Anna Rychlewicz
Anna Rychlewicz
Aktualizowano: 17.07.2023 Komunikacyjne
🕐 Ten artykuł przeczytasz w 11 minut.
5/5 - (2 votes)

Wiele dni poszukiwań wymarzonych czterech kółek. W końcu trafiasz na auto, które idealnie odpowiada Twoim oczekiwaniom. Na razie, możesz tylko cieszyć oko. Jeśli chcesz legalnie poruszać się nowym nabytkiem, prócz kupna obowiązkowego ubezpieczenia OC, czeka Cię jeszcze jeden wydatek – obowiązkowy! Zatem ile kosztuje rejestracja samochodu?

<3
Uzupełnij tylko 2 pola i poznaj cenę OC/AC od razu!Poznaj cenę OC
X

Sprawdź, co musisz zrobić po zakupie nowego samochodu

Znalazłeś samochód swoich marzeń. Dobiłeś targu i Twój nowy nabytek dumnie prezentuje się na parkingu. Po zakupie samochodu musisz jednak dopełnić jeszcze kilku obowiązków. Jednym z nich będzie rejestracja samochodu we właściwym wydziale komunikacji. O czym powinieneś wiedzieć, zanim się do niego udasz? Sprawdź poniżej, jakie dokumenty są potrzebne do rejestracji i ile kosztuje rejestracja samochodu?

Od pasażera do właściciela – ubezpieczenie OC, podatek PCC i rejestracja pojazdu

Ile kosztuje rejestracja samochodu

Posiadanie własnego auta to nie tylko przywileje, ale i obowiązki, z których musisz się wywiązać. Jednym z podstawowych będzie zadbanie o ubezpieczenie OC. I to właśnie tę kwestię powinieneś zweryfikować po zakupie auta w pierwszej kolejności. Dlaczego to tak istotne? Każdy dzień bez ważnej polisy odpowiedzialności cywilnej wiąże się z upłynnieniem coraz to większej kwoty z Twojego portfela. To jednak nie wszystko!

Czytaj także:

Zielone tablice

Dokumenty do przerejestrowania samochodu

Rejestracja samochodu z zagranicy

Podatek

Kolejnym obowiązkiem, jako świeżo upieczonego właściciela auta jest podatek od kupna samochodu, czyli podatku od czynności cywilnoprawnych PCC. Ostatnim krokiem prowadzącym do legalnego i swobodnego cieszenia się nowym autem, będzie jego przerejestrowanie. Kwestię tę reguluje Prawo o ruchu drogowym, zgodnie z którym rejestracji pojazdu, na wniosek właściciela, dokonuje starosta właściwy ze względu na miejsce jego zamieszkania.

Jak wygląda rejestracja samochodu krok po kroku

Kupując używany samochód, jesteś zobligowany do jego przerejestrowania. W celu zarejestrowania pojazdu musisz udać się do wydziału komunikacji odpowiadającego miejscu zamieszkania. Formalności i koszty, jakie poniesiesz w związku z tym, będą różnić się w zależności od tego, czy samochód zakupiony został na terenie Polski, czy może sprowadzony z zagranicy. O tym, ile kosztuje rejestracja samochodu, przeczytasz poniżej.

Rejestracja samochodu osobowego – ile trwa?

Ile kosztuje rejestracja samochodu

Proces rejestracji samochodu nie jest procesem skomplikowanym, a cała procedura nie powinna zająć więcej niż jeden dzień. Co jednak ważne – z obowiązkiem zarejestrowania auta musisz zmieścić się w określonym terminie. W przeciwnym wypadku czeka Cię kara finansowa.

Co ważne, przerejestrowanie auta odbywa się w dwóch etapach. W pierwszym etapie samochód zostaje zarejestrowany czasowo, czyli na okres 30 dni. W tym czasie właściciel może poruszać się pojazdem na podstawie czasowego pozwolenia i tymczasowych tablic rejestracyjnych.

Po 30 dniach miejsce powinno mieć właściwie zarejestrowanie pojazdu, a właściciel auta powinien dostać z urzędu informację o odbiorze gotowych tablic.

Jeśli w tym czasie samochód nie zostanie przerejestrowany, kierowca nie ma prawa legalnie się nim poruszać.

Co grozi za niezarejestrowanie samochodu w terminie?

Jeszcze nie tak dawno, niewywiązanie się z obowiązku zarejestrowania samochodu w określonym terminie nie skutkowało żadnymi karami. Wszystko zmieniło się jednak w 2020 roku, kiedy to w życie weszły nowe przepisy, zgodnie z którymi niezarejestrowanie samochodu w terminie skutkuje karą w wysokości nawet do 1000 złotych.

Ile kosztuje rejestracja samochodu w 2023 roku?

Niezależnie od tego, czy rejestrujemy samochód używany, czy nowy w większości przypadków koszt rejestracji samochodu będzie taki sam. Zatem ile kosztuje rejestracja samochodu? Od 4 września 2022 roku rejestracja samochodu osobowego kosztuje tylko 161,50 zł. Koszt ten obejmuje przede wszystkim opłaty za wydane druki, takie jak dowód rejestracyjny, a także koszt tablic czy opłat ewidencyjnych. Nie trzeba już natomiast płacić za wydanie karty pojazdu. Największy wydatek w przypadku rejestracji auta stanowią jednak tablice rejestracyjne i dowód rejestracyjny:

Tablice rejestracyjne*80,00 zł
Dowód rejestracyjny54,00 zł
Nalepka kontrolna12,50 zł
Pozwolenie czasowe (30 dni)13,50 zł
Opłata ewidencyjna1,50 zł 
KOSZT161,50 zł 

*Istnieje możliwość pozostawienia dotychczasowych tablic rejestracyjnych, dzięki czemu możemy zaoszczędzić 80 złotych.

Z większym wydatkiem muszą liczyć się kierowcy, którym zamarzy się indywidualna tablica rejestracyjna. W tym przypadku, do tego ile kosztuje rejestracja samochodu, należy doliczyć koszt 1000 złotych.

Warto jednak wiedzieć, że nie zawsze konieczna będzie wymiana tablic rejestracyjnych. Sporo zaoszczędzić mogą osoby, które kupią samochód zarejestrowany w tym samym powiecie, w którym mieszkają.

Ile kosztuje rejestracja samochodu sprowadzonego z zagranicy?

W tym przypadku dodatkowo zapłacić musimy bowiem za wydanie karty pojazdu oraz tłumaczenie dokumentów. To jednak nie wszystko! Podczas rejestracji należy przedstawić dokument poświadczający zapłacenie akcyzy. Do 2022 roku byl to koszt rzędu 256 złotych, lecz wraz ze zmianami cena ta została zmniejszona do 161,50 zł.

Jakie dokumenty są potrzebne do rejestracji?

Ile kosztuje rejestracja samochodu

Proces zarejestrowania samochodu naprawdę nie jest skomplikowany. Chcąc maksymalnie zminimalizować stres z nim związany, warto jednak wcześniej przygotować sobie wszystkie niezbędne dokumenty, wiedzieć, z jakimi kosztami wiąże się rejestracja i czego możemy się spodziewać. Wiemy już, ile kosztuje rejestracja samochodu, pozostaje zatem poznać dokumenty, jakie podczas tego procesu będą niezbędne. 

Do zarejestrowania używanego samochodu będą potrzebne:

 • wniosek o rejestrację pojazdu (dostępny na stronach internetowych urzędów lub we właściwym wydziale komunikacji);
 • dowód własności pojazdu (np. umowa kupna-sprzedaży lub faktura VAT);
 • dowód tożsamości nowego właściciela;
 • dotychczasowy dowód rejestracyjny wraz z potwierdzeniem ważnych badań technicznych;
 • karta pojazdu (jeśli wcześniej była wydana);
 • dotychczasowe tablice rejestracyjne;
 • potwierdzenie wniesienia opłat.

Rejestracja samochodu z zagranicy

Lista dokumentów, które będą koniecznie do przerejestrowania auta, będzie nieco różniła się w przypadku samochodu kupionego w Polsce, a pojazdu sprowadzonego z zagranicy. W tym drugim przypadku, podczas rejestracji będziesz musiał przedłożyć także dokumenty akcyzowe.

Jeśli chcesz zarejestrować samochodów z zagranicy, dodatkowo będziesz musiał przedstawić:

 • w przypadku auta sprowadzonego z kraju, który nie należy do Unii Europejskiej – potwierdzenie odprawy celnej lub informacja o numerze, miejscu i dacie odprawy celnej,
 • w przypadku auta sprowadzonego z kraju, który należy do Unii Europejskiej – potwierdzenie zapłaty akcyzy.

Pamiętaj, że wszystkie dokumenty muszą zostać przetłumaczone na język polski przez tłumacza przysięgłego.

Opłaty za rejestrację samochodu zabytkowego

Należy się liczyć z tym, że koszty rejestracji zabytkowego samochodu są wysokie. Opłaty w przypadku wpisania pojazdu do rejestru zabytków wynoszą około 800 złotych. Do tego dochodzi koszt analizy eksperckiej, który wynosi około 500 zł.

Kto może zarejestrować samochód w urzędzie?

Sytuacje, kiedy auto ma na przykład dwóch właścicieli, nie należą wcale do wyjątków. Jednak w takiej sytuacji, podczas rejestracji samochodu należy pamiętać, że w urzędzie muszą stawić się wszyscy współwłaściciele pojazdu. Jeśli jeden z właścicieli nie może osobiście stawić się w urzędzie w celu rejestracji, powinien wyznaczyć swojego pełnomocnika. Ustanowienie pełnomocnictwa w przypadku najbliższej rodziny jest darmowe, jeśli jednak będzie dotyczyć ono innych osób, koniecznie będzie wniesienie dodatkowej opłaty w wysokości 17 złotych. 

Rejestracja nowego samochodu a ubezpieczenie OC

Warto pamiętać, że sprzedający samochód pozbywa się swojego auta wraz w ważnym ubezpieczeniem OC – w momencie sprzedaży polisa przechodzi automatycznie na nowego właściciela. Nowy nabywca może korzystać z niej do czasu końca umowy, ale może też zrezygnować z ochrony w dowolnym momencie i zawrzeć umowę z innym towarzystwem. Jeśli auto nie jest ubezpieczone, powinieneś zawrzeć umowę OC najpóźniej w dniu rejestracji pojazdu.

Jeśli kupujemy samochód wraz z aktualnym ubezpieczeniem odpowiedzialności cywilnej, podczas rejestracji auta konieczne będzie okazanie takiego dokumentu. Kwestię ważności ubezpieczenia OC warto jednak zweryfikować od razu podczas zakupu. Jeśli umowa ubezpieczenia dobiegnie końca, w przypadku nowego właściciela pojazdu, nie przedłuży się ona automatycznie. Ryzyko? Każdy dzień bez ważnej ochrony wiąże się z dotkliwymi karami finansowymi.

Rejestracja samochodu w 2022 roku – co się zmieniło?

Ile kosztuje rejestracja samochodu

Zmiany dotyczące kierowców nie powinny zaskakiwać już nikogo. Co jakiś czas jesteśmy bombardowani nowymi przepisami, które jednym mają ułatwić, drugim uprzykrzyć nieco życie kierowcy. Rok 2022 to kolejne nowości! Tym razem w życie wchodzą nowe obostrzenia emisyjne dla producentów pojazdów. Co to oznacza dla kierowców? Nie każda nowe auto będzie można zarejestrować.

Norma Euro 6d

Od 1 stycznia 2021 roku nowo rejestrowane samochody muszą spełniać restrykcyjną normę Euro 6d. Pojazdy, które będą emitowały nadmiar spalin i nie będą posiadały urządzeń monitorujących zużycie paliwa czy energii w przypadku pojazdów elektrycznych, nie zostaną dopuszczone do ruchu. Wyjątek stanowić będą jedynie pojazdy specjalne (np. przeznaczone do przewozu wózków inwalidzkich) czy samochody małych producentów, produkujących do tysiąca aut rocznie.

Norma Euro 6d obowiązywać ma na terenie wszystkich krajów europejskich. W związku z tym można się spodziewać, że auta, które nie spełnią nowych wymagań, chętnie będą sprzedawane poza Unię.

Koszt rejestracji samochodu – podsumowanie

Wiesz już, ile kosztuje rejestracja samochodu i jakie formalności są z tym związane. Przeczytaj podsumowanie, w którym zawarliśmy najważniejsze informacje na temat całkowitego kosztu rejestracji pojazdu.

 • prawo o ruchu drogowym reguluje kwestie związane z przerejestrowaniem samochodu – nowy właściciel musi spełnić ten obowiązek w ciągu 30 dni od momentu zawarcia umowy kupna-sprzedaży;
 • nieprzerejestrowanie pojazdu w terminie wiąże się z karą finansową w wysokości 1000 złotych.
 • rejestracja samochodu to wydatek rzędu 161,50 zł złotych;
 • właściciele aut sprowadzonych z zagranicy od 2022 roku również zapłacą 161,50 zł (wcześniej był to koszt wynoszący 256 złotych);
 • dnia 1 stycznia 2021 roku w życie weszły nowe przepisy mówiące, że nowe pojazdy, które będą emitowały nadmiar spalin i nie będą posiadały urządzeń monitorujących zużycie paliwa czy energii w przypadku pojazdów elektrycznych, nie zostaną dopuszczone do ruchu.

Najczęściej zadawane pytania

Ile mam czasu na zarejestrowanie samochodu?

Zgodnie z przepisami na złożenie wniosku o rejestrację samochodu masz 30 dni, licząc od dnia zawarcia umowy sprzedaży. Pamiętaj, że jeśli tego nie zrobisz, możesz zostać ukarany grzywną w wysokości do 1000 zł.

Co najpierw rejestracja samochodu czy podatek?

Z uwagi na to, że na załatwienie sprawy w urzędzie skarbowym masz tylko 14 dni od daty kupienia pojazdu, zapłać najpierw podatek. Następnie udaj się do wydziału komunikacji, gdzie załatwisz pozostałe sprawy związane z zakupem auta.

Czy da się zarejestrować samochód przez Internet?

Tak, rejestracji nowego samochodu możesz dokonać online za pomocą profilu zaufanego na platformie ePUAP.

Anna Rychlewicz
Anna Rychlewicz

Absolwentka dziennikarstwa i zarządzania mediami. Na świat patrzy przez pryzmat tego, jakimi słowami może go opisać. Nieustannie poszerza horyzonty podejmując się tematów z zakresu turystyki, językoznawstwa czy tematyki kryminalnej. Od kilku lat związana z branżą ubezpieczeń. W wolnym czasie eksploruje otoczenie czytając i prowadząc bloga.

Dołącz do dyskusji

Budowa DK9
Budowa DK9 Autor Weronika Cichocka Komunikacyjne
GDDKiA zapowiedziała budowę nowego odcinka drogi krajowej DK9, który będzie kluczowym elementem poprawy ruchu na osi północ-południe w okolicach Rzeszowa. Ten imponujący fragment trasy rozciągnie się na 60 kilometrów, stanowiąc znaczący krok w ułatwieniu podróży dla kierowców w tym...
Czytaj dalej
Które auta mogą jeździć na E10
Które auta mogą jeździć na E10? Autor Weronika Cichocka Komunikacyjne
Od 1 stycznia 2024 roku, polskie stacje paliw wprowadzają rewolucyjną zmianę - benzynę silnikową 95-oktanową zawierającą do 10% biokomponentów, znaną jako E10. Ta przełomowa inicjatywa zastąpi obecną benzynę E5 o tej samej liczbie oktanowej. Co to oznacza dla kierowców i jak wpłynie...
Czytaj dalej