Dorota Bajorek
Dorota Bajorek
Aktualizowano: 27.04.2022 Komunikacyjne
🕐 Ten artykuł przeczytasz w 6 minut.
5/5 - (1 vote)

Sercem naszego samochodu zdecydowanie jest skrzynia biegów. Dlatego awaria skrzyni biegów może przysporzyć nam wielu kłopotów. I to zarówno w przypadku skrzyni manualnej jak i automatycznej. Jakie są objawy awarii i jak można jej zapobiec? Ile kosztuje naprawa zepsutej skrzyni? Wszystkie najpotrzebniejsze informacje na ten temat znajdziesz w poniższym artykule.

<3
Uzupełnij tylko 2 pola i poznaj cenę OC/AC od razu!Poznaj cenę OC
X

Manualna kontra automatyczna skrzynia biegów

Polscy kierowcy mają w przeważającej większości tradycyjne podejście do tematu i chętniej korzystają z samochodów z manualną skrzynią biegów. Choć ostatnio pojawia się coraz większa grupa zwolenników aut z automatyczną skrzynią. Czy któraś z tych konstrukcji jest bardziej niezawodna? Zdecydowanie można stwierdzić, że ta druga konstrukcja skrzyni jest znacznie bardziej skomplikowana.

Jednak zepsuć się mogą obie, mimo że każdą z nich inaczej się użytkuje.

W obu przypadkach także przyczyny a także koszty awarii znacznie się od siebie różnią. Przyjrzyjmy się temu szczegółowo.

Zepsuta skrzynia biegów – objawy

Najpierw weźmiemy pod uwagę manualną skrzynię biegów. W tego typu tradycyjnej przekładni łatwo da się wyczuć, że coś działa niewłaściwie i zmiana biegów nie jest płynna. Oczywiście praca skrzyni może szwankować na dużym mrozie, ale to naturalny objaw spowodowany zgęstniałym olejem.

Czytaj także: Skrzynia automatyczna czy manualna

Jednak skupimy się na uszkodzeniach mechanicznych. Nie trzeba być mistrzem kierownicy, by zauważyć, kiedy skrzynia zaczyna szwankować. Jeśli już nastąpiła awaria skrzyni biegów, objawy są zazwyczaj następujące:

 • zgrzytanie skrzyni podczas każdej zmianie biegów
 • wycie skrzyni biegów podczas jazdy
 • wyraźnie słyszalne stuknięcia podczas zmiany biegów
 • duże luzy na lewarku zmiany biegów wyczuwalne nawet podczas postoju
 • gwałtowne ruchy lewarka podczas zmiany biegów.

Awaria skrzyni biegów – przyczyny

Bardzo często za uszkodzenie manualnej skrzyni biegów odpowiedzialny jest kierowca, który w niewłaściwy sposób użytkuje przekładnię. Jednym z częstszych uszkodzeń przekładni jest awaria wybieraka skrzyni biegów.

Ma on za zadanie przesuwać odpowiednie widełki w przekładni, czyli zmieniać bieg na wyższy lub niższy. Mogą się także pojawić problemy z linką lub synchronizatorów, czyli pierścieni na wałku skrzyni. Najczęstsze przyczyny problemów to:

 • nieodpowiednie wciskanie sprzęgła – zbyt płytko naciśnięte sprzęgło skutkuje wrzuceniem biegu „na siłę” – tak zwana jazda na półsprzęgle
 • nieprawidłowe redukowanie biegów np. z czwórki na dwójkę lub zbyt szybka zmiana biegów
 • jazda na zbyt niskich obrotach
 • jazda z zauważonym już uszkodzeniem skrzyni.

Jednak awaria skrzyni biegów to nie zawsze wina niewłaściwego użytkowania. Niekiedy problem powstaje z winy producenta, a konkretnie nietrwałych łożysk i ogólnie wadliwych części.

Awaria automatycznej skrzyni biegów – objawy

Także automatyczne skrzynie biegów narażone są na uszkodzenia. W przypadku tej konstrukcji można zaobserwować następujące objawy awarii:

 • wycieki oleju
 • brak któregoś z biegów – wstecznego lub wysokiego
 • nieuzasadniona zmiana biegów
 • uszkodzenie elektroniki – brak sygnału przekazywanego do skrzyni.

Awaria skrzyni biegów w automacie – przyczyny

W przypadku automatycznych skrzyń biegów kierowca także może poczynić spustoszenia w trakcie niewłaściwego jej użytkowania. A odbywa się to zazwyczaj w momencie, kiedy kierowca wrzuci bieg do jazdy w przód, jeszcze w chwili, kiedy w samochodzie kręcą się koła podczas cofania. Inną przyczyną problemów bywa najczęściej olej smarujący skrzynię.

Jeśli nie jest odpowiednio zmieniany, traci właściwości, a nieprawidłowo smarowana skrzynia może się uszkadzać. Do tego samego doprowadza także wyciekający z przekładni olej.

Jak zapobiegać uszkodzeniu skrzyni biegów?

Awaria skrzyni biegów to uszkodzenie, któremu w znacznym zakresie możemy zapobiec. Oczywiście nie mamy wpływu na materiały, z których wykonane są części samochodowe, ale za to mamy wpływ na użytkowanie przekładni. Jak uniknąć awarii? Na pewno musimy zmieniać biegi we właściwy sposób.

W skrzyni manualnej dociskać sprzęgło, nie zmieniać biegów zbyt pospiesznie, nie redukować ich z pomijaniem kolejności i nie przesadzać z jazdą na niskich obrotach. W automacie z kolei pilnować wymiany oleju i wszelkie manewry wykonywać przy zatrzymanych kołach. I najważniejsze – w żadnym wypadku nie należy jeździć z niepokojącymi objawami przy zmianie biegów.

Awaria skrzyni biegów – koszty naprawy

Jazda z objawami awarii skrzyni musi skończyć się źle dla samochodu i portfela kierowcy. Nie wolno ich lekceważyć nie tylko z powodu wysokich kosztów naprawy, ale także dlatego, że jazda z uszkodzoną skrzynią może być po prostu śmiertelnie niebezpieczna. Wystarczy przecież, że skrzynia zawiedzie podczas niebezpiecznej sytuacji na drodze!

Ale jeśli jazda z objawami uszkodzenia doprowadziła już do poważniejszej awarii, nadchodzi czas na zmierzenie się z kosztami naprawy. A nie są one bagatelne i możemy je boleśnie odczuć.

Również dlatego, że taka naprawa musi potrwać. Ile konkretnie kosztuje naprawa skrzyni biegów? Można oszacować, że:

 • od 500 do 2500 zł w przypadku skrzyni manualnej
 • od 3000 do nawet 20000 zł w zależności od rodzaju skrzyni automatycznej.

 

PODSUMOWANIE:

 • Awaria skrzyni biegów daje wyraźnie objawy i nie wolno jej lekceważyć.
 • W skrzyni manualnej wyczuwalne są wówczas wyraźne stuki, wycie, luz czy zgrzytnięcia.
 • W przekładni automatycznej pojawiają się wycieki oleju i braki biegów.
 • Przyczyną awarii zazwyczaj jest niewłaściwe użytkowanie takie jak jazda na półsprzęgle, czy zbyt szybkie zmiany biegów, a unikanie tego wydłuża żywotność skrzyni.
 • Awaria przekładni manualnej to koszt od 500 do 2500 zł, a automatycznej od 3000 do nawet 20000 zł.

Dorota Bajorek
Dorota Bajorek

Absolwentka Uniwersytetu Jagiellońskiego, autorka tekstów w Internecie. Dzięki pisaniu łączy przyjemne z pożytecznym. Miłośniczka natury, dobrej książki i sudoku.

Dołącz do dyskusji

Budowa DK9
Budowa DK9 Autor Weronika Cichocka Komunikacyjne
GDDKiA zapowiedziała budowę nowego odcinka drogi krajowej DK9, który będzie kluczowym elementem poprawy ruchu na osi północ-południe w okolicach Rzeszowa. Ten imponujący fragment trasy rozciągnie się na 60 kilometrów, stanowiąc znaczący krok w ułatwieniu podróży dla kierowców w tym...
Czytaj dalej
Które auta mogą jeździć na E10
Które auta mogą jeździć na E10? Autor Weronika Cichocka Komunikacyjne
Od 1 stycznia 2024 roku, polskie stacje paliw wprowadzają rewolucyjną zmianę - benzynę silnikową 95-oktanową zawierającą do 10% biokomponentów, znaną jako E10. Ta przełomowa inicjatywa zastąpi obecną benzynę E5 o tej samej liczbie oktanowej. Co to oznacza dla kierowców i jak wpłynie...
Czytaj dalej