Weronika Cichocka
Weronika Cichocka
Aktualizowano: 14.03.2022 Komunikacyjne
🕐 Ten artykuł przeczytasz w 9 minut.
Rate this post

Skrzynia manualna to właściwie norma na polskim rynku samochodowym. Tradycyjnie polskie auta charakteryzowała skrzynia manualna, a skrzynia automatyczna pojawiła się znacznie później. Obecnie skrzynia manualna nadal przeważa na rynku, ale skrzynia automatyczna zyskuje coraz więcej zwolenników. Czy warto rezygnować ręcznej zmiany biegów?

<3
Uzupełnij tylko 2 pola i poznaj cenę OC/AC od razu!Poznaj cenę OC
X

Skrzynia manualna oznacza władzę?

Ręczna zmiana biegów ma wielu zwolenników. To kierowca decyduje, kiedy zmienia bieg na wyższy lub niższy i z jakimi obrotami porusza się swoim pojazdem. Ale czy tak naprawdę większość kierowców potrzebuje aż takiej władzy nad autem? Szczerze mówiąc bardzo często nie. Dynamiczna, ostra jazda to oczywiście marzenie, ale w realiach codziennego użytkowania pojazdu rzadko kiedy ma realne możliwości zaistnieć. W przypadku gdy w naszym aucie czeka na nas skrzynia automatyczna, możemy bez skrępowania zająć się po prostu prowadzeniem i nie musimy skupiać uwagi na dodatkowych czynnościach, które absorbują mózg.

Często daje to wręcz cenne sekundy, które potrafią uratować kierowcę przed zdarzeniem drogowym. Skrzynia automatyczna jest bardzo lubiana przez młodych adeptów poruszania się samochodami. Ich sprawność przy ruszaniu czy redukcji biegów nie jest jeszcze tak płynna i może powodować krztuszenie się silnika albo też prowadzić do zgaśnięcia auta. W przypadku automatów często też podnoszony jest argument dotyczący niskiego spalania paliwa.

W codziennym, miejskim użytkowaniu pojazd, który ma skrzynię automatyczną, jest często wygodniejszy w korzystaniu.

Skrzynia manualna jest tańsza

No cóż, nie ulega wątpliwości, że wygoda kosztuje. Skrzynia manualna jest tak popularna w Polsce, ponieważ jest o wiele tańsza, zarówno przy zakupie, jak i w utrzymaniu. Wystarczy przyjrzeć się pojazdom, w których diler samochodu daje opcje do wyboru. Można wtedy zdecydować się zarówno na automat, jak i ręczną zmianę biegów. Skrzynia manualna to oszczędność od kilku do nawet kilkunastu tysięcy zł – w zależności od modelu i marki pojazdu.

Skrzynia manualna to również powszechnie dostępny serwis. Mechanicy samochodowi są obeznani z tego typu rozwiązaniami i w związku z tym mają większe doświadczenie, a popularność tego rozwiązania powoduje, że koszt naprawy jest niewielki. Jeśli więc właściciel pojazdu regularnie dwa o przegląd techniczny czy wymianę oleju w skrzyni biegów, może zakładać, że będzie jeździł bezawaryjnie w tym zakresie użytkowania pojazdu.

Skrzynia automatyczna czy skrzynia manualna – co wybrać?

Decydując się na własne auto, niezależnie od tego, czy nowe, czy też używane, powinniśmy przede wszystkim myśleć o tym, w jaki sposób to my będziemy korzystali z pojazdu. Jeżeli mamy możliwość finansową zainwestować w skrzynię automatyczną, a często jeździmy po mieście, gdzie ważne jest dynamiczne poruszanie się i wygoda kierowcy, to warto zastanowić się nad automatem. Jeżeli nasz budżet jest ograniczony albo też lubimy pracę sprzęgłem i silnikiem oraz poruszanie się dynamiczne i zmiana biegów nie stanowi dla nas problemu – zdecydujmy się na skrzynią manualną.

Jeszcze kilka lat temu wielu kierowców w ogóle nie zastanawiało się nad wyborem pomiędzy tymi dwiema opcjami, ponieważ dużym murem okazywało się kwestia finansowa. To jednak z roku na rok ulega zmianie. Możemy się więc spodziewać że w ciągu kilku najbliższych lat skrzynie automatyczne mogą tanieć a ich popularność będzie rosnąć.

Na Twoje auto musi Ciebie być stać!

To o czym często zapominają szczególnie młodzi kierowcy. Zakup auta to nie tylko kwestia tego, czy możemy sobie pozwolić na kupno danego pojazdu, ale również tego, ile kosztuje jego eksploatacja oraz ubezpieczenie. Zawczasu warto zweryfikować przynajmniej w internecie, jakie są miesięczne koszty utrzymania pojazdu, którym jesteśmy zainteresowani. Można również skorzystać z kalkulatorów OC dostępnych w internecie, dzięki którym sprawdzimy, ile w naszym, konkretnym przypadku będzie kosztowało obowiązkowe ubezpieczenie komunikacyjne.

Pamiętaj, że polisa OC jest obowiązkowym ubezpieczeniem każdego właściciela samochodu. A za brak OC w przypadku aut osobowych powyżej 14 dni grozi kara w wysokości 5600 zł, za brak ubezpieczenia od 4 do 14 dni – 2800 zł, a do 3 dni 1120 zł. Obecnie właściciel pojazdu może otrzymać grzywnę nawet nie wychodząc z domu! Badaniem w ciągłości OC zajmuje się Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny, który w przypadku braku zapłaty za polisę, informację o grzywnie wysyła listem. Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny może należną opłatę ściągać też przez komornika.

Na co jeszcze warto zwrócić uwagę gdy zdecydujesz się na zakup samochodu?

Tak jak już wspomnieliśmy, podstawą jest zastanowienie się, jakiego auta tak naprawdę potrzebujemy. Jeśli stać nas na spełnianie marzeń to oczywiście możemy to zrobić, jeśli jednak będziemy planować poruszanie się czteroosobową rodziną kabrioletem… zakup może okazać się nietrafiony. Równie istotnym jest to, żeby sprawdzać wszystkie informacje dotyczące danych pojazdu. Jeżeli decydujemy się na zakup samochodu z drugiej ręki, sprawdzajmy historię pojazdu.

Zweryfikujmy, czy osoba sprzedająca ma prawo podpisywać dokumenty dotyczące zbycia auta i czy wszystkie otrzymane informacje mają swoje potwierdzenie w dokumentacji.

Wystarczy, że poprosimy o numer nadwozia i tablic rejestracyjnych i sami będziemy mogli zweryfikować historię pojazdu. To z pewnością najlepszy i najbezpieczniejszy sposób na to, by nie zostać oszukanym.

Okazyjna cena może być bardzo niebezpieczna. Wyjątkowa okazja i bardzo niska cena to zawsze czynnik, który powinien wzbudzać czujność. Nie warto również wierzyć w to, że dotychczasowy właściciel sprzedając pojazd płakał. Takie oferty mogą okazać się sprzedażą nielegalnie zdobytego pojazdu. Jeśli znasz zaufaną stację diagnostyczną, skorzystaj z jej usług. W Twoim interesie leży to, aby potwierdzić stan techniczny pojazdu. W końcu to Ty i Twoja rodzina, i Twoi przyjaciele, będziecie nim podróżować. Możesz również poprosić zbywcę o umożliwienie tak zwanej jazdy próbnej.

Jeżeli po raz pierwszy będziesz kupować samochód, weź ze sobą osobę o większym doświadczeniu. Dzięki niej możesz uniknąć szybkich i emocjonalnych decyzji, których konsekwencje możesz ponosić miesiącami. Chłodna głowa i płatność przelewem uratowały wielu nowych właścicieli pojazdów przed oszustami.

Formalności po zakupie samochodu

Jeżeli kupisz auto, pamiętaj o tym, aby spisać umowę sprzedaży z uwzględnieniem wszystkich danych dotyczących właściciela dotychczasowego oraz Twoich. Od dnia, w którym umowa zostanie podpisana, masz 14 dni na uzupełnienie dokumentu PCC-3 i przesłanie go (lub zaniesienie osobiście) do urzędu skarbowego właściwego dla nabywcy auta. Dodatkowo kupujący ma obowiązek uiszczenia 2% jako podatek od kupna samochodu na rzecz US. Nowy właściciel auta na zgłoszenie nabycia swojego pojazdu ma 30 dni.

Jeżeli nie zrobi tego we wskazanym terminie, musi liczyć się z możliwością nałożenia na niego grzywny w wysokości od 200 do nawet 1000 zł.

PODSUMOWANIE:

 • Skrzynia manualna to powszechnie stosowane rozwiązanie w Polsce, a w związku z tym koszty naprawy są niskie.
 • Skrzynia automatyczna to wygodne rozwiązanie dla młodych kierowców, których płynność ruchów na drodze i nie jest jeszcze idealna.
 • Skrzynia manualna znacząco obniża koszty o kilka lub kilkanaście tysięcy, gdy decydujemy się na zakup nowego pojazdu od dealera samochodowego.
 • Skrzynia automatyczna jest droższa zarówno w zakupie, jak i w naprawie.
 • Skrzynia automatyczna pojawia się najczęściej w autach klasy premium.
 • Skrzynia automatyczna jest bardzo wygodna w momencie gdy z auta korzystamy w mieście.
 • Skrzynia manualna jest dużo mniej awaryjna.
 • Decydując się na zakup samochodu, warto sprawdzić, które rozwiązanie będzie wygodne dla nas i naszego sposobu korzystania z pojazdu.
 • Przy zakupie auta należy pamiętać o obowiązkowym ubezpieczeniu komunikacyjnym.
 • Obecnie wysokość składki za 12 miesięcy ochrony polisą OC można sprawdzić specjalnych kalkulatorach online.
 • Za brak ubezpieczenia OC w Polsce grożą wysokie kary – nawet do 5600 zł dla auta osobowego.
 •  Pamiętaj, aby przy zakupie auta nie dać się nabrać na sztuczki nieuczciwych sprzedawców i zawsze w weryfikuj dokumentację przedstawioną przez zbywcę.
 •  Kupując auto możesz poprosić sprzedającego o numer VIN oraz numer rejestracyjny pojazdu, co pozwoli Ci na weryfikację historii pojazdu online.
 • Po zakupie nabywca na 14 dni od podpisania umowy na zapłacenie w urzędzie skarbowym podatku PCC-3, a także uiszczenie podatku od czynności cywilnoprawnych w wysokości 2% wartości zakupu.

Weronika Cichocka
Weronika Cichocka

Dziennikarka z wieloletnim doświadczeniem. Od lat pisząca o ubezpieczeniach, ekonomii i zdrowiu. Specjalista ds. PR i marketingu internetowego.

Dołącz do dyskusji

Budowa DK9
Budowa DK9 Autor Weronika Cichocka Komunikacyjne
GDDKiA zapowiedziała budowę nowego odcinka drogi krajowej DK9, który będzie kluczowym elementem poprawy ruchu na osi północ-południe w okolicach Rzeszowa. Ten imponujący fragment trasy rozciągnie się na 60 kilometrów, stanowiąc znaczący krok w ułatwieniu podróży dla kierowców w tym...
Czytaj dalej
Które auta mogą jeździć na E10
Które auta mogą jeździć na E10? Autor Weronika Cichocka Komunikacyjne
Od 1 stycznia 2024 roku, polskie stacje paliw wprowadzają rewolucyjną zmianę - benzynę silnikową 95-oktanową zawierającą do 10% biokomponentów, znaną jako E10. Ta przełomowa inicjatywa zastąpi obecną benzynę E5 o tej samej liczbie oktanowej. Co to oznacza dla kierowców i jak wpłynie...
Czytaj dalej