Agata Wiśniewska
Agata Wiśniewska
Aktualizowano: 14.03.2022 Zdrowotne
🕐 Ten artykuł przeczytasz w 12 minut.
5/5 - (2 votes)

Leczenie zębów w ramach NFZ jest możliwe, jednak zakres zabiegów w przypadku dorosłych jest ograniczony. Do tego refundacją objęte są przestarzałe materiały, które nie gwarantują odpowiedniej jakości wypełnień. Pojawia się więc pytanie – stomatolog na NFZ czy od razu wizyta prywatna?

Nie da się zaprzeczyć, że poziom polskiej stomatologii jest jednym z najlepszych na świecie. Polscy dentyści nie tylko mają wysokie kwalifikację, ale też gabinety wyposażone w nowoczesny sprzęt, a ceny dla zachodnich portfeli są atrakcyjne. Dlatego też pacjenci z Europy i nie tylko chętnie wybierają nasz kraj, by leczyć tu zęby.

Inaczej sytuacja wygląda jednak z polskiej perspektywy. Usługi prywatne są relatywnie drogie patrząc na możliwości przeciętnego portfela. Natomiast stomatolog na NFZ nie do końca jest dobrą alternatywą, bo przepisy dość mocno ograniczają dostępne usługi oraz ich jakość. Opieka dentystyczna oferowana w ramach publicznej służby zdrowia nie pozwala w pełni zadbać o stan uzębienia.

Stomatolog na NFZ – co przysługuje w ramach refundacji?

Jeśli jesteś ubezpieczony w NFZ, masz prawo do kilku gwarantowanych świadczeń w ciągu roku. Jednorazowo w ciągu 12 miesięcy przysługuje ci badanie stomatologiczne wraz higieną jamy ustnej. Częściej, bo trzy razy do roku masz prawo do kontrolnych badań dentystycznych. Ponadto w ramach refundacji w gabinecie z podpisanym kontraktem z NFZ zrobisz w ciągu roku 2 zdjęcia rentgenowskie wewnątrzustne.

Stomatolog na NFZ – jakie zabiegi wykonasz w placówce publicznej:

  • leczenie próchnicy,
  • leczenie zmian na błonie śluzowej jamy ustnej,
  • leczenie endodontyczne (kanałowe) zębów przednich u dorosłych (od jedynek do trójek),
  • leczenie kanałowe wszystkich zębów u kobiet w ciąży i dzieci,
  • znieczulenie do zabiegów,
  • skaling, czyli usuwanie złogów nazębnych (tzw. kamienia).

Uwaga: gdy wymagasz leczenia kanałowego zębów tylnych (przedtrzonowców i trzonowców), stomatolog na NFZ zaleci ci usunięcie zęba albo wizytę prywatną. I lepiej się zdecydować na tę drugą opcję, bo wyrwanie zęba, gdy ten nadaje się do leczenia nie jest dobrym pomysłem.

Na co jeszcze możesz liczyć? W ramach publicznej opieki stomatologicznej masz prawo do bezpłatnej akrylowej protezy. Warunkiem jest utrata przynajmniej 5 zębów. Raz na dwa lata możesz też za darmo naprawić lub pościelić protezę.

Co ważne, do dentysty w publicznej placówce nie potrzebujesz skierowania. To zupełnie inaczej niż w przypadku wizyt u innych lekarzy specjalistów czy w razie badań, np. rentgena, tomografii komputerowej czy zwyklej morfologii krwi. Kolejnym ułatwieniem w opcji „na NFZ” jest brak rejonizacji. Możesz wybrać dowolny gabinet dentystyczny. Ważne, by punkt miał podpisany kontrakt z Narodowym Funduszem Zdrowia.

Stomatolog na NFZ – kłopot z plombami 

Rocznie z budżetu Narodowego Funduszu Zdrowia na usługi stomatologicznie przeznacza się 2,5 proc. ogółu środków. Nie wygląda to imponująco, a co dopiero, jak przeliczymy to na złotówki. Z rachunku wychodzi bowiem, że na statystycznego Polaka przypada zaledwie 50 złotych. Szału nie ma. Taka kwota nie starcza nawet na usunięcie kamienia czy założenie najzwyklejszej plomby w prywatnym gabinecie.

Niskie kwoty refundacji przekładają się na jakość technologii, które są wykorzystywane przy leczeniu stomatologicznym. W ramach usług publicznych masz ograniczone prawo do chemoutwardzalnych (czyli tzw. białych) plomb. Stomatolog na NFZ może ci je założyć tylko na przednich zębach (od jedynek do trójek). Do wypełnienia ubytków w pozostałych zębach za darmo może ci założyć tylko amalgamat, czyli tzw. srebrną plombę. No dobrze, a co jeśli chcesz dopłacić za lepsze jakościowo wypełnienie? W ramach NFZ to niemożliwe. Albo godzisz się na standard, albo za leczenie zapłacisz według cennika prywatnego gabinetu.

Na NFZ jako dorosły nie masz też co liczyć na bezpłatne leczenie ortodontyczne oraz protetyczne poza ruchomymi protezami z akrylu.

Średnio na wizytę u dentysty w ramach NFZ czeka się od 2 tygodni do miesiąca. Zdarzają ą się jednak dłuższe, nawet 3-mesięczne kolejki. Dopóki potrzebujesz profilaktycznej, standardowej wizyty nie jest to jeszcze kłopot. Gorzej, jeśli wymagasz leczenia, a twój ząb nie boli (gdy boli, zostaniesz przyjęty tego samego dnia) Zbyt długie zwlekanie z interwencją dentysty tylko pogłębi kłopot.

Więcej daje stomatolog dziecięcy na NFZ

Gwarancję bezpłatnego leczenia zębów i szerszy  katalog usług oraz zabiegów mają dzieci i młodzież do 18. roku życia. W przypadku niepełnoletnich pacjentów usługi stomatologiczne są inaczej finansowane. I tak najmłodsi pacjenci są objęci w ramach NFZ opieką dentystyczną, która właściwie niczym się nie różni od standardu w prywatnych gabinetach.

Fundusz inwestuje przede wszystkim w profilaktykę. Refundowane jest leczenie mleczaków oraz zabiegi wspierające poprawny rozwój uzębienia. Chodzi tu o takie procedury jak: operacyjne odsłonięcie zatrzymanego zęba, resekcja wierzchołków korzeni zębów przednich oraz usunięcie zawiązków zębów, jeśli są na to wskazania ortodontyczne.

Ponadto dzieci i młodzież za darmo mają zabezpieczane lakiem szczelinowy bruzdy trzonowców:

  • jednorazowo zabezpieczane są bruzdy trzonowców pierwszych przed ukończeniem 8. roku życia,
  • raz zabezpieczane są bruzdy trzonowców drugich przed 14. rokiem życia.

Do 18. roku życia bezpłatnie wykonywane są też następujące zabiegi:

  • leczenie próchnicy,
  • leczenie chorób przyzębia,
  • leczenie zmian na błonie śluzowej jamy ustnej,
  • leczenie kanałowe wszystkich zębów,
  • znieczulenie do zabiegów,
  • lakierowanie wszystkich zębów stałych (maksymalnie raz na kwartał),
  • impregnacja zębiny zębów mlecznych,
  • kosmetyczne pokrycie niedorozwoju szkliwa w zębach stałych,
  • skaling, czyli usuwanie złogów nazębnych (tzw. kamienia).

Bezpłatny ortodonta tylko dla dzieci

Dzieci do ukończenia 12. roku życia mogą też korzystać z bezpłatnego leczenia ortodontycznego. Ale uwaga: wady zgryzu w ramach NFZ u dzieci są leczone tylko aparatami ruchomymi. Ponadto jeszcze przez rok po ukończeniu 12 lat dzieciaki mogą korzystać z darmowej opieki retencyjnej. Chodzi o utrzymanie efektów dotychczasowego leczenia oraz stabilizację uzębienia.

Jeden raz na cały proces leczenia ortodontycznego bezpłatnie jest naprawiany lub wymieniany aparat na zęby. Także jednorazowo młody pacjent może mieć zrobione darmowe zdjęcie pantomograficzne (czyli panoramiczny rentgen zębów), a także korekcyjne szlifowanie zębów. Jeśli tego typu zabiegi będą potrzebne częściej, konieczne będą pełnopłatne wizyty.

Pomoc doraźna na NFZ

Jest też coś, w czym stomatolog na NFZ nas nie zawiedzie, w przeciwieństwie do wizyty w prywatnym gabinecie. Jeśli zgłaszasz się z bólem, musisz zostać przyjęty jeszcze tego samego dnia. Jeśli ci się nie uda wejść do gabinetu w godzinach jego standardowej pracy, czyli między 8:00 a 18:00, możesz skorzystać z ostrego dyżuru stomatologicznego.

Pomoc doraźna jest oczywiście darmowa i odbywa się od 19:00 do 7:00 rano, także w dni wolne od pracy. Katalog usług ogranicza się wprawdzie do niezbędnych świadczeń. O jakie usługi co chodzi? W ramach wizyty na ostrym dyżurze stomatologicznym możesz liczyć przede wszystkich na znieczulenie: powierzchniowe miejscowe, miejscowe nasiękowe, przewodowe wewnątrzustne. Obok znieczulenia świadczeniami gwarantowanymi są między innymi:

  • badanie żywotności zęba,
  • opatrunek leczniczy w zębie mlecznym lub stałym,
  • zdjęcie rentgenowskie zęba,
  • czasowe wypełnienie kanału,
  • płukanie kieszonki dziąsłowej,
  • aplikacja leku,
  • usunięcie (w tym chirurgiczne) zęba jednokorzeniowego i wielokorzeniowego,
  • nacięcie ropnia, także z drenażem i opatrunkiem,
  • zaopatrzenie rany wraz z założeniem szwu lub szwów,
  • otworzenie i dewitalizacja (tzw. zatrucie) martwego zęba oraz założenie opatrunku,
  • unieruchomienie zębów ligaturą drucianą,
  • repozycja i unieruchomienie zwichniętej żuchwy,
  • zaopatrzenie złamanej szczęki.

Jak sprawdzić, czy stomatolog przyjmuje na NFZ?

Listy gabinetów, które mają podpisane umowy z Narodowym Funduszem Zdrowia znajdziesz na stronach oddziałów wojewódzkich NFZ. Pod tym adresem znajdziesz identyfikatory poszczególnych oddziałów: https://www.nfz.gov.pl/o-nfz/identyfikatory-oddzialow-wojewodzkich-nfz/. By znaleźć właściwą witrynę, skorzystaj z wyszukiwarki. Możesz też wpisać adres „z palca”, bo zasada tworzenia adresu jest wspólna dla wszystkich jednostek wojewódzkich: nfz-[miasto, w której jest siedziba jednostki].pl, np. www.nfz-szczecin.pl. Na stronach wojewódzkich oddziałów NFZ znajdziesz również adresy punktów, które udzielają doraźnej pomocy stomatologicznej.

Stomatolog prywatnie – kosztuje i też się czeka

To, że gabinety prywatne oferują znacznie szerszy zakres usług niż zabiegi na NFZ, nie ulega wątpliwości. Z grubsza są 4 rodzaje świadczeń, z których skorzystasz w ramach wizyty prywatnej.

  1. Wypełnienie ubytków z wykorzystaniem najnowszych materiałów i technologii. W gabinecie prywatnym na pewno skorzystasz na lepszych, światłoutwardzalnych materiałach, z których robione są plomby. Bardziej skomplikowane opracowanie ubytku najczęściej odbywa się przy użyciu narzędzi optycznych (mikroskop czy lupa), co daje lepsze efekty lecznicze.
  2. Leczenie kanałowe wszystkich zębów. NFZ nie finansuje u dorosłych tego typu leczenia przedtrzonowców i trzonowców – leczyć kanałowo możesz je jedynie prywatnie A to zęby tylne dopowiadają przecież za żucie i trzymują twoja żuchwę w prawidłowej pozycji względem szczęki. Utrzymanie przedtrzonowców i trzonowców w dobrej kondycji jest więc kluczowe dla twojego zdrowia.
  3. Protetyka stomatologiczna. Koronki, mosty, licówki, implanty, onley lub inlay. To tylko część możliwych uzupełnień ubytków czy braków w uzębieniu, na które nie ma co liczyć w ramach usług NFZ. Dostępne są tylko prywatnie.
  4. Stomatologia estetyczna. Wybielanie zębów, korekta kształtu zębów i inne zabiegi poprawiające wygląd uzębienia oraz szczęki – po tego typu procedury możesz udać się tylko prywatnie.

Ale coś za coś. Prywatne usługi dentystyczne kosztują. Leczenie próchnicy w jednym zębie wraz ze znieczuleniem to koszt rzędu 250-300 złotych. Jeśli do tego dojdzie konieczność leczenia kanałowego, trzeba doliczyć kolejne minimum 200-300 złotych. Ceny usług protetycznych idą już w tysiące. Przy tym kilkadziesiąt złotych za rentgen nie wydaje się dużo. Ceny oczywiście uzależnione są od konkretnego gabinetu i miejscowości, w której się znajduje.

Prywatnie nie zawsze też zyskujemy na czasie. Na dobrego specjalistę przyjdzie nam na pewno poczekać kilka dni lub tygodni. Niemniej, osoby dbające o zęby chętnie wybierają prywatne gabinety traktując koszty jako dobrą inwestycję w jakościowe usługi, zdrowie i odpowiedni wygląd.

Sposobem na obniżenie kosztów wizyty u stomatologa jest wybór placówki z kontraktem na NFZ i wykonanie części usług bezpłatnie (np. skaling), a części prywatnie (np. leczenie próchnicy czy kanałowe na przedtrzonowcach i trzonowcach).

Dentysta w ubezpieczeniu zdrowotnym

Skorzystanie z dentysty w ramach ubezpieczenia zdrowotnego ma dwie zalety. Znacznie skracasz sobie czas oczekiwania na wizytę w porównaniu do opcji „na NFZ”. Po drugie, jest to tańsze rozwiązanie niż prywatne leczenie zębów. W ramach polisy możesz skorzystać ze zniżek na zabiegi stomatologiczne, a część z nich możesz gwarantowane mieć w pakiecie.

Usługi stomatologiczne zazwyczaj nie są objęte podstawowym zakresem polisy zdrowotnej lub niekoniecznie pakiet z dentystą oznacza kompleksowe usługi dentystyczne. Oferty ubezpieczeń na zdrowie dostępne na rynku w zakresie pomocy stomatologicznej znacząco się od siebie różnią. Trzeba się więc wczytać w zakres i porównać też ceny. Pamiętaj też, analizę  ofert zestaw też ze swoimi potrzebami, bo nie warto płacić za coś, czego nie potrzebujesz albo nie jest dla ciebie wystarczające. Szukając prywatnej polisy zdrowotnej, warto zapoznać się z ofertą Compensa Zdrowie.

Coroczny przegląd stanu zębów jest oferowany w niektórych polisach zdrowotnych. Czasem idzie w parze ze zniżką na leczenie stomatologiczne.

PODSUMOWANIE:

  • Dla wybranych zabiegów stomatolog na NFZ jest darmowy.
  • Bezpłatne leczenie zębów w ramach NFZ mają zagwarantowane dzieci i młodzież do uzyskania pełnoletności.
  • Prywatne gabinety stomatologiczne gwarantują szeroki zakres usług oraz lepszej jakości technologię. Leczenie prywatnie jest jednak relatywnie drogie.
  • Koszty prywatnej opieki stomatologicznej możesz obniżyć dzięki prywatnemu ubezpieczeniu zdrowotnemu.

Agata Wiśniewska
Agata Wiśniewska

Pasjonatka komunikacji i dobrego contentu na temat ubezpieczeń. Od ponad 10 lat wspiera różne marki w skutecznym komunikowaniu się z otoczeniem. Jest przekonana, że o ubezpieczeniach można mówić prosto i ciekawie. Po godzinach: pochłania książki w każdej ilości i planuje kolejne podróże (backpaker to jej drugie imię ;) ). Pasjami chodzi po górach i odwiedza stare, często zrujnowane budynki, czyli … zamki wszelkiej maści.

Dołącz do dyskusji

Ubezpieczenie na wypadek pobytu w szpitalu
Ubezpieczenie na wypadek pobytu w szpitalu Autor Weronika Cichocka Zdrowotne Brak komentarzy
W czasie hospitalizacji, a niekiedy także długo po jej zakończeniu, niestety nie da się pracować czy efektywnie prowadzić własnej działalności. To z kolei (nawet przy otrzymaniu świadczeń z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych) zawsze oznacza straty, nieraz poważne. Można się jednak prze...
Czytaj dalej
Ubezpieczenie zdrowotne studenta
Ubezpieczenie zdrowotne studenta Autor Agata Wiśniewska Zdrowotne Brak komentarzy
Zacząłeś studia i zastanawiasz się, czy masz ubezpieczenie zdrowotne NFZ? Sprawa nie zawsze oczywista. W naszym poradniku wyjaśniamy, kto cię zgłasza do ubezpieczenia NFZ. A także podpowiadamy, jak wybrać ubezpieczenie zdrowotne studenta prywatnie.  Zgodnie z przepisami prawa studenci s...
Czytaj dalej