Dorota Bajorek
Dorota Bajorek
Aktualizowano: 14.03.2022 Komunikacyjne
🕐 Ten artykuł przeczytasz w 10 minut.
Rate this post

Stłuczki czy kolizje niestety się zdarzają – czasami wystarczy chwila nieuwagi na drodze ze strony innych kierowców i nieszczęście gotowe. Jeśli do niefortunnej sytuacji doszło nie z Twojej winy, możesz liczyć na rekompensatę z OC sprawcy. Jak wykorzystać otrzymane pieniądze? Czy likwidacja szkody w ASO się opłaca? Jakie są inne opcje do wyboru? Poniższej przedstawiamy wszystkie odpowiedzi na temat Autoryzowanych Stacji Obsługi.

<3
Uzupełnij tylko 2 pola i poznaj cenę OC/AC od razu!Poznaj cenę OC
X

Warianty naprawy auta

W przypadku każdej umowy zawieranej z towarzystwem ubezpieczeniowym, należy zwracać szczególną uwagę na jej warunki, które są zapisane w integralnej części każdego porozumienia, czyli Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia. W OWU znajdują się informacje na temat zakresu praw i obowiązków ubezpieczyciela oraz ubezpieczonego; są tam również wszystkie niezbędne zapisy dotyczące wypłacania szkód oraz ustalania ich wysokości.

Każde towarzystwo ubezpieczeniowe publikuje OWU na swojej stronie internetowej, dlatego wdarto zapoznać się z tym dokumentem, by dowiedzieć się, jaki wariant naprawy oferowany jest w przypadku Twojej polisy AC.

Jeśli szukasz ubezpieczenia OC lub AC dla swojego samochodu, skorzystaj z porównywarki ubezpieczeniowej Beesafe, aby znaleźć najlepszą opcję dla siebie.

Wariant serwisowy

Wariant serwisowy jest nazywany również bezgotówkowym – w takim przypadku towarzystwo ubezpieczeniowe oddaje pojazd do naprawy do warsztatu, który wybierze za Ciebie, a wszystkie formalności odbywają się bez Twojego udziału; nie musisz się więc o nic martwić. Towarzystwo ubezpieczeniowe samo rozlicza się z warsztatem i uiszcza koszt napraw. Nie otrzymujesz wówczas pieniędzy na serwisowanie pojazdu, dlatego ten wariant nazywany jest bezgotówkowym.

Wariant kosztorysowy

Wariant kosztorysowy określa się także mianem gotówkowego – otrzymujesz od towarzystwa ubezpieczeniowego pieniądze, które przeznaczasz na naprawę swojego pojazdu. To najszybszy i najprostszy sposób – wiąże się z nim minimum formalności. Ubezpieczyciel określa wartość szkód samochodu, a następnie wypłaca Ci równowartość tej kwoty.

Sposób, w jaki sposób wydasz te pieniądze, zależy wyłącznie od Ciebie; możesz zdecydować się na naprawę samochodu lub nie; wybierasz swój sprawdzony warsztat lub serwisujesz pojazd samodzielnie. Jeśli koszt naprawy okaże się mniejszy od wypłaconej kwoty, wówczas pozostałe pieniądze zostają w Twojej kieszeni, a towarzystwo ubezpieczeniowe nie ma możliwości zabrania Ci tej gotówki.

Istnieje również trzeci wariant likwidacji szkody – towarzystwa ubezpieczeniowe oferują również naprawę uszkodzonych pojazdów w Autoryzowanych Stacjach Obsługi. Czym charakteryzują się takie miejsca? Jak wygląda likwidacja szkody w ASO?

Autoryzowana Stacja Obsługi – co to takiego?

Jak już wspomniano, ASO to nic innego jak Autoryzowana Stacja Obsługi. Co to tak właściwie znaczy? Warsztaty autoryzowane działają w ramach sieci stworzonej przez producenta danej marki samochodów.

Likwidacja szkody w ASO czy u lokalnego mechanika?

Gdzie oddajesz swój samochód do naprawy? Do autoryzowanego serwisu czy lokalnego mechanika? Przed tym dylematem musi stanąć wielu właścicieli samochodów. Zanim podejmiesz decyzję, należy rozważyć kilka czynników, przede wszystkim jakość i koszt usługi oraz dostęp do oryginalnych części zamiennych. Zarówno autoryzowane centrum serwisowe, jak i niezależny warsztat, mają swoje wady i zalety. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się, o czym należy pamiętać przy podjęciu odpowiedniej decyzji.

Samochody to złożona mieszanka elektrycznych i mechanicznych komponentów podatnych na zużycie i wpływ czynników naturalnych, wymagająca regularnego serwisowania. Gdy zachodzi potrzeba naprawy pojazdu, stajesz przed dylematem – wariant kosztorysowy i lokalny mechanik czy likwidacja szkody w ASO?

Lokalny mechanik – czy to dobra opcja?

Lokalne warsztaty samochodowe są bardziej przystępne cenowo niż autoryzowane centra serwisowe i pozwalają utrzymywać wydatki pod kontrolą. Regularne lub rutynowe usługi serwisowe takie jak wymiana oleju, czyszczenie filtrów lub wymiana części, można wykonać w lokalnym warsztacie pod warunkiem, że używa się oryginalnych, zalecanych przez producenta materiałów.

Jeśli udajesz się do lokalnego warsztatu na regularne przeglądy, możesz również nawiązać dobre stosunki z personelem, który doceni Twoją systematyczność i od czasu do czasu zaoferuje Ci kilka rabatów. Pamiętaj jednak, że warsztaty samochodowe często zatrudniają osoby, które wiedzą wiele, ale nie wszystko, dlatego też konkretne problemy dotyczące Twojego samochodu, modelu lub marki mogą nie być możliwe do rozwiązania.

Mechanicy prawdopodobnie zastosują metodę prób i błędów, aby rozwiązać problem, co nie jest jednak zalecanym kierunkiem działania i w efekcie możesz dostać wątpliwej jakości zamienniki części zamontowanych w samochodzie.

Lokalne warsztaty są też zazwyczaj słabo wyposażone lub znajdują się za autoryzowanymi serwisami pod względem technologicznego rodowodu. Producenci często wprowadzają także aktualizacje, z którymi lokalny warsztat może sobie nie poradzić. Nie ma tam standaryzacji usług, a nieprawidłowe serwisowanie może spowodować utratę gwarancji na samochód.

Likwidacja szkody w ASO – oddaj auto w ręce eksperta

Likwidacja szkody w ASO wydaje się zatem bardziej rozsądnym wyborem. Oto kilka zalet warsztatów autoryzowanych:

  1. Eksperci – specjaliści zatrudnieni w autoryzowanych serwisach mają dogłębną wiedzę na temat różnych samochodów, marek i modeli oraz ich zawiłości – wiedzą, co dokładnie należy zrobić. Nie ma tu mowy o metodzie prób i błędów, dzięki czemu prace serwisowe lub naprawcze są pewne i precyzyjne.
  2. Jakość – pomiędzy kimś, kto myśli, że jest na dobrej drodze, a kimś, kto wie, że działa dobrze, zawsze występuje różnica w jakości wykonywanej pracy. Weźmy np. lakierowanie samochodu – zmiana koloru części samochodu tą samą farbą może mieć różne wyniki w lokalnym warsztacie w porównaniu z konsekwentną, bezproblemową usługą w autoryzowanym centrum serwisowym.
  3. Najnowocześniejsze rozwiązania – przedsiębiorstwa stale udoskonalają swoje technologie, co prowadzi do powstawania niezwykle złożonych systemów w samochodach takich jak ECU czy samochodowe systemy informacyjno-rozrywkowe. Serwisy wyposażone są tak, aby poradzić sobie z wyzwaniami związanymi z nowszymi technologiami, których lokalne warsztaty mogą nie być w stanie podjąć. Likwidacja szkody w ASO to gwarancja tego, że mechanik, który będzie zajmował się samochodem, zna wszystkie technologie i podzespoły danego modelu auta.
  4. Atrakcyjność przy odsprzedaży – jeśli zamierzasz sprzedać swój samochód w późniejszym terminie, posiadanie historii autoryzowanych serwisów jest bardziej atrakcyjne niż historii serwisowej wielu lokalnych warsztató Serwisowanie u zaprzyjaźnionych mechaników często jest nawet niemożliwe do prześledzenia, a zatem może być podejrzane w oczach potencjalnego kupca. Taki samochód będzie wówczas o wiele trudniej odsprzedać.
  5. Gwarancja – nowe samochody muszą trafić do autoryzowanego serwisu, aby zachować gwarancję. Wykonując naprawy w innych warsztatach, od razu traci się porę

Co to jest szkoda całkowita?

Ubezpieczenie od całkowitej utraty samochodu zapewnia ochronę, gdy pojazd jest uszkodzony poza uzasadnioną naprawą w ramach roszczenia objętego gwarancją. Aby ustalić, czy Twoje auto jest uszkodzone na tyle, że nie opłaca się go naprawiać, Twój ubezpieczyciel samochodowy oddeleguje specjalnego pracownika, który oceni wartość Twojego pojazdu, sprawdzając uszkodzenia i biorąc pod uwagę inne zmienne, które obniżają jego wartość. Następnie firma wykorzysta te informacje w połączeniu z danymi dotyczącymi wartości rynkowej, aby określić, ile jest wart Twój samochód.

Jeśli pojazd jest wart mniej niż koszt naprawy i ma całkowite pokrycie strat, ubezpieczenie wypłaci pieniądze za cały pojazd.

Istnieją dwie podstawowe metody określania, kiedy samochód jest całkowitą stratą. Towarzystwo ubezpieczeniowe może zabrać wrak pojazdu, ale nie ma takiego obowiązku. Jeśli do tego dojdzie, powinno zostać Ci wypłacone odszkodowanie, które odpowiada wartości samochodu w stanie nieuszkodzonym.

Oczywiście z decyzją ubezpieczyciela możesz się nie zgodzić i próbować udowodnić, że towarzystwo zaniżyło wartość pojazdu. Aby zakwestionować decyzję ubezpieczyciela, musisz zebrać niezbędne dokumenty dotyczące samochodu oraz informacje o nim, a także ocenić aktualną rynkową wartość auta. Warto również poprosić o osobistą wycenę wartości wraku.

Co zrobić, gdy zostanie określona szkoda całkowita?

Jeśli otrzymasz od swojej firmy ubezpieczeniowej deklarację całkowitej szkody pojazdu i nie chcesz kwestionować decyzji, jest kilka rzeczy, które musisz wiedzieć o procesie całkowitej szkody. Jeśli obecnie leasingujesz swój pojazd, powinieneś również skontaktować się z firmą leasingową i poinformować ją, że zaistniała taka sytuacja. Poniższe kroki opisują, co powinieneś zrobić, jeśli Twój samochód zostanie uznany za szkodę całkowitą:

  1. Tablice rejestracyjne – usuń przednią i tylną tablicę rejestracyjną i zabierz je ze sobą. Pozostawienie tabliczek w miejscu, w którym ktoś mógłby je zabrać, może prowadzić do dalszych komplikacji.
  2. Usuń rzeczy osobiste – podczas zdejmowania tablic rejestracyjnych zajrzyj również do wnętrza pojazdu. Sprawdź deskę rozdzielczą, schowek na rękawiczki, kieszenie w drzwiach i siedzeniach, bagażnik i wszędzie, gdzie mogłeś zostawić swoje rzeczy – po oddaniu kluczyków możesz nie być w stanie odzyskać niczego, co w nim zostawiłeś.
  3. Przekaż klucze likwidatorowi szkód – po wyjęciu tablic rejestracyjnych i mienia z samochodu, będziesz musiał przekazać wszystkie komplety kluczyków dla likwidatora szkó Kiedy to zrobisz, otrzymasz kilka dokumentów do wypełnienia.
  4. Wypełnij wymagane dokumenty i podpisz te, które dostarczył Ci likwidator szkó Prawdopodobnie nie będziesz już odpowiedzialny za pojazd pod koniec procesu, ponieważ większość osób decyduje się na przeniesienie tytułu własności samochodu na swojego ubezpieczyciela. Możesz jednak zachować pojazd i odnowić go na tyle, aby zakwalifikować się do tytułu przebudowanego, jeśli chcesz nim jeździć ponownie.

PODSUMOWANIE:

  • Likwidacja szkody jest możliwa na parę sposobów – możesz wybrać wariant serwisowy (bezgotówkowy) lub wariant kosztorysowy (gotówkowy).
  • Towarzystwa ubezpieczeniowe oferują również likwidację szkody w ASO.
  • ASO to Autoryzowane Stacje Obsługi, czyli warsztaty autoryzowane, które prowadzone są przez sieci producentów danej marki samochodó
  • Likwidacja szkody w ASO to gwarancja jakości – za naprawę samochodu odpowiadają specjaliści, którzy znają dany pojazd. ASO to także gwarancja dostępu do oryginalnych części danego auta.
  • Jeśli towarzystwo ubezpieczeniowe stwierdzi, że wartość napraw pojazdu przewyższa wartość samego samochodu, wówczas może zostać stwierdzona szkoda całkowita.

Dorota Bajorek
Dorota Bajorek

Absolwentka Uniwersytetu Jagiellońskiego, autorka tekstów w Internecie. Dzięki pisaniu łączy przyjemne z pożytecznym. Miłośniczka natury, dobrej książki i sudoku.

Dołącz do dyskusji

Budowa DK9
Budowa DK9 Autor Weronika Cichocka Komunikacyjne
GDDKiA zapowiedziała budowę nowego odcinka drogi krajowej DK9, który będzie kluczowym elementem poprawy ruchu na osi północ-południe w okolicach Rzeszowa. Ten imponujący fragment trasy rozciągnie się na 60 kilometrów, stanowiąc znaczący krok w ułatwieniu podróży dla kierowców w tym...
Czytaj dalej
Które auta mogą jeździć na E10
Które auta mogą jeździć na E10? Autor Weronika Cichocka Komunikacyjne
Od 1 stycznia 2024 roku, polskie stacje paliw wprowadzają rewolucyjną zmianę - benzynę silnikową 95-oktanową zawierającą do 10% biokomponentów, znaną jako E10. Ta przełomowa inicjatywa zastąpi obecną benzynę E5 o tej samej liczbie oktanowej. Co to oznacza dla kierowców i jak wpłynie...
Czytaj dalej