30/04/2020 29 października, 2021 Komunikacyjne
Ten artykuł przeczytasz w 6 minut.

Od 1 stycznia 2020 roku obowiązują nowe zasady dotyczące rejestracji aut. Właściciel auta ma 30 dni na przerejestrowanie samochodu lub zgłoszenie sprzedaży pojazdu. W przypadku przekroczenia tego terminu posiadacz auta zapłaci karę – od 200 do nawet 1000 zł. 

<3
Uzupełnij tylko 2 pola i poznaj cenę OC/AC od razu!Poznaj cenę OC
X

Zmianę przepisów wymusiły dwie okoliczności. Po pierwsze, brak sankcji za niedotrzymanie terminów rejestracji auta powodował, że wiele osób nie przestrzegało tego obowiązku. Po drugie, ustawodawcy zależało na wyeliminowaniu ze statystyk tzw. samochodów-duchów. Chodzi o pojazdy, które zostały wycofane z ruchu, ale fakt ten nigdzie nie został zgłoszony. Od teraz, przerejestrowanie samochodu to obowiązek, którego niedopełnienie będzie wiązało się z faktycznymi karami.

Przerejestrowanie samochodu – czy trzeba? Jaki jest termin na zgłoszenie zmiany właściciela?

Niezależnie, czy chcemy zarejestrować samochód sprowadzony z zagranicy czy też kupiony w Polsce – zasady, kto może to zrobić, są wspólne. Zrobić to powinien właściciel auta. Jeśli jest ich kilku, wszyscy muszą stawić się w urzędzie. Rejestrację może też załatwić pełnomocnik lub, w przypadku aut firmowych, przedstawiciel firmy. Na przerejestrowanie samochodu mamy 30 dni od zakupu auta. 

Właściwym miejscem rejestracji auta jest wydział komunikacji (WK) w:

 • urzędzie starostwa powiatowego,
 • urzędzie miasta (dotyczy miast na prawie powiatu),
 • urzędzie dzielnicy (dotyczy Warszawy).

Ważne, by przerejestrowanie samochodu odbyło się w urzędzie zgodnym z miejscem zamieszkania lub siedzibą firmy. 

Wymagane dokumenty do rejestracji samochodu

Zestaw dokumentów wymagany do przerejestrowania samochodu jest różny w zależności od tego, czy chodzi o pojazd kupiony w Polsce czy sprowadzony z zagranicy. W drugim przypadku istnieje rozbieżność pomiędzy wymaganymi dokumentami, jeśli auto zostało sprowadzone z państwa członkowskiego UE, czy też spoza terytorium wspólnoty.

Przerejestrowanie samochodu kupionego w Polsce. Lista dokumentów:

 1. Wniosek o rejestrację pojazdu  
 2. Potwierdzenie własności pojazdu (np. umowa kupna/sprzedaży, faktura VAT)
 3. Dowód rejestracyjny 
 4. Dokument poświadczający ważne badanie techniczne (gdy nie ma aktualnego wpisu w dowodzie rejestracyjnym)
 5. Dotychczasowe tablice rejestracyjne auta
 6. Karta pojazdu (w przypadku, gdy była wydana)
 7. Potwierdzenie opłat

Przerejestrowanie samochodu sprowadzonego z UE. Lista dokumentów:

 1. Wniosek o rejestrację pojazdu  
 2. Potwierdzenie własności pojazdu (np. umowa kupna/sprzedaży, faktura VAT)
 3. Dowód rejestracyjny 
 4. Dokument poświadczający ważne badanie techniczne (gdy nie ma aktualnego wpisu w dowodzie rejestracyjnym)
 5. Dokumenty akcyzowe (potwierdzenie zapłaty akcyzy za auto w Polsce) – dotyczy tylko samochodów osobowych i czterokołowych
 6. Dotychczasowe tablice rejestracyjne auta (lub twoje oświadczenie, że pojazd nie ma tablic lub są one zwrócone w kraju, z które pochodzi samochód)
 7. Karta pojazdu (w przypadku, gdy była wydana)
 8. Potwierdzenie tzw. opłaty recyklingowej (jeśli pojazd był sprowadzony przed 1 stycznia 2016 r. i jest rejestrowany po raz pierwszy w Polsce)
 9. Potwierdzenie opłat

Przerejestrowanie samochodu sprowadzonego spoza UE. Lista dokumentów:

 1. Wniosek o rejestrację pojazdu  
 2. Potwierdzenie własności pojazdu (np. umowa kupna/sprzedaży, faktura VAT)
 3. Dowód rejestracyjny 
 4. Dokument poświadczający ważne badanie techniczne (gdy nie ma aktualnego wpisu w dowodzie rejestracyjnym)
 5. Dotychczasowe tablice rejestracyjne auta (lub twoje oświadczenie, że pojazd nie ma tablic lub są one zwrócone w kraju, z które pochodzi samochód)
 6. Karta pojazdu (w przypadku, gdy była wydana)
 7. Dowód odprawy celnej
 8. Potwierdzenie tzw. opłaty recyklingowej (jeśli pojazd był sprowadzony przed 1 stycznia 2016 r. i jest rejestrowany po raz pierwszy w Polsce)
 9. Potwierdzenie opłat

Ważne: składamy tylko oryginały dokumentów. Przedstawienie kopii spowoduje odmowę rejestracji samochodu. W przypadku dokumentów w języku obcym, dołącz tłumaczenie. Nie musisz tłumaczyć dowodu rejestracyjnego wydanego na terenie UE.

Mamy trzy możliwości złożenia dokumentów potrzebnych do przerejestrowania samochodu:

 • osobiście w urzędzie
 • pocztą
 • internetowo (w tym przypadku warto sprawdzić, na stronie danego urzędu czy umożliwia on obsługę wniosku rejestracyjnego online) 

Ile kosztuje przerejestrowanie samochodu?

Niezależnie od miejsca kupienia auta, przerejestrowanie samochodu będzie kosztowało zawsze tyle samo. Płatności możemy zrealizować na miejscu w urzędzie lub przelewem na wskazane przez WK konto. Wszelkie płatności musimy dokonać przed zgłoszeniem się do urzędu z wnioskiem o przerejestrowanie samochodu.

To warto wiedzieć: nie musimy zmieniać tablic rejestracyjnych, jeśli przerejestrowanie samochodu odbywa się w tym samym powiecie, w którym wydane były stare tablice. Tym samym odpada nam opłata za nowe tablice.

Jaki jest koszt przerejestrowania samochodu?

Rodzaj opłaty Wysokość opłaty  
dowód rejestracyjny, znaki legalizacyjne i nalepka na szybę 85 zł 
czasowe pozwolenie 13,50 zł 
tablice rejestracyjne (2 sztuki) – samochód 80 zł 
tablice rejestracyjne (1 sztuka) – motocykl  40 z
tablice rejestracyjne (1 sztuka) – motorowerowe 30 zł
tablice rejestracyjne (1 sztuka) – indywidualne  1000 zł 
karta pojazdu  75 zł
opłata ewidencyjna płatna oddzielnie za: wydanie dowodu, czasowego pozwolenia, tablic rejestracyjnych, nalepki kontrolnej, karty pojazdu  50 gr

Rejestracja auta czasowa i właściwa

Przerejestrowanie samochodu odbywa się dwuetapowo. W pierwszym kroku pojazd rejestrowany jest na określony czas – 30 dni kalendarzowych. Kierowca może w tym czasie poruszać się autem na podstawie czasowego pozwolenia, tymczasowych tablic i tymczasowej nalepki kontrolnej (wydawane w urzędzie przy składaniu wniosku).

W ciągu 30 dni powinno dojść do właściwego przerejestrowania samochodu. Zazwyczaj właściciel auta dostaje taką informację z urzędu wraz z zaproszeniem po odbiór wymaganych dokumentów. Jeśli jednak w ciągu 30 dni samochód nie zostanie przerejestrowany, musimy zgłosić się do WK z wnioskiem o przedłużenie czasowej rejestracji na kolejne 14 dni. 

Ważne: jeśli minie nam termin czasowej rejestracji, a nadal nie mamy właściwej rejestracji auta, nie możemy poruszać się samochodem po polskich drogach.

PODSUMOWANIE:

 1. Od 1 stycznia 2020 roku zostały wprowadzone kary za przekroczenie obowiązkowego terminu 30 dni na przerejestrowanie samochodu. Kary wynoszą od 200 do 1000 zł. 
 2. Nie musimy zmieniać tablic rejestracyjnych, jeśli przerejestrowanie samochodu odbywa się w tym samym powiecie, w którym wydane były stare tablice.  
 3. Do wydziału komunikacji dostarczamy oryginały dokumentów. W przypadku dokumentów w języku obcym, musimy dołączyć też tłumaczenie. 
 4. Urząd ma 30 dni na przerejestrowanie samochodu.
Agata Wiśniewska

Agata Wiśniewska

Pasjonatka komunikacji i dobrego contentu na temat ubezpieczeń. Od ponad 10 lat wspiera różne marki w skutecznym komunikowaniu się z otoczeniem. Jest przekonana, że o ubezpieczeniach można mówić prosto i ciekawie. Po godzinach: pochłania książki w każdej ilości i planuje kolejne podróże (backpaker to jej drugie imię ;) ). Pasjami chodzi po górach i odwiedza stare, często zrujnowane budynki, czyli … zamki wszelkiej maści.