Dorota Bajorek
Dorota Bajorek
Aktualizowano: 28.08.2023 Zdrowotne
🕐 Ten artykuł przeczytasz w 12 minut.
2/5 - (2 votes)

Wszyscy doskonale wiemy, że zdrowie dziecka oraz matki w czasie ciąży jest tak naprawdę najważniejsze. Dlatego już na początku ciąży należy zastanowić się, jakie prowadzenie ciąży będzie optymalne w danym przypadku. Tym bardziej, że przyszłą mamę czekają comiesięczne wizyty lekarskie i cały szereg badań, którym się musi poddać. Wybrać wizyty na NFZ czy prywatne wizyty? Ile kosztuje prowadzenie ciąży prywatnie? Oto dylematy przyszłych rodziców.

Jak wybierają lekarza przyszłe mamy?

Bezpieczeństwo matki i dziecka to podstawa. Dlatego wybór lekarza prowadzącego to poważna i wymagająca namysłu decyzja. Część pacjentek decyduje się na pozostanie przez całą ciążę u swojego dotychczasowego ginekologa. Tu za decyzją stoi zaufanie, którym pacjentka obdarzyła lekarza i często też przyzwyczajenie albo wygoda i gabinet znajdujący się w pobliżu miejsca zamieszkania.

Część kobiet z kolei od razu nastawia się na zmianę. Kogo szukać i wybrać? Najlepiej lekarza, który pracuje w szpitalu położniczym i w stosownym czasie zajmie się odpowiednio swoją pacjentką.

Kobieta przez i w czasie porodu bardzo potrzebuje takiej pewności i płynącego z niej poczucia bezpieczeństwa. A wiele kobiet decyduje się pragmatycznie, by ich ciążę prowadziło dwóch ginekologów – dotychczasowy, do którego przecież wrócą po ciąży i lekarz pracujący w placówce położniczej. Najlepiej, żeby to był ordynator. Wtedy wiadomo, że pacjentka będzie miała świetną opiekę. Ale taka decyzja wiąże się oczywiście z poniesieniem sporych kosztów. Przyjrzymy się zatem dokładnie, ile kosztuje prowadzenie ciąży prywatnie.

 Ile kosztuje prowadzenie ciąży prywatnie – od czego to zależy?

To, ile zapłacimy za prywatne prowadzenie ciąży zależy od wielu czynników. Na pewno całościowo będzie to niebagatelna suma, ale przecież na życiu i zdrowiu dziecka i matki nikt nie chce oszczędzać. Od czego więc konkretnie zależą koszty, które poniesiemy? Na pewno od ilości badań, które będą potrzebne w czasie ciąży. Jeśli wszystko przebiega prawidłowo, można wykonać tylko standardowy pakiet badań, który i tak jest bardzo szeroki.

Jeśli jednak w trakcie trwania ciąży wyniknie jakiś problem zdrowotny, wtedy zakres badań się rozszerzy, a koszt automatycznie zwiększy.

Następna kwestia, to lekarz, którego wybierzemy. Ile kosztuje wizyta u ginekologa? Jeśli przyszła mama zdecyduje się na prowadzenie ciąży u profesora medycyny, jednorazowa konsultacja zaczyna się od 300 zł w górę w zależności od zakresu przeprowadzonej konsultacji. Jeśli wybór padnie na doktora nauk medycznych, za wizytę trzeba standardowo zapłacić 200 zł. Natomiast konsultacja ginekologiczna u lekarza medycyny kosztuje od 120 do 150 zł. Dlatego już przy wyborze ginekologa prowadzącego trzeba mieć na uwadze wygenerowane w ten sposób koszty na wszystkie pozostałe miesiące prowadzenia ciąży. Na szczęście w tej cenie wliczone jest zazwyczaj standardowe USG wykonywane w gabinecie podczas wizyty.

Znaczenie ma także miejsce, w którym przyjmuje lekarz. Wiadomo, że prywatna wizyta u ginekologa w mieście powiatowym będzie kosztowała mniej niż konsultacja w dużym mieście u lekarza w prywatnej klinice.

Ile kosztuje prowadzenie ciąży prywatnie?

Przeprowadzimy teraz szacunkowe obliczenia, ile kosztuje prowadzenie ciąży prywatnie. Oczywiście to tylko przewidywania, które mogą znacznie wzrosnąć w zależności od przebiegu ciąży. Ale zakładamy, że ta przebiega akurat „książkowo” i nie ma potrzeby wykonywania dodatkowych badań. Jeśli wizyty odbywają się co miesiąc, począwszy od 5 tygodnia, należy zakładać, że:

 • u lekarza medycyny koszt wyniesie około 1400 zł
 • u doktora nauk medycznych 1800 zł
 • u profesora medycyny 2700

Do tego należy doliczyć także koszt badań laboratoryjnych, które w wersji optymistycznej będą kosztowały w okolicach 400 zł i koszt badania KTG czyli około 200 zł. Razem daje to 2000 zł u lekarza medycyny, 2400 zł u doktora nauk medycznych i 3300 zł u profesora medycyny. A bierzemy tu pod uwagę tylko optymalną sytuację, gdy i mama i dziecko są okazami zdrowia. Tak naprawdę koszt prowadzenia ciąży prywatnie zależy za każdym razem od indywidualnej sytuacji każdej pacjentki, ilości wizyt i potrzebnych badań.

Może się okazać, że koszt prowadzenia ciąży prywatnie sięga nawet 5000 zł.

Ile kosztują poszczególne badania?

Do każdego etapu ciąży przypisane mogą być innego rodzaju badania, a niektóre z nich trzeba kilkakrotnie powtarzać. W przypadku pacjentek, które chodzą do ginekologa w ramach NFZ, wszystkie te badania są bezpłatne. Jeśli jednak skierowanie otrzymamy od lekarza prywatnego, trzeba za nie zapłacić z własnej kieszeni.

Badania laboratoryjne typu morfologia czy mocz trzeba powtarzać co miesiąc. Wiele też zależy od lekarza prowadzącego. Jedni zlecają więcej badań z ostrożności, inni zadowalają się podstawowym zakresem. A oto przykładowe średnie ceny obowiązujące w prywatnej placówce:

 • cytologia – 30–50 zł
 • grupa krwi Rh – 40-50 zł
 • przeciwciała odpornościowe – 40-50 zł
 • morfologia krwi – 10-15 zł
 • glukoza – 10-15 zł
 • elektrolity – 10-15 zł
 • kreatynina – 5-8 zł
 • żelazo – 7-9 zł
 • TSH – 18-20 zł
 • badanie ogólne moczu – 10-15 zł
 • toksoplazmoza – 40-60 zł
 • różyczka – 30-60 zł
 • badanie zapalenia wątroby typu B (HBs) – 30-60 zł
 • badanie na zapalenie wątroby typu C w grupie ryzyka – 30-60 zł
 • badanie na nosicielstwo HIV – 30-40 zł
 • odczyn COOMBSA – 40 zł
 • KTG – 50 zł

Szczególnie ważne badania w czasie ciąży

Mama i dziecko muszą w czasie trwania ciąży zostać kompleksowo przebadani. Oprócz podstawowych badań laboratoryjnych, które robimy sobie co jakiś czas profilaktycznie lub w ramach medycyny pracy, przyszła mama powinna wykonać następujące badania:

 • badania prenatalne – metoda, która pozwala na uzyskanie informacji na temat stanu zdrowia i rozwoju płodu, a także o ewentualnych wadach występujących u płodu i ich przyczynie. Badania prenatalne dzielone są na dwie grupy: testy przesiewowe czyli nieinwazyjne oraz diagnostyczne (inwazyjne). Ceny poszczególnych badań mogą być różne i wynoszą od około 150 złotych do 2500 złotych – na ceny wpływa przede wszystkim metoda wykonania, czułość testu i zakres wykrywanych w badaniu chorób.
 • HCV – w pierwszych tygodniach ciąży należy sprawdzić, czy w krwi matki nie ma przeciwciał anty-HCV, co oznacza zakażenie wirusowym zapaleniem wątroby typu C, którego nie można leczyć w trakcie ciąży. Jednak badanie ma zapobiec zakażeniu się dziecka
 • toksoplazmoza – choroba może nie dawać żadnych objawów i nie być groźna dla matki, ale uszkadzać płód, dlatego trzeba ją wykluczyć
 • HIV – w razie stwierdzenia nosicielstwa u matki wczesna diagnoza daje szansę na urodzenie zdrowego dziecka.

Ile kosztuje prowadzenie ciąży prywatnie – ceny USG

Na szczęście zazwyczaj tradycyjne USG jest wliczane w cenę konsultacji ginekologicznej.

Koszt takiego badania to 100-150 zł. Rodzice mogą przy tej okazji obejrzeć swoją rosnącą w brzuchu mamy latorośl, a pamiątką po badaniu jest zdjęcie z opisem.

Tymczasem obecnie coraz częściej rodzice decydują się na wykonanie niestandardowego USG. Osiągnięcia technologiczne pozwalają na wykonanie tak zwanego USG 3D lub 4D. Koszt każdego z nich waha się w granicach 200-300 zł. Jednak warto wydać nieco więcej pieniędzy, by móc ujrzeć swoje dziecko w trójwymiarowym obrazie. Wtedy widać już wyraźnie wyraz twarzy, miny czy ruchy dziecka. Dowodem badania USG 3D jest seria zdjęć, a 4D filmik z badania zapisany na płycie. Kto z nas nie chciałby mieć takiej wzruszającej pamiątki na całe życie?

Prywatne pakiety medyczne – dobre rozwiązanie

Jeśli przyszli rodzice zastanawiają się nad sposobem finansowania prowadzenia ciąży i policzą, ile kosztuje prowadzenie ciąży prywatnie, mogą dojść do wniosku, że to przekracza ich możliwości finansowe. Z kolei prowadzenie ciąży na NFZ może się wiązać z długim oczekiwaniem na terminy konsultacji i badań. Zwłaszcza wydaje się to nie do przyjęcia, gdy podczas ciąży zauważymy u siebie jakieś niepokojące objawy.

Dlatego idealnym rozwiązaniem w tej sytuacji jest skorzystanie ze specjalnie przygotowanych ubezpieczeniowych pakietów medycznych. Okazuje się, że prywatne pakiety medyczne to złoty środek. Za relatywnie niewielką sumę można zyskać dostęp do pełnej opieki medycznej i potrzebnych badań diagnostycznych.

Prywatne ubezpieczenie zdrowotne – czy to wystarczy?

Prywatne ubezpieczenie zdrowotne zyskuje coraz większą popularność. Jego wykupienie daje ubezpieczonemu możliwość skorzystania z wizyt u wielu specjalistów oraz wykonania pełnej diagnostyki. Oczywiście wszystko zależy od ceny i zakresu polisy ubezpieczeniowej. Koszt zakupu prywatnej, dodatkowej polisy zdrowotnej zaczyna się od około 30 zł miesięcznie, a maksymalna suma to 245 zł.

Wobec tego także kobiety, które spodziewają się dziecka, mogą skorzystać z konsultacji lekarskich i badań w zakresie dostępnym w danej polisie. Jednak nie jest to tak do końca oferta skrojona na miarę ciężarnych pacjentek.

Dlatego, warto przemyśleć i porównać prywatne pakiety medyczne z prowadzeniem ciąży i zdecydować się na pakiet najbardziej korzystny dla konkretnej pacjentki.

Prywatne pakiety medyczne z prowadzeniem ciąży – kto je oferuje?

Na rynku dostępnych jest wiele ofert korzystnych dla pacjentek w ciąży. Kobiety w ciąży to pacjentki potrzebujące kompleksowej opieki, dlatego przygotowano dla nich specjalne pakiety medyczne, które obejmują prowadzenie ciąży i wszystko, co z tym jest związane. Oczywiście kobieta ma wówczas zagwarantowane konsultacje u ginekologa – położnika, diagnostykę oraz USG. Zdarzyć się też może, że w trakcie trwania ciąży pacjentka będzie musiała skorzystać z pomocy różnych specjalistów, na przykład stomatologa, dermatologa czy endokrynologa.

Tego typu pakiety medyczne, które obejmują prowadzenie ciąży mają w swojej ofercie towarzystwa ubezpieczeniowe, a także TU Compensa. Ubezpieczenie to nosi nazwę Compensa Multi Zdrowie, a więcej informacji na ten temat można uzyskać klikając w link: https://www.compensa.pl/ubezpieczenie/compensa-multi-zdrowie/.

Prywatne pakiety medyczne – podstawowe czy rozszerzone?

To oczywiście pacjentka zdecyduje, czy wykupując pakiet ubezpieczenia medycznego na czas ciąży, wybierze polisę podstawową czy rozszerzoną. Jednak musi się liczyć z tym, że pakiet podstawowy zawsze będzie zawierał mniej możliwości konsultacji i badań dostępnych bezpłatnie i od ręki.

Dlatego należy przed podpisaniem umowy przemyśleć swoje potrzeby i dokładnie przejrzeć OWU ubezpieczenia, żeby mieć świadomość, na co potem można liczyć w w ramach ubezpieczenia. Ceny pakietów w zakresie podstawowym zaczynają się już od ok. 50 zł na miesiąc.

Owszem niewiele, ale podczas wyboru na pewno trzeba sprawdzić, czy polisa obejmuje swoim zakresem prowadzenie ciąży. Na pewno można oczekiwać tego w pakietach, które kosztują powyżej 100 zł.

Prywatne pakiety medyczne – szczegóły ofert

Compensa w pakiecie Multi Zdrowie zapewnia pełną opiekę ginekologiczną i prowadzenie ciąży a w tym m.in. następujące usługi:

 • nielimitowane konsultacje ginekologa bez skierowania
 • cytologia
 • mammografia
 • USG ginekologiczne przez powłoki brzuszne
 • USG ginekologiczne (ocena ciąży)
 • USG transwaginalne
 • prolaktyna/laktotropina (PRL)
 • kwas foliowy
 • przeciwciała p/Toxoplasma gondii w klasach IgM i IgG
 • test ciążowy
 • wymaz i posiew z kanału szyjki z macicy i z pochwy

Uwaga na karencję!

Bywa, że do momentu zajścia w ciążę, kobieta nie myśli o ubezpieczeniu się na tę ewentualność. Dopiero, kiedy stanie się to faktem i zaczną się wizyty u ginekologa, badania, przyszła mama decyduje się na wykup dodatkowej polisy zdrowotnej. To zdecydowanie za późno. Kobieta powinna  zadbać o odpowiednie ubezpieczenia, zanim zajdzie w ciążę. Większość ubezpieczycieli ma w swoich warunkach ubezpieczenia tak zwany okres karencji. Pojęcie to oznacza czas bezpośrednio po podpisaniu umowy, w którym kobiecie nie przysługują żadne świadczenia. Zazwyczaj u poszczególnych ubezpieczycieli trwa on od 2 do 12 miesięcy.

Niestety tylko w nielicznych ofertach ochrona ubezpieczeniowa związana z prowadzeniem ciąży  trwa od pierwszego dnia ubezpieczenia. Dlatego trzeba koniecznie uważać na te zapisy w OWU.

PODSUMOWANIE:

 • Wiele pacjentek decyduje się na prowadzenie ciąży prywatnie, aby potem móc rodzić pod okiem wybranego przez siebie ginekologa pracującego na oddziale położniczym.
 • Koszt prywatnego prowadzenia ciąży zależy od indywidualnych uwarunkowań, ilości wizyt i badań, tytułu naukowego lekarza prowadzącego, a nawet rejonu, w którym przyjmuje ginekolog.
 • Przy prawidłowym przebiegu ciąży koszt prywatnego prowadzenia ciąży może się wahać od około 2 do ponad 3 tysięcy, a nawet 5 tysięcy złotych.
 • Koszt poszczególnych usług to ok. 100-300 zł za konsultację ginekologiczną i ok. 30-60 zł za poszczególne potrzebne w czasie ciąży badania.
 • Dobrym rozwiązaniem jest skorzystanie z ubezpieczenia zdrowotnego obejmującego prowadzenie ciąży dostępnych u wielu ubezpieczycieli.
 • Podczas wyboru prywatnego pakietu medycznego należy zapoznać się z Ogólnymi Warunkami Ubezpieczenia i dopasować pakiet zdrowotny do swoich indywidualnych potrzeb.
 • Ceny pakietów medycznych zaczynają się od około 50 zł, ale aby zyskać szczerszą ochronę warto zapłacić ponad 100 zł na miesiąc.
 • Należy uważać na karencję w zakresie prowadzenia ciąży.

Dorota Bajorek
Dorota Bajorek

Absolwentka Uniwersytetu Jagiellońskiego, autorka tekstów w Internecie. Dzięki pisaniu łączy przyjemne z pożytecznym. Miłośniczka natury, dobrej książki i sudoku.

Dołącz do dyskusji

Budowa DK9
Budowa DK9 Autor Weronika Cichocka Komunikacyjne
GDDKiA zapowiedziała budowę nowego odcinka drogi krajowej DK9, który będzie kluczowym elementem poprawy ruchu na osi północ-południe w okolicach Rzeszowa. Ten imponujący fragment trasy rozciągnie się na 60 kilometrów, stanowiąc znaczący krok w ułatwieniu podróży dla kierowców w tym...
Czytaj dalej
Które auta mogą jeździć na E10
Które auta mogą jeździć na E10? Autor Weronika Cichocka Komunikacyjne
Od 1 stycznia 2024 roku, polskie stacje paliw wprowadzają rewolucyjną zmianę - benzynę silnikową 95-oktanową zawierającą do 10% biokomponentów, znaną jako E10. Ta przełomowa inicjatywa zastąpi obecną benzynę E5 o tej samej liczbie oktanowej. Co to oznacza dla kierowców i jak wpłynie...
Czytaj dalej