Dorota Bajorek
Dorota Bajorek
Aktualizowano: 07.06.2023 Komunikacyjne
🕐 Ten artykuł przeczytasz w 10 minut.
4.5/5 - (40 votes)

Zakup samochodu to zawsze ogromna radość. Ale i także sporo formalności do załatwienia, w tym zarejestrowanie auta na siebie. Uwaga! Nie możesz się zagapić, bo masz na to tylko 30 dni od podpisania umowy. A co się stanie, jeśli w tym terminie nie zjawisz się w wydziale komunikacji? Otóż czeka cię kara za nieprzerejestrowanie samochodu. Co to konkretnie oznacza? O jakiej kwocie mowa? Poznaj szczegóły.

<3
Uzupełnij tylko 2 pola i poznaj cenę OC/AC od razu!Poznaj cenę OC
X

Rejestracja samochodu – jakie formalności cię czekają?

Kiedy już doszło do transakcji i samochód jest naprawdę twój, pozostało już niewiele do pełni szczęścia. Jeśli auto kupione zostało od osoby fizycznej, trzeba jeszcze po drodze zapłacić podatek od sprzedaży samochodu. Za auto z drugiej ręki zapłacisz kwotę w wysokości 2% od wartości kupionego samochodu.

Czytaj także:

Czy trzeba przerejestrować samochód
Rejestracja pojazdu

A potem pozostaje już tylko zgłoszenie nabycia i rejestracja pojazdu we właściwym do tego, czyli zgodnym z miejscem zameldowania właściciela wydziale komunikacji. Po zarejestrowaniu lub przerejestrowaniu na siebie będziesz się już mógł cieszyć nowym nabytkiem.

Jeśli nie dopełnisz tej formalności w odpowiednim czasie, czeka cię kara za nieprzerejestrowanie samochodu.

Czego potrzebujesz do przerejestrowania samochodu?

Jesteś już właścicielem używanego samochodu. Teraz nadszedł czas na jego przerejestrowanie w wydziale komunikacji. Jako nabywca pojazdu musisz przedstawić w tym celu:

 • wniosek o rejestrację pojazdu, który jest dostępny w wydziałach komunikacji lub na stronach internetowych urzędów
 • dotychczasowy dowód rejestracyjny z informacją o ważnym badaniem technicznym
 • dowód własności pojazdu czyli albo fakturę VAT albo umowę kupna sprzedaży
 • kartę pojazdu, jeżeli była wydana dla danego pojazdu
 • dotychczasowe tablice rejestracyjne
 • dokument tożsamości nowego właściciela albo odpis z KRS, w przypadku gdy auto będzie rejestrowane na firmę
 • aktualną polisę OC do wglądu.

Kupiłeś auto z zagranicy?

Jeśli twoje serce podbiło jakieś auto dostępne w Niemczech czy Holandii, też nie ma żadnego problemu. Sprowadzasz i rejestrujesz w urzędzie, tylko musisz pamiętać o dodatkowych formalnościach. Mianowicie oprócz wszystkich powyższych dokumentów i to najczęściej tłumaczonych dodatkowo na język polski, musisz mieć przy sobie i przedstawić:

 • potwierdzenie opłacenia akcyzy
 • dokument potwierdzający odprawę celną.

Bez względu na to, czy auto pochodzi z naszego rynku, czy właśnie przyjechało do Polski, po pierwszej wizycie w urzędzie otrzymasz pozwolenie czasowe na 30 dni.

W trakcie miesiąca od rejestracji odbierasz twardy dowód i stajesz się w świetle prawa pełnoprawnym właścicielem pojazdu.

Ile masz czasu na przerejestrowanie pojazdu?

Czas pandemii namieszał nieco w terminach. Na początku 2019 roku pojawiły się nowe przepisy, które wyraźnie regulowały terminy związane z przerejestrowaniem pojazdu. Wprowadziły na załatwienie tej formalności nieprzekraczalny termin 30 dni. Ale weszły one w życie w bardzo słabym terminie, bo od 1 stycznia 2020 roku.

Co się więc okazało? Że przepisy obowiązywały raptem kilka tygodni, a następnie urzędy zamknięto ze względu na pandemię.

Wówczas, aby pójść na rękę kierowcom, wydłużono ten termin aż do 180 dni. Z jednej strony było to bardzo potrzebne rozwiązanie, bo załatwianie czegokolwiek w urzędach okazywało się bardzo trudne albo wręcz niemożliwe. Z drugiej strony rozleniwiło to wielu nowych właścicieli pojazdów i trudno było się znów przestawić na krótszy termin.

Termin przerejestrowania pojazdu 2022

Uwaga – od 1 stycznia 2021 roku wrócił 30–dniowy termin dotyczący przerejestrowania pojazdu. Zniesione zostały tymczasowe przepisy wydłużające możliwość załatwiania spraw urzędowych, choć właściciele aut narzekają. Nadal można napotkać na trudności w załatwianiu spraw w urzędach, na przykład na wizytę trzeba umawiać się telefonicznie lub rezerwować terminy przez Internet, a te znikają po 10 minutach od udostępnienia.

A 30 dni mija bardzo szybko. Dlatego musisz naprawdę bardzo uważać i pilnować się, by na pewno zdążyć i nie doprowadzić do tego, by groziła ci kara za nieprzerejestrowanie samochodu.

Pamiętaj – na przerejestrowanie zakupionego pojazdu masz tylko 30 dni.

30 dni na rejestrację

Od jakiego momentu upływają dni i liczy się termin 30 dni, o których mowa w nowelizacji? W zależności od okoliczności nabycia pojazdu chodzi o dzień:

 • kupna nowego auta z salonu
 • zakupu pojazdu zarejestrowanego na terytorium Rzeczypospolitej polskiej czyli używanego auta z rynku wtórnego
 • dopuszczenia przez organ Służby Celno-Skarbowej do obrotu pojazdu sprowadzonego z terytorium państwa niebędącego członkiem UE
 • sprowadzenia pojazdu na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej z terytorium państwa członkowskiego UE.

Od tego momentu włącza się zegar i trzeba uważać, by zmieścić się w wyznaczonym czasie.

Ile zapłacisz za przerejestrowanie pojazdu?  

Jakakolwiek kalkulacja, że zaoszczędzisz, bo nie zarejestrujesz auta, kompletnie nie ma sensu. Kara za nieprzerejestrowanie samochodu może być na tyle wysoka, że od razu wybija z głowy takie pomysły. Ile więc zapłacisz za przerejestrowanie samochodu? Całkowity koszt, który poniesiesz za tę formalność to 180,50 zł. Co konkretnie składa się na tę sumę? Oto lista poszczególnych opłat: 

 • pozwolenie czasowe na 30 dni – 13,50 zł
 • dowód rejestracyjny – 54 zł
 • znaki legalizacyjne – 12,50 zł
 • nalepka kontrolna – 18,50 zł
 • tablice rejestracyjne – 80 zł
 • opłata ewidencyjna – 2 zł.

Kara za nieprzerejestrowanie samochodu

Co prawda w naszym kraju od dawna istniał obowiązek informowania starosty o zakupie czy sprzedaży samochodu. Był to jednak martwy przepis i nie przez wszystkich był respektowany. A dlaczego? Bo w praktyce nie groziła za to żadna kara.

Dopiero Komisja Europejska wymogła na Polsce nowe rozwiązania przede wszystkim ze względu na to, że rodacy niechętnie zgłaszali wycofanie pojazdów z eksploatacji.

Z tego powodu oberwie się właścicielom nie tylko przy okazji unikania wyrejestrowania, ale też przerejestrowania samochodów i innych pojazdów. Nowe przepisy mają więc na celu zmotywować właścicieli pojazdów do przestrzegania przepisów dotyczących rejestracji.

Ile wynosi kara za nieprzerejestrowanie samochodu?

Teraz już całkiem na poważnie możesz spodziewać się, że jeśli nie zgłosisz zbycia lub nabycia auta w odpowiednim do tego terminie 30 dni, będziesz musieć zapłacić karę. Nowe przepisy obowiązują od 1 stycznia 2020 roku i były tylko na parę miesięcy anulowane z powodu pandemii. Obecnie od 1 stycznia 2021 roku są już obowiązującym prawem. Kara za nieprzerejestrowanie samochodu to niebagatelna suma. Jeśli ktoś chce uniknąć wydatków przy okazji rejestracji auta, musi mieć świadomość, że unikanie formalności się nie opłaca. Wspomniana wyżej suma 180,50 zł za rejestrację to niewielka kwota w porównaniu z wysokością możliwej grzywny.

Jeśli jako nabywca pojazdu nie zgłosisz tego w ciągu 30 dni do wydziału komunikacji, grozi ci kara od 200 do nawet 1000 zł.

Wynika ona z art. 140mb ustawy Prawo o ruchu drogowym. To przemawia do wyobraźni. Karę za niedopełnienie obowiązku nakłada starosta, a jej wysokość ma charakter uznaniowy. Oznacza to, że w zależności od okoliczności, starosta decyduje o konkretnej wysokości grzywny za brak przerejestrowania pojazdu.

Kara za nieprzerejestrowanie samochodu może zostać nałożona zarówno na osobę fizyczną, jak i firmę – to nowość wynikająca z nowelizacji przepisów.

Zgłoszenie nabycia pojazdu online

Znacznym ułatwieniem, by uniknąć kary, jest w tym momencie możliwość zgłoszenia zbycia lub nabycia pojazdu online. Aby dokonać tej formalności przez Internet, potrzebujesz profilu zaufanego, dzięki któremu potwierdzisz swoją tożsamość. Jeśli już masz założony, wystarczy na stronie gov.pl wykonać kilka kroków. Oto one:

 • zaloguj się i wybierz Usługi dla obywatela, a tam Zgłoś zbycie lub nabycie pojazdu, na przykład sprzedaż, kupno, darowiznę (usługa online) – wybierz odpowiednią opcję
 • w odpowiedniej e-usłudze kliknij przycisk Wyślij zgłoszenie
 • wpisz i dołącz skan dokumentu potwierdzający nabycie lub zbycie pojazdu
 • uzupełnij lub sprawdź dane swoje i zbywcy lub nabywcy
 • zaadresuj formularz do odpowiedniego wydziału komunikacji
 • podpisz profilem zaufanym i wyślij.

Pamiętaj o aktualnym OC!

W momencie, kiedy załatwiasz przerejestrowanie pojazdu na siebie, musisz okazać aktualną polisę OC. Jest to jeden z wymaganych dokumentów przy dopełnianiu tej formalności. To na tobie jako nabywcy od tej pory ciąży obowiązek dbania o ważność ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej. Musisz więc mieć świadomość kilku kwestii z tym związanych. Po pierwsze kara za brak aktualnej polisy jest bardzo wysoka.

W przypadku auta osobowego za przerwę w OC do 3 dni grozi 1120 zł, ale powyżej 14 dni to aż 5600 zł. Po drugie otrzymujesz od zbywcy polisę OC. Możesz wtedy zdecydować się na jedną z dwóch dróg. Jedną z nich jest wypowiedzenie polisy zbywcy i zakupienie nowej na swoich zasadach. Jednak spokojnie możesz też korzystać z OC zbywcy aż do końca trwania umowy.

Pamiętaj, że możesz być poproszony o dopłacenie pewnej sumy, ponieważ ubezpieczyciel na pewno dokona rekalkulacji.

I ważna sprawa – OC po zbywcy nie wznowi się automatycznie, więc przed jego wygaśnięciem musisz podpisać własną umowę.

PODSUMOWANIE:

 • Przerejestrowanie pojazdu na nowego właściciela jest prawnym obowiązkiem nabywcy.
 • Formalności dopełnia się we właściwym do tego czyli zgodnym z miejscem zameldowania nabywcy wydziale komunikacji na podstawie wniosku o rejestrację i dołączonych do niego dokumentów.
 • Na przerejestrowanie samochodu od 1 stycznie 2021 roku masz tylko 30 dni od dnia jego zakupu czyli zawarcia umowy kupna sprzedaży.
 • Za niedopełnienie obowiązku przerejestrowania samochodu przez osobę fizyczną lub firmę w ciągu 30 dni od zakupu starosta nakłada karę finansową w wysokości od 200 do 1000 zł.
 • Nabycie i zbycie pojazdu można zgłosić online przez profil zaufany na stronie gov.pl.
 • W czasie przerejestrowania pojazdu trzeba przedstawić aktualną polisę OC, a potem dbać o aktualne ubezpieczenie samochodu.

Dorota Bajorek
Dorota Bajorek

Absolwentka Uniwersytetu Jagiellońskiego, autorka tekstów w Internecie. Dzięki pisaniu łączy przyjemne z pożytecznym. Miłośniczka natury, dobrej książki i sudoku.

Dołącz do dyskusji

 • Magda pisze:

  Uściślijmy, od momentu zakupu pojazdu mam 30 dni na zawiadomienie Starostwa o tym fakcie, czy na przerejestrowanie? Bo to dwie różne kwestie. W pierwszej tylko składam oświadczenie, w drugiej dostaję tablice i nowy dowód.
  Zawiadamiam że kupiłam, ale przerejstrowac mogę później?
  Czy mimo zawiadomienia że kupiłam w terminie 30 dni, nadal muszę również w tym terminie przerejestrować?
  Proszę o jednoznaczną odpowiedź

 • Pedro pisze:

  Do Magdy: w teorii masz 30 dni zarówno na przerejestrowanie jak i powiadomienie organu o nabyciu. W praktyce – kara administracyjna grozi tylko za spóźnienie się z tym drugim. Jeśli spóźnisz się z przerejestrowaniem, to… nic się nie wydarzy. Nie dostaniesz kary, nikt ci nie odmówi rejestracji. Ale od 1 stycznia przepisy się zmieniają.

 • Dorota pisze:

  O zbyciu nie zawiadomisz online, jeśli nowonabywca wcześniej pojazd zarejestruje!

 • Dominika pisze:

  Jeśli osoba nie żyje ponad dwa lata i po tym czasie znalezione zostały dokumenty darowizny pojazdu na inną osobę czy osoba obdarowana ponosi wysoką karę za nie przerejestrowanie pojazdu?

Budowa DK9
Budowa DK9 Autor Weronika Cichocka Komunikacyjne
GDDKiA zapowiedziała budowę nowego odcinka drogi krajowej DK9, który będzie kluczowym elementem poprawy ruchu na osi północ-południe w okolicach Rzeszowa. Ten imponujący fragment trasy rozciągnie się na 60 kilometrów, stanowiąc znaczący krok w ułatwieniu podróży dla kierowców w tym...
Czytaj dalej
Które auta mogą jeździć na E10
Które auta mogą jeździć na E10? Autor Weronika Cichocka Komunikacyjne
Od 1 stycznia 2024 roku, polskie stacje paliw wprowadzają rewolucyjną zmianę - benzynę silnikową 95-oktanową zawierającą do 10% biokomponentów, znaną jako E10. Ta przełomowa inicjatywa zastąpi obecną benzynę E5 o tej samej liczbie oktanowej. Co to oznacza dla kierowców i jak wpłynie...
Czytaj dalej