Zdarza się, że jako właściciel samochodu jesteś zadowolony z wszystkiego w swoim aucie oprócz osiągów. Podoba ci się kolor, marka, wnętrze, ale uznajesz, że auto jest za słabe. Co wtedy? Czy na pewno musisz kupić nowy samochód? Niekoniecznie! Całkiem sprytnym wyjściem z takiej sytuacji jest swap silnika. Co to takiego? Na czym polega? Czy jest legalny i ile kosztuje? Dowiedz się więcej na ten temat.
Z tego artykułu dowiesz się...
Co to jest swap silnika?
Swap silnika to specjalny rodzaj tuningu samochodów. Polega on na przeniesieniu silnika z jednego auta do innego. Najczęściej chodzi o to, by zamiana poprawiła osiągi samochodu, czyli, aby nowy silnik miał większą moc lub większą pojemność. Jednak zmiana parametrów wcale nie jest łatwa.
Czytaj także: Chip tuning
Żeby osiągnąć zamierzony efekt, koniecznie trzeba znaleźć odpowiedni warsztat, który wykonuje tego typu operacje „przeszczepu” silnika. Do tego potrzebny jest oczywiście specjalistyczny sprzęt, dlatego nie ma szans wykonać wymiany samodzielnie. Tym bardziej, że specjaliści muszą dopasować części kompatybilne do ulepszanego pojazdu.
Na co musisz się przygotować?
Swap silnika, jak już zostało wspomniane, nie jest łatwy i wymaga odpowiedniego nastawienia. A to dlatego, że musisz znaleźć warsztat, w którym zmiana silnika zostanie wykonana, a także mieć świadomość, ile czasu i pieniędzy potrzebne jest na wykonanie takiej operacji. Musisz też pamiętać, że nie możesz wybrać dowolnego silnika do swojego auta, ale wyłącznie taki, który będzie idealnie pasował.
To samo dotyczy pozostałych części, które przy tej okazji trzeba będzie wymienić. I wreszcie pozostaje kwestia, jak podchodzi do tego polskie prawo. Czy na pewno możesz sobie wymienić „serce” auta bez żadnych konsekwencji?
Swap silnika – co na to prawo?
Przepisy dotyczące zmiany silnika w samochodzie są w naszym kraju niejednoznaczne. Co prawda części zamienne można w samochodzie zmieniać właściwie do woli, a silnik także jest częścią zamienną, ale jego parametry zapisane są przecież w dowodzie rejestracyjnym. Co więc musisz zrobić, by zalegalizować wymianę jednostki napędowej? Co grozi za swap silnika?
Zacznijmy od tego, że zmiana silnika nie jest w Polsce nielegalna. Oznacza to, że możesz ją spokojnie przeprowadzić. Podczas kontroli drogowej policjant na pewno nie sprawdzi, czy silnik w samochodzie był zmieniany.
A co z badaniem technicznym? Tu właśnie dopiero może pojawić się problem. Diagnosta musi sprawdzić, czy swap silnika twojego pojazdu nie naruszył innych elementów konstrukcyjnych samochodu. Jeśli jednak auto bez problemu zostanie dopuszczone do ruchu, wtedy powinieneś zgłosić zmianę silnika.
Oznacza to wizytę w wydziale komunikacji i uaktualnienie dowodu rejestracyjnego w kwestii nowej pojemności silnika samochodu.
Swap silnika a jego ubezpieczenie
A czy zmiana silnika ma jakieś znaczenie w kontekście ubezpieczenia samochodu? Oczywiście i to kolosalne. Jednym z podstawowych czynników, na podstawie których ustala się wysokość składki OC, jest właśnie pojemność silnika danego samochodu. Dlatego po zmianie jednostki napędowej na większą koniecznie musisz zgłosić ten fakt ubezpieczycielowi.
Inaczej możesz mieć nieoczekiwane kłopoty. W razie spowodowania przez ciebie kolizji ubezpieczyciel może stwierdzić, że skoro silnik w ubezpieczonym samochodzie został zmieniony, to nie weźmie odpowiedzialności za zdarzenie i nie wypłaci odszkodowania.
Ile kosztuje swap silnika?
Operacja „przeszczepu serca” w samochodzie jest dość kosztowna. Oczywiście wszystko zależy od tego, jaki silnik i do jakiego samochodu zamierzasz przełożyć. Jeśli chodzi o sam koszt przełożenia jednostki napędowej, to musisz liczyć się z wydatkiem w okolicy 1000 – 1500 zł.
Jednak do tego trzeba doliczyć jeszcze części, które sprawią, że nowy silnik będzie idealnie działał. Oznacza to, że raczej na pewno zaistnieje potrzeba wymiany turbosprężarki, skrzyni biegów, hamulców, kolektorów, czy przewodów. A jeśli w samochodzie zainstalowano komputer, to trzeba brać pod uwagę także usługę elektromechanika.
Dlatego cena całości jest wyższa o następne kilkaset złotych.
PODSUMOWANIE:
- Swap silnika to zmiana jednostki napędowej w samochodzie na silnik o większej mocy lub pojemności.
- Nowy silnik i pozostałe wymieniane części muszą być kompatybilne z samochodem, a zmiany można dokonać wyłącznie w warsztacie, który się w tym specjalizuje.
- Swap silnika w Polsce jest legalny, ale przepisy dotyczące go są niejednoznaczne, należy jednak zgłosić zmianę w wydziale komunikacji i do ubezpieczyciela.
- Koszt wymiany silnika na mocniejszy to ok. 1000 – 1500 zł plus cena części zamiennych i usługi elektromechanika.
Przeczytaj więcej na temat: eksploatacja samochodu
Napęd AWD
Napęd AWD
Napęd RWD
Napęd RWD
Napęd FWD
Napęd FWD
Które auta mogą jeździć na E10?
Które auta mogą jeździć na E10?
Samochody hybrydowe mHEV, HEV i PHEV
Samochody hybrydowe mHEV, HEV i PHEV
Benzyna E10 zastępuje Pb95
Benzyna E10 zastępuje Pb95
Podatek ekologiczny od samochodu
Podatek ekologiczny od samochodu