Agata Wiśniewska
Agata Wiśniewska
Aktualizowano: 17.07.2023 Komunikacyjne
🕐 Ten artykuł przeczytasz w 8 minut.
5/5 - (2 votes)

Rejestracja auta w Czechach pozwala zaoszczędzić kilkadziesiąt tysięcy. Jak to możliwe? Oszczędzasz na akcyzie i możesz kupić pojazd w cenie netto. Warunkiem tego drugiego jest zarejestrowanie firmy u naszych południowych sąsiadów.

<3
Uzupełnij tylko 2 pola i poznaj cenę OC/AC od razu!Poznaj cenę OC
X

Zastanawiasz się, skąd na polskich drogach tak dużo samochodów na czeskich blachach? To dlatego, że rejestracja auta w Czechach pozwala zaoszczędzić nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych na akcyzie i podatku VAT.

Czytaj także: Winiety Czechy

Kto może zarejestrować auto w Czechach…poza obywatelami czeskimi oczywiście? Każdy, kto ma tam adres zamieszkania i tzw. pobyt tymczasowy lub stały (wymagane jest potwierdzenie o przebywaniu na terytorium Czech minimum 185 dni w roku). Drugą opcją jest posiadanie firmy zarejestrowanej w Czechach i to ona pozwala na gigantyczne oszczędności. Rejestracja auta w Czechach naprawdę się opłaca.

Skąd biorą się oszczędności?

Rejestracja auta w Czechach przynosi wymierne korzyści finansowe. Im droższe auto kupisz, tym więcej zostanie ci w kieszeni. Zysk wynika z podatków, których w Czechach nie masz lub możesz ubiegać się o ich zwrot, a które liczone są procentowo od kwoty zakupu auta.

Przede wszystkim oszczędzasz na akcyzie. U naszych południowych sąsiadów fiskus nie pobiera tej opłaty (podobnie, jak i w pozostałych krajach Unii Europejskiej). W Polsce natomiast wynosi ona 18,5 proc. od pojazdu z silnikiem powyżej 2 litrów. Natomiast jeśli masz w Czechach zarejestrowaną firmę, możesz liczyć na zwrot podatku VAT od zakupionego pojazdu. Do twojej kieszeni może więc wrócić aż 23 proc. z rachunku za samochód. Do tego możesz odliczać pełny VAT za zakup paliwa, naprawy, części zamienne itd. Czechów też nie interesuje, czy auto używasz do celów prywatnych czy służbowych. Możesz oszczędzić też na kosztach ubezpieczenia OC i AC.

Firma w Czechach – nic trudnego

Żeby realnie zaoszczędzić na czeskich blachach, trzeba zarejestrować tam firmę, która może, ale nie musi być aktywna. Działalność rejestrowana jest w ciągu 24 godzin od złożenia dokumentów w Urzędzie Miejskim. Można to zrobić przez internet. Tak jak w Polsce ten etap kończy się nadaniem numeru REGON. Z kolei NIP od tamtejszego Urzędu Skarbowego dostaniesz w ciągu 30 dni od powstania firmy.

Przeczytaj także: Narty w Czechach. Stoki, koszty, gdzie jechać?

Jeśli nie chcesz rejestrować własnej działalności w Czechach, możesz kupić udziały w tzw. firmie szufladowej (nazwa pochodzi od sposobu przechowywania dokumentów takich firm). Są to spółki wpisane do czeskiego rejestru, które nie prowadzą czynnej działalności. Kosztuje to od kilku do kilkunastu tysięcy złotych (jeśli zdecydujesz się kupić spółkę w całości).

Procedura rejestracji samochodu w Czechach

Czeski proces rejestracji auta jest podobny do polskiego (więcej o rejestracji samochodu w Polsce przeczytasz w artykule Wniosek o rejestrację pojazdu [WZÓR] ). Warunkiem rejestracji jest posiadanie ważnego badania technicznego oraz (w zależności od rodzaju samochodu) badania emisji spalin. Oba muszą być wykonane w czeskim serwisie. W dniu rejestracji twój samochód musi mieć ważne ubezpieczenie OC lub Zieloną Kartę.

 Lista dokumentów, które składasz w urzędzie przy rejestracji:

 1. Wniosek o rejestrację samochodu.
 2. Potwierdzenie pozytywnego wyniku badania technicznego lub kontroli ewidencyjnej (jeśli samochód jest nie starszy niż 4 lata) i ewentualnie badania emisji spalin.
 3. Dowód tożsamości (dla osoby fizycznej wystarczy dowód osobisty, dla osoby fizycznej prowadzącej działalność gospodarczą – zezwolenie na prowadzenie działalności gospodarczej, dla osoby prawnej – wypis z rejestru handlowego).
 4. Faktura zakupu/umowa kupna-sprzedaży.
 5. Karta pojazdu.
 6. Dowód rejestracyjny (w przypadku auta używanego).
 7. Opłacony podatek ekologiczny (jeśli nie został kiedyś opłacony, zwykle dotyczy to aut wyprodukowanych przed 2001 rokiem).

W opcji pojazdu sprowadzonego spoza Czech dodatkowo musisz mieć:

 1. Certyfikat COC (świadectwo zgodności WE).
 2. Opłaconą zaliczkę na podatek VAT w tamtejszym Urzędzie Skarbowym. Jego zwrot dostaniesz w ciągu dwóch miesięcy po złożeniu stosownego wniosku.

Miejscem, gdzie rejestrujesz swój samochód, jest Urząd Miejski, właściwy dla siedziby twojej firmy lub czeskiego adresu zamieszkania. Całość procedury trwa góra dwa dni.

Jeśli rejestracja auta w Czechach jest robiona przez pełnomocnika lub reprezentanta firmy, który nie jest właścicielem pojazdu – taka osoba musi mieć podpisane przez ciebie pełnomocnictwo.

Rejestracja auta w Czechach – opłaty

Opłata administracyjna 800 CZK
Kontrola ewidencyjna (wysokość zależy od tego, czy auto jest z Czech czy sprowadzane) 300-1200 CZK
Pełne badanie techniczne (wysokość zależy od wieku auta i jego pochodzenia) 800 -2200 CZK
Badanie emisji spalin od 400 CZK

Jeśli dane auto nie spełnia norm emisji spalin, zapłacisz też podatek ekologiczny, który w zależności od kategorii pojazdu wynosi 3000 lub 5000 CZK. Chyba że w karcie pojazdu widnieje, że taka opłata została wniesiona przez poprzedniego właściciela lub za granicą (jeśli auto było sprowadzane). Bo taki podatek płaci się tylko raz od danego auta.

W kosztach rejestracji warto uwzględnić też cenę ubezpieczenia, opłaty za usługi notarialne i koszt tłumacza. Ten ostatni przyda się nie tylko przy tłumaczeniu klauzul notarialnych, ale też w kontakcie z serwisem technicznym czy urzędem.  W przypadku, gdy rejestracja auta w Czechach odbywa się wykorzystaniem usług firmy zewnętrznej, notariusza i tłumacza powinieneś mieć w cenie usługi.

Uwaga: na rynku działa sporo firm, których specjalizacją jest rejestracja aut w Czechach. Mogą też pośredniczyć w zakładaniu działalności gospodarczej, w wykupowaniu udziałów w spółkach szufladowych, rejestracji aut, ich leasingowaniu. Wystąpią też w twoim imieniu o zwrot VAT. Jeśli chcesz skorzystać z usług takiej firmy, wybierz rozważnie, bo wraz z popularnością „czeskich blach” pojawili się też naciągacze.

PODSUMOWANIE:

 1. Rejestracja auta w Czechach przebiega na podobnych zasadach do polskich.
 2. Pojazd w Czechach mogą zarejestrować te osoby, które mają tam swój adres zamieszkania w związku z tymczasowym lub stałym pobytem oraz ci, którzy mają tam zarejestrowaną firmę.
 3. Rejestracja auta w Czechach na firmę pozwala na duże oszczędności. Nie płacisz akcyzy od samochodów o silniku powyżej 2 l, możesz liczyć na pełny zwrot podatku VAT za zakup auta, a także za paliwo, części, naprawy itp.

Agata Wiśniewska
Agata Wiśniewska

Pasjonatka komunikacji i dobrego contentu na temat ubezpieczeń. Od ponad 10 lat wspiera różne marki w skutecznym komunikowaniu się z otoczeniem. Jest przekonana, że o ubezpieczeniach można mówić prosto i ciekawie. Po godzinach: pochłania książki w każdej ilości i planuje kolejne podróże (backpaker to jej drugie imię ;) ). Pasjami chodzi po górach i odwiedza stare, często zrujnowane budynki, czyli … zamki wszelkiej maści.

Dołącz do dyskusji

Budowa DK9
Budowa DK9 Autor Weronika Cichocka Komunikacyjne
GDDKiA zapowiedziała budowę nowego odcinka drogi krajowej DK9, który będzie kluczowym elementem poprawy ruchu na osi północ-południe w okolicach Rzeszowa. Ten imponujący fragment trasy rozciągnie się na 60 kilometrów, stanowiąc znaczący krok w ułatwieniu podróży dla kierowców w tym...
Czytaj dalej
Które auta mogą jeździć na E10
Które auta mogą jeździć na E10? Autor Weronika Cichocka Komunikacyjne
Od 1 stycznia 2024 roku, polskie stacje paliw wprowadzają rewolucyjną zmianę - benzynę silnikową 95-oktanową zawierającą do 10% biokomponentów, znaną jako E10. Ta przełomowa inicjatywa zastąpi obecną benzynę E5 o tej samej liczbie oktanowej. Co to oznacza dla kierowców i jak wpłynie...
Czytaj dalej