Agata Wiśniewska
Agata Wiśniewska
Aktualizowano: 14.07.2022 Komunikacyjne
🕐 Ten artykuł przeczytasz w 3 minut.
4.5/5 - (2 votes)

Jednym z parametrów podawanych przed producentów aut jest pojemność silnika. O co chodzi z pojemnością silnika? Dlaczego jest ważna i jak ją obliczyć?

<3
Uzupełnij tylko 2 pola i poznaj cenę OC/AC od razu!Poznaj cenę OC
X

Każdy użytkownik samochodu spotkał się określeniem pojemność skokowa silnika. Informacja na ten temat znajduje się w katalogach, instrukcjach obsługi auta, a nawet w dowodzie rejestracyjnym. Nic dziwnego, bo z podanej wartości można parę rzeczy wyczytać.

Co to jest pojemność silnika?

Pojemność silnika, inaczej zwana pojemnością skokową, jest jednym z parametrów, które opisują auto. Określa ona wielkość silnika. Wyrażana jest centymetrach sześciennych lub litrach. Stanowi sumę różnic między maksymalną a minimalną objętością każdego z cylindrów. Od pojemności zależą: moc silnika, wysokość momentu obrotowego i prędkość maksymalna auta.

Jaka jest pojemność silnika?

Z grubsza auta dzielimy na trzy kategorie ze względu na pojemność:

  • do 1399 cm³ (mała pojemność silnika)
  • 1400 cm³ – 1999 cm³ (średnia pojemność silnika)
  • 2000 cm³ i więcej (duża pojemność silnika).

Jak obliczyć pojemność silnika?

Pojemność skokową oblicza się mnożąc objętość skokową cylindra przez liczbę cylindrów w aucie. W kalkulacji można skorzystać z gotowych wzorów.  Inną opcją jest online’owy kalkulator pojemności silnika. Najczęściej wymaga on uzupełnienia trzech wartości: średnicy tłoka, skoku tłoka i liczby cylindrów.

Czytaj także: Pojemność silnika a stawka OC

Czy większa pojemność silnika jest lepsza?

Stosunek dwóch zmiennych – pojemność silnika a moc – opiera się na prostej zależności. Im wyższa pojemność tym wyższa moc, a także moment obrotowy i prędkość maksymalna auta. Czy to lepiej? Wyższy napęd zapewnia lepszą dynamikę jazdy i „sportowe” doznania za kółkiem, ale pociąga za sobą większe koszty. Samochody z dużą pojemnością są droższe przy zakupie i w eksploatacji (droższe paliwo i serwisowanie).

Pojemność silnika a OC. Pamiętaj, że wyższa pojemność silnika podnosi też składkę za OC. Różnica może nawet sięgać kilkuset złotych.

Mocny silnik może się też okazać zbytkiem, jeśli używasz auta głownie „po mieście”. W takich okolicznościach średni czy mały motor są wystarczające. Tym bardziej, że nowoczesne silniki nawet przy skromnych parametrach (1,0 l) mogą wytworzyć moc do 100 KM.

Jaka jest najlepsza moc silnika?

Na takie pytanie nie ma jednej dobrej odpowiedzi. Zależy ona od przeznaczenia auta i pozostałych parametrów technicznych. Choć warto zaznaczyć, że sama pojemność silnika nie ma już takiego znaczenia jak dawniej. Coraz częściej małe silniki są zwinne i pozwalają na sensowne osiągi mocy. Przy czym mogą się okazać bardziej przyjazne środowisku. Pomijamy elektryki, w których pojemność silnika nie jest podawana, tylko pojemność akumulatorów.

PODSUMOWANIE:

  • Pojemność silnika jest jednym z parametrów opisujących auto.
  • Od wartości pojemności skokowej zależy moc, wysokość momentu obrotowego oraz maksymalna prędkość auta.
  • Pojemność silnika wpływa na cenę OC – za większe motory możesz zapłacić nawet kilkaset złotych za składkę więcej.

Agata Wiśniewska
Agata Wiśniewska

Pasjonatka komunikacji i dobrego contentu na temat ubezpieczeń. Od ponad 10 lat wspiera różne marki w skutecznym komunikowaniu się z otoczeniem. Jest przekonana, że o ubezpieczeniach można mówić prosto i ciekawie. Po godzinach: pochłania książki w każdej ilości i planuje kolejne podróże (backpaker to jej drugie imię ;) ). Pasjami chodzi po górach i odwiedza stare, często zrujnowane budynki, czyli … zamki wszelkiej maści.

ubezpieczenie domu od pożaru
Ubezpieczenie domu od pożaru Autor Agata Wiśniewska Nieruchomości
Ogień jest jednym z najczęstszych zagrożeń dla nieruchomości. Chwila nieuwagi wystarczy, by twój dobytek poszedł z dymem. Nie zawsze można uniknąć nieszczęścia, ale można uchronić się przed znaczącą startą finansową. W takich przypadkach pomaga ubezpieczenie domu od pożaru. Co da...
Czytaj dalej
system e-toll
System e-TOLL Autor Dorota Bajorek Komunikacyjne
1 października 2021 roku zakończyła się era systemu via-Toll na polskich drogach. Systematycznie i etapami zastąpił poprzednie rozwiązanie zupełnie nowy system opłat drogowych czyli system e-TOLL. Jakie korzyści niesie on ze sobą? Jak działa ten system? Kto korzysta z tego rozwiązania? ...
Czytaj dalej