Weronika Cichocka
Weronika Cichocka
Aktualizowano: 24.11.2022 Komunikacyjne
🕐 Ten artykuł przeczytasz w 8 minut.
Rate this post

SUV to model pojazdu, który powstał z połączenia użytkowych samochodów terenowych oraz klasycznych aut osobowych. Zatem cechą charakterystyczną tych pojazdów są ich znaczne gabaryty. Mimo to świetnie sprawdzają się w przestrzeni miejskiej lub jako samochody pracujące w firmach bądź przedsiębiorstwach. Sprawdź, które SUV-y są najchętniej wybierane przez kierowców.

<3
Uzupełnij tylko 2 pola i poznaj cenę OC/AC od razu!Poznaj cenę OC
X

Najchętniej wybierane modele SUV-ów

Samochody SUV cieszą się ogromną popularnością ze względu na swoją użyteczność. Ich wymiary pozwalają na komfortowe poruszanie się po mieście, wybranie się w dalszą podróż lub przewożenie niewielkich ładunków. Przygotowaliśmy zestawienie najpopularniejszych pojazdów z nadwoziem SUV, które mogą stać się niezastąpionym towarzyszem codziennych tras.

Czytaj także: Rodzaje nadwozia

Mitsubishi Pajero

Mitsubishi Pajero to SUV pochodzący z Japonii. Na taśmy produkcyjne trafił już w 1982 roku, co czyni ten model samochodem z pewną tradycją. Należy również wspomnieć, że ma on niemałe osiągnięcia w sportach motorowych, ponieważ wygrał aż 12 rajdów Dakar, z czego 7 z rzędu.

Z racji tego, że auta SUV są pojazdami, które mają wykonywać konkretne zadania, muszą być do nich odpowiednio wyposażone. Mitsubishi Pajero wyposażone jest w napęd na wszystkie koła, co zapobiega zakopywaniu się w nawet w grząskich, błotnistych terenach. Spora jest również jego masa własna, ponieważ wynosi ona niemal 2000 kg.

Aby taka maszyna mogła zostać wprawiona w ruch, zaopatrzono ją w mocne jednostki napędowe (benzynowe lub turbodiesel). Jest to bez wątpienia samochód, który świetnie sprawdzi się w trudnych warunkach oraz w codziennej jeździe po mieście.

Volvo CX60

Volvo CX60 to SUV znacznie młodszy niż wspomniane wcześniej Mitsubishi Pajero. Został zaprezentowany w 2008 roku i od tego czasu doczekał się dwóch generacji. Od poprzednio wymienionego modelu różni go także charakter. Volvo to rasowy samochód miejski, który co prawda poradzi sobie podczas jazdy w terenie, ale zdecydowanie lepiej prezentuje się na utwardzonej szosie. O codziennym charakterze Volvo CX60 świadczy również fakt, że niektóre modele wyposażone są jedynie w napęd na przednią oś.

Przyszły właściciel może wybrać spośród kilku wersji wyposażenia oraz dostępnych jednostek napędowych. Najmniejsze silniki mają pojemność 2 l, a największe – 3,2 l (w przypadku motorów benzynowych). Volvo CX60 rozmiarowo plasuje się w segmencie D, czyli jest zdecydowanie większy od kompaktowych pojazdów.

Nie należy jednak do największych produkowanych modeli. SUV ten jest chętnie wybierany jako wygodny samochód rodzinny, który zapewnia komfortowe warunki podróży dla maksymalnie 5 osób.

Dacia Duster

Dacia Duster to auto zaliczające się do segmentu C. W tej klasie znajdują się tzw. małe SUV-y, czyli pojazdy kompaktowe, stworzone raczej z myślą o miejskich przestrzeniach niż o leśnych i polnych drogach. W swoim wyglądzie łączy cechy samochodu terenowego, takie jak: wysokie zawieszenie, charakterystyczna budowa kabiny pasażerskiej oraz estetyczny design pojazdu osobowego.

Jej stylistyka może niektórym nasunąć na myśl bardzo podobny model – Renault Duster. Jest to tak naprawdę ten sam pojazd (różnice dotyczą jedynie wyposażenia wnętrza i wyglądu grilla), który był sprzedawany pod inną nazwą, na niektórych światowych rynkach, m.in. na Bliskim Wschodzie.

O miejskim charakterze Dacii Duster świadczą również dostępne pojemności jednostek napędowych. Są one zdecydowanie mniejsze niż w przypadku prezentowanych wcześniej samochodów. Najmocniejszy silnik ma moc 150 KM.

Jeep Compass

Już sama nazwa Jeep wielu osobom kojarzy się z pojazdami terenowymi. Jednak SUV-y Jeep Compass były początkowo produkowane jako crossovery. Dopiero w drugiej generacji tych pojazdów zdecydowano się na zmianę rodzaju nadwozia. Są one zaliczane do segmentu C, czyli ponownie w zestawieniu pojawiają się samochody klasyfikowane jako małe SUV-y.

Wśród dostępnych jednostek napędowych znajdują się silniki benzynowe, wysokoprężne oraz hybrydowe. Niektóre modele wyposażone są jedynie w napęd na przednią oś, można natrafić jednak na wersje ze świetnym napędem 4×4. W porównaniu ze swoimi crossoverowymi poprzednikami SUV-y dysponują znacznie szerszą gamą, jeśli chodzi o dostępne pojemności silników. Jeep Compass to SUV, który świetnie sprawdzi się w trudnych warunkach oraz jako codzienny samochód rodzinny.

Mazda CX-5

Ostatnim prezentowanym samochodem jest SUV od japońskiego producenta – Mazda CX-5. Model ten zadebiutował w 2011 roku i jest produkowany do tej pory. Swoim rozmiarem plasuje się w segmencie D, podobnie jak prezentowane wcześniej Volvo CX60. Samochody SUV zaliczane do tej klasy nie należą do pojazdów kompaktowych, ale mimo wszystko bardzo dobrze spisują się w ciasnych, miejskich uliczkach i na parkingach.

Siedzi się w nich zdecydowanie wyżej niż w sedanach lub kombi, co pozytywnie wpływa na widoczność jezdni. Mazda CX-5 jest wyposażona w 6-biegową skrzynię: automatyczną lub manualną w zależności od wersji. Możliwy jest także wybór wersji napędu – na przednią oś lub na obie osie. Design tego modelu jest bardzo spójny z innymi konstrukcjami produkowanymi przez koncern Mazda.

Szeroki grill i dość ostre kształty to cechy charakterystyczne tej bryły. Mazda CX-5 znakomicie sprawdzi się w roli samochodu miejskiego, który będzie mógł łatwo pomieścić spore zakupy lub wakacyjny bagaż.

Jak wygląda auto z nadwoziem SUV?

Samochody SUV powstały z połączenia pojazdów terenowych i osobowych. W wyjątkowy sposób łączą w sobie funkcjonalność z estetycznym wyglądem. W przeciwieństwie do swoich poprzedników zostały pozbawione typowo użytkowych cech, które negatywnie wpływały na komfort kierowcy i pasażerów.

Dzisiejsze SUV-y to pojazdy przystosowane do poruszania się w przestrzeni miejskiej, jednak świetnie poradzą sobie również w trudniejszych warunkach, jeśli tylko zajdzie taka potrzeba.

Jakie cechy charakterystyczne mają pojazdy z nadwoziem SUV? Auta tego typu mają wysokie zawieszenie. Pierwotnie miało im to ułatwić poruszanie się po grząskim, zarośniętym podłożu. Aktualnie pojazdy te zdecydowanie rzadziej narażone są na działanie ekstremalnych warunków, jednak cecha ta fantastycznie sprawdza się również w mieście. Auta SUV doskonale radzą sobie z wysokimi krawężnikami i wszelkimi głębszymi uszkodzeniami, które powstają na drogach. Nie musisz się martwić o zerwanie zderzaka lub uszkodzenie miski olejowej.

SUV jest również wyposażony w pojemny bagażnik. Konstrukcja bryły tego samochodu pozwala na przewożenie znacznej ilości ładunku i bagażu. Składane siedzenia pozwalają natomiast na uzyskanie dodatkowej przestrzeni transportowej.

Co oznacza skrót SUV?

SUV to skrót od angielskich słów „sport utility vehicle”, które na język polski możemy przetłumaczyć jako „sportowy samochód użytkowy”. Określenie to ma swój początek w Stanach Zjednoczonych, gdzie za jego pomocą opisywano luksusowe samochody terenowe. Aktualnie SUV-y cieszą się tam tak ogromną popularnością, że za pomocą tego skrótu nazywa się tam praktycznie wszystkie pojazdy terenowe.

Polskie tłumaczenie skrótu SUV nie do końca odzwierciedla jego prawdziwego zastosowania. Słowo „sportowy” nie odnosi się bowiem do kształtu nadwozia i przeznaczenia samego pojazdu. SUV-y jednak świetnie sprawdzają się w przypadku osób, które aktywnie spędzają czas, uprawiają różnego rodzaju sporty i potrzebują w swoim garażu wielozadaniowego auta.

Sława auta SUV dotarła również do Europy. W 2021 roku 44% wszystkich sprzedawanych w salonach pojazdów stanowiły właśnie SUV-y oraz crossovery.

Dla kogo przeznaczony jest SUV?

Kto zatem najchętniej sięga po samochody z nadwoziem SUV? Auto to jest chętnie wybierane jako pojazd rodzinny, który świetnie sprawdza się w codziennym funkcjonowaniu. Pozwala na komfortowe poruszanie się po mieście i pokonywanie przeszkód, chociażby w postaci wysokich krawężników.

Z racji swoich gabarytów, a co za tym idzie – także sporej powierzchni transportowej, SUV jest fenomenalnym pojazdem, którym można wyruszyć nawet w dłuższą trasę. Komfortowo może w nim podróżować 5 osób, a dodatkowo mogą one zabrać ze sobą niemały bagaż.

Samochody SUV bez problemu pomieszczą zimowy ekwipunek taki jak narty i ciepłe ubrania, które również potrafią zajmować sporo miejsca.

Auta SUV są także chętnie wybierane przez właścicieli różnego rodzaju przedsiębiorstw. Bez problemu pomieszczą niezbędny sprzęt i narzędzia, a dodatkowo świetnie poradzą sobie w trasie. Nie straszne im są dziurawe drogi i grząskie podłoże. Napęd na obie osie pozwala uniknąć zakopania się w grząskim podłożu.

Weronika Cichocka
Weronika Cichocka

Dziennikarka z wieloletnim doświadczeniem. Od lat pisząca o ubezpieczeniach, ekonomii i zdrowiu. Specjalista ds. PR i marketingu internetowego.

mandat na raty
Mandat na raty Autor Katarzyna Matusiak Komunikacyjne
Mandaty drogowe są jednym z najczęstszych sposobów karania kierowców za naruszenie przepisów ruchu drogowego w Polsce. Choć większość mandatów należy opłacić w wyznaczonym terminie, wielu kierowców znajduje się w sytuacji, w której jednorazowa spłata kary stanowi duże obciążenie...
Czytaj dalej
1 ar ile to m2
1 ar – ile to m2? Autor Katarzyna Matusiak Nieruchomości
Zakup działki pod budowę domu wiąże się z koniecznością zrozumienia kluczowych pojęć, które pomogą wybrać odpowiednią wielkość terenu. Co to jest hektar? Ile metrów kwadratowych to 1 ar? Co jeszcze warto wiedzieć na temat powierzchni działki przeznaczonej na budowę domu? Poniżej...
Czytaj dalej