Weronika Cichocka
Weronika Cichocka
Aktualizowano: 07.06.2023 Życiowe
🕐 Ten artykuł przeczytasz w 7 minut.
3.8/5 - (13 votes)

Pewnie nie wszyscy wiedzą, że dowód osobisty ważny jest tylko 10 lat. Do niedawna można było wyrabiać dowód osobisty drogą elektroniczną. Obecnie praktycznie nie ma takiej możliwości. Czy nieważny dowód osobisty może nieść ze sobą konsekwencje? Sprawdź!

Jak wyrobić dowód osobisty w 2023?

Dowodem osobistym posługujemy się niemal zawsze, gdy załatwiamy sprawy urzędowe. Aby wyrobić nowy dokument, dotychczas wystarczyło posiadać tak zwany profil zaufany, skorzystać z e-usługi Uzyskaj dowód osobisty.

Tak, jak przy zwykłym z wniosku, należało złożyć, czy też w tym wypadku dołączyć, do elektronicznego wniosku zdjęcie spełniające określone w przepisach parametry. Aktualnie nie ma już takiej możliwości. Teraz wszystkie wymiany dowodów osobistych odbywają się w ramach wizyty w urzędzie.

Czytaj także: Jak wyrobić paszport?

Zmiana ta związana jest z koniecznością dostosowania polskich przepisów do rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady Unii Europejskiej 2019/ 1157 z 20 czerwca 2019 roku. W ramach tego dokumentu wszystkie państwa członkowskie zobowiązane są do umieszczania w dokumentach w warstwie elektronicznej – odcisków palców, a także od ręcznego podpisu właściciela dokumentu – w warstwie graficznej.

Pozostawienie tych danych możliwe jest jedynie w urzędzie i nie ma możliwości składania wniosków elektronicznych z wyżej wymienionego powodu.

Sytuacja ma się jednak inaczej, gdy staramy się o wyrobienie dowodu osobistego dla osoby nieletniej, ale takiej, która nie przekroczyła 12. roku życia. W tym wypadku osoba nieletnia będzie miała możliwość składania wniosku o dowód osobisty w formie wniosku elektronicznego, czyli online, ponieważ nie są od niej pobierane odciski palców.

Kiedy zobowiązani jesteśmy do wymiany dowodu osobistego? Brak ważnego dowodu osobistego to kłopot?

Przepisy przewidują kilka sytuacji, w których obywatel Polski zobowiązany jest do wymiany dokumentu tożsamości. Po pierwsze powinien wymienić, czy też uzyskać nowy dowód osobisty, jeśli poprzedni zgubił, jeśli dowód tożsamości stracił ważność, jak również w momencie gdy dane prezentowane na dowodzie nie zgadzają się ze stanem faktycznym, czyli na przykład przy zmianie nazwiska.

Jeżeli zdjęcie znajdujące się w dokumencie nie odpowiada aktualnemu wizerunkowi to właściciel dowodu osobistego również zobowiązany jest w takiej sytuacji do wymiany dokumentu tożsamości na taki, który będzie umożliwiał rozpoznanie go.

 
Jaka jest data ważności dowodu osobistego w Polsce? Obecnie to 10 lat – dla osób pełnoletnich, 5 lat – dla osób, które w dniu składania wniosku nie miały ukończonych 18 lat. Jak sprawdzić termin ważności dokumentu? Data ważności dowodu osobistego znajduje się na awersie dokumentu.

Co grozi za posiadanie nieważnego dowodu osobistego? Kara za nieważny dowód osobisty 2023

Zgodnie z Ustawą z 6 sierpnia 2010 roku o dowodach osobistych (Dziennik Ustaw z dnia 6 sierpnia 2021 roku poz. 816) każda dorosła osoba, która zobowiązana jest do posiadania dowodu osobistego i jego aktualizacji i co za tym idzie, również wymiany, a uchylająca się od tego obowiązku, podlega karze grzywny albo w określonych wypadkach również karze ograniczenia wolności.

Maksymalny mandat za brak dowodu osobistego przewidziany w przepisach to 5 000 zł. Kto nakłada karę za nieważny dowód osobisty? Ponieważ niepodporządkowanie się przepisom traktowane jest jako wykroczenie, to gdy dokument stracił ważność wypadku stosowana jest Ustawa z dnia 24 sierpnia 2001 roku Kodeks postępowania w sprawach o wykroczenia – to odpowiedni organ administracyjny może poinformować sąd o tego rodzaju naruszeniu prawa.

Nieważny dowód osobisty to może być spory problem. Warto przy tym wiedzieć, że jeśli Twój dowód osobisty stracił już ważność, za posługiwanie się nieważnym dowodem grozi nawet kara grzywny lub pozbawienia wolności.

Kara za niewyrobienie dowodu osobistego w terminie

Przede wszystkim pamiętajmy o tym, że każdy polski dowód osobisty ma wpisaną datę ważności i obecnie wystarczy złożyć wniosek o wydanie dowodu osobistego należy w dowolnym urzędzie na terytorium Polski. Zazwyczaj na otrzymanie dowodu osobistego czekamy około 30 dni.

Mandat dotyczy również przysługuje za niewyrobienie w terminie dowodu osobistego. Pamiętaj więc, by w porę złożyć wniosek o wydanie nowego dokumentu.

Kiedy uszkodzony dowód osobisty jest nieważny? Brak dowodu osobistego to problem?

Brak aktualnego dowodu osobistego może stanowić problem. Nieważny dowód osobisty to taki, którego minął termin ważności wskazany na dokumencie, nie jest możliwe zidentyfikowanie posiadacza dowodu osobistego ze względu na uszkodzenia dowodu osobistego, nie jest możliwe odczytanie warstwy elektronicznej dowodu osobistego, a także certyfikatu podpisu osobistego lub certyfikatu identyfikacji uwierzytelnienia.

Naturalnie dowód uznawany jest również za nieważny w sytuacjach gdy zostanie znaleziony przez osobę trzecią i oddany do odpowiedniego urzędu lub Konsula Rzeczypospolitej Polskiej. Organ gminy może również stwierdzić wady techniczne dowodu osobistego lub błędy personalizacji.

Nieważny dowód osobisty będzie również wtedy, gdy nie będzie możliwości odczytania odcisków palców – mowa oczywiście o nowych dowodach osobistych.

Obecnie wymiana dowodu osobistego i wydanie nowego dowodu jest bezpłatne.

Czy wymeldowanie oznacza brak ważności dowodu osobistego?

Nie, zmiana miejsca zameldowania nie jest podstawą do zmiany dowodu osobistego. Obecnie obowiązujące dokumenty nie posiadają adnotacji o adresie zameldowania, więc nie musimy wnioskować o wydanie dowodu osobistego po zmianie meldunku.

Dowody osobiste wydawane przed 2021 rokiem. Do kiedy są ważne?

Od 8 listopada 2021 r. dowody osobiste wydawane w Polsce posiadają nową cechę biometryczną – odciski palców. Dokumenty wydane wcześniej nie utraciły tym samym terminu ważności dowodu. Dalej obowiązuje data ważności zapisana w dokumencie (10 lat od wydania). Nowelizacja przepisów w tym zakresie jest podyktowana uszczelnieniem systemu zabezpieczeń i dostosowaniem regulacji krajowych do unijnych w kwestii poprawy zabezpieczeń dowodów osobistych.

PODSUMOWANIE:

 • Pamiętaj, aby sprawdzić, do kiedy ważny jest Twój polski dowód osobisty, w innym wypadku masz nieważny dowód osobisty.
 • Dbaj o stan techniczny swojego dowodu osobistego. Znajdują się na nim dane elektroniczne – informacja dotyczy nowych dowodów elektronicznych osobistych. Nieważny dowód osobisty to również dokument, z którego nie można skorzystać.
 • Nieważny dowód osobisty to kara w wysokości 5 000 zł.
 • Obecnie tylko dzieci do 12. roku życia mają prawo składać wniosek o dowód osobisty w formie elektronicznej, ponieważ nie są od nich pobierane odciski palców.
 • Nieważny dowód osobisty nie dotyczy osób nieletnich.
 • Nowy dowód osobisty (wliczając w to również e-dowód) możesz odebrać z urzędu po 30 dniach od złożenia wniosku. Często zdarza się jednak, że jest gotowy wcześniej.
 • Najpóźniej 30 dni przed upłynięciem ważności dowodu należy złożyć wniosek o wyrobienie nowego.
Weronika Cichocka
Weronika Cichocka

Dziennikarka z wieloletnim doświadczeniem. Od lat pisząca o ubezpieczeniach, ekonomii i zdrowiu. Specjalista ds. PR i marketingu internetowego.

Dołącz do dyskusji

 • Tomasz pisze:

  Witam chciałem zapytać się jak się ma sprawa z pobieraniem odcisków palców do dowodu osobistego, gdy nie wyrażam zgody na pobranie ww odcisków ? Z tego co wyczytałem to „wniosek pozostawia się bez rozpoznania”, ale ja dalej nie będę posiadał ważnego dowodu osobistego i w związku z tym grozi mi kara nawet do 5tyś zł. Czy można tego jakoś uniknąć ?

 • Alina pisze:

  Ile konkretnie wynosi kara za nieważny dowód, jeśli zgłoszę się po nowy do urzędu gminy?

 • janusz pisze:

  co w sytuacji gdy jestem za granicą i mam ważny paszport a przeterminowany dowód osobisty ?Do polski przyjade dopiero w przyszłym roku.

 • paweł pisze:

  Tylko komu wystawią mandat kiedy OSOBA nie posiada dowodu, dzięki któremu będzie można ją zidentyfikować?
  Wkręcili nas w tą prawną grę i tak z pokolenia na pokolenie zapisujemy nasze dzieci, żeby brały udział w tym syfie, a co w ogóle nie jest potrzebne do życia. Liczę, że ludzie w końcu zaczną się budzić i ten sztuczny Twór oparty na prawie morskim upadnie…

 • Fuck agenda 2030 pisze:

  Znakowanie bydła

 • APL pisze:

  Wielką podłoscią jest, że zlikwidowano dowody osobiste ważne bezterminowo dla osób 65 plus. Dziewiędziesięciolatek niewstający z łóżka musi udać się do fotografa i dwa razy do urzędu, żeby załatwić do dupy mu potrzebny dowód.

 • Jogi pisze:

  Nie mam od 10 lat, tylko paszport. Nie dajmy się zmuszać.

Budowa DK9
Budowa DK9 Autor Weronika Cichocka Komunikacyjne
GDDKiA zapowiedziała budowę nowego odcinka drogi krajowej DK9, który będzie kluczowym elementem poprawy ruchu na osi północ-południe w okolicach Rzeszowa. Ten imponujący fragment trasy rozciągnie się na 60 kilometrów, stanowiąc znaczący krok w ułatwieniu podróży dla kierowców w tym...
Czytaj dalej
Które auta mogą jeździć na E10
Które auta mogą jeździć na E10? Autor Weronika Cichocka Komunikacyjne
Od 1 stycznia 2024 roku, polskie stacje paliw wprowadzają rewolucyjną zmianę - benzynę silnikową 95-oktanową zawierającą do 10% biokomponentów, znaną jako E10. Ta przełomowa inicjatywa zastąpi obecną benzynę E5 o tej samej liczbie oktanowej. Co to oznacza dla kierowców i jak wpłynie...
Czytaj dalej