Anna Rychlewicz
Anna Rychlewicz
Aktualizowano: 15.03.2022 Komunikacyjne
🕐 Ten artykuł przeczytasz w 10 minut.
Rate this post

Wiele dni poszukiwań wymarzonych czterech kółek. W końcu trafiasz na auto, które idealnie odpowiada Twoim oczekiwaniom. Póki co, możesz tylko cieszyć oko. Jeśli chcesz legalnie poruszać się nowym nabytkiem, prócz kupna obowiązkowego ubezpieczenia OC, czeka Cię jeszcze jeden wydatek – obowiązkowy! Zatem, ile kosztuje rejestracja samochodu?

<3
Uzupełnij tylko 2 pola i poznaj cenę OC/AC od razu!Poznaj cenę OC
X

Znalazłeś samochód swoich marzeń. Dobiłeś targu i Twój nowy nabytek dumnie prezentuje się na parkingu. Po zakupie samochodu musisz jednak dopełnić jeszcze kilku obowiązków. Jednym z nich będzie rejestracja samochodu we właściwym wydziale komunikacji. O czym powinieneś wiedzieć zanim się do niego udasz? Jakie dokumenty będą Ci potrzebne i ile kosztuje rejestracja samochodu? Sprawdźmy! 

Od pasażera do właściciela – ubezpieczenie OC, podatek PCC i rejestracja auta 

Posiadanie własnego auta, to nie tylko przywileje, ale i obowiązki, z których musisz się wywiązać. Jednym z podstawowych będzie zadbanie o ubezpieczenie OC. I to właśnie tę kwestię powinieneś zweryfikować po zakupie auta w pierwszej kolejności. Dlaczego to tak istotne? Każdy dzień bez ważnej polisy odpowiedzialności cywilnej wiąże się z upłynnieniem coraz to większej kwoty z Twojego portfela. To jednak nie wszystko!

Czytaj także:

Zielone tablice
Dokumenty do przerejestrowania samochodu
Rejestracja samochodu z zagranicy

 

Kolejnym obowiązkiem, jako świeżo upieczonego właściciela auta jest podatek od kupna samochodu, czyli podatku od czynności cywilnoprawnych PCC. Ostatnim krokiem prowadzącym do legalnego i swobodnego cieszenia się nowym autem, będzie jego przerejestrowanie. Kwestię tę reguluje Prawo o ruchu drogowym, zgodnie z którym rejestracji pojazdu, na wniosek właściciela, dokonuje starosta właściwy ze względu na miejsce jego zamieszkania. 

Rejestracja samochodu krok po kroku

Kupując używany samochód jesteś zobligowany do jego przerejestrowania. W celu zarejestrowania pojazdu, musisz udać się do Wydziału Komunikacji odpowiadającego miejscu zamieszkania. Formalności oraz koszty, jakie poniesiesz w związku z tym będą różnić się w zależności od tego czy samochód zakupiony został na terenie Polski czy może sprowadzony z zagranicy. O tym, ile kosztuje rejestracja samochodu, przeczytasz poniżej. 

Proces rejestracji samochodu nie jest procesem skomplikowanym, a cała procedura nie powinna zająć więcej niż jeden dzień. Co jednak ważne – z obowiązkiem zarejestrowania auta musisz zmieścić się w określonym terminie. W przeciwnym wypadku czeka Cię kara finansowa. 

Co ważne, przerejestrowanie auta odbywa się w dwóch etapach. W pierwszym etapie samochód zostaje zarejestrowany czasowo, czyli na okres 30 dni. W tym czasie właściciel może poruszać się pojazdem na podstawie czasowego pozwolenia i tymczasowych tablic rejestracyjnych. Po 30 dniach miejsce powinno mieć właściwie zarejestrowanie pojazdu, a właściciel auta powinien dostać z urzędu informację o odbiorze gotowych tablic. Jeśli w tym czasie samochód nie zostanie przerejestrowany, kierowca nie ma prawa legalnie się nim poruszać. 

UWAGA!
Jeszcze nie tak dawno, niewywiązanie się z obowiązku zarejestrowania samochodu w określonym terminie nie skutkowało żadnymi karami. Wszystko zmieniło się jednak w 2020 roku, kiedy to w życie weszły nowe przepisy, zgodnie z którymi nieprzerejestrowanie auta w określonym terminie skutkuje karą w wysokości nawet do 1000 złotych.

Ile kosztuje rejestracja samochodu? 

Niezależnie od tego czy rejestrujemy samochód nowy czy używany, w większości przypadków cena rejestracji auta będzie taka sama. Zatem ile kosztuje rejestracja samochodu? Procedura ta to wydatek rzędu 180,50 złotych. Koszt ten obejmuje przede wszystkim opłaty za wydane druki, takie jak dowód rejestracyjny czy nalepki kontrolne, a także koszt tablic czy opłat ewidencyjnych. Największy wydatek stanowią jednak tablice rejestracyjne oraz dowód rejestracyjny: 

Tablice rejestracyjne 80,00 zł
Dowód rejestracyjny 54,00 zł
Nalepka kontrolna 18,50 zł
Pozwolenie czasowe (30 dni) 13,50 zł
Znak legalizacyjny  12,50 zł
Opłata ewidencyjna 2,00 zł 
KOSZT 180,50 zł 

Z większym wydatkiem muszą liczyć się kierowcy, którym zamarzy się indywidualna tablica rejestracyjna. W tym przypadku, do tego ile kosztuje rejestracja samochodu, należy doliczyć koszt 1000 złotych. 

Warto jednak wiedzieć, że nie zawsze konieczna będzie wymiana tablic rejestracyjnych. Sporo zaoszczędzić mogą osoby, które kupią samochód zarejestrowany w tym samym powiecie, w którym mieszkają. 

Ile kosztuje rejestracja samochodu sprowadzonego z zagranicy?

W tym przypadku dodatkowo zapłacić musimy bowiem za wydanie karty pojazdu oraz tłumaczenie dokumentów. To jednak nie wszystko! Podczas rejestracji należy przedstawić dokument poświadczający zapłacenie akcyzy.’]

Rejestracja samochodu: jakie dokumenty będą potrzebne? 

Proces zarejestrowania samochodu naprawdę nie jest skomplikowany. Chcąc maksymalnie zminimalizować stres z nim związany, warto jednak wcześniej przygotować sobie wszystkie niezbędne dokumenty, wiedzieć z jakimi kosztami wiąże się rejestracja i czego możemy się spodziewać. Wiemy już ile kosztuje rejestracja samochodu, pozostaje zatem poznać dokumenty, jakie podczas tego procesu będą niezbędne. 

Do zarejestrowania używanego samochodu będą potrzebne: 

 • wniosek o rejestrację pojazdu (dostępny na stronach internetowych urzędów lub we właściwym wydziale komunikacji),
 • dowód własności pojazdu (np. umowa kupna-sprzedaży lub faktura VAT),
 • dowód tożsamości nowego właściciela,
 • dotychczasowy dowód rejestracyjny wraz z potwierdzeniem ważnych badań technicznych,
 • karta pojazdu (jeśli wcześniej była wydana),
 • dotychczasowe tablice rejestracyjne,
 • potwierdzenie wniesienia opłat. 

Lista dokumentów, które będą koniecznie do przerejestrowania auta będzie nieco różniła się w przypadku samochodu kupionego w Polsce, a pojazdu sprowadzonego z zagranicy. W tym drugim przypadku, podczas rejestracji będziesz musiał przedłożyć także dokumenty akcyzowe. 

Jeśli chcesz zarejestrować samochodów z zagranicy, dodatkowo będziesz musiał przedstawić:

 • w przypadku auta sprowadzonego z kraju, który nie należy do Unii Europejskiej – potwierdzenie odprawy celnej lub informacja o numerze, miejscu i dacie odprawy celnej,
 • w przypadku auta sprowadzonego z kraju, który należy do Unii Europejskiej – potwierdzenie zapłaty akcyzy.

Pamiętaj, że wszystkie dokumenty muszą zostać przetłumaczone na język polski przez tłumacza przysięgłego. 

Kto może zarejestrować samochód? 

Sytuacje, kiedy auto ma na przykład dwóch właścicieli, nie należą wcale do wyjątków. Jednak w takiej sytuacji, podczas rejestracji samochodu należy pamiętać, że w urzędzie muszą stawić się wszyscy współwłaściciele pojazdu. Jeśli jeden z właścicieli nie może osobiście stawić się w urzędzie w celu rejestracji, powinien wyznaczyć swojego pełnomocnika. Ustanowienie pełnomocnictwa w przypadku najbliższej rodziny jest darmowe, jeśli jednak będzie dotyczyć ono innych osób, koniecznie będzie wniesienie dodatkowej opłaty w wysokości 17 złotych. 

Rejestracja samochodu a ubezpieczenie OC – to warto wiedzieć! 

Warto pamiętać, że sprzedający samochód pozbywa się swojego auta wraz w ważnym ubezpieczeniem OC – w momencie sprzedaży polisa przechodzi automatycznie na nowego właściciela. Nowy nabywca może korzystać z niej do czasu końca umowy, ale może też zrezygnować z ochrony w dowolnym momencie i zawrzeć umowę z innym towarzystwem. Jeśli auto nie jest ubezpieczone, powinieneś zawrzeć umowę OC najpóźniej w dniu nabycia pojazdu. 

Jeśli kupujemy samochód wraz z aktualnym ubezpieczeniem odpowiedzialności cywilnej, podczas rejestracji auta konieczne będzie okazanie takiego dokumentu. Kwestię ważności ubezpieczenia OC warto jednak zweryfikować od razu podczas zakupu. Jeśli umowa ubezpieczenia dobiegnie końca, w przypadku nowego właściciela pojazdu, nie przedłuży się ona automatycznie. Ryzyko? Każdy dzień bez ważnej ochrony wiąże się z dotkliwymi karami finansowymi. 

Rejestracja samochodu w 2022 roku – co się zmieniło? 

Zmiany dotyczące kierowców nie powinny zaskakiwać już nikogo. Co jakiś czas jesteśmy bombardowani nowymi przepisami, które jedym mają ułatwić, drugim uprzykrzyć nieco życie kierowcy. Początek roku 2022 to kolejne nowości! Tym razem w życie wchodzą nowe obostrzenia emisyjne dla producentów pojazdów. Co to oznacza dla kierowców? Nie każda nowe auto będzie można zarejestrować. 

Od 1 stycznia 2021 roku nowo rejestrowane samochody muszą spełniać restrykcyjną normę Euro 6d. Pojazdy, które będą emitowały nadmiar spalin i nie będą posiadały urządzeń monitorujących zużycie paliwa czy energii w przypadku pojazdów elektrycznych, nie zostaną dopuszczone do ruchu. Wyjątek stanowić będą jedynie pojazdy specjalne (np. przeznaczone do przewozu wózków inwalidzkich) czy samochody małych producentów, produkujących do tysiąca aut rocznie. 

Norma Euro 6d obowiązywać ma na terenie wszystkich krajów europejskich. W związku z tym można się spodziewać, że auta, które nie spełnią nowych wymagań, chętnie będą sprzedawane poza Unię. 

PODSUMOWANIE: 

 • Prawo o ruchu drogowym reguluje kwestie związane z przerejestrowaniem samochodu – nowy właściciel musi spełnić ten obowiązek w ciągu 30 dni od momentu zawarcia umowy kupna-sprzedaży. 
 • Nieprzerejestrowanie pojazdu w terminie wiąże się z karą finansową w wysokości 1000 złotych. 
 • Rejestracja samochodu to wydatek rzędu 180,50 złotych. 
 • Właściciele aut sprowadzonych z zagranicy do rachunku doliczyć muszą koszt wydania karty pojazdu oraz tłumaczenia dokumentów. 
 • Dnia 1 stycznia 2021 roku w życie weszły nowe przepisy mówiące, że nowe pojazdy, które będą emitowały nadmiar spalin i nie będą posiadały urządzeń monitorujących zużycie paliwa czy energii w przypadku pojazdów elektrycznych, nie zostaną dopuszczone do ruchu.

Anna Rychlewicz
Anna Rychlewicz

Absolwentka dziennikarstwa i zarządzania mediami. Na świat patrzy przez pryzmat tego, jakimi słowami może go opisać. Nieustannie poszerza horyzonty podejmując się tematów z zakresu turystyki, językoznawstwa czy tematyki kryminalnej. Od kilku lat związana z branżą ubezpieczeń. W wolnym czasie eksploruje otoczenie czytając i prowadząc bloga.

Dołącz do dyskusji
rozrusznik
Rozrusznik Autor Agata Wiśniewska Komunikacyjne
Rozrusznik samochodowy jest tym elementem spalinowego auta, który pozwala na uruchomienie silnika. Bez tej części odpalenie pojazdu jest bardzo trudne, choć nie niemożliwe. Jak działa rozrusznik w aucie? Po czym poznać, że uległ awarii? I co zrobić z uszkodzoną częścią? Odpowiadamy. ...
Czytaj dalej
intercooler
Intercooler Autor Agata Wiśniewska Komunikacyjne
Intercooler to po prostu chłodnica powietrza. Jeszcze w latach 90. niekoniecznie była obecny w każdym samochodzie. Teraz trudno o model, który by jej nie miał. Jak działa intercooler? I jak wpływa na moc silnika? Przekonaj się razem z nami. [bee_cta_inset style='1' header='Uzupełnij tyl...
Czytaj dalej