Dorota Bajorek
Dorota Bajorek
Aktualizowano: 17.07.2023 Turystyczne
🕐 Ten artykuł przeczytasz w 7 minut.
Rate this post

Kto z nas nie zna historii o szalonej wyprawie „W 80 dni dookoła świata”? Ale znać historię to jedno, a spróbować to powtórzyć w dzisiejszych warunkach to zupełnie inna sprawa. Ile kosztuje podróż dookoła świata zorganizowana przez biuro podróży? Czy możliwe jest okrążenie świata na własną rękę? Ile za to zapłacimy? Oto najważniejsze informacje. 

<3
Uzupełnij tylko 2 pola i poznaj cenę OC/AC od razu!Poznaj cenę OC
X

Podróż dookoła świata – ile trwa i jak ją odbyć?

Jeśli komuś zamarzy się okrążenie globu, może to zrobić na różne sposoby. W jaki sposób mamy możliwość podróżować dookoła świata? Przede wszystkim możemy podzielić dostępne opcje na podróż organizowaną przez osoby trzecie, a także wyruszenie na wycieczkę na własną rękę.

Oto wszystkie dostępne opcje:

  • podróż samolotem zorganizowana przez konkretne biuro podróży
  • wyprawa samolotem w ramach biletu RTW czyli połączonej oferty kilku linii lotniczych
  • rejs statkiem wykupiony w biurze podróży 
  • podróż na własną rękę

Ile może trwać taka wyprawa? Najkrócej trwa to w przypadku podróży samolotem wykupionej w biurze podróży. Wówczas zwiedzimy świat w miesiąc. Rejs statkiem zajmie około 4 – 5 miesięcy. Podróż z biletem RTW nawet rok, natomiast organizowana we własnym zakresie może trwać znacznie dłużej i trudno przewidzieć jej czas. 

Jak przygotować się do wyprawy?

Na pewno na wyprawę dookoła świata trudno się wybrać z dnia na dzień. Same przygotowania mogą potrwać dość długo. Musimy mieć też świadomość, że podróż dookoła świata nie równa się zwiedzeniu całego świata. Dlatego musimy albo zgodzić się na wytyczoną przez biuro podróży trasę, albo wybrać i zaplanować własną.

Jednak bez względu na to, co wybierzemy, trzeba pamiętać o kilku ważnych kwestiach. Oto, co musimy załatwić przed wyprawą:

  • wykupić jak najlepsze ubezpieczenie podróżne o szerokim zakresie ochrony, aby w razie wypadku, akcji ratunkowej i potrzeby leczenia zapewnić sobie zwrot kosztów 
  • sprawdzić przed wyjazdem swój stan zdrowia
  • zaszczepić się po konsultacji z lekarzem na ewentualne choroby tropikalne, które mogą zagrażać w odwiedzanych krajach. 

 Podróż dookoła świata samolotem

Bardzo niewielu touroperatorów oferuje podróż dookoła świata. Koszt takiego przedsięwzięcia jest na tyle wysoki, że oferta jest skierowana tylko do wąskiej grupy klientów. Taka podróż trwa miesiąc i obejmuje zwiedzanie różnych kontynentów, kilku, kilkunastu krajów i kilkudziesięciu miast. Koszt przedsięwzięcia obejmuje: bilety lotnicze, noclegi, transport samochodem, busami, pociągiem, wybrane wycieczki, rejsy, opiekę pilota i ubezpieczenie.

Jeśli chodzi o taką podróż dookoła świata, cena wyprawy to w zależności od wybranego biura podróży od 20 do nawet ponad 30 tysięcy złotych. Jednak trzeba mieć świadomość, że suma ta nie obejmuje zazwyczaj biletów wstępu ani wyżywienia w całości. Dlatego trzeba się liczyć w praktyce ze znacznie większym wydatkiem.   

Lot z biletem RTW

Lot dookoła świata nie jest jednak idealną okazją do prawdziwego zwiedzania. To taka wyprawa w pigułce dla osób, które nie mogą sobie pozwolić na więcej wolnego. Jeśli więc ktoś ma czas i chce zobaczyć i zwiedzić znacznie więcej i bardziej dogłębnie, może wybrać inne rozwiązanie. Jest nim zwiedzanie świata przy użyciu biletu RTW. Jest to specjalny bilet, który powstał we współpracy kilku przewoźników i pozwala na odbycie 16 lotów lub określonej liczby mil.

Taki bilet jest ważny przez 12 miesięcy i obowiązują w jego przypadku pewne zasady, np. lot musi się odbywać w jednym kierunku i nie można wrócić na poprzedni kontynent. Cena biletu zależy od ilości połączeń i kierunku, ale i tak w ten sposób można zaoszczędzić nawet 30% sumy, którą trzeba by było zapłacić za każdy lot osobno. Dzięki takiemu sposobowi zwiedzania świata zobaczymy znacznie więcej i możemy się zatrzymać w ciekawych miejscach na dłużej. 

Rejs dookoła świata

A co, jeśli ktoś zechce pójść w ślady tego, w jaki sposób odbyła się pierwsza podróż dookoła świata? Okazuje się, że podróż dookoła świata statkiem także jest możliwa. Rejsy dookoła świata organizowane są tylko raz albo dwa razy w roku przez kilka linii oceanicznych: Cunard Line, Holland America Line, Costa Cruises, Silversea i Regent Seven Seas.

Większość organizatorów daje możliwość uczestniczenia w części rejsu za odpowiednio niższą cenę. Rejs trwa ok. 4-5 miesięcy i kosztuje około 160 tysięcy złotych. Z kolei na luksusowym wycieczkowcu ceny zaczynają się powyżej 210 tysięcy złotych. Na pewno jest to rozwiązanie dla osób majętnych, które dysponują sporą ilością czasu, więc mogą sobie pozwolić na taką niespieszną przyjemność podróżowania. W ten sposób można zwiedzić ponad 30 krajów, które są na trasie wyprawy.   

Podróż dookoła świata na własną rękę 

A czy jest możliwość odbyć podróż dookoła świata bez pieniędzy? Niestety się nie da. Na pewno na pewnych odcinkach da się korzystać z autostopu czy innych niskobudżetowych form transportu. Jednak nie można dokładnie przewidzieć czasu trwania i ceny wyprawy dookoła globu, którą przygotowujemy samodzielnie. Wszystko zależy od czasu, form podróżowania i noclegów.

Jakie ubezpieczenie turystyczne wybrać na podróż dookoła świata? Kliknij w link!

Taką wyprawę musimy odpowiednio przygotować, bo całkowicie spontaniczna podróż raczej nie wchodzi w grę. O czym trzeba pamiętać? Na pewno o tym, aby:

  • odpowiednio ustalić trasę
  • zaplanować odcinki do pokonania
  • dopasować podróż do pogody i atrakcji.

Dorota Bajorek
Dorota Bajorek

Absolwentka Uniwersytetu Jagiellońskiego, autorka tekstów w Internecie. Dzięki pisaniu łączy przyjemne z pożytecznym. Miłośniczka natury, dobrej książki i sudoku.

Dołącz do dyskusji

Budowa DK9
Budowa DK9 Autor Weronika Cichocka Komunikacyjne
GDDKiA zapowiedziała budowę nowego odcinka drogi krajowej DK9, który będzie kluczowym elementem poprawy ruchu na osi północ-południe w okolicach Rzeszowa. Ten imponujący fragment trasy rozciągnie się na 60 kilometrów, stanowiąc znaczący krok w ułatwieniu podróży dla kierowców w tym...
Czytaj dalej
Które auta mogą jeździć na E10
Które auta mogą jeździć na E10? Autor Weronika Cichocka Komunikacyjne
Od 1 stycznia 2024 roku, polskie stacje paliw wprowadzają rewolucyjną zmianę - benzynę silnikową 95-oktanową zawierającą do 10% biokomponentów, znaną jako E10. Ta przełomowa inicjatywa zastąpi obecną benzynę E5 o tej samej liczbie oktanowej. Co to oznacza dla kierowców i jak wpłynie...
Czytaj dalej