Spodziewasz się dziecka? Masz zaplanowany wyjazd? A może chcesz po prostu oderwać się od codzienności i zastanawiasz się czy podróżowanie w ciąży jest bezpieczne? Podpowiadamy, jak przyszłe mamy powinny przygotować się do takiej podróży, o czym muszą pamiętać i jakie ubezpieczenie turystyczne w ciąży wybrać!
Podróże w ciąży – rzuć takie hasło, a z jednej strony usłyszysz, że ciąża to nie choroba, z drugiej natomiast zaczną Cię przekonywać, że w ciąży musisz odpoczywać. Prawda jest taka, że podróżowanie w ciąży jest kwestią bardzo indywidualną. Na bezpieczny wyjazd dla przyszłej mamy składają się trzy podstawowe czynniki. Po pierwsze – podróż nie może być zbyt długa i bardzo męcząca. Po drugie – wybór miejsca powinien być ściśle dostosowany do Twoich oczekiwań i kondycji. A po trzecie najważniejsze – kobieta w podróży musi być kompleksowo zabezpieczona.
Z tego artykułu dowiesz się...
Przyszła mama na walizkach, czyli podróże w ciąży
Rzeczywiście – ciąża to nie choroba. Kobieta spodziewająca się dziecka nie musi rezygnować ze wszystkich aktywności, jedynie nieco dostosować się do zmieniających się okoliczności. Powinna wypoczywać, prowadzić oszczędny tryb życia i nie przemęczać się. Ale czy to oznacza, że musi zrezygnować z podróży w ciąży?
Czy w trosce o dobro dziecka powinna zapomnieć o wakacyjnych wyjazdach? Jeśli nie ma co do tego żadnych przeciwwskazań lekarskich – absolutnie nie. Kluczowe będzie tutaj jednak stanowisko prowadzącego lekarza. To on wie wszystko o Twojej ciąży, doradzi co będzie najlepsze oraz jak do takiej podróży powinnaś się przygotować. Pamiętaj, że każda ciąża jest inna i każda kobieta przechodzi ją na swój sposób. Jedna znosi ją nie całkiem dobrze, natomiast druga nie odczuwa żadnych dolegliwości. Sama wiesz najlepiej, jakie jest Twoje samopoczucie i czy jesteś gotowa do podróży. Opinia lekarza będziesz jednak niezbędna!
Podróżowanie w ciąży: kiedy podróże w ciąży są najbezpieczniejsze?
Według lekarzy najbardziej odpowiedni jest drugi trymestr. Dlaczego? W pierwszym kobiety często odczuwają różne dolegliwości, które mogą znacznie uprzykrzyć podróż. Po drugie – jest to czas, w którym ryzyko poronienia jest większe. Trzeci trymestr niesie z kolei za sobą ryzyko przedwczesnego porodu, a kobieta w tym czasie szybciej się męczy i potrzebuje więcej odpoczynku.
Pamiętaj jednak, że niezależnie od tygodnia ciąży, przed planowaną podróżą, musisz zasięgnąć opinii prowadzącego lekarza. Jest jeszcze coś, o czym powinnaś wiedzieć – jeśli planujesz podróż samolotem, może się zdarzyć, że przed wejściem na pokład zostaniesz poproszona o przedstawienie zaświadczenia o braku przeciwwskazań.
Ubezpieczenie turystyczne w ciąży: na co zwrócić uwagę?
Jednym z etapów przygotowania do podróży jest odpowiednie ubezpieczenie. Ciąża absolutnie nie zwalnia Cię z tego obowiązku! Co więcej – tej kwestii powinnaś poświęcić nieco więcej czasu. Bezpieczeństwo Twoje i Twojego przyszłego dziecka jest wartością nadrzędną. Ubezpieczenie turystyczne w ciąży może okazać się nieocenione. Jak wybrać odpowiednią polisę?
Podróżując do krajów na terenie Unii Europejskiej możesz poniekąd liczyć na kartę EKUZ. Każda kobieta spodziewająca się dziecka ma prawo do pomocy medycznej ratującej zdrowie i życie. Dlatego też, że wszystkich krajach, w których EKUZ będzie honorowana, leczenie związane z ciążą i porodem będzie refundowane. Uwaga – może się jednak zdarzyć, że za leki, pojedynczą wizytę lekarską czy specjalistyczne badania przyjdzie Ci zapłacić z własnej kieszeni. Dodatkowe ubezpieczenie w ciąży może jednak zagwarantować Ci absolutne bezpieczeństwo, a Ty bez stresu będziesz mogła cieszyć się beztroskim czasem. Dlatego oprócz podstawowej ochrony, warto rozważyć ubezpieczenie NNW, OC w życiu prywatnym czy ubezpieczenie bagażu – to naprawdę może przydać się w podróży!
Wybierając jednak ubezpieczenie w ciąży, warto dokładnie przyjrzeć się zapisom w OWU. Dlaczego? Niektóre towarzystwa definiują ciążę w różny sposób. Niekiedy może być ona po prostu wykluczona z ochrony ubezpieczeniowej. Zakres ochrony w innym towarzystwie może być z kolei ograniczony do konkretnej liczby wizyt lekarskich albo do konkretnego okresu ciąży. Dlatego wybierając odpowiednią polisę dla kobiety ciężarnej, warto dokładnie zapoznać się z warunkami ubezpieczenia i wyłączeniami odpowiedzialności.
Przyszła matka dookoła świata? Najlepsze kierunki dla kobiet w ciąży
Choć cały świat stoi przed nami otworem, są pewne kierunki, które niekoniecznie będą odpowiednimi destynacjami dla kobiet w ciąży. Przyszłe mamy powinny zrezygnować przede wszystkim z kierunków, na które wymagane są obowiązkowe szczepienia – tych nie zaleca się wykonywać w trakcie ciąży.
Przykładowo – w opinii lekarzy, w przypadku kobiet ciężarnych, szczepienie przeciwko żółtej gorączce niesie za sobą większe ryzyko niż ryzyko zagrożenia tą chorobą. Z pozoru błahe infekcje pokarmowe i związane z nimi wymioty czy biegunki prowadzące do odwodnienia, również mogą niekorzystnie wpłynąć na zdrowie kobiety i malucha. Podczas podróży przyszła mama powinna zrezygnować z egzotycznych potraw, których nigdy wcześniej nie próbowała. Oczywista wydaje się także rezygnacja z podróży do krajów o wątpliwych warunkach sanitarnych. Warto wybrać rejony o umiarkowanym klimacie, z dobrym i łatwo osiągalnym zapleczem medycznym oraz takie, które nie będą wymagały od nas ponadprzeciętnej kondycji fizycznej.
PODSUMOWANIE:
- Podróżowanie w ciąży rządzi się swoimi prawami. Wybierając się w podróż wybierz miejsce, do którego podróż nie będzie zbyt długa, a sam cel będzie dostosowany do Twoich oczekiwań.
- Przed wyjazdem zasięgnij opinii lekarza i przekonaj się o braku przeciwwskazań do podróży.
- Według lekarzy najodpowiedniejszym momentem na podróże przyszłych mam jest drugi trymestr.
- Zrezygnuj z kierunków, do których wymagane są szczepienia – te są niewskazane w okresie ciąży.
- Pomyśl nad destynacja o umiarkowanym klimacie, z dobrym zapleczem sanitarnym.
Przeczytaj więcej na temat: wyjazd na wakacje
Staycation
Staycation
Glamping
Glamping
Strefy ZTL
Strefy ZTL
Karawaning
Karawaning
Bezpłatne autostrady
Bezpłatne autostrady
Zgubione dokumenty za granicą
Zgubione dokumenty za granicą
Pierwsze wakacje za granicą
Pierwsze wakacje za granicą