Weronika Cichocka
Weronika Cichocka
Aktualizowano: 14.03.2022 Życiowe
🕐 Ten artykuł przeczytasz w 5 minut.
4.5/5 - (4 votes)

Pewnie nie wszyscy wiedzą, że dowód osobisty ważny jest tylko 10 lat. Do sierpnia minionego roku można było wyrabiać dowód osobisty drogą elektroniczną. Obecnie praktycznie nie ma takiej możliwości. Czy nieważny dowód osobisty może nieść ze sobą konsekwencje? Sprawdź!

Jak wyrobić dowód osobisty w 2022?

Dotychczas wystarczyło posiadać tak zwany profil zaufany i tak, jak przy zwykłym z wniosku, należało złożyć, czy też w tym wypadku dołączyć, do elektronicznego wniosku zdjęcie spełniające określone w przepisach parametry. Aktualnie nie ma już takiej możliwości. Teraz wszystkie wymiany dowodów osobistych odbywają się w ramach wizyty w urzędzie.

Czytaj także: Jak wyrobić paszport?

Zmiana ta związana jest z koniecznością dostosowania polskich przepisów do rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady Unii Europejskiej 2019/ 1157 z 20 czerwca 2019 roku. W ramach tego dokumentu wszystkie państwa członkowskie zobowiązane są do umieszczania w dokumentach w warstwie elektronicznej – odcisków palców, a także od ręcznego podpisu właściciela dokumentu – w warstwie graficznej.

Pozostawienie tych danych możliwe jest jedynie w urzędzie i nie ma możliwości składania wniosków elektronicznych z wyżej wymienionego powodu.

Sytuacja ma się jednak inaczej, gdy staramy się o wyrobienie dowodu osobistego dla osoby nieletniej, ale takiej, która nie przekroczyła 12. roku życia. W tym wypadku osoba nieletnia będzie miała możliwość składania wniosku o dowód osobisty w formie wniosku elektronicznego, czyli online, ponieważ nie są od niej pobierane odciski palców.

Kiedy zobowiązani jesteśmy do wymiany dowodu osobistego? Brak dowodu osobistego to kłopot?

Przepisy przewidują kilka sytuacji, w których obywatel Polski zobowiązany jest do wymiany dokumentu tożsamości. Po pierwsze powinien wymienić, czy też uzyskać nowy dowód osobisty, jeśli poprzedni zgubił, jeśli dowód tożsamości stracił ważność, jak również w momencie gdy dane prezentowane na dowodzie nie zgadzają się ze stanem faktycznym, czyli na przykład przy zmianie nazwiska.

Jeżeli zdjęcie znajdujące się w dokumencie nie odpowiada aktualnemu wizerunkowi to właściciel dowodu osobistego również zobowiązany jest w takiej sytuacji do wymiany dokumentu tożsamości na taki, który będzie umożliwiał rozpoznanie go.

Co grozi za posiadanie nieważnego dowodu osobistego? Kara za nieważny dowód osobisty 2022

Zgodnie z Ustawą z 6 sierpnia 2010 roku o dowodach osobistych (Dziennik Ustaw z dnia 6 sierpnia 2021 roku poz. 816)  każda dorosła osoba, która zobowiązana jest do posiadania dowodu osobistego i jego aktualizacji i co za tym idzie, również wymiany, a uchylająca się od tego obowiązku, podlega karze grzywny albo w określonych wypadkach również karze ograniczenia wolności.

Maksymalny mandat za brak dowodu osobistego przewidziany w przepisach to 5 000 zł. Kto nakłada karę za nieważny dowód osobisty? Ponieważ niepodporządkowanie się przepisom traktowane jest jako wykroczenie, w takim wypadku stosowana jest Ustawa z dnia 24 sierpnia 2001 roku Kodeks postępowania w sprawach o wykroczenia  –  to odpowiedni organ administracyjny może poinformować sąd o tego rodzaju naruszeniu prawa.

Nieważny dowód osobisty to może być spory problem.

Kara za niewyrobienie dowodu osobistego w terminie

Przede wszystkim pamiętajmy o tym, że każdy dowód osobisty ma wpisaną datę ważności i obecnie wystarczy złożyć wniosek w dowolnym urzędzie na terytorium Polski. Zazwyczaj na otrzymanie dowodu osobistego czekamy około 30 dni. Mandat dotyczy również przysługuje za niewyrobienie w terminie dowodu osobistego.

Kiedy uszkodzony dowód osobisty jest nieważny?

Nieważny dowód osobisty to taki, którego minął termin ważności wskazany na dokumencie, nie jest możliwe zidentyfikowanie posiadacza dowodu osobistego ze względu na uszkodzenie, nie jest możliwe odczytanie warstwy elektronicznej, a także certyfikatu podpisu osobistego lub certyfikatu identyfikacji uwierzytelnienia. Naturalnie dowód uznawany jest również za nieważny w sytuacjach gdy zostanie znaleziony przez osobę trzecią i oddany do odpowiedniego urzędu lub Konsula Rzeczypospolitej Polskiej. Organ gminy może również stwierdzić wady techniczne dowodu osobistego lub błędy personalizacji.

Nieważny dowód osobisty będzie również wtedy,  gdy nie będzie możliwości odczytania odcisków palców – mowa oczywiście o nowych dowodach osobistych.

Obecnie wymiana dowodu osobistego jest bezpłatna.

PODSUMOWANIE:

  • Pamiętaj, aby sprawdzić, do kiedy ważny jest Twój dowód osobisty, w innym wypadku masz nieważny dowód osobisty.
  • Dbaj o stan techniczny swojego dowodu osobistego. Znajdują się na nim dane elektroniczne – informacja dotyczy nowych dowodów elektronicznych osobistych. Nieważny dowód osobisty to również dokument, z którego nie można skorzystać.
  • Nieważny dowód osobisty to kara w wysokości 5 000 zł.
  • Obecnie tylko dzieci do 12. roku życia mają prawo składać wniosek o dowód osobisty w formie elektronicznej, ponieważ nie są od nich pobierane odciski palców.
    Nieważny dowód osobisty nie dotyczy osób nieletnich.
Weronika Cichocka
Weronika Cichocka

Dziennikarka z wieloletnim doświadczeniem. Od lat pisząca o ubezpieczeniach, ekonomii i zdrowiu. Specjalista ds. PR i marketingu internetowego.

Dołącz do dyskusji
  • Tomasz pisze:

    Witam chciałem zapytać się jak się ma sprawa z pobieraniem odcisków palców do dowodu osobistego, gdy nie wyrażam zgody na pobranie ww odcisków ? Z tego co wyczytałem to „wniosek pozostawia się bez rozpoznania”, ale ja dalej nie będę posiadał ważnego dowodu osobistego i w związku z tym grozi mi kara nawet do 5tyś zł. Czy można tego jakoś uniknąć ?

rozrusznik
Rozrusznik Autor Agata Wiśniewska Komunikacyjne
Rozrusznik samochodowy jest tym elementem spalinowego auta, który pozwala na uruchomienie silnika. Bez tej części odpalenie pojazdu jest bardzo trudne, choć nie niemożliwe. Jak działa rozrusznik w aucie? Po czym poznać, że uległ awarii? I co zrobić z uszkodzoną częścią? Odpowiadamy. ...
Czytaj dalej
intercooler
Intercooler Autor Agata Wiśniewska Komunikacyjne
Intercooler to po prostu chłodnica powietrza. Jeszcze w latach 90. niekoniecznie była obecny w każdym samochodzie. Teraz trudno o model, który by jej nie miał. Jak działa intercooler? I jak wpływa na moc silnika? Przekonaj się razem z nami. [bee_cta_inset style='1' header='Uzupełnij tyl...
Czytaj dalej