugą istotną kwestią jest prywatność. Podawanie razem numeru PESEL oraz imienia i nazwiska u wielu osób rodzi obawy o bezpieczeństwo ich danych osobowych. Obawiamy się też, i to niebezpodstawnie, nachalnego telemarketingu.

Dlatego kalkulatory towarzystw i porównywarek pozwalają na pominięcie niektórych danych w swoich formularzach. Dzięki temu szybko i bez obawy o swoją prywatność można poznać cenę za OC motocykla. Jednak przez długi czas tego typu kalkulatory miały pewną wadę – podawana cena na koniec różniła się od tej, którą dostawaliśmy przy zakupie ubezpieczenia. Bo… brakowało danych.

Czy jest miarodajny kalkulator OC motocykla bez podawania danych?

Zupełnie bez danych nie da się skalkulować ubezpieczenia OC dla motocykla. Ale od niedawna można to zrobić podając tylko dwie informacje: numer rejestracyjny pojazdu oraz swoją datę urodzenia. Czyli dane, które nie rodzą obaw, że zostaną wykorzystane np. do zaciągnięcia kredytu przez niepowołaną osobę.

Tego typu kalkulator dla posiadaczy jednośladów udostępnił Beesafe – insurtech z grupy VIG, który sprzedaje ubezpieczenia Compensy.

Startup może realnie wycenić stawkę za OC motocykla dzięki temu, że rozwiązanie po poznaniu dwóch danych, resztę pobiera z elektronicznej bazy Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego. Jest to baza, do której podłączeni są wszyscy ubezpieczyciele i która zawiera aktualne informacje o naszych polisach komunikacyjnych.

PODSUMOWANIE:

  • Towarzystwa potrzebują przynajmniej kilkunastu zmiennych, by wyliczyć nam stawkę za ubezpieczenie OC motocykla.
  • Większość kalkulatorów obecnych na rynku stosuje rozbudowane formularze, aby podać realną cenę za polisę OC motoru.
  • Można pominąć niektóre pola w formularzach, jednak oznacza, że otrzymana kalkulacja może się znacząco różnić od rzeczywistej ceny za ubezpieczenie.
  • Od niedawna na rynku są kalkulatory OC motocykla, w których wystarczy podać dwie informacje: numer rejestracyjny oraz datę urodzenia, by poznać ostateczną składkę za OC.

Agata Wiśniewska
Agata Wiśniewska

Pasjonatka komunikacji i dobrego contentu na temat ubezpieczeń. Od ponad 10 lat wspiera różne marki w skutecznym komunikowaniu się z otoczeniem. Jest przekonana, że o ubezpieczeniach można mówić prosto i ciekawie. Po godzinach: pochłania książki w każdej ilości i planuje kolejne podróże (backpaker to jej drugie imię ;) ). Pasjami chodzi po górach i odwiedza stare, często zrujnowane budynki, czyli … zamki wszelkiej maści.

Dołącz do dyskusji

Samochody hybrydowe mhev hev phev
Samochody hybrydowe mHEV, HEV i PHEV Autor Weronika Cichocka Komunikacyjne
W świecie motoryzacyjnym, pojęcie hybrydowego samochodu staje się coraz powszechniejsze, ale co tak naprawdę oznacza bycie hybrydą? Poza tradycyjnym silnikiem spalinowym, hybrydy wyposażone są w silnik elektryczny, a ich działanie można podzielić na trzy główne typy: mHEV, HEV i PHEV, k...
Czytaj dalej
Ubezpieczenie samochodu OC
Ubezpieczenie samochodu OC Autor Katarzyna Matusiak Komunikacyjne
Ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej właścicieli pojazdów mechanicznych, znane powszechnie jako ubezpieczenie samochodu OC, stanowi nie tylko obowiązkowy element posiadania i eksploatacji pojazdu w Polsce, ale również kluczowy aspekt bezpieczeństwa na drogach. W tym artykule przyjrzymy ...
Czytaj dalej