Weronika Cichocka
Weronika Cichocka
Aktualizowano: 14.03.2022 Komunikacyjne
🕐 Ten artykuł przeczytasz w 7 minut.
1/5 - (2 votes)

Zacznijmy od początku i ustalmy: mini assistance – co to jest? Przede wszystkim pamiętajmy o tym, że mini assistance należy do tak zwanych ubezpieczeń dobrowolnych, a co za tym idzie, posiadanie tego rodzaju polisy nie jest obowiązkowe. Co jednak może nam dać ta polisa?

<3
Uzupełnij tylko 2 pola i poznaj cenę OC/AC od razu!Poznaj cenę OC
X

Polisa assistance najczęściej przydaje się wtedy, kiedy wcale nie chcielibyśmy z niej skorzystać, czyli w czasie zdarzenia na drodze, wtedy, kiedy na przykład potrzebujemy holowania, czy samochodu zastępczego, żeby móc dalej realizować swoje plany po kolizji.

Co to jest mini assistance?

Mini assistance, tak jak już wspomnieliśmy, należy do dobrowolnych. Oznacza to, że każdy z ubezpieczycieli sam definiuje, co oferuje w ramach usługi assistance, jak i usługi mini assistance. Jakiego rodzaju świadczenia w ramach usługi assistance mogą realizować ubezpieczyciele? Może to być właśnie holowanie pojazdu do warsztatu, naprawa auta, wsparcie właściciela pojazdu kolizji. W ramach assistance w pełnym wymiarze możemy otrzymać dowiezienie paliwa, samochód zastępczy, a coraz częściej, opiekę nad małoletnimi dziećmi, zwierzętami domowymi, a także wsparcie tłumacza, jeśli przebywamy za granicą i prawnika.

Jak widać assistance to bardzo szeroki zakres wsparcia ze strony towarzystwa ubezpieczeniowego dla właściciela pojazdu.

Assistance może działać na terenie Polski, jak również poza jej granicami, jeśli zostało to określone w ogólnych warunkach ubezpieczenia podpisanej polisy. Najczęściej na wykupienie polisy assistance w pełnym wymiarze decydują się właściciele samochodów, które są nie należą do najstarszych. Pełnoletnie pojazdy mają małe szanse na korzystną ofertę assistance. Jest to oczywiście konsekwencją tego, że pojazdy eksploatowane od wielu lat, niosą ze sobą większe ryzyko dla zakładu ubezpieczeń. Assistance mini najczęściej oferowane jest niezależnie od wieku pojazdu.

Co obejmuje mini assistance?

Mini assistance najczęściej posiada po prostu mniejszy i zawężony zakres ochrony polisą w ramach ubezpieczenia. W związku z powyższym skoro ubezpieczyciel świadczy mniejszy zakres ochrony, to kwota składki za czas ochrony polisą jest odpowiednio niższa. Jest to doskonałe rozwiązanie dla tych osób, która nie dysponują dużym budżetem przeznaczonym na dobrowolną polisę, ale jednocześnie zależy im na wsparciu ze strony profesjonalistów w przypadku zdarzenia drogowego.

Z tego tytułu należy zastanowić się, jakiego rodzaju sytuacja, na przykład holowanie pojazdu, albo samochód zastępczy, czy też wymiana ogumienia, są dla nas najistotniejsze. I wtedy na tej podstawie najlepiej jest poszukać ochrony mini assistance lub assistance. Najczęściej polisa mini assistance jest możliwa do wykupienia w ramach pakietu z obowiązkowym ubezpieczeniem komunikacyjnym i w takim, okrojonym, zakresie umożliwia na przykład holowania samochodu po kolizji lub zdarzeniu drogowym. Często w ramach takiego ubezpieczenia wskazana jest również odległość w kilometrach, w ramach której towarzystwo ubezpieczeniowe odholuje pojazd do warsztatu.

W ramach usługi assistance określane są również limity tak, aby nie można było korzystać z usług ubezpieczyciela praktycznie bez końca. Limity mogą być określone w ramach zdarzenia albo też do wyczerpania sumy określonej w ogólnych warunkach ubezpieczenia umowy polisy assistance.

Przy polisach assistance warto również zwrócić uwagę na franszyzę kilometrową. Termin ten oznacza, że ochrona polisą nie obowiązuje w niewielkiej odległości od domu. Zazwyczaj ta odległość określana jest w kilometrach i wynosi 20 km. Jeśli decydujesz się na polisę assistance jest sprawdź czy jest opcja wykupienia tej klauzuli tak, byś zawsze mógł skorzystać ze wsparcia towarzystwa ubezpieczeniowego.

Co oprócz mini assistance może zaoferować ubezpieczyciel?

W ramach ubezpieczeń mini kierowca może wykupić również mini autocasco. Jest to doskonałe rozwiązanie dla tych osób, dla których samo autocasco jest zbyt dużym zobowiązaniem finansowym. Należy sprawdzić w ogólnych warunkach ubezpieczenia, jakiego rodzaju ochronę przewiduje ubezpieczyciel w ramach mini autocasco.

W ramach tego rodzaju polisy najczęściej określane jest, iż można spodziewać się odszkodowania w ramach: kradzieży pojazdu, działania sił przyrody, czy też, jak to często bywa określane w polisach: żywiołów, nierzadko wskazane jest również zderzenie ze zwierzęciem, także szkoda całkowita wynikająca z wandalizmu, pożaru zderzenia pojazdu itd.

Czasami w polisach określony jest również procentowy lub kwotowy udział własny, jak również sposób likwidacji szkody, czy to w warsztacie partnerskim, czy też na zasadzie przedstawionego kosztorysu. W tym zakresie, ponieważ tak jak wspomnieliśmy, to również jest polisa dobrowolna, właściciel samochodu sam określa, jaki rodzaj zakresu ochrony polisą jest dla niego interesujący i za jaką pomoc gotów jest zapłacić. Warto również sprawdzić, czy tak zwana szkoda parkingowa jest objęta ochroną mini autocasco.

Szkoda parkingowa to taka sytuacja, w której właściciel pojazdu znajduje swój pojazd uszkodzony na parkingu, ale nie jest w stanie ustalić, w jaki sposób doszło do zdarzenia, jak również, kto był sprawcą zniszczeń. W większości towarzystw ubezpieczeniowych szkoda parkingowa nie jest objęta minicasco.

PODSUMOWANIE:

  1. Mini assistance należy do grona polis dobrowolnych, oznacza to, że właściciel pojazdu nie ma obowiązku wykupienia tej ochrony.
  2. Mini assistance jest okrojoną wersją assistance i zawiera tylko ściśle określone świadczenia, która ubezpieczyciel ma obowiązek zrealizować na rzecz kupującego w sytuacjach określonych w ogólnych warunkach ubezpieczenia.
  3. Mini assistance jest często dołączane do pakietów z obowiązkowym ubezpieczeniem komunikacyjnym jedynie nieznacznie podnosząc jego cenę, a zwiększając komfort i bezpieczeństwo właściciela pojazdu.
  4. W ramach mini assistance często określone jest, w zakresie kilometrowym, holowanie pojazdów.

Weronika Cichocka
Weronika Cichocka

Dziennikarka z wieloletnim doświadczeniem. Od lat pisząca o ubezpieczeniach, ekonomii i zdrowiu. Specjalista ds. PR i marketingu internetowego.

Dołącz do dyskusji

mandat na raty
Mandat na raty Autor Katarzyna Matusiak Komunikacyjne
Mandaty drogowe są jednym z najczęstszych sposobów karania kierowców za naruszenie przepisów ruchu drogowego w Polsce. Choć większość mandatów należy opłacić w wyznaczonym terminie, wielu kierowców znajduje się w sytuacji, w której jednorazowa spłata kary stanowi duże obciążenie...
Czytaj dalej
1 ar ile to m2
1 ar – ile to m2? Autor Katarzyna Matusiak Nieruchomości
Zakup działki pod budowę domu wiąże się z koniecznością zrozumienia kluczowych pojęć, które pomogą wybrać odpowiednią wielkość terenu. Co to jest hektar? Ile metrów kwadratowych to 1 ar? Co jeszcze warto wiedzieć na temat powierzchni działki przeznaczonej na budowę domu? Poniżej...
Czytaj dalej