Weronika Cichocka
Weronika Cichocka
Aktualizowano: 14.03.2022 Komunikacyjne
🕐 Ten artykuł przeczytasz w 6 minut.
Rate this post

Ubezpieczenie auta od szkód to rozwiązanie, na które właściciele pojazdu decydują się coraz częściej. Na co warto zwracać uwagę i bez czego żaden kierowca nie powinien się obejść? Sprawdziliśmy.

<3
Uzupełnij tylko 2 pola i poznaj cenę OC/AC od razu!Poznaj cenę OC
X

Zazwyczaj większość kierowców stara się pamiętać o obowiązkowym ubezpieczeniu komunikacyjnym, bez którego żaden kierowca nie powinien w ogóle pojawić się na drodze. Jakie jeszcze ubezpieczenia warto mieć ,aby zabezpieczyć się przed zapłatą za ewentualne zniszczenia lub uszczerbek na zdrowiu ewentualnie poszkodowanych osób?

Podstawowe ubezpieczenia komunikacyjne

Ubezpieczenie auta od szkód to, oprócz obowiązkowego ubezpieczenia komunikacyjnego, polisy, które są dobrowolne. Należą do tak zwanego segmentu ubezpieczeń majątkowych działu drugiego. Za tą tajemniczą nazwą kryją się tak zwane pozostałe ubezpieczenia osobowe oraz ubezpieczenia majątkowe. Należą do nich wspomniane już powyżej OC, ubezpieczenia następstw nieszczęśliwych wypadków, assistance, autocasco. Oczywiście, mówimy tu o bardzo podstawowych, najbardziej rozpowszechnionych typach polis komunikacyjnych. Naturalnie, jeżeli dane towarzystwo ubezpieczeniowe chce kierować swoją ofertę do osób zainteresowanych ochroną jedynie na przykład opon czy decydujących się jedynie na ubezpieczenie szyb, to również ma taką możliwość.

W tym zakresie ubezpieczyciel ma dowolność w formułowaniu zarówno z zakresu ochrony, jak i sposobu jej wykonywania.

Wszystkie warunki, które obowiązują w umowach ubezpieczeń komunikacyjnych zawsze określone są w polisie w ogólnych warunkach ubezpieczenia. W ubezpieczeniach tych znajdziemy również informacje dotyczące tak zwanych wykluczeń, czyli takich sytuacji, w których zakład ubezpieczeniowy nie będzie pokrywał roszczeń związanych z konkretnymi sytuacjami, na przykład: jazdę pod wpływem alkoholu lub innych środków odurzających. Co do zasady, obowiązkowe ubezpieczenia komunikacyjne chroni sprawcę zdarzenia drogowego przed wypłacaniem należnych rekompensat za uszkodzenia mienia lub uszkodzenia na osobie. W Polsce zakres ochrony polisą OC w każdym towarzystwie ubezpieczeniowym jest dokładnie taki sam, w związku z tym przy wyborze towarzystwa ubezpieczeniowego można kierować się jedynie ceną.

Ubezpieczenia auta od szkód – polisy dobrowolne

W ramach polis dobrowolnych mamy możliwość jako właściciel pojazdu: motocykla, skutera czy samochodu, kupienia również ubezpieczenia autocasco, o ile, tak jak wspominaliśmy w przypadku OC możemy kierować się wyłącznie ceną, o tyle w przypadku autocasco powinniśmy z rozwagą i uwagą przewertować zakres ochrony polisą.

Po pierwsze należy sprawdzić, czy ubezpieczenie auta od szkód w zakresie autocasco jest całościowe, czyli obejmuje zarówno wypadki, drobne zdarzenia na drodze, jak również kradzież czy upadek drzewa na samochód – mówimy wtedy o tak zwanym ubezpieczeniu pełnym. Jeśli nie, to mówimy o autocasco mini, w którym ściśle określono, jakiego rodzaju zdarzenia podlegają ewentualnej rekompensacie ze strony zakładu ubezpieczeń. W ramach umowy określana również zostaje sytuacja naprawiania pojazdu.

Ubezpieczenie auta od szkód może obejmować rozliczenie bezgotówkowe, czyli to ubezpieczyciel będzie bezpośrednio w warsztatem ustalał rozliczanie, zatem z punktu widzenia właściciela samochodu nie otrzyma on gotówki, ale naprawiony pojazd.

Jeżeli z kolei zdecyduje się na rozwiązanie kosztorysowe, to otrzyma rozliczenie w gotówce – zgodnie z tabelą wyliczoną przez ubezpieczyciela. Ubezpieczenie auta od szkód obejmuje również to, jakiego rodzaju części zostaną użyte do naprawy. Mogą to być oryginalne części producenta albo w umowie polisy może być określone, że naprawa może się odbywać na tak zwanych zamiennikach, czyli częściach nieoryginalnych, ale o porównywalnej wartości technicznej.

Ubezpieczenie auta od szkód, a autocasco

W ramach polisy autocasco określany jest również tak zwany udział własny w szkodzie. Ubezpieczający podpisując umowę określa w niej, wraz z towarzystwem ubezpieczeniowym, czy sam odpowiada za drobne zdarzenia drogowe do określonej w umowie kwoty, czy też zastosowanie będą mieć rozwiązania bez udziału własnego. Czyli to ubezpieczyciel pokrywać będzie każdego rodzaju szkody, które zdarzyć się mogą na pojeździe. Dodatkowo w autocasco określane jest również to, czy części podlegają amortyzacji. Co to znaczy? Oznacza to, że ubezpieczyciel w ramach amortyzacji będzie zmniejszał wysokość rekompensaty o zużycie części dotychczas eksploatowanych w pojeździe.

Ubezpieczenie auta od szkód obejmuje również takie zdarzenia jak: dewastacja, kradzież, działania natury takie jak: powódź czy uderzenie pioruna, jak również pożar, a w niektórych wypadkach również kolizję z dziką zwierzyną. W ramach ubezpieczenia autocasco możemy również zdecydować się na opcję all risk, gdzie to towarzystwo ubezpieczeniowe całkowicie pokrywa ewentualne rekompensaty w ramach zdarzeń losowych z wyłączeniem tak zwanego rażącego niedbalstwa kierowcy, w tym na przykład działań pod wpływem alkoholu.

PODSUMOWANIE:

  • Ubezpieczenie auta od szkód w ramach polisy autocasco jest rozwiązaniem dobrowolnym, czyli nie obowiązkowym.
  • Polisa AC może posiadać różne zakresy ochrony ubezpieczeniem.
  • W ramach rozwiązań autocasco towarzystwo ubezpieczeniowe może zapewnić ochronę all risk, jak również AC mini, w którym wskazane będą tylko konkretne sytuacje, w ramach których ubezpieczający może spodziewać się rekompensaty.
  • Ubezpieczenie auta od szkód to rozwiązanie, na które coraz częściej decydują się polscy kierowcy.

Weronika Cichocka
Weronika Cichocka

Dziennikarka z wieloletnim doświadczeniem. Od lat pisząca o ubezpieczeniach, ekonomii i zdrowiu. Specjalista ds. PR i marketingu internetowego.

Dołącz do dyskusji

Budowa DK9
Budowa DK9 Autor Weronika Cichocka Komunikacyjne
GDDKiA zapowiedziała budowę nowego odcinka drogi krajowej DK9, który będzie kluczowym elementem poprawy ruchu na osi północ-południe w okolicach Rzeszowa. Ten imponujący fragment trasy rozciągnie się na 60 kilometrów, stanowiąc znaczący krok w ułatwieniu podróży dla kierowców w tym...
Czytaj dalej
Które auta mogą jeździć na E10
Które auta mogą jeździć na E10? Autor Weronika Cichocka Komunikacyjne
Od 1 stycznia 2024 roku, polskie stacje paliw wprowadzają rewolucyjną zmianę - benzynę silnikową 95-oktanową zawierającą do 10% biokomponentów, znaną jako E10. Ta przełomowa inicjatywa zastąpi obecną benzynę E5 o tej samej liczbie oktanowej. Co to oznacza dla kierowców i jak wpłynie...
Czytaj dalej