Dorota Bajorek
Dorota Bajorek
Aktualizowano: 14.03.2022 Zdrowotne
🕐 Ten artykuł przeczytasz w 12 minut.
1.9/5 - (14 votes)

Zdarza się, że idąc do lekarza z różnymi dolegliwościami, nie usłyszymy od razu diagnozy. Badania wykonane do tej pory nie dają możliwości postawienia jednoznacznej diagnozy. Badaniem, które wówczas zlecają specjaliści jest tomografia komputerowa. Dzięki niemu można potwierdzić lub wykluczyć wiele poważnych chorób. Dlatego warto się dowiedzieć, ile kosztuje tomografia komputerowa prywatnie.

Tomografia komputerowa – co to za badanie?

W przypadku zewnętrznych urazów takich jak złamana ręka czy powierzchowna rana, obrażenie jest widoczne i można je od razu poprawnie zdiagnozować. Niestety w sytuacji, gdy dolegliwości dotyczą organów wewnętrznych, diagnoza może nastręczać trudności. Chodzi przede wszystkim o ból i choroby narządów jamy brzusznej, głowy czy klatki piersiowej. Wówczas lekarz także chce uzyskać wyraźny obraz problemu, żeby zaplanować dalsze leczenie. W tym celu zleca pacjentowi wykonanie tomografii komputerowej. Co to za badanie?

Tomografia komputerowa czyli TK to obrazowe badanie, które wykorzystuje promieniowanie rentgenowskie. Metoda ta pozwala na uzyskanie specjalnych obrazów tomograficznych czyli przekrojów badanego narządu.

Dzięki temu można stworzyć obrazy przekrojowe 2D lub przestrzenne 3D i dokładnie obejrzeć i zdiagnozować narząd. Badanie przeprowadza się przy użyciu urządzenia zwanego tomografem. Może ono dotyczyć konkretnego narządu lub partii ciała – na przykład pacjent dostaje zlecenie wykonania TK jamy brzusznej czy głowy. W zależności od potrzeb lekarz zleca wykonanie badanie z kontrastem czyli środkiem cieniującym, który zmienia skalę pochłaniania promieni rentgenowskich lub bez kontrastu.

Tomografia komputerowa – szczegóły badania

Czy TK to badanie, które wyróżnia się czymś szczególnym? Na pewno tak, chodzi tu przede wszystkim o czas trwania samej tomografii oraz przygotowanie się do niej.

Badanie polega na tym, że w jego trakcie głowica tomografu krąży wokół konkretnego obszaru, na przykład głowy i wykonuje zdjęcia przy użyciu promieni rentgenowskich. Aby obraz powstały w trakcie tomografii był klarowny, koniecznie należy wówczas pozostawać w bezruchu.

A samo badanie trwa zazwyczaj od 10 do 15 minut. Ale w zależności od miejsca i diagnozowanego organu może się przedłużyć do nawet kilkudziesięciu minut.

Jak przygotować się do tomografii komputerowej?    

Badania wykonane przy pomocy tomografu należą do tej grupy badań, do których trzeba się w szczególny sposób wcześniej przygotować. A konkretnie należy:

 • przystąpić do badania na czczo
 • ostatni posiłek zjeść najpóźniej 6 godzin przed terminem badania (jeśli TK będzie obejmowało jamę brzuszną)
 • wypić dużo wody, ale wyłącznie niegazowanej
 • przygotować się do podania kontrastu
 • przed badaniem zdjąć z siebie wszystkie elementy metalowe takie jak wisiorki, pierścionki, klamry
 • mieć przy sobie dotychczasowe wyniki badań.

Podczas trwania badania tomografem koniecznie trzeba pozostawać w bezruchu, aby nie rozmazać obrazów. Jednak lekarz w takcie tomografii może wydawać polecenia dotyczące zmiany pozycji, które należy dokładnie wypełniać. Na wynik zazwyczaj nie trzeba długo czekać, można go nawet odebrać tego samego dnia.

Jak dostać się na badanie?

Tomografia komputerowa jest badaniem, na które bezwzględnie trzeba mieć skierowanie. Na dodatek nie wystarczy skierowanie od lekarza rodzinnego, tylko musi je wystawić specjalista. Jeśli chodzi o TK w ramach NFZ, to należy mieć świadomość o bardzo długim czasie oczekiwania na wykonanie tego badania w ramach NFZ, co może demotywować zwłaszcza w momencie, gdy czekamy na szybką diagnozę, a choroba postępuje. Dlatego sporo osób decyduje się na wykonanie tomografii prywatnie.

Czas oczekiwania na tomografię komputerową

Według serwisu swiatprzychodni.pl na stan z września 2021 w Polsce funkcjonuje 539 placówek udzielających na NFZ świadczenia, jakim jest tomografia komputerowa. Średni czas oczekiwania na badanie to 36 dni.

W województwie z najkrótszym czasem oczekiwania średnio czeka się 14 dni, a w rejonie z najdłuższymi kolejkami jest to 67 dni.

Oto kilka przykładów województw, w którym zrobimy badanie najszybciej i średniego czasu oczekiwania na badanie:

 • podlaskie – 14 dni – najdłuższa kolejka to 51 dni
 • opolskie – 15 dni – najdłuższa kolejka to 35 dni
 • świętokrzyskie – 19 dni – najdłuższa kolejka to 119 dni

Na drugim biegunie znajdują się województwa:

 • małopolskie – 55 dni – najdłuższa kolejka to 271 dni
 • lubuskie – 67 dni – najdłuższa kolejka to 306 dni.

Ile kosztuje tomografia komputerowa prywatnie?

Wobec tak długich kolejek można stracić cierpliwość, skoro na badanie trzeba czekać czasem niemal rok. Dzięki tomografii komputerowej można dokładnie zdiagnozować między innymi choroby układu nerwowego, narządów jamy brzusznej i klatki piersiowej oraz schorzeń gardła, czaszki, mózgu, krtani, uszu, oczu i oczodołów. Badanie pozwala na potwierdzenie lub wykluczenie nowotworów, tętniaków, udaru, zakrzepicy i wielu bardzo groźnych chorób.

Nic więc dziwnego, że czas nagli i wielu pacjentów decyduje się na prywatne wykonanie badania. Niestety jest to drogie badanie. Wszystko zależy od badanego narządu oraz tego, czy podany zostanie kontrast. Zwiększa on zazwyczaj cenę badania obrazowego o 100 zł. Ile kosztuje tomografia komputerowa prywatnie? Cenniki można znaleźć na stronach poszczególnych placówek wykonujących badania. Oto przykładowy cennik na przykładzie centrum medycznego Medix:

 • angio głowy, angio szyi, angio klatki angio jamy brzusznej piersiowej, angio miednicy angio kończyn (badania naczyń obrazowe naczyń krwionośnych danego narządu) – 500 zł
 • TK głowy, TK oczodołów, TK szczęki, TK żuchwy, TK zatok – 250 zł
 • TK głowy – przysadka, TK głowy z kontrastem, TK kości, TK nadgarstka/nadgarstków, TK stopy/stóp, TK oczodołów z kontrastem, TK podudzia, TK uda, TK ramienia, TK przedramienia, TK ręki, TK stawów, TK zatok z kontrastem – 350 zł
 • TK twarzoczaszki – 280 zł
 • TK twarzoczaszki z kontrastem – 380 zł
 • TK szyi – tkanek miękkich, TK klatki piersiowej, TK klatki piersiowej HRCT, TK kości krzyżowej, TK kości skroniowych, TK kręgosłupa lędźwiowego, piersiowego, szyjnego, TK krtani, TK uszu/piramid/ucha środkowego – 300 zł
 • TK szyi – tkanek miękkich z kontrastem, TK klatki piersiowej z kontrastem – 400 zł
 • TK jamy brzusznej, TK miednicy – 310 zł
 • TK jamy brzusznej z kontrastem, TK miednicy z kontrastem – 410 zł
 • TK kręgosłupa piersiowego + lędźwiowego – 450 zł
 • TK jamy brzusznej + miednicy, uro TK – 500 zł
 • TK jamy brzusznej + miednicy z kontrastem – 600 zł

Jak widać to, ile kosztuje tomografia komputerowa prywatnie, zależy od badanego narządu lub jego części. Ceny różnią się także w zależności od placówki, w której wykonano konkretne badanie.

Pakiety medyczne a tomografia komputerowa

Jak widać, jeśli kogoś czeka tomografia komputerowa prywatnie, cena tego badania może zszokować pacjenta. Koszt obrazowania zaczyna się od 250 zł, a może sięgnąć nawet 800 zł w przypadku wirtualnej koronografii. Wiadomo, że na zdrowiu nie można oszczędzać. Ale okazuje się, że jednak można zapłacić mniej, a zyskać więcej. A to dlatego, że znacznie lepszym rozwiązaniem jest wykonanie TK w ramach wybranego pakietu polisy zdrowotnej.

Wiele firm na rynku oferuje prywatne ubezpieczenie zdrowotne, które zapewnia dostęp do szerokiej gamy badań, a w tym także tomografii.

Zazwyczaj oferowane pakiety mają wersję podstawową i rozszerzoną. Zdecydowanie to od ceny zależy, do jakiej liczby specjalistów można się udać w jej ramach i ile oraz jakie badania można wykonać. Spośród tych pakietów, warto rozważyć ubezpieczenie Compensa Zdrowie, który poza podstawowym wariantem standard, zapewnia dostęp do tomografii komputerowej. Szczegóły tej oferty znajdują się na stronie https://www.compensa.pl/ubezpieczenie/compensa-zdrowie/.

Jak wybrać prywatne ubezpieczenie zdrowotne?

Kiedy porównamy, ile kosztuje tomografia komputerowa prywatnie z miesięcznym kosztem prywatnego ubezpieczenia zdrowotnego, okazuje się, że to porównanie wypada zdecydowanie na korzyść pakietów medycznych. To naprawdę się opłaca. Tym bardziej, że wynik z badania TK trzeba często konsultować u różnych specjalistów. A jak wiadomo każde prywatne ubezpieczenie zdrowotne, które daje dostęp do TK, daje także możliwość bezpłatnych wizyt u kilkudziesięciu specjalistów z różnych dziedzin.

Taki pakiet można w wygodny sposób wybrać także w znanych centrach medycznych takich jak chociażby LUX MED., z którym współpracuje TU Compensa.

Decydując się na prywatne ubezpieczenie zdrowotne, trzeba więc dokładnie przeanalizować ofertę, przeczytać warunki umowy i zakres usług. W ten sposób można za odpowiednią cenę dopasować polisę do swoich indywidualnych potrzeb. Być może będziemy potrzebować większej ilości badań, a może dostęp do zabiegów i rehabilitacji? Należy także sprawdzić, do jakich konkretnie specjalistów mamy dostęp w ramach polisy.

Rezonans magnetyczny – co to za badanie?

Sprawdźmy teraz, jak wygląda sytuacja w przypadku innego badania obrazowego czyli rezonansu magnetycznego. To nieinwazyjna technika diagnostyczna, dzięki której otrzymuje się przekrój  narządów wewnętrznych organizmu. Także tutaj badanie ma na celu znalezienie przyczyny dolegliwości w przypadku, gdy nie jest ona oczywista. Najczęściej wykonuje się je w podejrzeniu takich chorób jak:

 • nowotwory
 • Alzheimera
 • udaru
 • stwardnienia rozsianego
 • choroby dużych naczyń
 • guzów tkanek miękkich
 • chorób śledziony, wątroby i nerek
 • zwyrodnień i guzów kręgosłupa

W odróżnieniu od tomografii komputerowej nie trzeba się specjalnie przygotowywać, a jedynie zgłosić lekarzowi jakiekolwiek metalowe elementy, które znajdują się w organizmie. Przeciwwskazaniem do badania może być ciąża i ewentualna klaustrofobia.

Czas oczekiwania na rezonans magnetyczny

Oczywiście na fundusz można wykonać badanie rezonansem magnetycznym bezpłatnie. Jednak czas oczekiwania jest zdecydowanie za długi. Według portalu swiatprzychodni.pl na wrzesień 2021 w Polsce znajduje się 360 placówek udzielających na NFZ świadczenia rezonans magnetyczny. Średni czas oczekiwania na badanie to 55 dni.

W województwie z najkrótszym czasem oczekiwania, czyli w województwie podlaskim średnio czeka się 22 dni, a w rejonie z najdłuższymi kolejkami, czyli w województwie lubuskim jest to 95 dni.

Jako ciekawostkę przytoczymy termin oczekiwania na rezonans w jednej z wielkopolskich placówek – wynosi on aż 391 dni, a w łódzkiej 505 dni! Prawie półtora roku...

Rezonans magnetyczny prywatnie

Dlatego jak w przypadku tomografii pacjenci często decydują się na wykonanie badania prywatnie. Wiemy już, ile kosztuje tomografia komputerowa prywatnie. Sprawdzimy więc, ile kosztuje rezonans magnetyczny prywatnie. To bardzo drogie badanie, ponieważ chodzi o kwoty od 400 do 1200 zł w przypadku rezonansu całego ciała. W cennikach diagnostyki niektórych placówek cena ta dochodzi nawet do 2000 zł. Natomiast za RM całego kręgosłupa można zapłacić aż 1350 zł. Ceny oczywiście różnią się z zależności od placówki, ale kształtują się w granicach:

 • głowa (bez kontrastu) – 560 zł
 • głowa + angio (bez kontrastu) – 660 zł
 • przysadka z kontrastem, oczodoły z kontrastem, twarzoczaszka z kontrastem, szyja z kontrastem – 690 zł
 • głowa + przysadka z kontrastem – 850 zł
 • Kończyna górna i dolna bez kontrastu czyli szczegółowo: staw barkowy, łokciowy, nadgarstek, dłoń, kość ramienia, kość przedramienia, staw biodrowy, kolanowy, skokowy, stopa, udo, podudzie – 520 zł
 • kręgosłup szyjny, piersiowy, lędźwiowy bez kontrastu – 550 zł
 • jama brzuszna z kontrastem – 720 zł.

Podanie kontrastu także zwiększa cenę badania tak jak w przypadku tomografii. Tym razem jednak koszt rośnie nawet o ponad 100 zł.

Pakiety medyczne – czy opłaca się je kupić?

Wobec tak wysokich cen, które zdecydowanie nie są zachęcające dla pacjentów, warto zdecydować się na inne rozwiązanie. Jest nim zakup korzystnego prywatnego ubezpieczenia zdrowotnego. Tak jak w przypadku tomografii komputerowej można w ten sposób zyskać dostęp do badania rezonansem magnetycznym. Zachęca do tego nie tylko dostęp do wielu specjalistów.

Niezwykle ważną wartością jest w tej sytuacji szybki termin wykonania diagnostyki bez niepotrzebnego czekania. Pakiety te mają przyjazną cenę – zaczynają się od kilkudziesięciu złotych miesięcznie, a można je zakupić na wiele różnych sposobów – w Internecie, na stronach ubezpieczycieli, w centrach medycznych, u agenta.

PODSUMOWANIE:

 • Tomografia komputerowa czyli TK to obrazowe badanie, które wykorzystuje promieniowanie rentgenowskie, by potwierdzić lub wykluczyć wiele groźnych schorzeń.
 • Badanie wykonuje się na podstawie skierowania od specjalisty i trzeba się do niego specjalnie przygotować.
 • TK można wykonać bezpłatnie w ramach NFZ, ale średni czas oczekiwania w Polsce to 36 dni, a w wielu placówkach trzeba czekać powyżej 200 dni.
 • Cena badania wykonanego prywatnie waha się od 250 do nawet 800 zł.
 • Wykupując prywatne ubezpieczenie zdrowotne, należy sprawdzić OWU polisy i dopasować je do swoich potrzeb.
 • Nawet 505 dni można czekać na wykonanie rezonansu magnetycznego na NFZ.
 • Cena rezonansu magnetycznego kształtuje się w granicach 400 – 2000 zł.
 • Pakiety prywatnego ubezpieczenia zdrowotnego zapewniają bezpłatny dostęp do tego badania.

Dorota Bajorek
Dorota Bajorek

Absolwentka Uniwersytetu Jagiellońskiego, autorka tekstów w Internecie. Dzięki pisaniu łączy przyjemne z pożytecznym. Miłośniczka natury, dobrej książki i sudoku.

Dołącz do dyskusji

Ubezpieczenie na wypadek pobytu w szpitalu
Ubezpieczenie na wypadek pobytu w szpitalu Autor Weronika Cichocka Zdrowotne Brak komentarzy
W czasie hospitalizacji, a niekiedy także długo po jej zakończeniu, niestety nie da się pracować czy efektywnie prowadzić własnej działalności. To z kolei (nawet przy otrzymaniu świadczeń z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych) zawsze oznacza straty, nieraz poważne. Można się jednak prze...
Czytaj dalej
Ubezpieczenie zdrowotne studenta
Ubezpieczenie zdrowotne studenta Autor Agata Wiśniewska Zdrowotne Brak komentarzy
Zacząłeś studia i zastanawiasz się, czy masz ubezpieczenie zdrowotne NFZ? Sprawa nie zawsze oczywista. W naszym poradniku wyjaśniamy, kto cię zgłasza do ubezpieczenia NFZ. A także podpowiadamy, jak wybrać ubezpieczenie zdrowotne studenta prywatnie.  Zgodnie z przepisami prawa studenci s...
Czytaj dalej