Agata Wiśniewska
Agata Wiśniewska
Aktualizowano: 14.03.2022 Zdrowotne
🕐 Ten artykuł przeczytasz w 4 minut.
3.6/5 - (9 votes)

Dostęp do opieki medycznej to jedno z podstawowych praw każdego człowieka. W trakcie zatrudnienia każdy pracownik musi być objęty obowiązkowym ubezpieczeniem zdrowotnym, dzięki któremu można korzystać za darmo z usług NFZ. Co dzieje się po utracie pracy? Czy ubezpieczenie zdrowotne po ustaniu zatrudnienia nadal obowiązuje i jak długo jest ważne?

Ubezpieczenie zdrowotne po ustaniu zatrudnienia – podstawowe informacje

Każdy pracownik zatrudniony w Polsce podlega obowiązkowemu ubezpieczeniu zdrowotnemu. Zanim jednak przejdziemy do ważnej kwestii, jaką jest ubezpieczenie zdrowotne po ustaniu zatrudnienia, należy zapoznać się z podstawowymi informacjami dotyczącymi tej polisy. Ten rodzaj ubezpieczenia można podzielić na dwie podkategorie:

  • ubezpieczenie powszechne (obowiązkowe),
  • ubezpieczenie prywatne (dobrowolne).

Polisa tego typu to świadczenie, które umożliwia dostęp do opieki medycznej. Osoby, które płacą składki, mają prawo do odbycia konsultacji lekarskiej, skorzystania z opieki szpitalnej czy wykonania badań laboratoryjnych. Składka ubezpieczenia zdrowotnego jest przekazywana do ZUS-u, a następnie do NFZ.

Czytaj także: Ubezpieczenie zdrowotne dla seniora

Obowiązkowe ubezpieczenie zdrowotne obejmuje nie tylko osoby zatrudnione na podstawie umowy o pracę, lecz także zleceniobiorców, właścicieli jednoosobowych działalności gospodarczych, emerytów, rencistów, a także bezrobotnych.

Co więcej, dzieci osób ubezpieczonych mogą być zgłoszone do ubezpieczenia rodziców przed ukończeniem 26. roku życia.

Jak długo jest ważne ubezpieczenie zdrowotne po ustaniu zatrudnienia?

Jak wygląda ubezpieczenie zdrowotne po ustaniu zatrudnienia? Informacje na ten temat możemy znaleźć w odpowiednich przepisach – przede wszystkim w Ustawie o ubezpieczeniach społecznych. Prawo reguluje kwestie dotyczące zarówno wysokości stawek, jak i terminu dostępu do świadczeń.

Ubezpieczenie zdrowotne po ustaniu zatrudnienia może obejmować nas jeszcze przez 30 dni od momentu wyrejestrowania z ZUS.

Po tym czasie, jeśli nie mamy możliwości ponownego objęcia tym rodzajem świadczenia, można zdecydować się na jeden z trzech kroków:

  • rejestracja w urzędzie pracy jako osoba bezrobotna;
  • opłacanie dobrowolnych składek na ubezpieczenie zdrowotne;
  • zgłoszenie do ubezpieczenia przez członka rodziny.

Ubezpieczenie zdrowotne na zwolnieniu lekarskim po ustaniu zatrudnienia

W przypadku przebywania na zwolnieniu lekarskim ubezpieczenie zdrowotne po ustaniu zatrudnienia nadal obowiązuje. Mimo braku odprowadzania stawek ubezpieczona osoba nadal może liczyć na bezpłatne leczenie z tytułu wypłacania zasiłku chorobowego. Ważny jest jednak moment wystąpienia niezdolności do pracy i długości choroby: jeśli miało to miejsce w trakcie zatrudnienia, możemy pobierać świadczenia przez cały ten okres. Jeśli natomiast taka sytuacja pojawi się w ciągu 14 dni od ustania zatrudnienia, zasiłek mogą otrzymać osoby zwolnione na co najmniej 30 dni.

Ubezpieczenie zdrowotne na macierzyńskim po ustaniu zatrudnienia

Kobiety ciężarne są chronione pewnymi przepisami, które mają na celu zapewnić bezproblemowe przejście przez ten okres. Nie inaczej jest w przypadku ubezpieczenia zdrowotnego po ustaniu zatrudnienia. Umowa o pracę kobiety w ciąży obowiązuje do dnia porodu – po tym czasie pracodawca nie ma obowiązku opłacania jej składek.

Prawo do korzystania z wizyt u lekarza oraz otrzymywania leków na receptę daje jej natomiast zasiłek macierzyński. Jest to odpowiednik urlopu macierzyńskiego, jednak wypłacany przez ZUS.

Przez okres pobierania zasiłku macierzyńskiego kobieta nie znajduje się na liście zgłoszonych do ubezpieczenia, jednak przez cały czas jest ona ubezpieczona. Jedyna różnica polega na tym, że ciężar wypłacania świadczeń spoczywa na ZUS. Kolejną kwestią jest ubezpieczenie zdrowotne dziecka na zasiłku macierzyńskim po ustaniu zatrudnienia. Matka, która nie jest zatrudniona i przebywa na urlopie macierzyńskim, nie może dopisać do świadczenia swojego dziecka. Może to zrobić drugi rodzic, który jest objęty ubezpieczeniem. Jeśli żaden z rodziców nie pracuje i oboje nie są objęci świadczeniem, wówczas prawo do zgłoszenia dziecka do ubezpieczenia mają dziadkowie.

PODSUMOWANIE:

  • Ubezpieczenie zdrowotne dzieli się na publiczne oraz prywatne; obowiązek posiadania ubezpieczenia dotyczy osób zatrudnionych na podstawie umowy o pracę oraz kilku innych grup.
  • Ubezpieczenie zdrowotne po ustaniu zatrudnienia jest ważne 30 dni od momentu wyrejestrowania z ZUS.
  • Ubezpieczenie zdrowotne na macierzyńskim jest wypłacane przez ZUS, chyba że ciężarna kobieta jest na urlopie macierzyńskim – wówczas nadal ten obowiązek spoczywa na pracodawcy.
Agata Wiśniewska
Agata Wiśniewska

Pasjonatka komunikacji i dobrego contentu na temat ubezpieczeń. Od ponad 10 lat wspiera różne marki w skutecznym komunikowaniu się z otoczeniem. Jest przekonana, że o ubezpieczeniach można mówić prosto i ciekawie. Po godzinach: pochłania książki w każdej ilości i planuje kolejne podróże (backpaker to jej drugie imię ;) ). Pasjami chodzi po górach i odwiedza stare, często zrujnowane budynki, czyli … zamki wszelkiej maści.

Dołącz do dyskusji

  • Marta pisze:

    Co w przypadku, gdy przebywam na zwolnieniu lekarskim po ustaniu zatrudnienia? Czy ubezpieczenie zdrowotne mam tylko przez 30 dni czy np. będąc 2 miesiące na l4 też mam to ubezpieczenie? Niezdolność do pracy powstała w trakcie zatrudnienia

  • Łukasz pisze:

    To samo pytanie: Co w przypadku, gdy przebywam na zwolnieniu lekarskim po ustaniu zatrudnienia? Czy ubezpieczenie zdrowotne mam tylko przez 30 dni czy np. będąc 2 miesiące na l4 też mam to ubezpieczenie? Niezdolność do pracy powstała w trakcie zatrudnienia

Zmiany w ITD
Zmiany w ITD Autor Weronika Cichocka Komunikacyjne
Ostatnie decyzje Rady Ministrów dotyczące Inspekcji Transportu Drogowego (ITD) zapowiadają gruntowną przebudowę tej instytucji. Projekt ustawy o zmianie ustawy o transporcie drogowym przewiduje zmiany, które mają zrewolucjonizować sposób funkcjonowania ITD. Kluczowe innowacje skupiają si�...
Czytaj dalej
Budowa DK9
Budowa DK9 Autor Weronika Cichocka Komunikacyjne
GDDKiA zapowiedziała budowę nowego odcinka drogi krajowej DK9, który będzie kluczowym elementem poprawy ruchu na osi północ-południe w okolicach Rzeszowa. Ten imponujący fragment trasy rozciągnie się na 60 kilometrów, stanowiąc znaczący krok w ułatwieniu podróży dla kierowców w tym...
Czytaj dalej