Dorota Bajorek
Dorota Bajorek
Aktualizowano: 14.03.2022 Komunikacyjne
🕐 Ten artykuł przeczytasz w 7 minut.
Rate this post

Najpierw prawo jazdy, a potem kupno samochodu i jego ubezpieczenie – oto naturalna i najczęściej spotykana kolej rzeczy. Ale czy można odwrócić tę kolejność? A co z osobami, które chwilowo straciły uprawnienia? Czy możliwe jest w ogóle w naszym kraju ubezpieczenie auta bez prawa jazdy? Okazuje się, że bez problemu.

<3
Uzupełnij tylko 2 pola i poznaj cenę OC/AC od razu!Poznaj cenę OC
X

Osoba, która najpierw weszła w posiadanie samochodu, a dopiero potem ma w planach robienie prawa jazdy albo je straciła na jakiś czas, jak najbardziej może ubezpieczyć swój pojazd. Jednak musi pamiętać o paru ważnych kwestiach. Oto one.

Ubezpieczenie auta bez prawa jazdy – co na to ubezpieczyciele?

Czy ubezpieczyciele przewidują specjalne oferty dla osób, które choć nie posiadają jeszcze prawa jazdy, to chcą już załatwić formalności związane z ubezpieczeniem pojazdu? Okazuje się, że właściciel auta bez uprawnień do kierowania nim bez problemu może wykupić polisę. Ale niestety nie wszystkie towarzystwa ubezpieczeniowe zgodzą się na taką opcję.

Czytaj także:
Prawo jazdy kat b cena
Samochód bez prawa jazdy

Oczywiście auto można ubezpieczyć, ale ubezpieczyciele chętniej dopuszczają osobę bez „prawka” jedynie jako współwłaściciela. Natomiast tylko niektóre firmy pozwalają na wykupienie OC wyłącznie przez właściciela bez prawa jazdy.

Dlaczego można wykupić ubezpieczenie auta bez prawa jazdy? 

Każdy pojazd mechaniczny w Polsce musi mieć wykupioną obowiązkową polisę OC. Takie ubezpieczenie przypisane jest do samochodu, a nie do właściciela. Więc logiczne jest, że jeśli właściciel pojazdu jeszcze nie zdążył zrobić prawa jazdy, samochód i tak trzeba ubezpieczyć. Podobnie jest w przypadku kierowcy, który czasowo stracił prawo jazdy, a aktualna polisa właśnie się kończy. Osoba bez uprawnień może więc zawrzeć umowę ubezpieczeniową, a tymczasem auto może prowadzić ktoś inny.

Pamiętać bowiem trzeba, że oczywiście ubezpieczenie auta bez prawa jazdy jest możliwe, ale jego prowadzenie na pewno nie.

Dlatego podczas porównywania ofert polisy u poszczególnych ubezpieczycieli trzeba podać kierowcę, który do momentu uzyskania uprawnień przez właściciela będzie jeździł autem. Jeśli będzie to doświadczony kierowca, składka będzie bardziej korzystna.

Ubezpieczenie auta bez prawa jazdy – może być drogo!

Przyjrzyjmy się sytuacji, w której właściciel samochodu to młody człowiek bez doświadczenia za kierownicą. Może się zdarzyć przecież, że ktoś kupił sobie samochód, a „robienie” prawa jazdy przedłuża się z jakichś powodów, na przykład kurs trwa dłużej lub noga powinęła się na egzaminie. Z reguły właśnie najmłodsi kierowcy musza płacić najwięcej za składkę OC na swój samochód. Dzieje się tak przede wszystkim dlatego, że do kalkulacji ubezpieczenia bierze się pod uwagę:

  • wiek kierowcy, a w tym przypadku właściciela samochodu – im młodsza osoba, tym więcej musi płacić, ponieważ grupa wiekowa 18 – 24 lata uznawana jest przez ubezpieczycieli za osoby jeżdżące najbardziej ryzykownie
  • miejsce zamieszkania – samochody poruszające się po wielkich miastach statystycznie narażone są na więcej zdarzeń drogowych
  • rodzaj pojazdu – młodzi kierowcy często decydują się na samochody z dużą pojemnością silnika, co także podnosi cenę składki.

Nic dziwnego, że wyjdzie drożej, niż w przypadku kierowcy z dużym doświadczeniem za kierownicą. Dlaczego? Młody właściciel samochodu bez prawa jazdy nie ma możliwości wykazania się bezszkodową jazdą, dzięki której można wypracować zniżki. A właśnie to najbardziej wpływa na obniżenie wysokości składki.

Ubezpieczenie auta bez prawa jazdy a współwłaściciel

Skoro składka dla młodej osoby bez prawa jazdy może być sporym wyzwaniem, warto pomyśleć, jak obniżyć koszty. Można oczywiście kupić niewielki samochód z małym silnikiem. Ale jeszcze lepszym rozwiązaniem jest decyzja o współwłasności z doświadczonym kierowcą, który ma wypracowane maksymalne zniżki z tytułu bezszkodowej jazdy. Ważne też, by pamiętać o kolejności współwłaścicieli w dokumentach, która wpłynie korzystnie na zakup polisy OC.

Wpisanie na pierwszym miejscu na przykład rodzica młodego właściciela auta bez uprawnień przyniesie znaczne oszczędności - nawet do kilkuset złotych.

Ubezpieczenie auta bez prawa jazdy – co ze zniżkami?

Wszystko zależy oczywiście od tego, czy chodzi o kierowcę jeżdżącego samochodem, który należy do właściciela bez prawa jazdy, czy o współwłaściciela. W przypadku, gdy polisa wykupiona została tylko na osobę bez prawa jazdy, kierowca używający auta niczego nie zyskuje. Z kolei jeśli mamy do czynienia z współwłasnością samochodu, sprawa ma się inaczej. Wówczas każdy z współwłaścicieli wypracowuje zniżki za bezszkodową jazdę. Oznacza to, że osoba, która nie miała uprawnień, ale w czasie trwania polisy odbierze prawo jazdy, następną polisę wykupi z należnymi jej już zniżkami.

A teraz sytuacja odwrotna – co się wydarzy, gdy kierowca używający samochodu właściciela bez prawa jazdy spowoduje zdarzenie drogowe? Niestety wówczas pojawi się problem, ponieważ szkoda zostanie przypisana do historii ubezpieczeniowej właściciela pojazdu, który nie ma prawa jazdy.

PODSUMOWANIE:

  • W naszym kraju jest możliwe ubezpieczenie auta bez prawa jazdy.
  • Każdy pojazd mechaniczny musi mieć wykupione obowiązkowe ubezpieczenie OC, które przypisane jest do samochodu, a nie do właściciela.
  • Niektórzy ubezpieczyciele dopuszczają wykupienie polisy przez właściciela bez uprawnień, a inni wymagają do tego współwłaściciela z prawem jazdy.
  • Ubezpieczenie auta bez prawa jazdy dla młodego właściciela może być znacznym wydatkiem, dlatego korzystnym wyjściem jest dopisanie do samochodu jako współwłaściciela kierowcy z dużym doświadczeniem i zniżkami.
  • Zniżki za bezszkodową jazdę przypisane zostają każdemu ze współwłaścicieli, co oznacza, że nawet bez prawa jazdy można tworzyć bezszkodową historię ubezpieczenia.

Dorota Bajorek
Dorota Bajorek

Absolwentka Uniwersytetu Jagiellońskiego, autorka tekstów w Internecie. Dzięki pisaniu łączy przyjemne z pożytecznym. Miłośniczka natury, dobrej książki i sudoku.

Dołącz do dyskusji

mandat na raty
Mandat na raty Autor Katarzyna Matusiak Komunikacyjne
Mandaty drogowe są jednym z najczęstszych sposobów karania kierowców za naruszenie przepisów ruchu drogowego w Polsce. Choć większość mandatów należy opłacić w wyznaczonym terminie, wielu kierowców znajduje się w sytuacji, w której jednorazowa spłata kary stanowi duże obciążenie...
Czytaj dalej
1 ar ile to m2
1 ar – ile to m2? Autor Katarzyna Matusiak Nieruchomości
Zakup działki pod budowę domu wiąże się z koniecznością zrozumienia kluczowych pojęć, które pomogą wybrać odpowiednią wielkość terenu. Co to jest hektar? Ile metrów kwadratowych to 1 ar? Co jeszcze warto wiedzieć na temat powierzchni działki przeznaczonej na budowę domu? Poniżej...
Czytaj dalej