Agata Wiśniewska
Agata Wiśniewska
Aktualizowano: 16.03.2022 Pozostałe
🕐 Ten artykuł przeczytasz w 6 minut.
Rate this post

Posyłasz dziecko do żłobka i martwisz się o jego bezpieczeństwo? To zupełnie naturalne. Tym bardziej, że taki maluch niewiele wie o zagrożeniach i jak sobie z nimi radzić, za to jest bardzo ruchliwy i ciekawski. Nie uchronisz dziecka przed wszystkimi nieprzewidzianymi zdarzeniami, możesz jednak zmniejszyć ich skutki finansowe. Po to jest właśnie ubezpieczenie NNW żłobek. 

Niezależnie o tego, w jak bardzo wykwalifikowane ręce oddajesz dziecko, specjalna polisa NNW zawsze się przyda. Wiedzą to też właściciele żłobków i bardzo często wymagają, by dziecko przy przyjęciu do placówki miało takie ubezpieczenie. Podsuwają też rodzicom opcję grupowego NNW w żłobku dedykowanego danej placówce. Możesz zapłacić za proponowaną polisę i mieć z głowy. Możesz też, co polecamy bardziej, sprawdzić, czy to ubezpieczenie na pewno się opłaca i czy nie lepiej kupić je niezależnie od oferty żłobka. 

Czym jest NNW żłobek?

Dla dziecka NNW w żłobku jest niczym innym niż popularnym NNW szkolnym. To wspólna nazwa tej kategorii ubezpieczeń przeznaczonych dla dzieci i młodzieży. Zapewnia wypłatę świadczenia, a także pomoc, gdy dziecko ucierpi w czasie tzw. nieszczęśliwego wypadku. Najczęściej dotyczy to takich sytuacji, jak skręcenia, zwichnięcia, złamania czy inne uszkodzenia ciała. 

W ramach tej polisy dostaniemy więc wypłatę za uszczerbek na zdrowiu. Możemy też liczyć na pokrycie kosztów w przypadku konkretnych zachorowań, pobytu w szpitalu czy opieki powypadkowej. Większość NNW zawiera też usługi pomocowe, np. pomoc lekarza, pielęgniarki, dowóz leków, transport do placówki medycznej lub usługi rehabilitacyjne. 

Co niezwykle ważne, NNW żłobek działa nie tylko na terenie placówki, ale też poza nią. Więc jeśli coś nieprzewidzianego zdarzy się w twoim domu, na placu zabaw czy podczas wspólnej wycieczki, także możesz liczyć na wypłatę czy pomoc. 

Czy NNW w żłobku jest obowiązkowe?

Po pierwsze, NNW dla dziecka nie jest obowiązkowe. Nigdy i nigdzie. Zdarza się, że placówka próbuje ci wmówić, że bez tego nie przyjmie dziecka pod opiekę. Takie działanie jest bezprawne – nikt nie może cię zmusić do kupna nieobowiązkowego ubezpieczenia. Po drugie, nie musisz kupować NNW w żłobku, bo placówka nie może narzucić ci konkretnej polisy. Oferta, którą możesz dostać w wybranym żłobku jest tylko propozycją. Ostateczna decyzja, czy kupujesz NNW żłobek należy do ciebie. 

Masz dzieci w wieku przedszkolnym? Dowiedz się więcej na temat NNW przedszkolaka!

Jak wybrać NNW w żłobku?

Nie powinna cię kusić niska cena polisy oferowanej w placówce. Ubezpieczenia NNW i tak są tanie, także te znalezione samodzielnie. Sprawdź, co dostajesz w zaproponowanej kwocie, a sprawdzasz przede 3 rzeczy:

  1. Sumę ubezpieczenia – im wyższa, tym lepiej, bo większość świadczeń  stanowi określony procent (zwykle 1 do 3 proc.) wartości sumy ubezpieczenia. Optymalnie kwota, na jaką zawierasz NNW w żłobku powinna wynieść 100 tys. zł, minimum 50 tys. zł. 
  2. Zakres ubezpieczenia – im szerszy, tym lepszy. Absolutna podstawa ochrony to: uszczerbek na zdrowiu, hospitalizacja, śmierć. Przyjrzyj się zwłaszcza katalogowi uszczerbków na zdrowiu – te kupowane NNW w żłobku mogą mieć dość krótką listę, która nie odzwierciedla typowych dziecięcych urazów. Zwróć też uwagę, czy wypłatę za szpital masz już od pierwszego dnia. W dobrej polisie jest jeszcze pakiet assistance.
  3. Czas i miejsce działania – dobre NNW działa poza terenem żłobka i 24 godziny na dobę.

Gdzie kupić NNW w żłobku?

Jedną z opcji jest skorzystanie z oferty proponowanej przez placówkę. Często lepsze oferty znajdziemy sami bezpośrednio w towarzystwie. Warto pokusić się o takie rozwiązanie. Polisa NNW jest prostym produktem, który łatwo porównać. Do tego większość ubezpieczycieli sprzedaje NNW w żłobku zdalnie – przez telefon lub online. Możesz więc szybko i sprawnie kupić polisę dokładnie taką, jaką chcesz. 

PODSUMOWANIE:

  • NNW w żłobku nie jest obowiązkowe, ale warto je mieć. Dzięki temu masz zapewnione środki i pomoc, gdy twoje dziecko uszkodzi sobie ciało w czasie wypadku, musi być w szpitalu lub ciężko zachoruje.
  • Nie musisz kupować ubezpieczenia NNW w żłobku. Żadna placówka nie może wymagać od ciebie zakupu jakiejkolwiek polisy nieobowiązkowej (a taką jest NNW dla dziecka), jak i narzucić ci konkretnej oferty. 
  • Przy wyborze NNW w żłobku zwróć uwagę na sumę ubezpieczenia, zakres oraz miejsce i czas obowiązywania polisy. 

Agata Wiśniewska
Agata Wiśniewska

Pasjonatka komunikacji i dobrego contentu na temat ubezpieczeń. Od ponad 10 lat wspiera różne marki w skutecznym komunikowaniu się z otoczeniem. Jest przekonana, że o ubezpieczeniach można mówić prosto i ciekawie. Po godzinach: pochłania książki w każdej ilości i planuje kolejne podróże (backpaker to jej drugie imię ;) ). Pasjami chodzi po górach i odwiedza stare, często zrujnowane budynki, czyli … zamki wszelkiej maści.

Dołącz do dyskusji

Budowa DK9
Budowa DK9 Autor Weronika Cichocka Komunikacyjne
GDDKiA zapowiedziała budowę nowego odcinka drogi krajowej DK9, który będzie kluczowym elementem poprawy ruchu na osi północ-południe w okolicach Rzeszowa. Ten imponujący fragment trasy rozciągnie się na 60 kilometrów, stanowiąc znaczący krok w ułatwieniu podróży dla kierowców w tym...
Czytaj dalej
Które auta mogą jeździć na E10
Które auta mogą jeździć na E10? Autor Weronika Cichocka Komunikacyjne
Od 1 stycznia 2024 roku, polskie stacje paliw wprowadzają rewolucyjną zmianę - benzynę silnikową 95-oktanową zawierającą do 10% biokomponentów, znaną jako E10. Ta przełomowa inicjatywa zastąpi obecną benzynę E5 o tej samej liczbie oktanowej. Co to oznacza dla kierowców i jak wpłynie...
Czytaj dalej