Agata Wiśniewska
Agata Wiśniewska
Aktualizowano: 14.03.2022 Zdrowotne
🕐 Ten artykuł przeczytasz w 10 minut.
Rate this post

Rezonans magnetyczny, zwany w skrócie RM lub MRI, należy do obrazowych technik diagnostycznych. Jak działa to badanie? Czy trzeba się do niego specjalnie przygotować? Ile kosztuje rezonans magnetyczny prywatnie? O tym między innymi piszemy w tym poradniku.

Rezonans magnetyczny jest stosunkowo młodym wynalazkiem diagnostycznym. Technologia została opracowana przez dwóch fizyków w latach 70. XX wieku. Natomiast do medycyny trafiła ona mniej więcej 10 lat później (w 1984 roku), gdy obrazowanie RM zaakceptowano w diagnostyce. Jednak jeszcze 30 lat temu, we wczesnych latach 90. była to rzadko wykorzystywana procedura. Do czasu.

Co to jest rezonans magnetyczny?

Obrazowanie MRI jest nieinwazyjnym, bezbolesnym i bezpiecznym badaniem. Do tego wszechstronnym, precyzyjnym i z dobrą jakością końcowego obrazu. Pozwala na ocenę stanu niemal wszystkich części ciała, między innymi tkanek miękkich, kości, elementów układu nerwowego czy „prześwietlić” poszczególne narządy. RM jest używany na przykład do diagnostyki mózgu, serca mięśni. Dobrze sobie bowiem radzi do wykrywania zmian w strukturach, które zasłonięte są kośćmi. Dodatkowo w badaniu można użyć środka cieniującego, aby prześledzić funkcjonowanie analizowanych elementów.

W przeciwieństwie do badania rentgenowskiego MRI nie opiera się na szkodliwym promieniowaniu. Technicznie rzecz biorąc procedura wykorzystuje pole magnetyczne o dużym natężeniu oraz fale radiowe. System RM tworzy magnes, cewki gradientowe, które są konieczne dla uzyskania wielopłaszczyznowego obrazu na koniec i fale radiowe. Te ostatnie po przejściu przez pole magnetyczne tworzą zjawisko rezonansu. Uzyskany sygnał komputer przekształca na trójwymiarowy, niezwykle szczegółowo obraz.

Rezonans magnetyczny wykonywany jest w specjalnej tubie zwanej klatką Faradaya. Skutecznie izoluje ona sygnały radiowe od innych, zewnętrznych fal elektromagnetycznych.

Jakie są wskazania do rezonansu magnetycznego?

Podobnie jak rentgen czy tomografia komputerowa, rezonans magnetyczny jest wszechstronnym badaniem, które obejmuje praktycznie cały nasz organizm. Pozwala ocenić w jakim stanie są nasze narządy, tkanki czy układ kostny. Wskazuje zmiany patologiczne, ale też może monitorować postęp terapii ortopedycznej lub neurochirurgicznej. Dzięki analizie przy użyciu środka cieniującego pozwala też sprawdzić funkcje poszczególnych narządów.

Najczęstsze wskazania do badania rezonansem magnetycznym to:

  • choroby układu nerwowego,
  • choroby układu kostno-stawowego,
  • choroby układu sercowo-naczyniowego,
  • patologie w obrębie tkanek miękkich,
  • choroby jamy brzusznej,
  • diagnostyka onkologiczna.

Tego typu obrazowanie świetnie radzi sobie z wykrywaniem nawet najmniejszych guzków w naszym organizmie. Dzięki swojej czułości MRI jest przydatny w diagnozowaniu większości chorób ze strony układu nerwowego, kości i stawów, szpiku kostnego, śródpiersia czy jamy brzusznej. Przykładowo pozwala wykryć choroby neurologiczne, jak m.in. udary czy guzy mózgu, stwardnienie rozsiane, choroby otępienne czy choroba Alzheimera. Rezonans magnetyczny wykorzystuje się też przy badaniu wątroby, jelit i innych narządów jamy brzusznej. Znajduje też swoje zastosowanie w diagnostyce chorób serca i układu krwionośnego. Z dużą precyzją obrazuje naczynia krwionośne, jamę serca czy mięsień sercowy i to bez podania środka cieniującego. MRI znajduje swoje zastosowanie także przy ocenie zwyrodnień stawów i kręgosłupa.

Ciekawostka: Rezonans magnetyczny być może nie zyskałby na popularności gdyby nie Robert Kagan. To on w latach 80. ubiegłego wieku zaczął popularyzować tę metodę badania ludzkiego ciała.

Jak wygląda badanie?

W dużym skrócie rezonans magnetyczny polega na skanowaniu określonej partii ciała. Pacjent kładzie się na wysuwanym stole i najczęściej wjeżdża do namagnesowanego tunelu. Zdarza się jednak rezonans magnetyczny w systemie otwartym – bez tunelu. Tego typu aparatura wykorzystywana jest przy pacjentach z otyłością, klaustrofobią lub nie mogących się położyć. Diagnosta ma natomiast dostęp do pacjenta z trzech strony z obu boków i od góry.

Podczas badania nie można się poruszać. W pozycji leżącej raczej to nie jest trudne. Są jednak pacjenci, którzy nie mogą wytrzymać bez ruchu. Dotyczy to też małych dzieci. Wtedy pacjent dostaje środki na uspokojenie. Badanie może być też wykonane w znieczuleniu ogólnym.

Rezonans magnetyczny dziecka w narkozie

Badaniu rezonansem magnetycznym towarzyszy dość charakterystyczny dźwięk jakby wirującej pralki. Może to być uciążliwe, dlatego można w trakcie procedury słuchać muzyki przez słuchawki. W tubie zazwyczaj jest też zamontowana klimatyzacja oraz dodatkowe, przytłumione oświetlenie. RM nie należy do krótkich badań, więc słuchawki z ulubioną muzyką lub audiobookiem mogą być dobrym pomysłem. Długość procesu zależy od rodzaju badania i zastosowanego aparatu. Średnio całość trwa od 10 do 30 minut albo od 30 do 90 nawet minut. Na pewno na dłuższe skanowanie muszą przygotować się pacjenci, którym robiony jest RMI z użyciem kontrastu.

Wyniki badania składają się z opisu, wydruku oraz płyty CD z obrazami. Są dostępne w ciągu kilku dni.

Jak przygotować się do rezonansu magnetycznego?

Rezonans magnetyczny nie wymaga specjalnych przygotowań. Czasami, gdy diagnoza dotyczy jamy brzusznej zlecający może zalecić lekko strawną dietę na dwa czy trzy dni przed wykonaniem badania. W przypadku rezonansu magnetycznego z użyciem środka cieniującego nie powinno się jeść na 2 godziny przed badaniem. Można za to pić. Najlepszym wyborem będzie niegazowana woda.

Leki, które przyjmujemy na stałe, zażywany bez zmian. Poinformujmy tylko o tym lekarza zlecającego badanie i diagnostę. Do RM zdejmujemy też wszelkie metalowe elementy naszego stroju. Chodzi na przykład o biżuterię, spinki, zegarek czy pasek. Na czas badania zrezygnujmy też z makijażu i lakieru do włosów. Jeśli mamy tatuaże lub metalowe elementy w naszym ciele (protezy itp.), też dajmy o tym znać osobie wykonującej badanie.

Na RM stawiamy się z dowodem osobistym i ewentualnie skierowaniem. Gdy wykonujemy rezonans magnetyczny prywatnie ten ostatni dokument nie musi być wymagany. Warto mieć też przy sobie ostatnie wyniki innych badań lub dokumentację danego schorzenia. Przy MRI z użyciem środka cieniującego wymagany jest też wynik aktualnego poziomu stężenia kreatyniny (badanie stężenia nie może być starsze niż 3 miesiące lub 7 dni u osób ze stwierdzonym zaburzeniem pracy nerek).

Przeciwskazania do MRI

Mimo że badanie jest zasadniczo nieinwazyjne, to nie każdy może je wykonać. Przeciwskazaniami do wykonania rezonansu magnetycznego jest posiadanie rozrusznika serca, pompy insulinowej czy neurostymulatora. RM może zaburzać działanie tych urządzeń, więc sprawa jest dość oczywista.

Badanie warto też skonsultować, gdy mamy inne ciała obce w naszym organizmie. Chodzi tutaj między innymi o metaliczne protezy dentystyczne, implanty ortopedyczne, metalowe szwy, wkładki wewnątrzmaciczne czy aparat ortodontyczny. A na pewno o takich elementach powinniśmy powiadomić osobę wykonująca badanie przed rozpoczęciem całej procedury.

Uważać trzeba także przy badaniu z użyciem kontrastu. Środek cieniujący może wywoływać reakcje alergiczne i mocno obciąża nerki, dlatego osoby ze schorzeniami tego narządu bezwzględnie powinny kwestię rezonansu konsultować z lekarzem. Podobne zalecenie dotyczy kobiet w pierwszym trymestrze ciąży. Mimo że sama ciąża nie jest przeciwskazaniem do wykonania MRI, to w początkowych miesiącach zaleca się unikanie tego badania.

Uwaga: jeśli mamy przeciwskazania do wykonania rezonansu lub wątpliwości, czy jest to bezpieczne dla nas badanie, zawsze uzgodnijmy to z lekarzem.

Rezonans magnetyczny prywatnie czy publicznie

Wszechstronność i dokładność rezonansu magnetycznego decyduje o wysokiej przydatności tego badania w diagnostyce i monitorowaniu procesu leczenia. RM wymaga jednak specjalnie wyposażonych pomieszczeń i odpowiedniej aparatury. I jak to bywa przy badaniach refundowanych przez NFZ – trzeba się liczyć z oczekiwaniem, czasem dość długim. Do tego w opcji „na NFZ” pacjent potrzebuje skierowania.

Dużo szybciej nam pójdzie, jeśli zdecydujemy się na rezonans magnetyczny prywatnie. Kolejki w niepublicznych placówkach są znacznie krótsze, a nawet możliwe jest wykonanie badania od ręki. Nie musimy też mieć skierowania. Kłopotem może być jednak cena, bo jak każde badanie poza NFZ, rezonans magnetyczny prywatnie kosztuje. Ile? To zależy od rodzaju badania.

Ile kosztuje rezonans magnetyczny prywatnie?

Dla tych co się zastanawiają, ile może kosztować rezonans magnetyczny głowy, klatki piersiowej czy kręgosłupa przedstawiamy tabelę z przykładowym cennikiem.

Rezonans magnetyczny prywatnie – rodzaj Przeciętna cena
RM głowy – standardowy 400-500 zł
RM głowy – przepływy 700-800 zł
RM jednego odcinka kręgosłupa (szyjnego, piersiowego, lędźwiowego, krzyżowego) 450-550 zł
RM bioder Od 600 zł
RM miednicy Od 600 zł
RM kończyny górnej (wybranej okolicy, np. dłoni, nadgarstka, łokcia, barku) 500-600 zł
RM kończyny dolnej (wybranej okolicy, np. stopy, kolana, stawu skokowego) 500-600 zł
RM dróg żółciowych 400-500 zł
RM jamy brzusznej z kontrastem 650-750 zł

Podane stawki są orientacyjne. W niektórych placówkach dodatkowo doliczane są koszty przygotowania dokumentacji czy procedur CITO. Ostateczna cena zawsze zależy od tego, gdzie wykonujemy rezonans magnetyczny prywatnie.

Rezonans magnetyczny prywatnie bez kosztów – tylko z polisą ubezpieczeniową

Czy rezonans magnetyczny prywatnie może kosztować mniej albo wcale? Oczywiście. Potrzebne jest do tego ubezpieczenie zdrowotne, które w swoim zakresie zawiera obrazowanie za pomocą RM. Dzięki np. ubezpieczeniu tego typu wykupionemu w Compensie, możemy bezpłatnie skorzystać z rezonansu magnetycznego. Ponadto zyskujemy też dostęp do innych badań i prywatnej opieki zdrowotnej. Aby wiedzieć więcej na temat możliwości polisy zdrowotnej, zapraszamy na stronę Compensa Zdrowie.

PODSUMOWANIE:

  • Rezonans magnetyczny jest powszechnym, bardzo precyzyjnym i bezbolesnym badaniem obrazowym, które pozwala na ocenę stanu praktycznie całego organizmu.
  • Obraz z rezonansu magnetycznego jest wielopłaszczyznowy, co gwarantuje dużą precyzję wykonanego badania.
  • Rezonans magnetyczny prywatnie przyspiesza czas oczekiwania na procedurę i zazwyczaj nie wymaga skierowania.
  • Koszty RM zależą od diagnozowanego obszaru i metody (z kontrastem czy bez) oraz od miejsca wykonania badania.
  • Jeśli rezonans magnetyczny prywatnie robiony jest w ramach polisy zdrowotnej, cena badania nie obciąży naszej kieszeni.

Agata Wiśniewska
Agata Wiśniewska

Pasjonatka komunikacji i dobrego contentu na temat ubezpieczeń. Od ponad 10 lat wspiera różne marki w skutecznym komunikowaniu się z otoczeniem. Jest przekonana, że o ubezpieczeniach można mówić prosto i ciekawie. Po godzinach: pochłania książki w każdej ilości i planuje kolejne podróże (backpaker to jej drugie imię ;) ). Pasjami chodzi po górach i odwiedza stare, często zrujnowane budynki, czyli … zamki wszelkiej maści.

Dołącz do dyskusji

Ubezpieczenie zdrowotne studenta
Ubezpieczenie zdrowotne studenta Autor Agata Wiśniewska Zdrowotne Brak komentarzy
Zacząłeś studia i zastanawiasz się, czy masz ubezpieczenie zdrowotne NFZ? Sprawa nie zawsze oczywista. W naszym poradniku wyjaśniamy, kto cię zgłasza do ubezpieczenia NFZ. A także podpowiadamy, jak wybrać ubezpieczenie zdrowotne studenta prywatnie.  Zgodnie z przepisami prawa studenci s...
Czytaj dalej
Stomatolog na NFZ
Stomatolog na NFZ Autor Agata Wiśniewska Zdrowotne Brak komentarzy
Leczenie zębów w ramach NFZ jest możliwe, jednak zakres zabiegów w przypadku dorosłych jest ograniczony. Do tego refundacją objęte są przestarzałe materiały, które nie gwarantują odpowiedniej jakości wypełnień. Pojawia się więc pytanie - stomatolog na NFZ czy od razu wizyta prywatna...
Czytaj dalej