Anna Rychlewicz
Anna Rychlewicz
Aktualizowano: 14.03.2022 Komunikacyjne
🕐 Ten artykuł przeczytasz w 6 minut.
2/5 - (1 vote)

Zgubienie kluczyka do samochodu czy kupno auta z drugiej ręki z jednym kompletem kluczy, nie wydaje się zbyt dużym problemem – w końcu w posiadaniu zawsze jest drugi komplet. Problem zaczyna się w momencie, gdy chcemy wykupić ubezpieczenie samochodu z jednym kluczykiem lub gdy po kradzieży auta oczekujemy odszkodowania z polisy AC. Wyjaśniamy, czy ubezpieczenie samochodu z jednym kluczykiem jest w ogóle możliwe i jakie może nieść za sobą konsekwencje.

<3
Uzupełnij tylko 2 pola i poznaj cenę OC/AC od razu!Poznaj cenę OC
X

Zgubiony kluczyk do samochodu a odszkodowanie z Autocasco

Zgubienie kluczyka do samochodu – chyba każdy z kierowców ma na koncie sytuację, w której gorączkowo poszukiwał zagubionego kluczyka do auta. Najczęściej kończyło się jednak na chwilowym stresie i odnalezieniu zguby. Problem, kiedy kluczyk się nie znalazł wydaje się jednak prostym do rozwiązania – w końcu klucz do samochodu możemy wyrobić bez większego problemu. Warto jednak wiedzieć, że zgubiony kluczyk do auta może nieść za sobą znacznie poważniejsze konsekwencje.

Czytaj także: Dorobienie klucza do samochodu

Te dotkliwie odczujemy w momencie, gdy zainteresuje nas ubezpieczenie samochodu z jednym kluczykiem lub w sytuacji, gdy posiadając już taką ochronę, nasze auto zostanie skradzione, a my pozostaniemy z nadzieją, że ubezpieczyciel wypłaci nam odszkodowanie z tytułu kradzieży samochodu. Zacznijmy więc od drugiej sytuacji…

Jeśli zgubiłeś komplet kluczy do samochodu, ale jesteś na tyle przezornym kierowcom, że wykupiłeś wcześniej ubezpieczenie AC pamiętaj, że Twoim obowiązkiem jest niezwłoczne poinformowanie o tym fakcie ubezpieczyciela.

UWAGA: Brak kompletu kluczy do samochodu może być przesłanką do odmówienia przez ubezpieczyciela wypłaty odszkodowania w przypadku kradzieży samochodu.

Podobnie będzie wyglądała sytuacja w momencie, gdy zostawimy kluczyk w stacyjce i pozostawimy auto bez nadzoru. Chwila nieuwagi, którą wykorzysta złodziej, może nas słono kosztować. Ubezpieczyciel uzna to za rażące niedbalstwo, które będzie również podstawą do odmówienia wypłaty odszkodowania.

Zgubione kluczyki do samochodu – co robić?

Powiedzieliśmy już sobie, że pierwszym krokiem, jaki powinniśmy podjąć po zgubieniu klucza nie będzie wcale wyrobienie drugiego kompletu, a poinformowanie o tym fakcie towarzystwa ubezpieczeniowego, w którym mamy wykupioną polisę AC. Pamiętajmy, że szczegółowe wytyczne dotyczące postępowania po zgubieniu kluczyków będą opisane w OWU każdego ubezpieczyciela. Możemy jednak wskazać kilka standardowych zapisów, które znajdą się w większości dokumentów.

W przypadku, gdy zgubimy kluczyk do auta objętego ubezpieczeniem AC i powiadomimy o tym fakcie ubezpieczyciela, najczęściej będziemy zmuszeni wymienić zamki w samochodzie oraz przekodować zabezpieczenia antywłamaniowe.

Jeśli podejrzewamy kradzież kluczyka, niezbędna będzie także wizyta na policji. Co więcej – do czasu wymiany zamków, celem zminimalizowania ryzyka kradzieży, auto powinno być pod szczególną ochroną, na przykład na parkingu strzeżonym.

Ubezpieczenie samochodu z jednym kluczykiem – czy jest możliwe?

Zdecydowanie się na zakup samochodu z drugiej ręki, który ma tylko jeden komplet kluczy, może być bardzo ryzykowne. Problem może pojawić się w momencie, gdy podejmiemy decyzję o ubezpieczeniu takiego auta w zakresie AC. Czy ubezpieczenie samochodu z jednym kluczykiem jest w ogóle możliwe?

Jak najbardziej. Warto jednak wiedzieć, że nie każdy ubezpieczyciel będzie chciał objąć ochroną samochód, który ma tylko jeden komplet kluczy.

Brak dodatkowego kluczyka zwiększa ryzyko kradzieży samochodu i nasuwa podejrzenie, że drugi komplet może znaleźć się w niepowołanych rękach. Ważne, by mieć przy szkodzie kradzieżowej tyle kompletów kluczy ile się zadeklarowało w momencie zawierania umowy ubezpieczenia.

Brak drugiego kompletu kluczyków a wypłata odszkodowania z AC

Sam fakt zgubienia kluczyków może nie wydawać się największym problemem. Jeśli dysponujemy drugim kompletem, praktycznie nie ma problemu. Sytuacja diametralnie zmienia się w momencie, gdy takie auto zostało skradzione, a my mamy nadzieję na wypłatę odszkodowania.

UWAGA: Jeśli podczas ubezpieczenia samochodu, zadeklarowaliśmy posiadanie dwóch kompletów kluczy, a po kradzieży auta przedstawimy ubezpieczycielowi tylko jeden kluczyk - ten może odmówić wypłaty odszkodowania.

Oczywiście w takiej sytuacji możliwe jest odwołanie się od decyzji ubezpieczyciela, co oprócz ogromu nerwów i stresu, nie daje nam żadnej gwarancji na powodzenie w sprawie.

Chcąc uniknąć takiej sytuacji, kierowcy posiadający ubezpieczenie AC powinni pamiętać, by na czas wywiązać się z wszystkich obowiązków, jakie w takim przypadku nakładają na nich Ogólne Warunki Ubezpieczeń – czyli zgłoszenie faktu zagubienia kluczy czy wymiana zamków w samochodzie.

Ubezpieczenie samochodu z jednym kluczykiem a deklarowana liczba kluczyków

Jednym ze standardowych pytań, na jakie będziemy musieli udzielić odpowiedzi podczas zawierania ubezpieczenia AC, jest deklarowana liczba kluczyków do samochodu. Co więcej – niekiedy posiadanie dwóch kompletów kluczy jest warunkiem ubezpieczenia danego pojazdu. Pamiętajmy, że nie ma sensu fałszowanie rzeczywistości.

Jeśli podczas zakupu ubezpieczenia AC zadeklarujemy posiadanie dwóch kompletów kluczy, a po kradzieży auta przedstawimy ubezpieczalni jedynie jeden komplet – szanse na uzyskanie jakiegokolwiek odszkodowania są znikome.

PODSUMOWANIE:

  • Zdarza się, że warunkiem objęcia auta ubezpieczeniem AC jest posiadanie dwóch kompletów kluczy.
  • Zgubienie klucza do samochodu bądź jego kradzież należy niezwłocznie zgłosić do ubezpieczyciela. Kradzież należy dodatkowo zgłosić na policji.
  • W przypadku kradzieży auta, brak drugiego kompletu kluczy może być podstawą do odmowy wypłaty odszkodowania.
  • Niektórzy ubezpieczyciele oferują ubezpieczenie samochodu z jednym kluczykiem. Składka takiego ubezpieczenia może, choć wcale nie musi być wyższa niż w przypadku samochodu z kompletem kluczy.

Anna Rychlewicz
Anna Rychlewicz

Absolwentka dziennikarstwa i zarządzania mediami. Na świat patrzy przez pryzmat tego, jakimi słowami może go opisać. Nieustannie poszerza horyzonty podejmując się tematów z zakresu turystyki, językoznawstwa czy tematyki kryminalnej. Od kilku lat związana z branżą ubezpieczeń. W wolnym czasie eksploruje otoczenie czytając i prowadząc bloga.

Dołącz do dyskusji

Zmiany w ITD
Zmiany w ITD Autor Weronika Cichocka Komunikacyjne
Ostatnie decyzje Rady Ministrów dotyczące Inspekcji Transportu Drogowego (ITD) zapowiadają gruntowną przebudowę tej instytucji. Projekt ustawy o zmianie ustawy o transporcie drogowym przewiduje zmiany, które mają zrewolucjonizować sposób funkcjonowania ITD. Kluczowe innowacje skupiają si�...
Czytaj dalej
Budowa DK9
Budowa DK9 Autor Weronika Cichocka Komunikacyjne
GDDKiA zapowiedziała budowę nowego odcinka drogi krajowej DK9, który będzie kluczowym elementem poprawy ruchu na osi północ-południe w okolicach Rzeszowa. Ten imponujący fragment trasy rozciągnie się na 60 kilometrów, stanowiąc znaczący krok w ułatwieniu podróży dla kierowców w tym...
Czytaj dalej