Niewiele potrzeba, by upragniony urlop okazał się koszmarem. Brzydka pogoda, brudny pokój czy zgubienie bagażu na lotnisku to tylko wybrane czynniki, które mogą popsuć twój wyjazd. Za niektóre z niedogodności należy ci się rekompensata. Dziś podpowiadamy, jak dostać odszkodowanie za zgubiony bagaż. Zgubienie bagażu na lotnisku to podobno tylko kwestia czasu. Aż jedna trzecia reklamacji i skarg składanych na linie lotnicze dotyczy właśnie problemów z bagażem. Na szczęście kwestia rekompensaty od przewoźnika w takim przypadku jest dość dobrze uregulowana. Bagaż można też ubezpieczyć w ramach polisy turystycznej. Ale po kolei.
Z tego artykułu dowiesz się...
Odszkodowanie za zgubiony bagaż od linii lotniczych
To, że za zgubienie bagażu na lotnisku należy się odszkodowanie, reguluje Konwencja Montrealska. Przepisy dotyczące odpowiedzialności linii lotniczych opisują również zasady, które regulują sposób ubiegania się o odszkodowanie za zgubiony bagaż oraz maksymalną wysokość odszkodowania.
Gdy na lotnisku zorientujesz się, że twój bagaż zaginął, pierwsze kroki kieruj do obsługi lotniska, a konkretnie do biura „Lost luggage”.
Jakie dokumenty przygotować?
Aby nie tracić czasu, przygotuj dokument tożsamości (dowód lub paszport), kwit bagażowy oraz kartę pokładową. Nie obędzie się też bez papierkowej roboty. Pracownicy punktu dadzą ci do wypełnienia raport PIR (property irregularity report/protokół nieprawidłowości bagażowej), którego kopię zatrzymujesz. W protokole opisz jak najdokładniej wygląd i zawartość swojego bagażu. Co dalej? Czekasz, bo na początek linie lotnicze będą szukać zguby, która jeśli się znajdzie, będzie odesłana pod wskazany przez ciebie adres. Jeśli tak się nie stanie, masz 21 dni od daty zgubienia bagażu na zgłoszenie roszczenia o odszkodowanie do linii lotniczych, z których usług korzystałeś.
Pakiet ratunkowy
Szkodę, czyli zagubienie bagażu na lotnisku zgłaszasz bezpośrednio do przewoźnika. Pamiętaj też, że jeśli jesteś w drodze „tam”, masz prawo do tzw. rescue packa, czyli swoistego zestawu pierwszej pomocy (bielizna, kosmetyki i przybory toaletowe), który oferują niektóre linie lotnicze.
Niezależnie od pakietu ratunkowego, którego zawartość zazwyczaj wystarcza na jeden dzień, przewoźnik powinien wypłacić ci pieniądze na zakup najpotrzebniejszych rzeczy (np. ubrania, kosmetyki, artykuły higieniczne), których wartość nie przekracza określonego limitu. Najczęściej wynosi on ok. 100 dolarów.
Zgłoszenie reklamacji do linii lotniczych – potrzebne dokumenty
Ubiegając się o odszkodowanie za zgubiony bagaż, musisz wysłać żądanie zadośćuczynienia. I tu uwaga: do zagranicznych linii lotniczych piszemy po angielsku. Do pisma dołączasz:
- szacunkową wartość strat (warto mieć rachunki za utracone rzeczy),
- kopię formularza PIR, który wypełniałeś na lotnisku,
- kopię biletu lotniczego (może być wydruk biletu elektronicznego),
- kartę pokładową wraz z nakleją, która potwierdza nadanie bagażu,
- rachunki za zakup niezbędnych rzeczy (jeśli robiłeś takie zakupy i nie dostałeś pieniędzy wcześniej).
Linie lotnicze – wysokość odszkodowania za zgubioną walizkę
Na pierwszy rzut oka widać, że z jedną rzeczą możesz mieć problem. Z ustaleniem wartości poniesionej straty. Zazwyczaj nikt z nas nie przechowuje rachunków za spakowane rzeczy czy zgubioną walizkę. Jak z tej sytuacji wybrnąć? Masz dwa wyjścia – samodzielne ustalenie kwoty odszkodowania na podstawie listy zgubionych przedmiotów lub poleganie na szacowaniu linii lotniczych.
W pierwszym przypadku pamiętaj, że linie lotnicze nie biorą odpowiedzialności za cenne przedmioty, które mogły być w twoim bagażu. Chodzi tutaj o sprzęt elektroniczny, kosztowności czy dzieła sztuki. Nie opłaca ci się też zawyżać wartości zgubionego bagażu, bo przewoźnik może poprosić o udowodnienie straty. Bez rachunków będzie to trudne i wydłuży proces uzyskania odszkodowania to raz. Dwa, linie lotnicze, chcąc oszacować twoją stratę, skorzystają z ustalonej procedury postępowania w takim przypadku. Czyli ustalą wartość utraconych przedmiotów na podstawie wagi bagażu.
Uwaga! Warto zrobić zdjęcie spakowanej lub otwartej walizki tuż przed wylotem. Ułatwi to ustalenie zawartości naszego bagażu. Jest to też swoistego rodzaju zabezpieczenie przed sporem z linią lotniczą, jeśli do takiego by doszło.
Jakiego odszkodowania za zagubiony bagaż możesz się spodziewać?
Ile możesz się spodziewać? Przepisy regulują i te kwestie, określając górny limit potencjalnej wypłaty ze strony przewoźnika. Zgodnie z aktualnymi zapisami odszkodowanie od linii lotniczych za zgubiony bagaż może maksymalnie wynieść 1288 SDR, czyli 7122,64 złote. 1 SDR jest międzynarodową jednostką rozrachunkową, która w sierpniu 2021 roku wynosiła 5,53 zł. Przepisy regulują też stawkę za kilogram bagażu, ustalając ją na 17 SDR, czyli niecałe 100 zł.
Odszkodowanie za zgubiony bagaż a ubezpieczenie
Mimo że należy ci się odszkodowanie za zgubiony bagaż od linii lotniczych, są przynajmniej dwa powody, dla których warto zastanowić się nad dodatkowym ubezpieczeniem bagażu. Pierwszy powód wynika z ograniczonej jednak odpowiedzialności przewoźnika. Jak pisaliśmy wcześniej, linie lotnicze maksymalnie mogą wypłacić nieco ponad 7000 złotych. Jeśli więc wartość twojego bagażu przewyższa tę kwotę, a stanie się tak, jeśli przewozisz w nim cenne rzeczy, warto go dodatkowo ubezpieczyć.
Odpowiedzialność linii lotniczych za opóźnienie lub zagubienie bagażu jest też ograniczona miejscowo. Przewoźnik ma obowiązek wypłaty odszkodowania tylko wtedy, gdy zgubiony bagaż był pod jego opieką. A co jeśli twój bagaż zaginie w hotelu? Tutaj także pomocne okazuje się dodatkowe ubezpieczenie bagażu.
Jakie ubezpieczenie bagażu wybrać?
Aby skuteczniej chronić swój bagaż, pomyśl o ubezpieczeniu podróżnym, które zawiera też ochronę bagażu. Co zyskujesz? Pełniejszą ochronę swoich rzeczy podczas całego wyjazdu, a nie tylko w trakcie lotu. Dodatkowe ubezpieczenie bagażu rejestrowanego działa bowiem nie tylko wtedy, gdy twoja walizka jest pod opieką przewoźnika, ale także wtedy, gdy był w przechowalni bagażu lub zamknięty w wynajmowanym pomieszczeniu.
W zależności od ubezpieczyciela możesz już w ciągu kilku godzin od zgubienia czy kradzieży bagażu dostać środki na zakup rzeczy pierwszej potrzeby. Co ważne, posiadane przez ciebie ubezpieczenie bagażu nie przeszkadza w ubieganiu się o rekompensatę poniesionych strat w liniach lotniczych, z których usług korzystałeś. Pamiętaj, że możesz się także ubezpieczyć na wypadek uszkodzenia bagażu.
Na co zwrócić uwagę przy wyborze polisy?
Oczywiście, poszczególne polisy i ich warunki mogą się różnić w zależności od towarzystwa, które je oferuje. Łatwo jednak samodzielnie sprawdzić, czy dane ubezpieczenie ci pasuje. Suma ubezpieczenia bagażu powinna mniej więcej odpowiadać wartości spakowanych przez ciebie rzeczy oraz walizki czy torby podróżnej.
Jeśli planujesz w bagażu przewozić cenne rzeczy, sprawdź, czy są one objęte daną polisą. Zdarza się, że z ochrony ubezpieczenia są wyłączone złota, platynowa i srebrna biżuteria, środki płatnicze, przedmioty kolekcjonerskie, sprzęt medyczny, dokumenty czy oprogramowanie.
Bądź czujny, jeśli w podróż zabierasz sprzęt sportowy. Jego ubezpieczenie w bagażu może wymagać tzw. rozszerzonego pakietu. Zawsze też upewniaj się, jaki jest zakres ochrony tego typu sprzętu.
Prawa pasażera a odszkodowanie za zgubiony bagaż – podsumowanie
Wiesz już, że masz prawo do uzyskania odszkodowania za opóźnienie bagażu. Aby go otrzymać, musisz spisać raport niezgodności Property Irregularity Report i dostarczyć odpowiednie dokumenty. Przeczytaj krótkie podsumowanie zawierające najważniejsze informacje na ten temat.
- Jeśli linie lotnicze zgubią twoją walizkę, należy ci się od przewoźnika odszkodowanie za zgubiony bagaż.
- Wysokość zwrotu kosztów za zgubiony bagaż, które wypłacają linie lotnicze, jest ograniczona kwotowo i obecnie maksymalnie może wynieść nieco ponad siedem tysięcy złotych.
- Linie lotnicze nie biorą odpowiedzialności za sprzęt elektroniczny i cenne rzeczy znajdujące się w bagażu.
- W przypadku uszkodzenia bagażu szkodę należy zgłosić w ciągu 7 dni od otrzymania bagażu.
- Dodatkowym zabezpieczeniem bagażu, także w przypadku jego zgubienia przez linie lotnicze, ale nie tylko, jest ubezpieczenie bagażu także w ramach polisy podróżnej.
Najczęściej zadawane pytania
Ile wynosi odszkodowanie za zgubiony bagaż?
Linie lotnicze maksymalnie mogą wypłacić nieco ponad 7000 złotych za zgubienie lub uszkodzenie bagażu. Kwota ta regulowana jest przez Konwencję Montrealską.
Jak działa ubezpieczenie bagażu?
Wykupienie polisy chroniącej bagaż podczas podróży gwarantuje, że w sytuacji zgubienia lub uszkodzenia bagażu ubezpieczyciel wypłaci świadczenie częściowo pokrywające straty.
Co to jest numer PIR?
PIR to skrót od Property Irregularity Report, czyli raportu niezgodności mienia. Numer PIR to unikalny kod, który pomaga śledzić opóźniony lub uszkodzony bagaż. Kod ten składa się z kombinacji 10 liter i cyfr.
Przeczytaj więcej na temat: odszkodowanie
Ile można dostać odszkodowania z OC sprawcy?
Ile można dostać odszkodowania z OC sprawcy?
Zgłoszenie szkody do ubezpieczyciela
Zgłoszenie szkody do ubezpieczyciela
Odszkodowanie po wypadku
Odszkodowanie po wypadku
Likwidacja szkody w ASO
Likwidacja szkody w ASO
Odszkodowanie z polisy na życie
Odszkodowanie z polisy na życie
Odszkodowanie bez podatku VAT
Odszkodowanie bez podatku VAT