Agata Wiśniewska
Agata Wiśniewska
Aktualizowano: 14.03.2022 Życiowe
🕐 Ten artykuł przeczytasz w 7 minut.
5/5 - (1 vote)

Na rynku ubezpieczeniowym można znaleźć wiele różnych produktów ubezpieczeniowych, a i ich liczba stale rośnie. Nie inaczej jest w przypadku ubezpieczeń na życie – pod tym ogólnym sformułowaniem mieści się szereg różnych produktów ubezpieczeniowych, zabezpieczających nie tylko nasze życie i zdrowie. Jakie są więc rodzaje ubezpieczeń na życie? Odpowiedź na to pytanie jest kluczowa, aby wybrać najlepszą polisę ubezpieczenia na życie.

Rodzaje ubezpieczeń na życie – podstawowa klasyfikacja

Rozważając, jakie są rodzaje ubezpieczeń na życie, warto najpierw wskazać na podstawowe, najczęściej spotykane polisy w tej kategorii. Każdy specjalista od ubezpieczeń bez problemu byłby w stanie wymienić co najmniej kilkanaście, jeżeli nie kilkadziesiąt z nich. Nie wskazując aż tak rozbudowanego katalogu, wystarczy podkreślić, że rodzaje ubezpieczeń na życie obejmują:

  • indywidualne ubezpieczenia na życie;
  • grupowe ubezpieczenia na życie;
  • ubezpieczenia na życie dla seniorów;
  • ubezpieczenie na życie ochronno-inwestycyjne.

Warto bliżej przyjrzeć się każdemu z tych produktów.

Na czym polegają indywidualne ubezpieczenia na życie?

Indywidualne ubezpieczenia na życie to takie, w których osoba zainteresowana tego rodzaju produktem samodzielnie wykupuje sobie polisę. Oczywiście, skoro rodzaje ubezpieczeń na życie są zróżnicowane, również w przypadku indywidualnych ubezpieczeń chroniących życie możemy wskazać wiele różnych produktów.

Praktycznie każdy przedsiębiorca prowadzący działalność ubezpieczeniową posiada w swojej ofercie indywidualne ubezpieczenia na życie, dlatego w zasadzie każdy zainteresowany taką polisą ma możliwość znalezienia produktu najlepiej dostosowanego do swoich potrzeb i oczekiwań.

Jednocześnie warto wskazać na kilka podstawowych cech pozwalających określić, w jakich okolicznościach indywidualne ubezpieczenie na życie jest najlepszym rozwiązaniem. O korzystną polisę w ramach omawianego tu problemu mogą starać się osoby młode, cieszące się dobrym zdrowiem, które nie przeszły w dotychczasowym życiu poważnych chorób. Wówczas, biorąc pod uwagę, że przy indywidualnych polisach na życie ubezpieczyciel zawsze sprawdzi stan zdrowia swojego klienta, osoby spełniające te kryteria mogą uzyskać niższe składki.

Grupowe ubezpieczenia na życie – najważniejsze zagadnienia

Rodzaje ubezpieczeń na życie obejmują także ubezpieczenia grupowe – tego rodzaju polisę wykupują np. pracownicy danego zakładu pracy, którzy w zdecydowanej większości przystępują do polisy. Korzyści płynące z takiego rozwiązania są wielorakie – wśród nich najczęściej wymienia się preferencyjne warunki, których poszczególne osoby nie uzyskałyby, gdyby chciały samodzielnie zakupić polisę na życie.

Jeżeli ubezpieczenie grupowe ma charakter pracowniczy, ubezpieczeni nie muszą pamiętać o comiesięcznym regulowaniu składki – zostanie ona potrącona z wynagrodzenia i przekazana na rachunek bankowy ubezpieczyciela.

Te rodzaje ubezpieczeń na życie mają również niestety swoje negatywne strony – na pierwsze miejsce wysuwa się tu brak indywidualizacji oferty. Do ubezpieczenia grupowego można przystąpić jedynie udzielając uprzednio zgody na jego warunki i nie ma później możliwości ich negocjowania.

Ubezpieczenie na życie dla seniorów

Wraz z wiekiem zdecydowanie wzrasta ryzyko różnego rodzaju chorób, często poważnych i kosztownych w leczeniu. Seniorzy borykają się też z rozmaitymi problemami zdrowotnymi – przynajmniej część z nich można rozwiązać dzięki odpowiedniemu ubezpieczeniu na życie dla seniorów.

Przeczytaj także: Ubezpieczenie zdrowotne dla seniora

Spośród kategorii, jakie tworzą rodzaje ubezpieczeń na życie, ubezpieczenia dla seniorów są jednymi z ciekawszych – ubezpieczony może nie tylko zagwarantować swoim bliskim wypłatę określonej sumy po jego śmierci, ale również zabezpieczyć koszty swojego leczenia. Należy przy tym pamiętać, że miesięczna składka przy takiej polisie zależy przede wszystkim od wieku seniora i stanu jego zdrowia oraz liczby osób, które mają zostać objęte ubezpieczeniem i jego sumy.

Ubezpieczenie na życie ochronno-inwestycyjne

Ubezpieczenie na życie ochronno-inwestycyjne to produkt, który nie tylko chroni posiadacza polisy, ale również pozwala mu odpowiednio zainwestować jego oszczędności. Cechą charakterystyczną takiego ubezpieczenia jest, jak sama nazwa wskazuje, połączenie tradycyjnego ubezpieczenia na życie z instrumentem inwestycyjnym. Dzięki temu można gromadzić środki nie tylko dla siebie, ale również dla osób wskazanych w polisie jako uposażone.

W tej grupie mieszczą się m.in. polisy na życie i dożycie oraz tzw. polisy posagowe, w których środki finansowe po śmierci ubezpieczonego rodzica trafiają do jego dziecka.

Trzeba też pamiętać, że tego rodzaju polisy adresowane są do osób dorosłych, choć przeważnie ubezpieczyciele nie wskazują górnego wieku, którego przekroczenie zamyka ich kupno. Jednocześnie uposażonym na mocy ubezpieczenia na życie ochronno-inwestycyjnego może być dowolnie wybrana osoba, w tym niepełnoletni. Te rodzaje ubezpieczeń na życie najczęściej kupowane są przez rodziców, którzy taką polisą chcą zapewnić bezpieczeństwo finansowe swoim dzieciom.

Co obejmuje ubezpieczenie na życie?

Skoro rodzaje ubezpieczeń na życie odnoszą się do wielu różnych produktów, wypadki, które taka polisa obejmuje, również są zróżnicowane. Właściwie każda z polis na życie bierze jednak pod uwagę śmierć ubezpieczonego, a w związku z tym zdarzeniem, uposażonym wypłaca się sumę wskazaną w polisie. Co istotne, przeważnie kwota ta nie musi zostać przeznaczona na jakiś z góry określony cel, co z kolei oznacza, że uposażeni sami decydują, w jaki sposób spożytkują te środki.

Ubezpieczenia na życie obejmują też różnego rodzaju wypadki związane z pogorszeniem się stanu zdrowia ubezpieczonego oraz koniecznością podjęcia specjalistycznego leczenia.

Pobyt w szpitalu lub sanatorium, podjęcie rehabilitacji, dodatkowe konsultacje lekarskie, pokrycie kosztów leków oraz gwarancja ich dostarczenia do domu – to tylko niektóre z rozwiązań, jakie ubezpieczyciele gwarantują swoim klientom, którzy zdecydowali się na zakup polisy na życie. Pod warunkiem rozbudowy polisy i związanej z tym konieczności zapłaty wyższej składki, często można zaś zwiększyć zakres ochrony ubezpieczeniowej.

Rodzaje ubezpieczenia na życie – warto skorzystać z pomocy specjalisty

Spore zróżnicowanie produktów ubezpieczeniowych chroniących zdrowie i życie właściciela polisy, pozwala na wybranie przez każdego zainteresowanego produktu najbardziej dostosowanego do swoich potrzeb. Z drugiej jednak strony, powoduje trudności w podjęciu właściwej decyzji – wybór spośród wielu produktów zawsze jest bardziej skomplikowany.

Dlatego warto skorzystać z pomocy doświadczonego specjalisty od ubezpieczeń, którego wiedza gwarantuje uzyskanie w pełni fachowej pomocy. Rada takiego fachowca i proponowane przez niego rozwiązania mogą okazać się najlepszym sposobem na znalezienie polisy spełniającej nasze oczekiwania, a jednocześnie gwarantującej wysoki poziom bezpieczeństwa bliskim ubezpieczonego.

PODSUMOWANIE:

  • Rodzaje ubezpieczenia na życie obejmują szeroką gamę produktów chroniących zarówno życie, jak i zdrowie ubezpieczonego.
  • Wśród najczęściej spotykanych ubezpieczeń na życie wyróżnia się indywidualne ubezpieczenia na życie, grupowe ubezpieczenia na życie, ubezpieczenia na życie dla seniorów i ubezpieczenie na życie ochronno-inwestycyjne.
  • Istnieje możliwość łączenia klasycznych ubezpieczeń na życie z produktami inwestycyjnymi.
  • Wybór właściwej polisy ubezpieczenia na życie najlepiej jest poprzedzić konsultacjami z doświadczonym specjalistą z branży ubezpieczeniowej, który po przeanalizowaniu różnych ofert pomoże nam zdecydować się na najlepszą z nich.

Agata Wiśniewska
Agata Wiśniewska

Pasjonatka komunikacji i dobrego contentu na temat ubezpieczeń. Od ponad 10 lat wspiera różne marki w skutecznym komunikowaniu się z otoczeniem. Jest przekonana, że o ubezpieczeniach można mówić prosto i ciekawie. Po godzinach: pochłania książki w każdej ilości i planuje kolejne podróże (backpaker to jej drugie imię ;) ). Pasjami chodzi po górach i odwiedza stare, często zrujnowane budynki, czyli … zamki wszelkiej maści.

Dołącz do dyskusji

Ubezpieczenie na wypadek choroby
Ubezpieczenie na wypadek choroby Autor Anna Rychlewicz Życiowe Brak komentarzy
Oczywiście można liczyć na system państwowej ochrony zdrowia, jednak oczekiwanie w długich kolejkach może znacznie pogorszyć stan chorego oraz rokowania co do jego pełnego powrotu do zdrowia. Poza tym często okazuje się, że świadczenia, jakich należałoby mu udzielić, nie są objęte u...
Czytaj dalej
Ubezpieczenie na życie bez karencji
Ubezpieczenie na życie bez karencji Autor Agata Wiśniewska Życiowe Brak komentarzy
Należy jednak pamiętać, że ochrona ubezpieczeniowa przeważnie nie wchodzi w życie od momentu podpisania polisy, ale dopiero po upływie tzw. okresu karencji, który najczęściej wynosi od kilku tygodni do nawet kilku miesięcy. Na szczęście na rynku można znaleźć ubezpieczenie na życie...
Czytaj dalej