Dorota Bajorek
Dorota Bajorek
Aktualizowano: 29.07.2022 Komunikacyjne
🕐 Ten artykuł przeczytasz w 5 minut.
5/5 - (1 vote)

Chyba każdy z nas widział w mediach zdjęcia, które zostają w głowie – zniszczony w kolizji samochód dostawczy i rozbite na drodze towary. Kiedy dojdzie do wypadku lub kolizji na drodze, zdarza się, że zniszczeniu ulega przewożony ładunek. Aby uniknąć ogromnych strat finansowych z tym związanych, wystarczy wykupić odpowiednie ubezpieczenie Cargo. Co to za polisa i jak działa? Sprawdźmy!    

<3
Uzupełnij tylko 2 pola i poznaj cenę OC/AC od razu!Poznaj cenę OC
X

Co to jest ubezpieczenie Cargo?

Zawodowi kierowcy spisują się na drodze na medal. Chodzi oczywiście o to, że powodują znacznie mniej kolizji niż kierowcy osobówek. Okazuje się, że tylko około 10% zdarzeń drogowych spowodowanych jest przez kierowców ciężarówek, ale aż w około 30% zdarzeń drogowych uczestniczą samochody dostawcze.

Dlatego logiczne jest, że samochody ciężarowe i przewożone przez nie towary narażone są na spore ryzyko na drodze.

Czytaj także: Ubezpieczenie OC przewoźnika drogowego

Na takie sytuacje ubezpieczyciele przygotowali specjalną polisę czyli ubezpieczenie Cargo. Co to jest ubezpieczenie Cargo? Polisa ta to ubezpieczenie mienia w transporcie oraz komunikacji, czyli ochrona towarów i ładunków przed zniszczeniem, kradzieżą lub jego utratą w innych okolicznościach.

Co obejmuje ubezpieczenie Cargo?

Ubezpieczenie transportowe Cargo obejmuje ochroną towar przewożony w różnych okolicznościach, na różnym obszarze i przez różnych przewoźników. Co to znaczy? Przede wszystkim to, że polisa obejmuje transport towarów różną drogą, bez względu na to, czy ładunek transportujemy lądem, drogą morską, czy samolotem.

Ponadto polisa działa w razie potrzeby jako ubezpieczenie mienia w transporcie krajowym, ale także międzynarodowym.

Oczywiście polisa Cargo i jej zakres może się różnić w zależności od wybranych przez klienta warunków. Jednak zazwyczaj ubezpieczenie mienia w transporcie cargo obejmuje:

  • zniszczenie przewożonego mienia w wyniku zdarzeń losowych takich jak między innymi pożar, powódź, przewrócone drzewo, huragan, osunięcie ziemi czy wybuch
  • rozbój
  • kradzież towaru z włamaniem
  • zniszczenie towaru w wyniku udziału w zdarzeniu drogowym czyli kolizji lub wypadku
  • uszkodzenie towaru podczas jego załadunku lub rozładunku.

Czego nie obejmuje ubezpieczenie Cargo?

Warto mieć świadomość, że w zależności od potrzeb, klient może ubezpieczyć różnego rodzaju towary. Mogą to być przewożone surowce, półprodukty oraz gotowe produkty. Jednak istnieją rodzaje mienia, których ubezpieczenie Cargo w transporcie może wymagać spełnienia dodatkowych warunków. A są to sytuacje, w których transportowane są żywe zwierzęta oraz różnego typu dzieła sztuki. Ubezpieczeniu mienia w transporcie nie podlegają także żadne przewożone dokumenty, a ich utrata lub zniszczenie nie będzie skutkować wypłatą odszkodowania.

Koniecznie trzeba sprawdzić także wyłączenia, które zawarte są w umowie, ponieważ w razie utraty towaru na skutek rażącego niedbalstwa kierowcy, odszkodowanie nie zostanie wypłacone.

W wyłączeniach mogą się też pojawić takie sytuacje jak działania wojenne czy akty terroryzmu.

Ile wynosi ubezpieczenie cargo?

Ubezpieczenie Cargo wykupują zazwyczaj przedsiębiorstwa transportowe, przedsiębiorstwa handlowe czy zakłady produkcyjne. A ile płacą za tę polisę? Wszystko zależy od tego, jaki typ ubezpieczenia Cargo wybierają. A można wybrać polisę:

  • jednostkową – na przewóz określonego ładunku
  • otwartego pokrycia – na konkretne ładunki na rok
  • obrotową – na wszystkie ładunki na rok.

Oczywiście cena zależy od zakresu ubezpieczenia – im szerszy, tym wyższa cena. Ważny jest również typ przewożonego towaru, czyli wartość ubezpieczanego ładunku. Wiadomo, że nowe smartfony będą dla złodziei bardziej łakomym kąskiem niż transport pieluch.

Każdy ubezpieczyciel może ustalić inną wysokość składki, dlatego nie można dokładnie stwierdzić, ile zapłacimy za polisę Cargo.

Czy ubezpieczenie cargo jest obowiązkowe?

Polisa Cargo zdecydowanie nie jest obowiązkowa. Jest to ubezpieczenie dobrowolne i dodatkowe, bardzo korzystne w razie utraty mienia w transporcie. Co prawda przewoźników obowiązuje specjalna polisa OC na przewożone towary, jednak jeśli istnieje duże ryzyko uszkodzenia towaru lub jego wartość jest wyższa niż suma ubezpieczenia OC, nie ma się co zastanawiać. Polisa Cargo ratuje przed poważnymi stratami finansowymi.

Dlaczego warto mieć ubezpieczenie cargo?

Warto wykupić polisę Cargo, ponieważ za rozsądną cenę zyskujemy bezpieczeństwo. Nieważne, czy towar jest nowy czy używany, czy przewozimy go samodzielnie, czy korzystamy z wynajętego przewoźnika. Wiele firm transportowych działa na terenie całej Europy. W ich przypadku pomocne  jest ubezpieczenie mienia w transporcie międzynarodowym, które chroni towar przed uszkodzeniem lub kradzieżą.

PODSUMOWANIE:

  • Polisa Cargo to ubezpieczenie mienia w transporcie, czyli ochrona towarów i ładunków przed zniszczeniem i kradzieżą.
  • Jest to ubezpieczenie dodatkowe i dobrowolne.
  • Cena polisy Cargo zależy od ubezpieczyciela, zakresu ochrony i rodzaju ładunku.

Dorota Bajorek
Dorota Bajorek

Absolwentka Uniwersytetu Jagiellońskiego, autorka tekstów w Internecie. Dzięki pisaniu łączy przyjemne z pożytecznym. Miłośniczka natury, dobrej książki i sudoku.

Budowa DK9
Budowa DK9 Autor Weronika Cichocka Komunikacyjne
GDDKiA zapowiedziała budowę nowego odcinka drogi krajowej DK9, który będzie kluczowym elementem poprawy ruchu na osi północ-południe w okolicach Rzeszowa. Ten imponujący fragment trasy rozciągnie się na 60 kilometrów, stanowiąc znaczący krok w ułatwieniu podróży dla kierowców w tym...
Czytaj dalej
Które auta mogą jeździć na E10
Które auta mogą jeździć na E10? Autor Weronika Cichocka Komunikacyjne
Od 1 stycznia 2024 roku, polskie stacje paliw wprowadzają rewolucyjną zmianę - benzynę silnikową 95-oktanową zawierającą do 10% biokomponentów, znaną jako E10. Ta przełomowa inicjatywa zastąpi obecną benzynę E5 o tej samej liczbie oktanowej. Co to oznacza dla kierowców i jak wpłynie...
Czytaj dalej