Weronika Cichocka
Weronika Cichocka
Aktualizowano: 04.12.2023 Komunikacyjne
🕐 Ten artykuł przeczytasz w 5 minut.
3/5 - (2 votes)

Choć ciągnik rolniczy zasadniczo różni się od samochodu osobowego, rejestracja po zakupie maszyny rolniczej przebiega na podobnych zasadach. Należy pamiętać, że zarówno kupujący, jak i sprzedający zobowiązani są do dopełnienia wszelkich formalności regulowanych przez obowiązujące przepisy. Umowa kupna sprzedaży ciągnika nie jest tutaj wyjątkiem.

<3
Uzupełnij tylko 2 pola i poznaj cenę OC/AC od razu!Poznaj cenę OC
X

Umowa kupna sprzedaży ciągnika – co ją wyróżnia?

Umowa kupna sprzedaży ciągnika, jak wspominaliśmy na wstępie, nie różni się znacząco od umowy, którą zawieramy podczas kupna lub sprzedaży innego typu pojazdu. Należy jednak pamiętać, że dopełnienie wszelkich formalności będzie stanowiło uregulowane prawnie zabezpieczenie.

Umowa kupna sprzedaży ciągnika rolniczego jest też potwierdzeniem faktu, że staliśmy się nowym właścicielem maszyny. Jest ona również bardzo ważna dla sprzedającego, ponieważ poświadcza zbycie pojazdu.

Dlaczego sporządzenie poprawnej umowy kupna sprzedaży ciągnika rolniczego jest tak ważne? Ponieważ od tego zależy cały proces rejestracji nowego pojazdu. Należy pamiętać, że według obowiązującego prawa nabywca zakupionego pojazdu musi zgłosić swój zakup w ciągu 30 dni. Również osoba zbywająca pojazd zobligowana jest do poinformowania o tym fakcie Wydział Komunikacji urzędu właściwego dla jej miejsca zamieszkania w terminie 30 dni.

Umowa kupna sprzedaży ciągnika – gdzie znaleźć?

Wzory umowy kupna sprzedaży ciągnika są powszechnie dostępne w internecie, a od umowy dotyczącej samochodów osobowych różnią się jedynie detalami. Pobierając wzór umowy, sprawdźmy czy pochodzi ze sprawdzonego i rzetelnego źródła. Nie będziemy musieli wówczas martwić się o spełnienie wymagań stawianych przez polskie prawo.

Umowa kupna sprzedaży ciągnika. Wzór PDF – pobierz

Umowa kupna sprzedaży ciągnika – jak sporządzić

Sporządzając umowę kupna sprzedaży, należy rozpocząć od potwierdzenia tożsamości sprzedającego i kupującego. Najlepszym potwierdzeniem będzie dowód osobisty. Może zdarzyć się, że obecny właściciel nie widnieje w dowodzie rejestracyjnym, jednak nie jest to problem. W takim przypadku powinien przedstawić nam oryginały wszystkich poprzednich umów sprzedaży.

Uzupełniając umowę należy poprawnie wpisać markę i model traktora, numer rejestracyjny, numer silnika i VIN, aktualny przebieg, datę transakcji oraz kwotę, za jaką został sprzedany.

Wpisanie kwoty jest szczególnie ważne, ponieważ na tej podstawie będziemy mogli wyliczyć podatek PCC-3. Pamiętajmy, że na wypełnienie i przesłanie do Urzędu Skarbowego deklaracji mamy 14 dni od kupna pojazdu. Istnieją jednak pewne wyjątki. Zwolnieni ze składania deklaracji i opłacania podatku są nowi właściciele, których ciągnik kosztował mniej niż 1000 zł. Podatku nie zapłacimy również wtedy, gdy podczas transakcji otrzymamy fakturę VAT.

Umowa kupna sprzedaży ciągnika – jak jeszcze się zabezpieczyć

Podczas spisywania umowy warto uwzględnić wszelkie uwagi dotyczące kupowanego egzemplarza ciągnika. Najważniejsze będą niedziałające wyposażenie, uszkodzenia mechaniczne czy zewnętrzne – opisanie występujących usterek to zabezpieczenie dla obydwu stron przez ewentualnymi roszczeniami.

Umowa kupna sprzedaży ciągnika – potrzebne dokumenty

Ponownie przypominamy, że po zakupie ciągnika musimy udać się do wydziału komunikacji. W tym celu należy przygotować następujące dokumenty:

  • czytelnie i prawidłowo wypełniona umowa kupna-sprzedaży ciągnika rolniczego lub faktura zakupu w przypadku traktora kupionego w salonie;
  • aktualny dowód rejestracyjny z badaniem technicznym (może być potwierdzone zaświadczeniem od diagnosty);
  • potwierdzenie obowiązującej polisy OC;
  • tablica rejestracyjna;
  • wypełniony wniosek o rejestrację pojazdu.

Rejestracja ciągnika nie powiedzie się, jeśli zapomnimy własnego dokumentu tożsamości lub nie zabierzemy wypełnionego pełnomocnictwa, jeśli wykonujemy proces rejestracji za kogoś (płatne dodatkowo 17 zł, gdy dotyczy to osoby spoza kręgu rodzinnego).

Umowa kupna sprzedaży ciągnika – koszty

Podatek nie będzie jedynym kosztem poniesionym przez nowego właściciela. Sama rejestracja pojazdu również kosztuje. W sumie ta kwota nieznacznie przekroczy 81 zł. Na cenę składają się: nowy dowód rejestracyjny, pozwolenie czasowe i nalepka legalizacyjna. Umowa kupna sprzedaży ciągnika nie wiąże się z dużymi obciążeniami ze strony urzędu.

Umowa kupna sprzedaży ciągnika rolniczego ze współwłaścicielem

W przypadku zakupu ciągnika przez więcej niż jednego właściciela należy uwzględnić ten fakt podczas spisywania umowy kupna sprzedaży. Większość wzorów umów posiada miejsce na wpisanie kolejnych osób. Wpisanie dodatkowego właściciela nie wiąże się z dodatkowymi kosztami czy formalnościami.

Nie zapomnijmy o OC

Maszyna rolnicza, tak samo, jak pojazd osobowy czy ciężarowy, musi posiadać ważne ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej. OC zapewnia odszkodowanie, gdy właściciel spowoduje kolizję lub wypadek i wyrządzi szkodę innym osobom.

Pamiętajmy jednak, że w przypadku rejestrowania pojazdu używanego w Polsce nie ma konieczności kupowania nowej polisy.

Można korzystać z tej, którą wykupił poprzedni właściciel. Należy sprawdzić jednak jej ważność. Umowa kupna sprzedaży ciągnika zawsze niesie za sobą konieczność posiadania OC przez nabywcę.

PODSUMOWANIE:

  • Umowa kupna sprzedaży ciągnika powinna zostać sporządzona w formie pisemnej.
  • Umowa kupna sprzedaży ciągnika musi zawierać wszystkie informacje o pojeździe i zbywcy oraz nabywcy wraz z przekazywanymi dokumentami.
  • Umowa kupna sprzedaży ciągnika, a konkretnie rejestracja tego pojazdu, wiąże się z kosztami ok. 81 zł.

Weronika Cichocka
Weronika Cichocka

Dziennikarka z wieloletnim doświadczeniem. Od lat pisząca o ubezpieczeniach, ekonomii i zdrowiu. Specjalista ds. PR i marketingu internetowego.

Dołącz do dyskusji

Budowa DK9
Budowa DK9 Autor Weronika Cichocka Komunikacyjne
GDDKiA zapowiedziała budowę nowego odcinka drogi krajowej DK9, który będzie kluczowym elementem poprawy ruchu na osi północ-południe w okolicach Rzeszowa. Ten imponujący fragment trasy rozciągnie się na 60 kilometrów, stanowiąc znaczący krok w ułatwieniu podróży dla kierowców w tym...
Czytaj dalej
Które auta mogą jeździć na E10
Które auta mogą jeździć na E10? Autor Weronika Cichocka Komunikacyjne
Od 1 stycznia 2024 roku, polskie stacje paliw wprowadzają rewolucyjną zmianę - benzynę silnikową 95-oktanową zawierającą do 10% biokomponentów, znaną jako E10. Ta przełomowa inicjatywa zastąpi obecną benzynę E5 o tej samej liczbie oktanowej. Co to oznacza dla kierowców i jak wpłynie...
Czytaj dalej