Dorota Bajorek
Dorota Bajorek
Aktualizowano: 15.03.2022 Turystyczne
🕐 Ten artykuł przeczytasz w 6 minut.
Rate this post

Kiedy planujesz podróż zagraniczną, w pierwszej kolejności myślisz o paszporcie czy dowodzie osobistym, o hotelu lub pensjonacie, w którym zamieszkasz i o walucie kraju, do którego jedziesz. Koniecznie pomyśl także o ubezpieczeniu. Polisa turystyczna stanowi absolutny must have. Co obejmuje? Czy warto zainwestować w dodatki do polisy turystycznej? Sprawdźmy to.

<3
Uzupełnij tylko 2 pola i poznaj cenę OC/AC od razu!Poznaj cenę OC
X

Standardowa polisa turystyczna – na co możesz liczyć?

Wykupując polisę na wyjazd zagraniczny, musisz przeczytać dokładnie OWU, ponieważ zakres ochrony ubezpieczeniowej różni się w zależności od ubezpieczyciela. Większość ofert na rynku obejmuje następujące sytuacje:

  • koszty leczenia za granicą – które obejmują podstawowe konsultacje lekarskie, transport karetką drogową z miejsca wypadku do najbliższego szpitala, pobyt w placówce leczniczej oraz leczenie ambulatoryjne
  • koszty przeprowadzenia akcji ratunkowej zarówno w górach jak i innym terenie (np. w zbiornikach wodnych), w tym także opłaty związane z poszukiwaniami oraz udzieleniem doraźnej pomocy do czasu przybycia pogotowia ratunkowego
  • ubezpieczenie NNW
  • assistance podróżne – pomoc w nagłych i niespodziewanych sytuacjach na drodze, jak np. awaria pojazdu lub przebita opona.

To jest baza, do której możesz dokupić interesujące Cię dodatki.

Dodatki do polisy turystycznej – co warto wybrać?

Każde ubezpieczenie dobrowolne można dopasować do swoich potrzeb, zarówno pod względem zakresu jak i sumy ubezpieczenia. Dodatki do polisy turystycznej wybierz w zależności od kilku czynników:

  • dokąd jedziesz
  • co będziesz robić na wakacjach (uprawiał plażing czy sport)
  • stan zdrowia (czy chorujesz na chorobę przewlekłą)
  • z kim wyjeżdżasz
  • jakim środkiem lokomocji będziesz podróżował.

Dodatki do polisy turystycznej – wybór należy do Ciebie

Oto jakie dodatki do polisy turystycznej proponują ubezpieczyciele. Poniżej przedstawiamy katalog najpopularniejszych, dostępnych w większości ofert ubezpieczeniowych.

Ubezpieczenie bagażu

Będąc posiadaczem ubezpieczenia bagażu, otrzymasz rekompensatę w sytuacji uszkodzenia, zniszczenia bądź kradzieży Twojej walizki lub torby podróżnej.

Szacuje się, że rocznie na całym świecie na lotniskach ginie ponad 20 mln sztuk bagażu. Dla linii lotniczych zagubiona walizka to nic nadzwyczajnego, ale dla Ciebie – zepsute wakacje. Nawet jeśli bagaż znajdzie się po kilku dniach, to słabo spędzić je w jednych ciuchach. Ubezpieczenie bagażu pozwoli na sfinansowanie zakupu ubrań i kosmetyków. Kiedy jeszcze zadziała?

  • gdy ktoś ukradnie Twój bagaż na terenie lotniska lub dworca kolejowego
  • gdy Twoja walizka poleci nie tam, gdzie została nadana, bądź podczas jazdy autobusem wypadnie z przestrzeni bagażowej
  • gdy do kradzieży bagażu dojdzie w momencie, gdy znajdował się on w przechowalni, skrytce bagażowej dworca lub pokoju hotelowym
  • gdy złodziej ukradnie bagaż znajdujący się w aucie lub z przyczepie kempingowej
  • gdy bagaż nie dotrze w umówione miejsce na czas.

Ubezpieczenie sprzętu sportowego i sprzętu elektronicznego

Kiedy zabierasz ze sobą sprzęt sportowy lub elektroniczny (np. aparat fotograficzny, tablet) ryzykujesz utratą lub uszkodzeniem go w podróży. Ubezpieczenie sprzętu sportowego i sprzętu elektronicznego jest po to, byś mógł otrzymać odszkodowanie za zniszczone przedmioty.

Ubezpieczenie od aktów terroryzmu

MSZ publikuje na stronach www listę krajów, w których występuje realne zagrożenie atakiem terrorystycznym i odradza podróżowanie w tamte rejony świata. Jeśli tam się wybierasz, to zapewne nie znajdziesz ubezpieczyciela, który zaryzykuje i ubezpieczy Cię na wypadek ataku terrorystycznego. Można jednak obawiać się ataku terrorystycznego, jadąc w teoretycznie spokojnie rejony świata, dlatego warto zainwestować w dodatki do polisy turystycznej. 

Ubezpieczenie dla uprawiających sport

Kiedy jedziesz zagranicę z zamiarem uprawiania sportu, koniecznie wykup dodatkowe ubezpieczenie. Polisa turystyczna w podstawowym zakresie nie obejmuje sportów ekstremalnych, do których wg ubezpieczycieli zaliczają się m.in. wspinaczka wysokogórska lub skałkowa, jazda na nartach wodnych w tym wszelkie sporty motorowodne. Pełną listę sportów, które nie są objęte ochroną ubezpieczeniową znajdziesz w dokumencie zwanym OWU (Ogólne Warunki Ubezpieczenia). Planujesz te i podobne aktywności? Konieczne okazują się odpowiednie dodatki do polisy turystycznej.

OC sportowe

To nie to samo, co ubezpieczenie dla uprawiających sport. Działa jak tradycyjne OC: chroni Cię przed finansowymi skutkami zdarzeń, w których ucierpieli inni. Np. jeśli w trakcie jazdy na nartach wjedziesz w innego narciarza i on upadając złamie rękę, odszkodowanie z tego tytułu weźmie na siebie Twój ubezpieczyciel.

OC w życiu prywatnym

Bardzo przydatne, kiedy wyjeżdżasz z dziećmi. Z tej polisy ubezpieczyciel pokryje koszty uszkodzeń, które spowodowały Twoje dzieci: rozbite okno, pomazana ściana w hotelu.

Klauzula chorób przewlekłych

Jeśli chorujesz od pewnego czasu, musisz liczyć się z tym, że Twój stan może nagle się pogorszyć.  Aby być spokojnym, że w razie potrzeby otrzymasz pomoc i nie będziesz martwić się o koszty, powinieneś wykupić klauzulę chorób przewlekłych.

Klauzula alkoholowa

Zwykle ubezpieczyciel nie zapłaci za szkody, których dopuściłeś się będąc pod wpływem alkoholu, chyba że wcześniej dodatkowo opłacisz taką ewentualność. Więcej na ten temat przeczytasz na stronie https://beesafe.pl/abc-ubezpieczen/klauzula-alkoholowa/

PODSUMOWANIE:

  • Podstawowy zakres polisy turystycznej obejmuje koszty leczenia, koszty przeprowadzenia akcji ratowniczej, ubezpieczenie NNW i assistance podróżne.
  • Warto zainwestować w dodatki do polisy turystycznej, aby uniknąć dodatkowych kosztów wyjazdu. Należą do nich ubezpieczenie bagażu, ubezpieczenie sprzętu sportowego i elektronicznego i ubezpieczenie od aktu terroryzmu.
  • Jeśli na wyjeździe planujesz uprawiać sport, koniecznie wykup ubezpieczenie dla uprawiających sport a także OC sportowe.
  • Nie zapomnij o OC w życiu prywatnym, jeśli wyjeżdżasz z dziećmi. Pokryje ono koszty ewentualnych zniszczeń, dokonanych przez małoletnich podopiecznych.
  • Jeśli cierpisz na chorobę przewlekłą, rozważ zakup dodatku w postaci odpowiedniej klauzuli.
  • Nie ryzykuj, że ubezpieczyciel odmówi wypłaty świadczenia, jeśli w chwili zdarzenia byłeś pod wpływem alkoholu – klauzula alkoholowa to dobre rozwiązanie.

Dorota Bajorek
Dorota Bajorek

Absolwentka Uniwersytetu Jagiellońskiego, autorka tekstów w Internecie. Dzięki pisaniu łączy przyjemne z pożytecznym. Miłośniczka natury, dobrej książki i sudoku.

Dołącz do dyskusji

Budowa DK9
Budowa DK9 Autor Weronika Cichocka Komunikacyjne
GDDKiA zapowiedziała budowę nowego odcinka drogi krajowej DK9, który będzie kluczowym elementem poprawy ruchu na osi północ-południe w okolicach Rzeszowa. Ten imponujący fragment trasy rozciągnie się na 60 kilometrów, stanowiąc znaczący krok w ułatwieniu podróży dla kierowców w tym...
Czytaj dalej
Które auta mogą jeździć na E10
Które auta mogą jeździć na E10? Autor Weronika Cichocka Komunikacyjne
Od 1 stycznia 2024 roku, polskie stacje paliw wprowadzają rewolucyjną zmianę - benzynę silnikową 95-oktanową zawierającą do 10% biokomponentów, znaną jako E10. Ta przełomowa inicjatywa zastąpi obecną benzynę E5 o tej samej liczbie oktanowej. Co to oznacza dla kierowców i jak wpłynie...
Czytaj dalej