Anna Rychlewicz
Anna Rychlewicz
Aktualizowano: 07.06.2023 Komunikacyjne
🕐 Ten artykuł przeczytasz w 10 minut.
2/5 - (7 votes)

Kupujesz samochód z drugiej ręki czy decydujesz się na auto prosto z salonu? Niezależnie od decyzji, spoczywa na Tobie obowiązek zarejestrowania pojazdu w urzędzie. Wiedza, jaki jest rodzaj pojazdu i jego przeznaczenie, będzie absolutnie niezbędna do wypełnienia wniosku. Jeśli z kolei zdecydowałeś się na zakup samochodu z kratką i będziesz chciał zarejestrować go jako pojazd osobowy, konieczne będzie wprowadzenie pewnych zmian zarówno technicznych, jak i prawnych. 

<3
Uzupełnij tylko 2 pola i poznaj cenę OC/AC od razu!Poznaj cenę OC
X

Co to jest rodzaj pojazdu i przeznaczenie?

Rejestracja samochodu jest procedurą niezbędną do dopuszczenia pojazdu do ruchu drogowego. Jedną z podstawowych informacji, jaką będziemy musieli podać we wniosku o rejestrację pojazdu, będzie sam rodzaj pojazdu i przeznaczenie. Zacznijmy jednak od początku…

Samochód samochodowi nierówny, a klasyfikacja pojazdów na auta osobowe, samochody ciężarowe czy motocykle, to zdecydowanie za mało. Warto poznać więc podstawowe informacje dotyczące podrodzajów pojazdów, których pełna klasyfikacja została dołączona do Rozporządzenia Ministra Infrastruktury. Według powyższego dokumentu, wyróżniamy następujące rodzaje i podrodzaje samochodów: 

Rodzaj pojazdu – samochód osobowy 

 Wyróżnia się dziewięć podrodzajów samochodów osobowych, których kategorią homologacyjną jest M1. 

Samochód osobowy sedanM1
hatchback
kombi
coupe
kabriolet
wielozadaniowy
van
terenowy
inny 

Rodzaj pojazdu – autobus 

Kategorie homologacyjne dla autobusów to M2 i M3. Spośród tego rodzaju wyróżnia się pięć podrodzajów: 

AutobusmiejskiM2, M3
międzymiastowy
turystyczny
szkolny
inny

Rodzaj pojazdu – motocykl

Według klasyfikacji pojazdów wyróżnia się trzy podrodzaje motocykli. Podobnie jest z ich kategoriami homologacyjnymi – tutaj z kolei możemy wyróżnić kategorię L3e, L4e, L5e. 

MotocyklosobowyL3e, L4e, L5e
ciężarowy
inny

Rodzaj pojazdu – samochód ciężarowy 

Każdy samochód ciężarowy, aby został dopuszczony do ruchu, musi przejść proces homologacji. Pojazdy te mogą zostać przypisane do kategorii N1, N2 czy N3, z wśród nich wyróżnia się 12 różnych podrodzajów 

Samochód ciężarowyskrzyniaN1, N2, N3
furgon
wywrotka
pojemnik
cysterna
skrzynia/żuraw
furgon/podest
ciężarowo-osobowy
terenowy
wielozadaniowy
van
inny

Rodzaj pojazdu – ciągnik samochodowy 

Wyróżnia się trzy podrodzaje ciągników samochodowych, które mogą zostać zaliczone do jednej z trzech kategorii homologacyjnych: N1, N2 i N3. 

Ciągnik samochodowysiodłowyN1, N2, N3
balastowy
inny 

Rodzaj pojazdu – ciągnik rolniczy 

Kategorie homologacyjne dla ciągników rolniczych to między inny T1, T2, czy C1, C2, C3. Rozporządzenie uwzględnia następujące podrodzaje ciągników:

Ciągnik rolniczy kołowyT1, T2, T3, T4 (T4.1, T4.2 lub T4.3), T5, C1, C2, C3, C4 (C4.1, C4.2 lub C4.3), C5
gąsienicowy
inny 

Rodzaj pojazdu – przyczepa lekka

Dla przyczep lekkich ustalona została tylko jedna kategoria homologacyjna – O1. Wyróżniamy natomiast trzy podrodzaje przyczep lekkich: 

Przyczepa lekkaciężarowaO1
specjalna
inna

Rodzaj pojazdu – naczepa ciężarowa

Rozporządzenie uwzględnia dziewięć podrodzajów naczep ciężarowych:

Naczepa ciężarowaskrzyniaO2, O3, O4
furgon
wywrotka
pojemnik
cysterna
dłużycowa
niskopodwoziowa
wózek jednoosiowy podpierający naczepę
inna

Rodzaj pojazdu – przyczepa ciężarowa

Kategorie homologacyjne przypisane do przyczep ciężarowych to O2, O3 i O4. Z kolei podrodzaje to:

 

Przyczepa ciężarowaskrzyniaO2, O3, O4
furgon
wywrotka
pojemnik
cysterna
dłużycowa
niskopodwoziowa
inna

Rodzaj pojazdu – przyczepa ciężarowa rolnicza

Wyróżnia się osiem podrodzajów przyczep ciężarowych rolniczych. Do nich przypisane zostały kategorie homologacyjne R1, R2, R3, R4 (każda z tych kategorii z indeksem „a” lub „b”). 

Przyczepa ciężarowa rolniczaskrzyniaR1, R2, R3, R4 (każda z tych kategorii z indeksem „a” lub „b”.
furgon
wywrotka
pojemnik
cysterna
dłużycowa
niskopodwoziowa
inna

Rodzaj pojazdu – pojazd samochodowy inny 

Wyróżnia się trzy podkategorie pojazdów samochodowych innych: 

Pojazd samochodowy innyczterokołowiecL7e, L6e
czterokołowiec lekki
inny

UWAGA: W przypadku pojazdów takich jak chociażby motorower, samochód specjalny czy przyczepa specjalna, nie wyróżnia się podrodzajów pojazdu.

Rodzaj pojazdu i przeznaczenie – kiedy trzeba określić? 

Mając już wiedzę dotyczącą rodzaju pojazdów, warto pokłonić się na moment nad kwestią ich przeznaczenia. Co najważniejsze – to określa się jedynie w przypadku czterech rodzajów pojazdów. Rodzaj pojazdu i przeznaczenie przedstawia poniższa tabela: 

Podrodzaj pojazduPrzeznaczenie
furgon
  • uniwersalny,
  • izotermiczny
  • chłodnia
  • lodownia
  • przewóz mebli
  • przewóz konfekcji 
  • przewóz pieczywa
  • pocztowy
  • inny
cysterna
  • przewóz paliw płynnych
  • przewóz mleka
  • przewóz wody
  • przewóz gazów
  • inny
pojemnik
  • betoniarka
  • przewóz bitumu
  • przewóz cementu luzem
  • przewóz sypkich artykułów spożywczych 
  • asenizacyjny
  • inny
inny
  • przewóz żywego drobiu
  • przewóz żywych zwierząt
  •  przewóz kabli
  • przewóz napojów
  • przewóz elementów budowlanych
  •  przewóz kontenerów
  • przewóz pojazdów
  •  wywóz śmieci
  •  utylizacyjny
  • przewóz innych ładunków

Rodzaj pojazdu i przeznaczenie co wpisać we wniosku o rejestrację? 

Każdy kierowca wcześniej czy później stanie przed koniecznością zarejestrowania pojazdu. Choć proces ten absolutnie nie jest skomplikowany, niekiedy schody mogą pojawić się na etapie wypełniania wniosku o rejestrację. W dokumencie podać należy dane właściciela, takie jak imię i nazwisko, adres, numer PESEL czy datę urodzenia, a także nazwę organu rejestrującego oraz miejsce, datę złożenia wniosku oraz informację dotyczącą tego, czy wniosek dotyczy rejestracji pojazdu, rejestracji czasowej czy wyrejestrowania.

W dalszej części wniosku wśród obowiązkowych informacji znajduje się rodzaj pojazdu i przeznaczenie, marka, typ oraz model pojazdu, rok produkcji, dotychczasowy numer rejestracyjny (jeśli samochód był wcześniej rejestrowany), numer VIN czy numer silnika. 

Wątpliwości może budzić rubryka pt. „rodzaj pojazdu i przeznaczenie”. Tutaj warto pamiętać, że przeznaczenie – o ile klasyfikacja przewiduje przeznaczenie pojazdu – należy wpisać zgodnie z przytoczoną wyżej klasyfikacją. 

UWAGA: W przypadku samochodów osobowych podaje się jedynie podrodzaj pojazdu. 

Jak sprawdzić rodzaj pojazdu i przeznaczenie auta z drugiej ręki? 

Decydując się na zakup samochodu używanego, zarówno jego rodzaj, podrodzaj jak i przeznaczenie możemy sprawdzić za pomocą dwóch narzędzi – aplikacji mPojazd czy też dzięki zasobom usługi Historia Pojazdu

Ta pierwsza, aplikacja mPojazd, to aplikacja przygotowana przez Ministerstwo Cyfryzacji, do której dostęp mają właściciele oraz współwłaściciele sprawdzanego pojazdu, czyli ci, którzy są zarejestrowani w Centralnej Ewidencji Pojazdów. Oznacza to, że aplikacja nie zaspokoi ciekawości osób będących w posiadaniu samochodu wypożyczonego czy chociażby leasingowego. Dane dostępne w aplikacji są wiernym odzwierciedleniem wszystkich informacji zawartych w dowodzie rejestracyjnym, polisie ubezpieczenia OC oraz karcie pojazdu.

Drugim sposobem na zweryfikowanie informacji dotyczących zagadnienia “rodzaj pojazdu i przeznaczenie”, jest wspomniana wyżej Historia Pojazdu, z której – w przeciwieństwie do poprzednika – korzystać mogą wszyscy, którzy są zainteresowani danym samochodem. To właśnie dlatego, usługa ta zdaje egzamin na przykład w momencie planowanego kupna konkretnego samochodu. Dzięki niej możemy sprawdzić nie tylko, czy pojazd był kradziony, ale właśnie zweryfikować dane dotyczące podrodzajów czy przeznaczenia. Aby móc skorzystać z usługi, konieczna będzie znajomość numeru rejestracyjnego pojazdu, numeru VIN oraz daty pierwszej rejestracji. 

Zmiana przeznaczenia pojazdu – co to oznacza? 

Niegdyś szalenie popularne samochody z kratką, dziś bardzo często są jedynie wspomnieniem. Modne i pożądane były one w czasach, kiedy rejestrowano je jako samochody ciężarowe, a przedsiębiorcy mogli odliczyć VAT od zakupu paliwa, serwisowania czy wymiany części. Wszystko zmieniło się jednak wraz ze zmianą przepisów. Dziś, wbrew pozorom, nie jest tak trudno znaleźć samochód z kratką, nieco trudniejszym zadaniem będzie jednak jej demontaż. 

Co najważniejsze – właściciel auta nie może zrobić tego na własną rękę. Do zmiany przeznaczenia pojazdu nie wystarczy jedynie usunięcie kratki, a konieczne będzie wprowadzenie zmian w dowodzie rejestracyjnym. Skąd takie wymagania? Warto mieć na uwadze, że demontaż kratki w samochodzie postrzegany jest w kategoriach zmiany konstrukcyjnej w pojeździe. Co więcej – rodzaj pojazdu i przeznaczenie może mieć również wpływ na wysokość składki ubezpieczeniowej. Obowiązkiem właściciela auta będzie również poinformowanie towarzystwa o zmianie przeznaczenia pojazdu. 

Jak zmienić przeznaczenie pojazdu – krok po kroku 

Samodzielny demontaż kratki wydaje się banalnie prosty. Schody zaczynają się w momencie, gdy do głosu dochodzą przepisy. Według nich, wszelkie zmiany konstrukcyjne pojazdu powinny być przeprowadzane w miejscu do tego uprawnionym. W tym przypadku będą to podmioty świadczące usługi w zakresie konserwacji i naprawy pojazdów samochodowych. Tam też zdemontowana zostanie kratka, zamontowany dodatkowy zagłówek czy pasy bezpieczeństwa.

Następnie z zaświadczeniem dotyczącym zakresu wykonanych zmian, należy udać się do Okręgowej Stacji Kontroli Pojazdów, ponieważ każda zmiana konstrukcyjna musi zostać zatwierdzona przez wykwalifikowanego pracownika. Ostatnim krokiem prowadzącym do zmiany przeznaczenia pojazdu będzie wizyta w wydziale komunikacji i naniesienie zmian w dowodzie rejestracyjnym. Na złożenie wniosku o wydanie nowego dowodu mamy dokładnie 30 dni od momentu wykonania badania technicznego.

UWAGA: Chcąc dokonać zmian w dowodzie rejestracyjnym, konieczne będzie aktualne badanie techniczne pojazdu, zaświadczenie z Okręgowej Stacji Kontroli Pojazdów, faktura obejmująca wykonanie zmian w konstrukcji pojazdu, ubezpieczenie OC czy dowód wpłaty za wymianę dowodu rejestracyjnego. 

Podobna droga czeka także wszystkich tych, którzy zdecydują się na montaż instalacji gazowej, zmianę pojemności silnika czy chociażby przerobienie samochodu osobowego na samochód ciężarowy. 

PODSUMOWANIE:

  • Pojazdy klasyfikujemy ze względu na rodzaj, podrodzaj oraz kategorie homologacyjne. 
  • Zmiana przeznaczenia pojazdu polega na modyfikacji, w wyniku której na przykład samochód osobowy może zostać zarejestrowany jako samochód ciężarowy czy chociażby kamper.
  • Wprowadzając jakiekolwiek zmiany konstrukcyjne w pojeździe, konieczne jest wykonanie badania technicznego w Okręgowej Stacji Kontroli Pojazdów, a następnie złożenie wniosku o wydanie nowego dowodu rejestracyjnego.
  • Właściciel samochodu ma obowiązek poinformować towarzystwo ubezpieczeniowe o dokonanych zmianach, a to ma z kolei pełne prawo do przeprowadzenia rekalkulacji składki ubezpieczeniowej. 

Anna Rychlewicz
Anna Rychlewicz

Absolwentka dziennikarstwa i zarządzania mediami. Na świat patrzy przez pryzmat tego, jakimi słowami może go opisać. Nieustannie poszerza horyzonty podejmując się tematów z zakresu turystyki, językoznawstwa czy tematyki kryminalnej. Od kilku lat związana z branżą ubezpieczeń. W wolnym czasie eksploruje otoczenie czytając i prowadząc bloga.

Dołącz do dyskusji

mandat na raty
Mandat na raty Autor Katarzyna Matusiak Komunikacyjne
Mandaty drogowe są jednym z najczęstszych sposobów karania kierowców za naruszenie przepisów ruchu drogowego w Polsce. Choć większość mandatów należy opłacić w wyznaczonym terminie, wielu kierowców znajduje się w sytuacji, w której jednorazowa spłata kary stanowi duże obciążenie...
Czytaj dalej
1 ar ile to m2
1 ar – ile to m2? Autor Katarzyna Matusiak Nieruchomości
Zakup działki pod budowę domu wiąże się z koniecznością zrozumienia kluczowych pojęć, które pomogą wybrać odpowiednią wielkość terenu. Co to jest hektar? Ile metrów kwadratowych to 1 ar? Co jeszcze warto wiedzieć na temat powierzchni działki przeznaczonej na budowę domu? Poniżej...
Czytaj dalej