Kary za przekroczoną prędkość, nieprawidłowe parkowanie czy inne przewinienie na drodze są i będą. Nie zawsze są jednak są przyznawane słusznie. Mandat to nie koniec świata i jeśli się z nim nie zgadzasz, możesz go nie przyjąć lub napisać odwołanie od mandatu. Jak odwołać się od mandatu? Jak wygląda wniosek o uchylenie mandatu? Wyjaśniamy.
Emocje, które towarzyszą spotkaniu z policją, która właśnie wypisuje ci mandat, często są na tyle duże, że nie jesteś w stanie na chłodno ocenić sytuacji i … zgadzasz się z karą. Jednak zgoda jeszcze nie oznacza, że musisz zapłacić zasądzoną grzywnę. Istnieje coś takiego, jak odwołanie od mandatu.
Czytaj także: Nowy taryfikator mandatów
Możesz je złożyć zawsze wtedy, gdy uznasz, że kara ci się nie należy. Dlatego też dobrze wiedzieć, jak wygląda procedura i w jakich sytuacjach takie rozwiązane jest dopuszczane.
Z tego artykułu dowiesz się...
Czy można wnioskować o umorzenie mandatu?
Co do zasady, jeśli przyjąłeś mandat oznacza to z automatu karę i obowiązek zapłacenia grzywny. Nie możesz się więc od tak rozmyślić i zmienić zdanie. Chyba że nie było prawnych przesłanek do ukarania. Wtedy odwołanie mandatu karnego po podpisaniu jest jak najbardziej możliwe, a konkretne sytuacje, gdy taki bezpiecznik działa, wynikają z przepisów ruchu drogowego. Chodzi o następujące scenariusze:
- twoje działanie nie było wykroczeniem w dniu wystawienia mandatu, bo np. zmieniły się przepisy,
- działałeś w obronie koniecznej lub w obronie dobra chronionego prawem, np. ratując czyjeś życie,
- za popełniony czyn może karać tylko sąd (mandat jest niemożliwy),
- wykroczenie zostało popełnione z powodu choroby psychicznej lub niesprawności intelektualnej,
- mandat został nałożony na osobę poniżej 17 roku życia,
- kara jest wyższa niż pozwala ustawa (uwaga: anulowanie mandatu w tej sytuacji nie jest pełne – dotyczy tylko nadwyżki).
Kiedy można odwołać się od mandatu?
Od 1 stycznia 2022 roku kary dla tzw. niepokornych kierowców drastycznie wzrosły. Kwota maksymalnego mandatu skoczyła dziesięciokrotnie – z 500 na 5000 złotych. Jeszcze dotkliwiej wygląda sprawa z grzywnami przyznawanymi przez sąd.
Te maksymalnie mogą wynieść nawet 30 000 złotych, gdy jeszcze rok wcześniej zasądzona kwota nie mogła być wyższa niż 5000 złotych. Na szczęście już wiesz, że odwołanie mandatu jest możliwe.
Wniosek o anulowanie kary może złożyć każdy, kto uznał, że została mu ona przyznana niesłusznie. W imieniu osób poniżej 17 roku życia robi to prawny opiekun. Odwołanie może też być złożone z urzędu przez funkcjonariusza lub przedstawiciela sądu. Ważne, żeby dopilnować terminów, a prawo w tym przypadku nie daje dużo czasu na działanie.
Ukarany lub jego przedstawiciel ma na to tylko 7 dni od daty otrzymania kary. Natomiast po 7. dniu wniosek o odwołanie mandatu mogą składać służby. Tak, czasem i policja dochodzi do wniosku, że wystawiła karę niesłusznie.
Jak się odwołać od mandatu?
Odwołanie mandatu karnego po podpisaniu składa się do sądu. I tu mamy dobrą wiadomość – postępowanie jest bezpłatne. Niestety, zła informacja jest taka, że nie ma ustawowego terminu na rozpatrzenie wniosku, co może oznaczać, że czasem procedura się wydłuża.
Odwołane od mandatu składa się do sądu rejonowego właściwego dla miejsca, w którym dostałeś mandat. Przykładowo, jeśli mieszkasz w Krakowie, a karę złapałeś we Wrocławiu – to w tamtejszym sądzie będziesz się odwoływał. Wniosek wysyłasz listem poleconym lub dostarczasz do biura podawczego.
Następny krok należy do sądu, który powiadomi cię o terminie posiedzenia, na którym będzie rozpatrywane odwołanie i wydana decyzja. Obecność na posiedzeniu jest dobrowolna, chyba że w liście od sądu jest informacja o obowiązkowym stawiennictwie.
Od decyzji sądu nie możesz się odwołać. Jest ostateczna.
Czy można anulować mandat od policji?
Tak. W tym celu osoba ukarana lub jej przedstawiciel musi złożyć odpowiedni wniosek do sądu w ciągu 7 dni od daty wystawienia mandatu.
Jak napisać odwołanie od mandatu drogowego?
Zastanawiasz się, jak napisać odwołanie od mandatu? Sprawa jest dość prosta. Na stronach niektórych sądów znajdziesz nawet gotowe wzory tego typu wniosku, którymi możesz się posłużyć.
Odwołanie od mandatu możesz napisać też samodzielnie. Dokładnie opisz okoliczności zdarzenia i uzasadnij, dlaczego twój mandat powinno się anulować. Oczywiście pismo musi zawierać też twoje dane, czyli imię i nazwisko, adres zamieszkania oraz numer PESEL. W dokumencie koniecznie też podaj numer i serię mandatu, którego dotyczy odwołanie.
Pamiętaj: numer i serię mandatu znajdziesz w prawym górnym roku wystawionego druku.
Odwołanie od mandatu możesz napisać odręcznie lub wydrukować i podpisać tzw. mokrym podpisem. Druga opcja jest o tyle lepsza, że zmniejszasz ryzyko, że sąd będzie miał kłopot z odczytaniem przesłanego pisma.
Jak odwołać się od mandatu za przejazd na czerwonym świetle?
Z procedury odwoławczej możesz korzystać przy różnych zdarzeniach i wykroczeniach. Możesz się odwołać od mandatu z fotoradaru czy za przejazd na czerwonym świetle. Wniosek nie różni się od standardowej procedury. Najważniejsze zaś będzie wskazanie na przesłanki, że kara nie jest zasadna.
W przypadku zapisanych na kamerze wykroczeń nie jest to taka prosta sprawa. Światełkiem w tunelu może być np. twój rejestrator jazdy, który wskazuje na inne lub wyjątkowe okoliczności zdarzenia, a także zeznania świadków. W innej sytuacji trudno będzie udowodnić, że mandat ci się nie należał.
Można ewentualnie wskazywać na wyższą konieczność, czyli że nie było możliwości bezpiecznego wyhamowania na czerwonym czy też żółtym świetle. Zbyt ostre hamowanie, by za wszelką cenę zatrzymać się przed sygnalizatorem może być zagrożeniem w ruchu i też może być ukarane mandatem.
PODSUMOWANIE:
- Anulowanie mandatu możliwe jest w kilku sytuacjach, np. gdy działanie nie było wykroczeniem, gdy wykroczenie było popełnione w imię tzw. wyższej konieczności lub popełniła ją osoba z zaburzeniami psychicznymi lub poniżej 17. roku życia.
- Odwołanie od mandatu jest prawem każdej osoby, która została ukarana. W imieniu osób poniżej 17. roku życia wniosek składa opiekun ustawowy.
- Wniosek o umorzenie mandatu musi zawierać dane osobowe, numer i serię mandatu oraz opis zdarzenia wraz z uzasadnieniem, dlaczego w tym przypadku nie powinno być kary.
- Na złożenie wniosku o odwołanie od mandatu masz 7 dni od dnia jego wystawienia.