Agata Wiśniewska
Agata Wiśniewska
Aktualizowano: 30.12.2022 Komunikacyjne
🕐 Ten artykuł przeczytasz w 4 minut.
4/5 - (5 votes)

Jednym z parametrów podawanych przed producentów aut jest pojemność silnika. O co chodzi z pojemnością silnika? Dlaczego jest ważna i jak ją obliczyć? Każdy użytkownik samochodu spotkał się określeniem pojemność skokowa silnika. Informacja na ten temat znajduje się w katalogach, instrukcjach obsługi auta, a nawet w dowodzie rejestracyjnym. Nic dziwnego, bo z podanej wartości można parę rzeczy wyczytać. Sprawdź, co warto wiedzieć o pracy silnika.

<3
Uzupełnij tylko 2 pola i poznaj cenę OC/AC od razu!Poznaj cenę OC
X

Co to jest pojemność silnika?

Pojemność silnika

Pojemność silnika, zwana też pojemnością skokową, jest jednym z parametrów, które opisują auto. Określa ona wielkość silnika. Wyrażana jest centymetrach sześciennych lub litrach. Stanowi sumę różnic między maksymalną a minimalną objętością każdego z cylindrów. Od pojemności zależą: moc silnika, wysokość momentu obrotowego i prędkość maksymalna auta.

Jaka jest pojemność skokowa silnika?

Z grubsza auta dzielimy na trzy kategorie ze względu na pojemność:

  • do 1399 cm³ (mała pojemność silnika);
  • 1400 cm³ – 1999 cm³ (średnia pojemność silnika);
  • 2000 cm³ i więcej (duża pojemność silnika).

Jak obliczyć moc silnika?

Pojemność skokową oblicza się mnożąc objętość skokową cylindra przez liczbę cylindrów w aucie. W kalkulacji można skorzystać z gotowych wzorów. Inną opcją jest online’owy kalkulator pojemności silnika. Najczęściej wymaga on uzupełnienia trzech wartości: średnicy tłoka, skoku tłoka i liczby cylindrów.

Czytaj także: Pojemność silnika a stawka OC

Czy mniej znaczy gorzej? Czy zawsze lepiej mieć większą pojemność silnika?

Pojemność silnika

Stosunek dwóch zmiennych – pojemność silnika a moc – opiera się na prostej zależności. Im wyższa pojemność, tym wyższa moc, a także moment obrotowy i prędkość maksymalna auta. Czy to lepiej? Wyższy napęd zapewnia lepszą dynamikę jazdy i „sportowe” doznania za kółkiem, ale pociąga za sobą większe koszty. Samochody z dużą pojemnością są droższe przy zakupie i w eksploatacji (droższe paliwo i serwisowanie).

Pojemność silnika a OC. Pamiętaj, że wyższa pojemność silnika podnosi też składkę za OC. Różnica może nawet sięgać kilkuset złotych.

Mocny silnik może się też okazać zbytkiem, jeśli używasz auta głównie „po mieście”. W takich okolicznościach średni czy mały motor są wystarczające. Tym bardziej że nowoczesne silniki nawet przy skromnych parametrach (1,0 l) mogą wytworzyć moc do 100 KM.

Jaka jest optymalna pojemność silnika?

Na takie pytanie nie ma jednej dobrej odpowiedzi. Zależy ona od przeznaczenia auta i pozostałych parametrów technicznych. Choć warto zaznaczyć, że sama pojemność silnika nie ma już takiego znaczenia jak dawniej. Coraz częściej małe silniki są zwinne i pozwalają na sensowne osiągi mocy. Przy czym mogą się okazać bardziej przyjazne środowisku. Pomijamy elektryki, w których pojemność silnika nie jest podawana, tylko pojemność akumulatorów.

Downsizing silnika

Pojemność silnika

Downsizing jest czynnością zmniejszająca pojemność skokową silnika przy zachowaniu osiągów jednostki.

Czy ilość koni mechanicznych ma wpływ na spalanie?

W przypadkach mocniejszych silników spalanie jest większe. Wiele jednak zależy od kierowcy i jego sposobu jazdy. Ma to na celu poprawienie wydajności, ograniczenie emisji CO2, a tym samym zużycia paliwa.

Pojemność silnika – podsumowanie, czyli to, co warto wiedzieć

Wiesz już, na co wpływa pojemność silnika. Przeczytaj krótkie podsumowanie na temat tej części samochodu:

  • pojemność silnika jest jednym z parametrów opisujących auto;
  • od wartości pojemności skokowej zależy moc, wysokość momentu obrotowego oraz maksymalna prędkość auta;
  • pojemność silnika wpływa na cenę OC – za większe motory możesz zapłacić nawet kilkaset złotych za składkę więcej.

Najczęściej zadawane pytania

Jak czytać pojemność silnika?

Informację o tym, jaką pojemność ma twój silnik, znajdziesz m.in. na bloku silnika (w okolicy skrzyni biegów), na pokrywie silnika, na tabliczce znamionowej pod szybą czy w bagażniku pod kołem zapasowym.

Co zależy od pojemności silnika?

Pojemność silnika to inaczej jego wielkość wyrażana w cm3 lub litrach. Od tego parametru zależy moc silnika, wysokość momentu obrotowego i prędkość maksymalna auta.

Jakie auto ma najwięcej koni?

Najwięcej koni mechanicznych ma Hennessey Venom F, który posiada silnik 6.6 V8 twin-turbo nazywany Fury (furią).

Agata Wiśniewska
Agata Wiśniewska

Pasjonatka komunikacji i dobrego contentu na temat ubezpieczeń. Od ponad 10 lat wspiera różne marki w skutecznym komunikowaniu się z otoczeniem. Jest przekonana, że o ubezpieczeniach można mówić prosto i ciekawie. Po godzinach: pochłania książki w każdej ilości i planuje kolejne podróże (backpaker to jej drugie imię ;) ). Pasjami chodzi po górach i odwiedza stare, często zrujnowane budynki, czyli … zamki wszelkiej maści.

[vc_row type=”in_container” full_screen_row_position=”middle” column_margin=”default” scene_position=”center” text_color=”dark” text_align=”left” overlay_strength=”0.3″ shape_divider_position=”bottom” bg_image_animation=”none”][vc_column column_padding=”no-extra-padding” column_padding_position=”all” background_color_opacity=”1″ background_hover_color_opacity=”1″ column_link_target=”_self” column_shadow=”none” column_border_radius=”none” width=”1/1″ tablet_width_inherit=”default” tablet_text_alignment=”default” phone_text_alignment=”default” overlay_strength=”0.3″ column_border_width=”none” column_border_style=”solid” bg_image_animation=”none”]
[/vc_column][/vc_row][vc_row type=”full_width_background” full_screen_row_position=”middle” column_margin=”default” scene_position=”center” text_color=”dark” text_align=”left” top_padding=”4%” bottom_padding=”4%” color_overlay=”rgba(69,69,255,0.15)” overlay_strength=”0.3″ shape_divider_position=”bottom” bg_image_animation=”none” shape_type=””][vc_column column_padding=”no-extra-padding” column_padding_position=”all” background_color_opacity=”1″ background_hover_color_opacity=”1″ column_link_target=”_self” column_shadow=”none” column_border_radius=”none” width=”1/1″ tablet_width_inherit=”default” tablet_text_alignment=”default” phone_text_alignment=”default” overlay_strength=”0.3″ column_border_width=”none” column_border_style=”solid” bg_image_animation=”none”][vc_row_inner column_margin=”default” text_align=”left”][vc_column_inner column_padding=”no-extra-padding” column_padding_position=”all” background_color_opacity=”1″ background_hover_color_opacity=”1″ column_shadow=”none” column_border_radius=”none” bottom_margin=”2%” column_link_target=”_self” width=”1/1″ tablet_width_inherit=”default” overlay_strength=”0.3″ column_border_width=”none” column_border_style=”solid” bg_image_animation=”none”][vc_column_text]
Poradnik dla kierowców
Praktyczne informacje o ubezpieczeniu OC/AC
[/vc_column_text][/vc_column_inner][/vc_row_inner][vc_row_inner column_margin=”default” text_align=”left”][vc_column_inner column_padding=”padding-4-percent” column_padding_position=”all” centered_text=”true” background_color_opacity=”1″ background_hover_color_opacity=”1″ column_shadow=”none” column_border_radius=”none” column_link_target=”_self” width=”1/3″ tablet_width_inherit=”default” overlay_strength=”0.3″ column_border_width=”none” column_border_style=”solid” bg_image_animation=”none”][vc_column_text css=”.vc_custom_1673606981694{margin-top: 0px !important;margin-bottom: 0px !important;}”]

Ubezpieczenie samochodu

Co obejmuje ubezpieczenie OC

[/vc_column_text][/vc_column_inner][vc_column_inner column_padding=”padding-4-percent” column_padding_position=”all” background_color_opacity=”1″ background_hover_color_opacity=”1″ column_shadow=”none” column_border_radius=”none” column_link_target=”_self” width=”1/3″ tablet_width_inherit=”default” overlay_strength=”0.3″ column_border_width=”none” column_border_style=”solid” bg_image_animation=”none”][vc_column_text css=”.vc_custom_1675167557776{margin-top: 0px !important;margin-bottom: 0px !important;}”]

Kalkulator OC

Kalkulator OC bez podawania danych

[/vc_column_text][/vc_column_inner][vc_column_inner column_padding=”padding-4-percent” column_padding_position=”all” background_color_opacity=”1″ background_hover_color_opacity=”1″ column_shadow=”none” column_border_radius=”none” column_link_target=”_self” width=”1/3″ tablet_width_inherit=”default” overlay_strength=”0.3″ column_border_width=”none” column_border_style=”solid” bg_image_animation=”none”][vc_column_text css=”.vc_custom_1677793971799{margin-top: 0px !important;margin-bottom: 0px !important;}”]

Pozostałe porady

Eurotax – wycena samochodu

Historia pojazdu po numerze rejestracyjnym

[/vc_column_text][/vc_column_inner][/vc_row_inner][/vc_column][/vc_row]
Test percepcji zagrożeń
Test percepcji zagrożeń Autor Weronika Cichocka Komunikacyjne
Prawo jazdy to uprawnienie, które od wielu lat jest uważane za jeden z kluczowych elementów życia współczesnego człowieka. Daje nam możliwość poruszania się samochodem, co jest często niezbędne do pracy, nauki, czy po prostu codziennego życia. Jednak zdawalność egzaminów na prawo j...
Czytaj dalej
Staycation
Staycation Autor Katarzyna Matusiak Turystyczne
W ostatnich latach pojęcie "staycation" zyskało na popularności, stając się synonimem nowoczesnego wypoczynku. Staycation, czyli wakacje spędzane w domu lub blisko miejsca zamieszkania, to alternatywa dla tradycyjnych wyjazdów, która zyskała szczególne uznanie wśród osób poszukujących...
Czytaj dalej