Dorota Bajorek
Dorota Bajorek
Aktualizowano: 16.03.2022 Turystyczne
🕐 Ten artykuł przeczytasz w 5 minut.
Rate this post

Podczas planowania wyjazdu za granicę warto poświęcić czas na wybór odpowiedniego ubezpieczenia turystycznego. Dzięki tej polisie zadbasz o to, by wypoczynek był bezpieczny. Bardzo ważnym aspektem podczas decyzji o wyborze polisy okazuje się suma ubezpieczenia w ubezpieczeniu podróżnym. Jaka kwota zagwarantuje realną ochronę na czas wyjazdu? Oto szczegóły.

Ubezpieczenie podróżne – co to za polisa?

Wyjazd zagraniczny obiecuje wiele – atrakcje, zwiedzanie, wypoczynek, piękną pogodę. Właśnie tego oczekujemy, wyjeżdżając za granicę. Za to rzadko myślimy o nieprzyjemnościach, które mogą się zdarzyć na wakacjach. Zgubiony lub zniszczony bagaż, złamana noga, wypadek komunikacyjny, nieprzewidziana choroba. Na takie właśnie okoliczności niezbędne okazuje się ubezpieczenie podróżne. Leczenie, transport medyczny, akcja poszukiwawcza za granicą – to wszystko generuje ogromne koszty. Dzięki odpowiedniemu ubezpieczeniu turystycznemu możemy liczyć na ochronę przed finansowymi skutkami nieprzewidzianych wydarzeń. 

Co składa się na ubezpieczenie turystyczne?

Ubezpieczenie turystyczne to rodzaj ubezpieczenia zawieranego na czas wyjazdu. Składa się na nie pakiet polis, które będą niezbędne w czasie pobytu zagranicznego. Oczywiście wiele zależy od charakteru wyjazdu i naszych planów. Jednak najczęściej w skład skutecznego ubezpieczenia wchodzą: OC, NNW na ewentualność doznania uszczerbku na zdrowiu lub śmierci, ubezpieczenie zdrowotne i kosztów leczenia. Ubezpieczenie turystyczne oprócz zwrotu wydatków związanych z leczeniem zapewnia także pokrycie kosztów powrotu do kraju oraz transportu medycznego. Ochrona może także dotyczyć ubezpieczenia bagażu, czy assistance, jeśli podróżujemy własnym samochodem. Na pewno wybór odpowiedniej polisy turystycznej zależy od tego, czy chcemy wypoczywać aktywnie lub uprawiać jakieś sporty – wówczas powinniśmy zadbać o potrzebne rozszerzenia. 

Wybór sumy ubezpieczenia

Czym jest suma ubezpieczenia i dlaczego jest ona tak bardzo ważna podczas decyzji o wyborze polisy turystycznej? Otóż suma ubezpieczenia to maksymalna kwota, jaką ubezpieczyciel wypłaci nam w razie wypadku. Dlatego właśnie jej ustalenie jest tak istotną kwestią. Jeśli koszty leczenia za granicą przekroczą ustaloną sumę, trzeba będzie dopłacić za nie z własnej kieszeni.

A to bardzo zła wiadomość, bo pobyt w szpitalu oraz zabiegi w niektórych państwach generują ogromne koszty sięgające nawet kilkuset tysięcy złotych. Dlatego podczas zawierania umowy ubezpieczeniowej na czas wyjazdu należy zabezpieczyć się pod tych względem i wybrać taką sumę ubezpieczenia, aby nie martwić się przekroczeniem limitu wyznaczonego przez ubezpieczyciela. 

Co składa się na koszt leczenia za granicą? 

W krajach Unii Europejskiej wiele ułatwia fakt, że Polaków obejmuje tam na podstawie karty EKUZ opieka medyczna na zasadach powszechnej opieki medycznej w danym kraju. Jednak wielu usług okołomedycznych takich jak chociażby transport medyczny to ubezpieczenie zdrowotne nie zawiera.

Więc warto dokupić dodatkowe ubezpieczenie. Natomiast w wielu państwach polisa zdrowotna z odpowiednio wysoką sumą ubezpieczenia jest po prostu wymogiem. Warto więc przed zakupem polisy zorientować się, jak wygląda kwestia kosztów leczenia w poszczególnych krajach, czyli ile kosztują wizyty lekarskie, badania, pobyt w szpitalu, zabiegi i operacje, transport sanitarny, usługi ratownictwa, zakup leków, środków opatrunkowych.

Ile kosztuje leczenie za granicą?

Świadomość, że w Monako zapłacimy ponad 12 tysięcy złotych za dobę spędzoną w szpitalu, za transport medyczny z Portugalii 92 tys. zł, a 3 dni spędzone w szpitalu w USA zakończą się rachunkiem opiewającym na 350 tys. zł, daje do myślenia. Na tych przykładach warto przemyśleć, jakiej sumy ubezpieczenia potrzebujemy na wyjazd. Oczywiście najlepiej dostosować ją do realnych cen obowiązujących w danym kraju. W zależności, do jakiego kraju jedziemy, cena polisy może się od siebie bardzo różnić.

Podróżując po Europie i chcąc dopasować się sumą ubezpieczenia do kosztów leczenia, możemy zapłacić za jeden dzień ochrony około:

  • 12 zł – Monako
  • 7,5 zł – Norwegia
  • 5 zł – Włochy
  • 3,5 zł – Chorwacja. 

Jak ustalić sumę ubezpieczenia?

Nie warto oszczędzać, aby po wykupieniu taniej polisy nie musieć dopłacać ogromnej kwoty w razie skomplikowanego leczenia po wypadku. Co ciekawe, sumę ubezpieczenia dla poszczególnych składników ubezpieczenia turystycznego ustalamy osobno, np. ubezpieczenie bagażu na 3 tys. zł, a koszty leczenia na 300 tys. 

Oczywiście ubezpieczyciele zalecają odpowiednią sumę ubezpieczenia dla danego regionu świata. Minimalną bezpieczną sumą gwarantowaną na podróż po Europie jest 20 000 euro, zaś rekomendowaną 30 000 euro. Jeśli jednak wybieramy się dalej, powinno się ją zwiększyć do co najmniej 60 000 euro. Najbardziej wymagające są pod tym względem Stany Zjednoczone i Australia – tam najbezpieczniej wybrać sumę ubezpieczenia 120 000 euro. 

PODSUMOWANIE:

  • Ubezpieczenie turystyczne chroni nas podczas wyjazdu zagranicznego.
  • Suma ubezpieczenia to maksymalna kwota, jaką zapłaci ubezpieczyciel w razie wypadku, a przekroczenie kosztów leczenia skutkuje poważnymi wydatkami z własnej kieszeni.
  • Należy dopasować sumę ubezpieczenia do cen w danym kraju – w niektórych koszty leczenia są bardzo wysokie.  
  • Zalecane sumy ubezpieczenia to w Europie 30 000, w innych rejonach świata 60 000 a w USA i Australii 120 000 euro.
Dorota Bajorek
Dorota Bajorek

Absolwentka Uniwersytetu Jagiellońskiego, autorka tekstów w Internecie. Dzięki pisaniu łączy przyjemne z pożytecznym. Miłośniczka natury, dobrej książki i sudoku.

Dołącz do dyskusji

Budowa DK9
Budowa DK9 Autor Weronika Cichocka Komunikacyjne
GDDKiA zapowiedziała budowę nowego odcinka drogi krajowej DK9, który będzie kluczowym elementem poprawy ruchu na osi północ-południe w okolicach Rzeszowa. Ten imponujący fragment trasy rozciągnie się na 60 kilometrów, stanowiąc znaczący krok w ułatwieniu podróży dla kierowców w tym...
Czytaj dalej
Które auta mogą jeździć na E10
Które auta mogą jeździć na E10? Autor Weronika Cichocka Komunikacyjne
Od 1 stycznia 2024 roku, polskie stacje paliw wprowadzają rewolucyjną zmianę - benzynę silnikową 95-oktanową zawierającą do 10% biokomponentów, znaną jako E10. Ta przełomowa inicjatywa zastąpi obecną benzynę E5 o tej samej liczbie oktanowej. Co to oznacza dla kierowców i jak wpłynie...
Czytaj dalej